۰
نظافت و آراستگی منزل در میان خانواده های ایرانی اهمیت بسیاری دارد اما مرتب و تمیز بودن برای برخی از افراد کار زمان بر و خسته کننده به حساب می آید البته با پیشرفت تکنولوژی ،جاروبرقی ها ،بخارشوی ها و دیگر وسایل برقی نظافت و شستشو به کمک خانم ها آمده اند و این امر زمان بر و دشوار را به یک فعالیت لذت بخش بدل کرده اند .
جاروبرقی یکی از وسایل مهم خانگی است که امروزه در اکثر منازل وجود دارد ،جاروبرقی وسیله ای است که به وسیله ی مکش ،گرد وغبار را جمع آوری میکند .البته امروزه جاروبرقی ها قابلیت جمع آوری آب را نیز دارند و اصطلاحا به آن جاروبرقی های آبی می گویند .

برای مشاهده و خرید جاروبرقی اینجا کلیک کنید .

در این مقاله علاوه بر بیان پیدایش و تاریخچه جاروهای برقی، سعی داریم تا به سوالات شما برای خرید یک جاروبرقی مناسب و باکیفیت پاسخ دهیم .

این سوالات شامل :

اگر بخواهیم به تاریخچه پیدایش این وسیله بهداشتی و نظافتی بپردازیم،اولین جاروبرقی توسط شخصی به نام آیوز مک گافی اختراع گردید ودر آمریکا ثبت شد، این جاروبرقی در واقع پایه جاروبرقی های امروزی بوده و به عنوان اولین جاروبرقی در جهان شناخته شد . نیروی کار این ماشین با یک چرخ دنده انرژی خود را تامین می کرد .

به طور یقین اولین جاروبرقی که تقریبا ظاهری شبیه به جاروهای امروزی داشت در سال 1927 میلادی توسط شرکت الکترولوکس ساخته شده است. پس از جنگ جهانی دوم این وسیله دست خوش تغییرات فراوانی شد و هر روز تکنولوژی تولید آن تغییر می کرد.

اولین سابقه تولید جارو برقی در ایران مربوط به سال 1357است، یک تولیدکننده داخلی تحت لیسانس الکترولوکس سوئد اقدام به تولید 26800 دستگاه جارو برقی نمود. پس از آن و به دلیل  استقبال ایرانی ها از این محصول ، میزان تولید به مرور افزایش یافته و در سال 1364 به 7000,99 دستگاه بالغ گردید.

انواع جاروبرقی

جاروبرقی ها از نظر ظاهر به دوگروه تقسیم بندی میشوند :

1-جاروبرقی ایستاده

جاروبرقی های از نوع ایستاده میتوانند به شکل عصایی یا سطلی باشند ولی هنگامی که از جاروبرقی های ایستاده صحبت می کنیم بیشتر منظورمان جاروهایی  هستند که مخزن زباله‌ی آن‌ها، موتور، پارویی و دستگیره همگی در یک بدنه جای گرفته‌اند و مهم‌ترین ویژگی آن‌ها این است که قطعه ای به نام خرطومی ندارند ،البته این جاروبرقی‌ها طی زمان تغییرات زیادی در موتور و مخزن خود  داشته‌اند ولی ظاهر کلی آن‌ها تغییر چندانی نکرده است. در مدل‌های پیشرفته قسمت موتور جارو طوری طراحی‌شده تا بتوان آن را از بدنه جدا کرد و به‌صورت جاروی دستی هم از آن بهره برد. جاروهای عصایی به خاطر ظرفیت محدود مخزن زباله برای مساحت‌های بزرگ مناسب نیستند و معمولا سیم‌جمع‌کن ندارند و سیم برق آن‌ها به‌صورت دستی جمع شده و به گیره‌های روی بدنه آویزان می‌شود.

جاروهای سطلی از انواع دیگر جاروبرقی های ایستاده هستند که برای خانه ها و اماکن بزرگ مناسب هستند ،این دستگاه ها مخزن بزرگی دارند که در مقایسه با جاروبرقی های خوابیده دیرتر پر می شوند .

