۰

امروزه لباسشویی ها در دسته لوازم خانگی پرمصرف قرار می گیرند که تقریبا تمامی خانواده ها به آن نیاز دارند.

برای خرید یک لباسشویی مناسب ؛ علاوه بر ظاهر آن در نظر گرفتن نوع موتور و کارکرد آن نیز مهم است،چراکه یک لباسشویی با موتور قدرتمند تا سالها برای خانواده عمر میکند.

برای همه ی ما پیش آمده که در هنگام خرید ماشین لباسشویی ، فروشنده می گوید موتور فلان لباسشویی این است و این ویژگی ها را دارد و مدل فلان لباسشویی ویژگی های دیگری دارد ،در صورتی که باویژگی های انواع موتور های لباسشویی آشنا نباشید ممکن است گیج شوید وترجیح دهید تا  مدل پیشنهادی فروشنده را خریداری نمایید.

برای خرید لباسشویی ها گزینه های زیادی در مقابلتان قرار میگیرد ، حال اگر به دنبال خرید یک ماشین لباسشویی باقابلیت و مطابق با تکنولوژی روز باشید علاوه بر مدل های متداول، دسته ای از لباسشویی ها با ویژگی ها و قابلیت های پیشرفته نیز  در مقابلتان قرار میگیرد،یکی از این ویژگی ها ،قابلیت اینورتر در موتورهای لباسشویی است.

باانواع موتور های لباسشویی آشنا شویم:

به طور کلی موتورهای لباسشویی بسته به نوع تکنولوژی که در آنها به کار می رود به چند دسته تقسیم بندی میشوند که در ادامه به بررسی ویژگی های یک به یک آنها می پردازیم.

موتورهای معمولی تسمه‌ای

این نوع از موتورها، یکی از قدیمی‌ترین انواع موتور های لباسشویی است که امروزه به دلیل صدا و لرزش زیادی که از خود تولید می‌کند، کمتر در ماشین لباسشویی‌های جدید مورد استفاده قرار می‌گیرد.  موتورهای تسمه‌ای که به آن‌ها موتور زغالی نیز گفته می‌شود، سیستم ساده‌ای دارند و برای همین هم تعمیر کردن و یا حتی تعویض آن‌ها به راحتی انجام می‌شود. این  نوع موتور ماشین لباسشویی معمولاً موجب می‌شود دستگاه قیمت بسیار پایین‌تری نسبت به سایر مدل‌ها داشته باشد.

از ویژگی های مثبت موتور های تسمه ای میتوان به :

در مقابل این لباسشویی ها معایب بسیاری نیز دارد که تعدادی از آنها شامل :

در واقع انواع مختلفی از تسمه ها وجود دارد  و افزودن هرنوع تسمه به موتور دستگاه به این معناست که موتور دستگاه تسمه ای بوده وگیربکسی  نیست. خود موتور می تواند سنکرون، القایی و یا D/C باشد، اگر چه به نظر می رسد تسمه ها انرژی زیادی مصرف نمی کنند؛ اما وجود تسمه به خودی خود باعث ایجاد اصطکاک می شود.

موتور های رادیویی

این موتور ها به توسط جریان برق از برد الکتریکی یا رادیو دستور میگیرند. در این قطعه حدود بیست عدد آهنروبا استفاده شده که با تحریک این آهنروبا ها شروع به حرکت یا چرخیدن می کند.

موتور های آسنکرون

این نوع موتور ها از دو دور سرعت کند و تند برخوردار هستند که دور تند آن برای خشک کردن و دور کند ان برای شستشو استفاده می شود.

موتور های یونیور سال

این مدل از موتور های لباسشویی که در مدل های الکترونیکی مورد استفاده قرار می گیرد دارای یک برد الکترونیکی هستند ،برای کنترل دور این موتور ها در آن ها از یک تاکوژنراتور استفاده می شود.

