۰

 

 

   در كشورهای مختلف به منظور نيل به اهدافی از جمله ايمنی، سلامت، بهداشت و صرفه اقتصادی فرد و جامعه، تدوين و ضوابط و مقرراتی را در بخشهای مختلف فعاليت ­های ساختمانی مدنظر قرار داده­ اند، به نحوی كه در دنيای امروز كمترين كشوری را ميتوان يافت كه با تدوين قوانين عمومی يا اختصاصی، فعاليت های ساختماني را تحت نظم در نياورده باشد.

   در کشور ما نیز در این راستا مقررات ملی ساختمان تدوین و تصویب شده است اما مرحله آخر از 4 مرحله کلی: طراحی(محاسبه)، اجرا(ساخت)، نظارت(کنترل) و بهره­ برداری(نگهداری) ساختمان هنوز جایگاه حرفه­ ای و بایسته خود را نیافته است و بعضی از الزامات و اقدامات مورد نیاز مرحله بهره­ برداری بطور کامل پیاده نمی­شود. به عبارتی دوره ساخت 2 تا 3 ساله احداث یک ساختمان گروه ب یا ج دارای نظامات و مناسبات تقریبا منسجمی در بخش­های سازوکار اداری، آموزش، صدور مجوز و تربیت افراد ذیصلاح است، اما محصول نهایی یعنی ساختمان که باید حداقل برای طول عمر متوسط 50 تا 70 سال در نظر گرفته شود، مقررات و نظامات کافی نداشته و متناسب آن اهتمام و عملیات لازم مهیا نگشته است. این در حالی است که ظرفیت انسانی، سازمانی و فنی نسبتا خوبی برای این منظور موجود می­باشد ولیکن سازماندهی ملی و وافی به مقصود محقق نشده است.        

    با پایان یافتن عمليات اجرايي ساختمان، دوره نگهداری آن شروع می­شود که باید داراي شرايط لازم برای بهره­ برداری باشد و زمانی كه ساختمان قابليت بهره­ برداری مناسب و ايمن خود را از دست بدهد، پايان دوره نگهداری و بهره­ برداری ساختمان فرا می­رسد که متاسفانه بعضا بدلیل کیفیت ساخت و کیفیت نگهداري و بهره­ برداری در کشور ما این دوره از متوسط جهانی کوتاهتر است و همین امر موجب هدررفت سرمایه­ های کشور و آسیب به محیط زیست کشور می­شود.

 

میدانیم که ساختمان يك سرمايه ملّي است و عدم كنترلهاي لازم پس از ساخت آن، خسارت های جبران ناپذيری بر اقتصاد كشور بر جای ميگذارد. اجزای ساختمان شامل بخشهای مختلف معماری، سازه، تأسيسات برقي و تأسيسات مكانيكی در طول عمر مفيد خود، بر اثر عوامل ناشی از شرايط جوی و خطرات طبيعی مانند زلزله، سيل و طوفان، قصور در نگهداری، بهره­ برداری نامناسب، عدم كنترل و بازرسيهای ادواری از شرايط بهره­ برداری تأسيسات برقی و مكانيكی و پايداری قطعات نما و ساير اجزای الحاقی ساختمان، عدم كنترل شرايط پی، خاك زير شالوده و ديوارهای بناهايی كه در مجاورت ساختمانهای در حال ساخت يا تجديد بنا هستند، ممكن است دچار فرسودگی زودرس و از دست دادن عملكرد صحيح خود شوند. از اين رو براي سهولت در نگهداری از ساختمان و اجزای آن نياز به تدوين شناسنامه یا دفترچه راهنمایی شامل مولفه ها و داده­ هایی است تا بر اساس آن مالکان یا بهره­ برداران با کمک اشخاص ذيصلاح بتوانند عملكرد صحيح ساختمان را در طول عمر مفيد آن پایش نموده و در صورت نياز اقدام به تعمير يا تقويت اجزاي آسيب ديده نمايند.

   فارغ از جنبه­ های الزامی بودن قانونی و مقررات حاکم در بخش صنعت ساختمان، می­توان با عزمی ملی در راستای مسئولیت اجتماعی و البته بصورت آگاهانه و اختیاری، شیوه ها و الگوهایی درمراحل طراحی، ساخت، اجرا و بویژه نگهداری ساختمان پیگیری نمود که ضمن اختصاری بودن و سازگار بودن آن با شرايط اقليمی و محيطی كشور، نيروي انسانی، وسع اقتصادی، كيفيت و كميت مصالح ساختمانی به هدف تأمين بهره­ دهی مناسب، آسايش، بهداشت و صرفه اقتصادی فرد و جامعه و در نهایت رفاه و سعادت او نایل گشت.