2-جاروبرقی خوابیده

جاروبرقی‌های خوابیده همان‌هایی هستند که با شنیدن کلمه‌ی «جاروبرقی» معمولا در ذهن تمامی کاربران تداعی می‌شوند. شاخصه‌ی اصلی این دستگاه‌ها وجود خرطومی و لوله‌ی فلزی آن‌هاست.

نوع خوابیده متداول‌ترین طراحی جاروبرقی محسوب می‌شوداین جاروهای برقی، قدرت مانور بالایی دارند؛ به راحتی جابه‌جا می‌شوند، وزن کمی دارند و کاربر می‌تواند آنها را به سرعت در جهات مختلف به حرکت درآورد. در واقع همین قابلیت مانور بالا محبوبیت این دستگاه‌ها را دوچندان کرده است.

اگر بخواهیم جاروبرقی ها را براساس ویژگی های دیگر تعبیه شده در آنها تقسیم بندی کنیم این محصولات براساس نحوه جمع اوری زباله و گرد وغبار نیز در دونوع کیسه دار و بدون کیسه یا مخزنی به بازار لوازم خانگی عرضه می شود .

1-جاروبرقی های کیسه دار

دراین جاروبرقی ها ، کیسه های مخصوصی برای هدایت زباله ها  از جنس پارچه ، کاغذ یا مواد پلیری تعبیه شده است .کیسه های این مدل از جاروبرقی پس از پرشدن نیاز به تخلیه یا تعویض دارند ،کیسه ای این جاروبرقی ها از نوع دائمی و یکبار مصرف هستند که نوع یکبار مصرف آن قابل شستشو وخالی کردن است.

2- جاروبرقی های بدون کیسه

جاروهای مخزن‌دار از مخزن پلاستیکی برای نگهداری زباله استفاده می‌کنند. شاید تصور کنید که با خرید جاروبرقی مخزنی از شر خرید پاکت و هزینه‌های دوره‌ای آن خلاص خواهید شد. اما بد نیست بدانید که در جاروبرقی بدون کیسه، فیلترهای قوی‌تری تعبیه شده‌اند تا گرد و غبار به خارج از دستگاه راه پیدا نکند . این موضوع به معنای استفاده بیشتر از فیلتر و بالطبع استهلاک سریع‌تر فیلتر گرد و غبار خواهد بود که نیاز به شستشو و تعویض دارد.

اینکه جاروبرقی کیسه دار بهتر است یا  جاروبرقی مخزنی بستگی به عادت مصرف‌کننده دارد؛ اگر جزو افرادی هستید که پس از هر بار استفاده از دستگاه حوصله تخلیه یا تعویض کیسه را ندارید، نوع مخزن دار برایتان مناسب‌تر است؛ مخصوصا جاروبرقی سطلی که ظرفیت مخزن آن بسیار بالا بوده و مدت زیادی نیاز به تخلیه ندارد. این را هم بدانید که قیمت جاروبرقی کیسه ای تفاوت چندانی با مدل‌های بدون کیسه ندارد.

در جاروبرقی های کیسه ای، نیازی نیست که به طور مداوم فیلتر یا مخزن را تمیز کرده و شستشو نمائید. این درحالی است که مخزن و فیلتر جاروهای بدون کیسه می بایست به صورت مرتب شستشو و تمیز گردد. لذا می توان گفت که در جاروهای کیسه دار، مسائل بهداشتی به میزان بسیار بالایی در مقایسه با مدل های بدون کیسه رعایت می شود.

هر دو نوع جاروبرقی کیسه دار و بدون کیسه دارای فیلتر می باشد. وظیفه این فیلتر، جلوگیری از ورود گرد و غبار نرم و ریزِ مکش شده به مخزن می باشد. این فیلتر در مدل های کیسه دار در مقایسه با مدل های بدون کیسه بهتر عمل می کند.