موتور های دیجیتال

امروزه موتور های دیجیتال یا بدون تسمه جایگزین موتورهای تسمه دار شده اند.مزیت این موتور ها کم صدا بودن آن است چراکه  نبود تسمه در آن میزان سر و صدا را بسیار کم کرده است ،به علاوه مصرف انرژی پایین و طول عمر بالای  آن از مزیت های موتورهای بدون تسمه است. موتور اینورتر دایرکت درایو یکی از موتورهای بدون تسمه به شمار می رود .

حال برای شناخت بهتر موتور هایی با تکنولوژی  اینورتر پیشنهاد میکنیم تا آخر این مقاله همراه ما باشید.

در مورد موتور بااین تکنولوژی به سوالات زیر پاسخ می دهیم :

تکنولوژی اینورتر یا معکوس گرایی مدتی است در صنعت و در لوازم خانگی جدید مورد استفاده قرار میگیرد، به زبان ساده این تکنولوژی برای تغییر جریان برق  بین مستقیم وو متناوب که کنترل  فرکانس و ولتاژ را امکان پذیر میکند  مورد استفاده قرار میگیرد.

در ابتدا از این ابزار برای تبدیل برق تولیدی سلول های خورشیدی یا کنترل سرعت موتور های صنعتی بدون افت قدرت استفاده می شده است.

جریان ac جریانی است که درآن  جریان الکتریکی تغییر می کند اما جریان dc که به جریان مستقیم مشهوراست، جریانی است که قابل تغییر نیست. قابلیت اینورتر در بسیار از موتورها با هر ولتاژی دیده می شود که جریانdc را به جریان  acتبدیل می کند و به وسیله ی دستگاه ترانسفورماتوردرموتورها قابل اجرا می باشد.
نوسان ساز ها یکی از ابزار ها برای تبدیل جریان dc به ac می باشند. اینورتر را نوسان ساز الکتریکی قدرتمند نامیده اند. اینورتر یکی از قدرتمند ترین ابزار هایی است که با سرعت بسیار بالا  و بدون تغییر سرعت در موتور ها dc را به ac تبدیل می کند. بسته به نوع موتورها اینورتر ها هم ساخته می شوند و اندازه ی ان ها باید متناسب با موتور تولید شده باشد. به عنوان مثال اگر در وسیله ای مانند کولر، موتوری با توان 40 اسب بخار به کار رفته شده باشد باید اینورتری که در آن استفاده می شود هم برابر با 40 HP باشد.

ماشین لباسشویی های اینورتر دار بدون تسمه هستند ،در این تکنولوژی تسمه از موتور لباسشویی حذف شده وموتور توسط یک میله به پشت دیگ شستشوی لباس ها  متصل شده است .

در لباسشویی هایی با این تکنولوژی ،علاوه براندازه گیری دقیق میزان لباس ها و تنظیم برنامه شستشو به بهینه ترین شکل ممکن براساس حجم لباس ها ،میزان آب مصرفی را نیز کنترل می کند.

برای درک بهتر فناوری اینورتر بهتر است آن را با اتومبیل مقایسه کنیم ،برای افزایش سرعت در اتومبیل چه میکنید ؟بله درست است پدال گاز را فشار میدهیم .فشاردادن پدال گاز  باعث شتاب در اتومبیل و درنتیجه افزایش سوخت مصرفی در موتور اتومبیل را به همراه دارد،از طرفی وقتی نیاز به آهسته رفتن داریم فشار را برروی پدال گاز کاهش میدهیم درنتیجه سوخت کمتری به موتور وارد می شود و سرعت خودرو را کاهش می دهیم ،بنابراین نتیجه نهایی این است که بسته به نیاز خود سوخت مصرف میکنیم ،فناوری اینورتر نیز به همین صورت عمل میکند.