   شرکت بامابساز در راستای اهداف بلند مدت خود در صنعت ساختمان از جمله تحول و نوآوری در تامین مصالح و کالاهای ساختمانی با کیفیت و استاندارد با رویکرد ارتقای عمر ساختمان و متناسب گسترش بازارهای الکترونیکی و برخط (On line)، از طریق نگاه حرفه­ای  و کیفیت­ بخشی به مرحله بهره­ برداری آن در مسیر ضوابط موجود در این صنعت، تصمیم به مشارکت­ جویی در تدوین و اعطای شناسنامه الکترونیکی داده­ های بهره­ برداری ساختمان به مهندسان، سازندگان و خریداران محترم نموده است. این شناسنامه در بردارنده داده­ های مورد نیاز برای دوره بهره­ برداری بصورت اصولی و در عین حال نگهداری آسان ساختمان است که با گردآوری داده­ های پایه در مرحله طراحی و محاسبه آغاز شده و با تکمیل و بروزرسانی داده­ های واقعی حین و پس از اجرا، آخرین داده­های عمومی، فنی و تخصصی را بمنظور بهره­ برداری، نگهداری، مدیریت یا تعمیر ساختمانها در اختیار مالکان و بهره­ برداران در جهت تأمين ايمنی، بهداشت، بهره­ دهی، آسايش، حفاظت محيط­­ زيست و صرفه اقتصادی و انرژی قرار می­دهد.

   البته این شناسنامه متفاوت یا فراتر از شناسنامه فنی و ملکی و کاربردی­تر از دفترچه اطلاعات ساختمان مورد اشاره در مقررات است که علاوه بر اطلاعات پایه و رایج و تکمیل آن متناسب تحولات صنعت ساختمان؛ سعی در مستندسازی ایده­ ها، مزیت­ها، خلاقیت و نوآوریها، کاربرد فناوری­های نوین و ملاحظه بهره­ وری توسط مجریان و حرفه­ مندان صنعت ساختمان را دارد.

  بنابراین شناسنامه موردنظر که با اختصار و افتخار به آن « شادبس » می گوییم ضمن انعکاس هویت بومی ساخت، واجد ویژگیهای زیر خواهد بود تا زمینه را برای بهره­برداری حرفه ای ساختمان فراهم نموده و موجبات آسودگی و شادکامی ساکنان خود باشد:

  1. در دسترس گذاشتن داده های مورد نیاز بهره برداری بهینه،
  2. مستندنگاری و درج تمایزات و امتیازات ساختمان،
  3. رده بندی کیفی ساختمان در مراحل طراحی، ساخت و اجرا،
  4. ارایه درجه و معیاری بعنوان نشانگر میزان ارزش اقتصادی ساختمان.

   با ما بساز با اهداف پیشگفته و برای همیاری و هم­ افزایی تدوین  و اعطای شناسنامه بهره­ برداری ساختمان در قالب داده­ های الکترونیکی از تمامی سازمان­ها و شرکت­های فعال و مهندسین تراز اول دعوت به عمل می­آورد تا در پویش با ما بساز ایرانمان عضو شوند و به جمع متخصصین و حرفه­ مندان این صنعت بپیوندند تا در این پویش با ما بساز، دانش و تجربه شما در راستای هدف ملی برای خدمات­ رسانی به مردم عزیز کشورمان به اشتراک گذارده شود.

 

 

 

 

HTML tutorial HTML tutorial HTML tutorial

 

شما هم می توانید دیدگاهتان را بنویسید.

دیدگاه شما برای ما مهم است.

امتیاز کاربران به : (شادبس) شناسنامه الکترونیکی داده های بهره برداری ساختمان

امتیاز
دیدگاه ها
۱۳۹۹/۹/۱۶

محمد :

با سلام و احترام به بزرگان صنعت ساختمان
حرفهای جدید و قابل تعملی گفته شده اگر این پویش بامابساز ایرانمان در مسیر خود قرار بگیره متخصصان و فعالان در این صنعت به این باور برسند که همه در قبال جامعه خود و نسل های آینده موظف به جوابگویی هستیم و اگر می دانستیم که چقدر در این امر مهم می توان مشارکت مثبت داشت اقدام آجل می کردیم . < قرار بر این نیست که سازمان یا ارگان و یا نهاد خاصی برای این مهم کافی باشد نه تنها کافی نیست شاید ... لازم است این باور در فعالین این عرصه به وجود آید تا این پویش به سرانجام خوبی برسد .
باتشکر از متخصصین بامابساز که این بستر را به وجود آوردند که ما در کنار ایشان باشیم و اندک تجربه خود به عنوان یک عضو کوچک این پویش در اختیار عموم قرار دهیم .

امتیاز
16 روز پیش

وحید :

دیدگاه اصلی که به نوعی آسیب شناسی صنعت ساختمان است مطرح شده، مهم چگونگی برطرف کردن کردن آسیب در مرحله بهره برداری ساختمان است و اینکه ایده ها و راهکارها از سوی حرفه مندان و اندیشگران به مشارکت گذاشته شود.

امتیاز
16 روز پیش

الهام :

چه مطلب جالبی بود و چقدر قابل تامل به نظرم ساختمان سازی در ایران در حال پیشرفت روز افزون هست و وجود چنین طرح هایی در این مسیر میتونه خیلی موثر باشه ممنون از تیم با ما بساز که به این فکر افتاده امیدوارم خیلی زود این طرح فراگیر بشه.

امتیاز
13 روز پیش

علیرضا :

با درود و سپاس فراوان.با مشکلات فراوانی که همیشه در حوزه صنعت ساختمان در ایران وجود دارد این ایده خوب و اجرا شدنش کمک بسیاری به این صنعت میکند.