برای افرادی که مبتلا به آلرژی هستند ، جاروبرقی های کیسه دار پشنهاد می شود؛ به علت بسته بودن این کیسه ها، گرد و خاک و ذرات معلق آلاینده مکش شده به خوبی در داخل کیسه قرار می گیرد ،این در حالی است که جاروبرقی های بدون کیسه می توانند برای سلامت افراد به خصوص افراد مبتلا به آلرژی و آسم، مشکل ساز باشند.

از دیگر تفاوت های این دو مدل جاروبرقی هاشفاف بودن مخزن مدل های بدون پاکت است که به راحتی کاربران بتوانند از پر یا خالی بودن مخزن گرد و غبار اطمینان خاطر پیدا کنند این در حالی است که در مدل های پاکت دار، به این راحتی متوجه این موضوع نمی شوید.

به طور کلی تفاوت های این دو مدل جاروبرقی شامل موارد زیر می شود:

مدل پاکت دار
مدل بدون پاکت (مخزنی)
عدم نیاز به شستشو و تمیز کردن مداوم مخزن و فیلتر
نیاز به شستشو و تمیز کردن مداوم مخزن و فیلتر
رعایت بالای بهداشت
رعایت پایین بهداشت
عملکرد بالای فیلتر
عملکرد پایین فیلتر
مناسب برای افراد مبتلا به آلرژی و آسم
عدم توصیه به افراد مبتلا به آلرژی و آسم
نیاز به خرید کیسه جدید و بخصوص مدل جاروبرقی
عدم نیاز به خرید کیسه
عدم مشاهده میزان پُر بودن یا اشیای مکیده شده
اطلاع از پُر بودن دستگاه یا اشیای مکیده شده
اختصاص بخشی از مخزن به کیسه
بالا بودن ظرفیت مخزن به دلیل نبود کیسه

 

بسیاری از افراد توان مصرفی را با قدرت مکش در جاروبرقی ها اشتباه میگیرند حال بهتر است تا به صورت جداگانه به تعریف هرکدام از این عبارات در جاروبرقی ها بپردازیم :توان مصرفی تنها یک عدد برای سنجش توان الکتریکی مصرفی توسط موتور جاروبرقی می باشد. اگر جاروبرقی دارای موتور الکتریکی با مشخصه ۱۰۰۰ وات باشد یعنی این موتور و جاروبرقی در هر ساعت یک کیلو وات برق مصرف می کنند، در نتیجه هرچه توان مصرفی دستگاه بالاتر باشد میزان برق مصرفی منزل و محل مورد استفاده نیز افزایش می یابد،کارکرد جاروبرقی تا حد زیادی بستگی به توان جاروبرقی دارد. توان یک عامل مهم در انتخاب جاروبرقی است؛ توان بیشتر جاروبرقی‌ها چیزی در حدود ۱۴۰۰ تا ۲۵۰۰ وات است. هر چه توان موتور بالاتر باشد، جاروبرقی با قدرت بیشتری کار می‌کند. معمولاً توان موتور ۱۷۰۰ تا ۲۰۰۰ وات برای استفاده‌ معمولی کافی است ،بنابراین اگر به دنبال یک جاروبرقی با حداقل مصرف انرژی هستید باید توان مصرفی دستگاه را مورد بررسی قرار دهید حال اگر قدرت مکش را برای شما معنا کنیم به اهمیت قدرت مکش در انتخاب جاروبرقی نیز پی خواهید برد و درک خواهید کرد که این ویژگی از معیار های مهم انتخاب جاروبرقی است .قدرت مکش به معنای توانایی ایجاد خلا در دستگاه برای جمع آوری انواع  آلودگی هااست  هرچه قدرت مکش بیشتر باشد توانایی دستگاه در جمع آوری گرد وغبار در فواصل دور است . حال با تعریف جداگانه هر کدام از این دو عبارت دریافتیم که این دو عبارت بایکدیگر متفاوت هستند اما بایکدیگر مرتبط هستند ، همانطور که میدانید سرعت مکش ، سرعت حجم هوای منتشرشده در محیط می باشد، بنابراین باارائه این دوتعریف و مقایسه آن با تعریف قدرت مکش می توان گفت هر چه قدرت مکش جاروبرقی بالاتر باشد سرعت مکش پایین تر خواهد بود. در واقع این دو موضوع را باید در ارتباط معکوس با یکدیگر دانست. بنابراین برای انتخاب دستگاه مناسب که کارایی لازم را در ارتباط با نظافت محیط داشته باشد معیار قرار دادن سرعت و قدرت مکش جاروبرقی بهتر از معیار قرار دادن وات آن می باشد. این نکته را در نظر بگیرید که همه چیز در انتخاب جاروبرقی های مناسب صرفه اقتصادی نمی باشد و باید معیار های دیگر را نیز در نظر گرفت.