ماشین های لباس شویی اینورتردار با استفاده از تکنولوژی خاصی که در آن ها قرار داده شده, قادر به صرفه جویی در مصرف انرژی هستند. موتور اینورتر در ماشین‌های لباسشویی برای شستشو از حرکات متنوعی استفاده می‌کند که شستشو را برای انواع مختلفی از پارچه مهیا می‌کند. در حالت عادی موتور ماشین لباسشویی بدون توجه به لباس های داخل آن با سرعت یکسانی عمل کرده و در هر دو حالت لباس زیاد و کم, به یک اندازه سرعت داشته و انرژی مصرف می کند. بنابراین ماشین لباسشویی همان مقدار برق را مصرف می کند حتی زمانی که لباس کمی در لباسشویی قرار دارد.به عقیده برخی شرکت های تولیدی ،زمانی که لباس زیادی در لباسشویی نیست، نیازی به مصرف انرژی و سرعت چرخش زیاد نخواهد بود. ماشین لباس شویی اینورتردار به موتور اجازه می دهد تا متناسب با حجم لباس, سرعت چرخش را انتخاب کند و همین موضوع در مصرف برق دستگاه نیز تاثیر دارد،یعنی توسط سنسور هایی که بار ماشین لباسشویی را تشخیص می دهند کار میکند و بسته به باردیگ شستشو ،سرعت بهینه برای شستشوی البسه را تعیین میکند وایسن امر طبیعتا موجب کاهش مصرف برق می شود.

 اینورتر بسته به لباس های داخل ماشین، سرعت بهینه ای که ماشین در آن بهترین نتیجه ممکن بدهد را تعیین می کند, که به طور طبیعی، به بهینه سازی مصرف برق نیز منجر می شود. این فرایند به وسیله موتورهایی با توان متغیر صورت می پذیرد. بنابراین شما یک موتور ماشین لباسشویی دارید که قادر به عملکردهای متفاوت در سرعت های متغیر بسته به حجم لباس می باشد. درماشین لباسشویی های عادی  برای انتقال نیرو از موتور به دیگ لباس، از قطعات متحرکی مانند دنده و تسمه استفاده می کنند. این ماشین ها به علت اصطکاک زیاد، برق بیشتری  مصرف و همچنین سر و صدای زیادی ایجاد می کنند. از سوی دیگر، موتورهای اینورتر بزرگتر اما نسبت به موتورهای معمولی کارآمدتر هستند، این موتور ها علاوه بر کاهش مصرف برق ،به علت نداشتن قطعات متحرک صدای کمتری نیز تولید می کنند بنابراین، می توان نتیجه گرفت که یک موتور اینورتردار در کنار فناوری دایرکت درایو کارامد بالاتری در ذخیره انرژی و شستشوی بهینه نسبت به سایر حالات ممکن خواهد داشت.

به این فناوری تکنولوژی هوشمند نیز می گویند چراکه امروز تعداد کثیری از لباسشویی ها و لوازم خانگی بهره مند از این موتور ،قابلیت اتصال به گوشی های همراه و کنترل از راه دور را نیز دارند.

موتور های لباسشویی در فناوری های جدید دو تغییر داشته اند ،هم اینورتر شده اند وهم دایرکت درایو ، یعنی انتقال حرکت بدون واسطه .به عبارت دیگر حذف تسمه رابط بین الکتروموتور و درام لباسشویی .موتور های یونیورسال لباسشویی اتوماتیک با اینورتری شدن دیگر هم عمر بیشتر دارند و هم قدرت بیشتر .

موتور های دایرکت درایو انتقال مستقیم حرکت ،در واقع همان موتورهای پنکه سقفی هستند ، با این تفاوت که جریان برق در این موتورهای  دایرکت درایو لباسشویی مستقیم یا DC می باشد ، و برای راه اندازی آن  هم به برد راه انداز یا درایور  نیاز دارند.

در این موتور ها سیم پیچ استاتور درون روتور ثابت شده است و روتور که یک بشقاب آهنی ۳۵ سانتی میباشد ،در داخل خود ۲۰آهنربا دارد ، که این آهنربا ها به وسیله استاتور تحریک شده و موتور شروع به چرخیدن می کند .این روتور مستقیم به شفت درام  لباسشویی متصل می باشد .