سرعت مکش چیست ؟

سرعت مکش بیانگر مقدار هوایی است که در هرساعت درون مکنده مکش می شود و واحد آن متر مکعب بر ساعت است ،سرعت مکش موجب حرکت کردن آلودگی ها در طول مسیر می شود این آلودگی توسط قدرت مکش جاروبرقی ازروی سطوح جمع میشود ، دقیقا شبیه به شبه بادی که گرد و خاک را باخود انتقال می دهد،وجود قدرت و سرعت مکش و ارتباط بین این دو است که باعث عملکرد دستگاه جاروبرقی می شود. عدم وجود یکی از این دو امکان پذیر نیست و در عمکلرد جاروبرقی خلل ایجاد میکند . تنها یک مورد دیگر وجود دارد که بر روی میزان سرعت مکش تاثیر می گذارد و آن وجود مانع در طول خرطومی، فیلتر و لوازم جانبی دیگر می باشد، به همین دلیل است که علاوه بر موتور مکنده طراحی جاروبرقی و لوازم جانبی آن نیز بسیار مهم می باشد.

همانطور که در قسمت های بالاتر درباره ی مدل های متنوع جاروبرقی صحبت کردیم حال لازم است تا بخش های مختلف این جاروبرقی ها را نیز مورد بررسی قرار دهیم چراکه با وجود تولید مدل های متنوع از نظر ظاهری ،دارای چند بخش اصلی به صورت یکسان هستند .

در نگاه اول جاروبرقی ها دارای عملکرد خیلی پیچیده ای نیستند ولی جاروبرقی ها در عین حال که از نظر ظاهری دارای ظاهری ساده هستند اما از قوانین فیزیکی مختلف پیروی میکنند .

جاروبرقی ها در عین حال که مکانیسم پیچیده ای دارند اما تنها از 6 قطعه اصلی تشکیل شده اند که شامل :1-پورت مکش 2-پورت خروجی 3-موتور الکتریکی 4-فن 5-کیسه ی جمع آوری گرد و غبار و فیلترها 6- بدنه برای تعبیه تمام قطعات در آن .

یک جاروبرقی چگونه کار میکند ؟

در این قسمت عملکرد جاروبرقی را در چند مرحله تقسیم بندی کرده ایم :

فیلترها درورودی مخزن قرار گرفته اند و وظیفه جذب ذرات بسیار ریز گرد وغبار را دارند در ساختار جارو برقی ها، انواع مختلف فیلتر ها بکار می روند. همچنین بیشتر مکنده ها از بیش از یک فیلتر استفاده می نمایند. یک فیلتر بعنوان فیلتر اصلی و بقیه با قدرت فیلتراسیون بالاتر به موازات آن قرار می گیرند. این بخش مهم از دستگاه جاروبرقی، ذرات ریز محیط را محبوس نموده و موجب افزایش سطح بهداشت محیط و سلامت افراد می شود.

فیلتر های جاروبرقی از انواع مختلفی طراحی و تولید میشوند ، فیلتر های پاکتی ، کیسه ای ، ستاره ای و کاتریجی از انواع فیلترهای مصرفی در جاروبرقی است.

این فیلتر ساده ترین و پراستفاده ترین فیلتر در جاروبرقی های خانگی  وصنعتی است .البته این فیلتر ها بعد از پرشدن باید با فیلتر جدید جایگزین شوند.

فیلترهای کیسه ای یک کیسه بسیاربزرگ است که از خلل  و فرج جهت عبور هوا تشکیل شده اند .برای نظافت آنها لازم است از کمپرسور هوا استفاده کرد همچنین می توان این فیلتر پلی استری را در صورت لزوم تعویض نمود.

فیلتر های ستاره ای، دارای ساختار منسجمی بوده و مساحت فیلتراسیون بالایی دارند. این فیلتر ها به طور متداول در ساختار جاروبرقی صنعتی مورد استفاده قرار می گیرند. نظافت این فیلتر های پلی استری به کمک تکاننده دستی یا کمپرسور هوا امکان پذیر است.

فیلتر های کارتریجی با هدف افزایش مساحت فیلتر بدون افزایش ابعاد آن، طراحی شده است این نوع فیلتر ها، از جنس پلی استر یا سلولز ساخته شده و از کیفیت و عملکرد بهتری نسبت به فیلتر های معمولی برخوردار است. نظافت این فیلتر به کمک تکاندن دستی و یا بوسیله ایجاد جریان هوای معکوس امکان پذیر است.

در هنگام خرید جاروبرقی لازم است تا نکات مهمی را در نظر بگیریم از جمله موارد مهم در خرید جاروبرقی میتوان به موارد زیر اشاره کرد :

منظور از جاروبرقی های چندکاره ،جاروبرقی های آب  وخاکی است که جایگزین روش سنتی نظافت شده اند ، جاروبرقی های آب و خاک شباهت زیادی به جاروبرقی های معمولی دارند ،تفاوت آنها با جاروبرقی های معمولی مخزن پلاستیکی این جاروبرقی هاست که از جنس پلاستیک هستند .این جاروبرقی ها به دلیل قدرت بالا در جمع آوری ذرات ریز به علاوه آب در محیط های مختلف مانند آشپزخانه های صنعتی ،باشگاه ها ، استخر ها و .. کاربرد دارند .

قدرت مکش در این جاروبرقی بسیار بالا بوده به صورتی که در برابر جمع اوری ذرات جامد و مایع بسیار موثر هستند ، موتور های به کاررفته در این جاروبرقی ها بسیار قدرتمند هستند به صورتی که هرگونه از آلودگی ها مانند مایعات و جامدات را جمع آوری میکنند.

تخلیه مخزن این جاروبرقی ها بسیار آسان است ، برای تخلیه مایعات موجود در مخزن این جاروبرقی تنها کافی است تا شیلنگ را داخل مخزن قرار داده و ستگاه را روشن کنید ، مایعات به راحتی جابه جا میشوند .

این جاروبرقی ها برای کارخانجات و صنایع مناسب هستند و در صورت مصرف به صورت خانگی برای خانواده های پرجمعیت ماسب می باشد.

از دیگر نکات مهم در انتخاب جاروبرقی صدای تولیدی توسط این دستگاه است.

جدا از نوع جاروبرقی و تکنلوژی به کاررفته در آن ، تمام جاروبرقی ها صدا تولید می کنند به همین علت هرچه صدای تولیدی جاروبرقی ها کمتر باشد محبوبیت آنها در بین مردم بیشتر است البته لازم است این نکته را نیز یادآور شویم که هرچه جاروبرقی بزرگ تر باشد ، صدای بیشتری تولید می کند .خانم های خانه دار تمایل دارند تا درمنزل و در هنگام نظافت صدای کمتری تولید شود به همین علت پیشنهاد ما ین است به سراغ جاروبرقی هایی بروید که موتور آن ها درون یک محفظه قرار گرفته و صدای کمتری را از محفظه خارج می کنند .به طور کلی صدا با واحد دسی بل قابل اندازه گیری و مشخص شدن است و سطح صدای مطلوب برای جاروبرقی 70 تا 77 دسی بل می باشد .

نکته مهم و اساسی دیگری که در انتخاب و خرید جاروبرقی حتما باید رعایت شود خرید یک جاروبرقی با قابلیت ها و فناوری جدید است .