موتور لباسشویی بدون تسمه از نوع BLDC یا موتور براش لس میباشد که با استپ موتور متفاوت هست . در این موتورها لباسشویی سیم پیچ استاتور ثابت و روتور که یک چرخ آهنی هست با تعدادی آهنربای دایمی با ولتاژ DC تا ۲۷۰ ولت تغذیه می شود .با برد الکترونیکی اینورتر که دور را دقیق تنظیم میکند .

مزایایی موتور های بدون تسمه یا اینورتر  :

معایب موتور هایی باتکنولوژی  اینورتر  یا موتور های بدون تسمه:

 

به طور کلی استفاده از موتور های اینور تر تنها محدود به ماشین لباسشویی ها نمیشوند و برند های تولیدی لوازم خانگی سعی کردند تا در تمام لوامزم تولیدی خود از این تکنولوژی استفاده کنند.

برای مثال تکنولوژی اینورتر در یخچال فریزر های امروزی ،از نظر اقتصادی مصرف برق و انرژی را کاهش داده و هم استهلاک و خرابی موتور را کاهش داده و کمتر کرده است .

کنترل دستگاه توسط  برد دیجیتال انجام شده واز نظر زیست محیطی نیز صدای کمپرسور هایی دیجیتال تا حد زیادی کاهش می یابد.

این فناوری در ماکروویو های جدید نیز استفاده می شود با استفاده از فناوری اینورتر قدرت مگنترون کم و زیاد شده و چندین مزیت به همراه خوددارد برای مثال این فناوری  برای کنترل قدرت ماکروویو نیازی نیست برد کنترل به تناوب برق کم و زیاد شود بلکه اینورتر قدرت ورودی به مگنترون راکم و زیاد میکند.

استفاده از اینورتر در انواع لوازم خانگی مانند ماشین های لباسشویی ،یخچال فریزر ، کولر گازی  که دارای موتور های الکتریکی هستند ،علاوه بر کاهش هزینه ها ، افزایش طول عمر دستگاه به بهبود کارایی دستگاه نیز کمک میکند.

استفاده از موتورهای اینورتر یک مزیت مهم دیگر نیز دارد ، موتور های الکتریکی درزمان استارت به جریان بسیار بالایی نیاز دارند که ممکن است چند برابر توان اسمی آنها باشد ،این مشکل هنگامی که چندین وسیله‌ی برقی موتوری در ساختمان مشغول به کار باشند، مشکلات غیر قابل حلی ایجاد میکند ، یعنی اگر توان اسمی یک الکتروموتور، ۲۰ آمپر باشد، امکان استارت این موتور با برق شهری ۲۰ آمپر وجود ندارد و احتمالا فیوز ساختمان هنگام استارت این موتور خواهد سوخت، با استفاده از اینورتر، جریان لازم برای استارت الکتروموتور بسیار کاهش پیدا می‌کند و با استارت آرام، امکان استفاده از تجهیزات قوی‌تر با برق محدودتر فراهم می‌شود.

مشخص است با پایان مقاله و توضیحات گفته شده ،این سوال برایتان پیش می آید که خرید لباسشویی های اینورتر بهتر است یا ماشین لباسشویی هایی با موتور تسمه ای ؟واقعیت این است که لباسشویی بدون تسمه از تکنولوژی جدیدتری بهره می برد این در حالی است که تولید لباسشویی های تسمه ای توسط کمپانی های تولید کننده لباسشویی کاهش پیدا کرده و ممکن است ارج شوند .بنابراین پیشنهاد ما به شما این است که به جای خرید  لباسشویی های تسمه ای ،لباسشویی های اینورتر و پیشرفته را خریداری نمایید.

اولین نفر باشید که دیدگاهش را می نویسد !

دیدگاه شما برای ما مهم است.