منظور از قابلیت ها و فناوری های مطابق تکنولوژی روز ،ویژگی هایی است که به نظافت سرعت می بخشد و جاروکشیدن را راحت تر میکند درادامه به معرفی و بررسی برخی از قابلیت های متداول در جاروبرقی ها می پردازیم .

نشانگر وضعیت کیسه

به کمک این نشانگر از پرشدن کیسه جمع کننده گرد وغبار آگاه می شوید بنابراین دیگر مجبور نیستید پس از هربار استفاده از جاروبرقی کیسه آن را چک کنید که آیا پرشده است یا خیر علاوه بر آن کیسه جاروبرقی به حدی پر نمی شود که به موتور جاروبرقی فشار وارد شود.

تکنولوژی نانو سیلور

در برخی از جاروبرقی هااز فن آوری پودر نقره استفاده شده است که مانع از رشد باکتری ها  و بوی بد و مانع از بروز الرژی می شود.

تکنولوژی گردش هوای امگا

این تکنولوژی در جاروبرقی های شرکت سامسونگ تعبیه شده است ، این فناوری صدای تولیدی در جاروبرقی را تا حدود 10 برابر کاهش می دهد .

تکنولوژی multi chamber

طراحی منحصر به فرد چند مخزنه، با ایجاد گردباد، ورود ذرات به داخل فیلتر را مسدود کرده که باعث دوام بیشتر فیلتر موتور جاروبرقی می شود. این سیستم با ایجاد گردباد های کوچک در مخازن، چندین بار گرد و غبار را تصفیه می کند. از جمله ویژگی های این تکنولوژی می توان به جلوگیری از مسدود شدن فیلتر پشت موتور، قدرت موتور بیشتر و پایدارتر، هوای پاکیزه تر و تخلیه آسان تر اشاره کرد.

ویژگی AIRSAFE

این ویژگی این تضمین را به خانم ها می دهد که کوچکترین ذرات گرد و غبار نیز به هوای محیط نفوذ نمی کنند ، جریان هوای خروجی از جاروبرقی باهمکاری موتور و فیلتر ها کاملا عایق بندی شده و کنترل می شوند .

فن آوری کمپرسور

این فناوری با بهره مندی ازیک  موتور استاندارد پر قابلیت و دارای عملکرد عالی ،مصرف برق را تا 30 درصد نسبت به مدل های دیگر بدون این قابلیت کاهش می دهد.

سیستم کنترل جریان هوا

تصفیه چند مرحله ای هوا توسط این سیستم در جاروبرقی ها انجام می شود که هوای خروجیاز جاروبرقی را تا 999/99درصد از هرگونه گرد و غبار و ذرات کوچک گرد وغبار پاک میکند .

تعبیه برس های مختلف

در انواع مختلف و برای تمیز کردن قسمت هایی چون کف، موکت، مبل، پرده و درزها بوده و داخل محفظه مخصوصی بر روی بدنه دستگاه قرار گرفته اند. در بعضی جاروبرقی ها برس های مخصوص تمیز کردن حیوانات هم تعبیه شده است.

در ادامه به معرفی و بررسی کارایی تعدادی از برس های متداول در جاروبرقی ها می پردازیم .

 برس مخصوص تمیزکردن سطوح ظریف بابرس گرد  جاروبرقی

این برس یک برس نرم برای پاک کردن گرد غبار از روی اجسام وسطوح ظریف  مانند لامپ ، اجسام شیشه ای ،گل و گیاه و بسیاری از لوازم حساس است .

 

برس مخصوص از بین بردن گرد و غبار تشک و خوشخواب باجاروبرقی

بهترین روش برای تمیز کردن تشک های آلوده به گرد و غبار ، استفاده از این سری متوسط  جاروبرقی است.

سری مخصوص جاروبرقی برای گرد گیری پنکه های سقفی

این برس می تواند وسیله مناسبی برای تمیز کردن پنکه های سقفی باشد. گرداننده های مناسب تعبیه شده روی این برس تلاش می کند تا به صورت موثری از بالای تیغه پنکه سقفی تا پایین هر تیغه و اطراف لبه ها را تمیز کند. می توانید هر ماه از این وسیله برای تمیز کردن پنکه های سقفی استفاده نمایید.

سرنازک جاروبرقی برای تمیز کردن کمد ، کشو ، کابینت

کمد ، کشو ، کابینت ها جزو قسمت هایی هستند که تمیز کردن آنها معمولا کمی سخت می باشد و به همین علت نظافت این محل ها را فراموش میکنیم از کاربرد های دیگر این سری جمع اوری تمام خرده ریز های مواد غذایی وخرده های ظروف شکسته در قسمت های فشرده و باریک می باشد .

 

مصرف انرژی از دیگر فاکتورهای مهم در انتخاب جاروبرقی است ،مانند هروسیله دیگری جاروبرقی ها نیز دارای نشانگر مصرف انرژی است ، مصرف انرژی از A تا Gاست . هرچه به سمت A باشد مصرف انرژی جاروبرقی کمتر و مقرون به صرفه‌تر برای شما و محیط زیست است. در خرید جاروبرقی به این مسئله توجه کنید چرا که قرار است طی  چندین سال از این وسیله استفاده کنید.

حال که باانواع جاروهای برقی و ویژگی های این محصول آشنا شدید ،ممکن است برسر این دوراهی قرار بگیرید که جاروبرقی ایرانی بخریم یا خارجی ؟

امروزه با زیاد شدن تعداد شرکت های سازنده ی لوازم خانگی و تعدد و تنوع طرح ها و مدل ها، وسواس افراد برای انتخاب بهترین محصول از بهترین برند لوازم خانگی تشدید شده است.

در دنیای  امروزی و باتوجه به گسترش واردات بسیاری از شرکت های وارداتی اقدام به واردات تجهیزات نظافتی مانند جاروبرقی های خانگی وصنعتی از کشور چین و ترکیه میکنند  و به نام جاروبرقی های آلمانی ، ایتالیای یا آمریکایی با قیمت های بالا به فروش می رسانند .

 دلایل بسیاری وجود دارد که براساس آن بتوان ثابت کرد که جاروبرقی های ایرانی از جاروبرقی های وارداتی و خارجی بهتر هستند .

جاروبرقی های ایرانی دارای کیفیت بسیار بالا و کیفیتی برابر با جاروبرقی های اروپایی دارند ، تولیدکنندگان داخلی  طی سالهای اخیر با روی آوردن به صنعت روز دنیا توانسته اند جاروبرقی هایی کاملا شبیه به جاروبرقی های خارجی از لحاظ استحکام و کیفیت تولید نمایند ، به همین دلیل امروزه جاروبرقی های ایرانی قابل رقابت با جاروبرقی های خارجی هستند .

جاروبرقی های ایرانی به نسبت نمونه های وارداتی و خارجی خود دارای قیمت پایین تری هستند ،همچنین کلیه محصولات تولیدی در داخل ایران دارای گارانتی و خدمات پس از فروش هستند که در صورت خرابی کالا به راحتی میتوان آنها را تعمیر و دوباره استفاده نمود .

 هرکدام از برند های تولیدکننده جاروبرقی ، جاروبرقی تولید میکنند که طبیعتا هریک ویژگی و کارایی خاص خود را دارند، کارخانه­ های بزرگ آلمانی، کره­ای، آلمانی و… در یک رقابت تنگاتنگ تلاش می­کنند قابلیت­های محصولات خود را بالا ببرند. اما کاربران بنا بر معیار های خود نظیر هزینه ، قدرت و میزان مکش و قابلیت های خاص مد نظر خود ، جاروبرقی مناسب خود را  انتخاب می­کنید. معیار­هایی که باید برای خرید یک جاروبرقی خوب در نظر داشته باشید درقسمت های بالا مورد بررسی قرار دادیم حال نوبت آن است که تعدادی از جدیدترین جاروبرقی های تولیدی شرکت های مهم را معرفی  وبررسی کنیم.

1-جاروبرقی بوش مدل BGL8PRO5IR

جاروبرقی بوش مدل BGL8PRO5IR، ویژگی­های خاصی دارد که  علت برتری آن نسبت به سایر مدل­های جاروبرقی بوش است.از این ویژگی­ها می­توان به فیلتر HEPA اشاره کرد که هوای خروجی از جاروبرقی را تسویه کرده تا برای افرادی که آلرژی دارند مشکلی ایجاد نشود. همچنین روی بدنه این مدل جاروبرقی نشانگر الکترونیکی قراردارد که زمان تعویض کیسه گرد و غبار را نشان می­دهد.نوار پلاستیکی موجود در قسمت پارویی جاروبرقی، مانع ایجاد خطوط در هنگام جاروکشی مبلمان می­شود. همینطور موتور کمپرسور تعبیه شده در این مدل میزان برق مصرفی را به شدت کاهش می­دهد.

این جاروبرقی دارای گارانتی 24 ماهه از بوش سرویس است. قدرت مکش این جاروبرقی 1800 وات، و گنجایش مخزن آن 5 لیتر می­باشد،همچنین  این محصول مجهز به سیستم کمپرسور است که به جاروکشی بهتر کمک می­کند. جنس بدنه آن از پلاستیک ضد خش است که محصول را دربرابر ضربه و فشار حفظ می­کند. همراه این جاروبرقی یک کیف ابزار حرفه­ای به مصرف کنندگان داده می شود که شامل: نازل مخصوص شکاف­ها، برس مبلمان، نازل مخصوص روکش­های پارچه­ای و4 عدد کیسه­ی گردوغبار می­شود. کلید تنظیم مکش این جاروبرقی به کاربر امکان کاهش یا افزایش قدرت مکش بر حسب نیاز میدهد.  جارو برقی بوش مدل BGL8PRO5IR با وزن تقریباً 6.8 کیلوگرم، هنگام جاروکشی صدای بسیار کمی تولید می­کند و طراحی ظاهر و ابعاد آن به صورتی است که فضای کمی را اشغال می­کند.

 

2-جاروبرقی بدون کیسه سامسونگ مدل SC4570

جاروبرقی کوچک اما پر قدرت از کمپانی سامسونگ است که با توان بالا و طراحی خاص، دارای قدرت مکش زیادی است. چرخ های بزرگ این جاروبرقی به جابجایی آسانتر آن کمک می­کند. گنجایش مخزن این مدل جاروبرقی 1.3 لیترو وزن 4.3 کیلوگرم می­باشد. نوآوری به کار گرفته شده توسط کمپانی سامسونگ در این محصول، وجود مخزن دو قسمتی است که در مخزن داخلی ذرات کوچک­تر و گرد و غبار تحت جریان چرخشی ته­نشین شده و ذرات بزرگ­تر به مخزن خارجی هدایت می­شوند. نتیجه­ی این عمل بالا رفتن بسیار زیاد قدرت مکندگی جاروبرقی سامسونگ مدل SC4570 می­شود. خبر خوب بعدی این است که دیگر نیازی به  تکاندن کیسه­های پر از گرد و خاک نیست و مخزن این محصول به راحتی جدا و تخلیه می­شود. همچنین وجود فیلتر هوای خروجی مدلHEPA، اجازه خروج هیچ ریزگرد و ذره­ی غبار را از داخل جاروبرقی نمی­دهد؛ پس جای نگرانی برای نشستن گردو خاک ناشی از جارو کشیدن روی وسایل خانه نیست.

3-جاروبرقی الجی مدل VB_8120

جاروبرقی کمپرسور الجی مدل VB_8120دارای پنل کنترل قدرت مکش در کنار لوله خرطومی است که به شما این امکان را مید­هد با در نظر گرفتن نیازتان میزان مکش دستگاه را تنظیم کنید.این دستگاه دارای لوله تلسکوپی است و در قسمت انتهایی آن و محل خروج هوا، یک فیلتر هوا مدلHEPA و یک فیلتر کربن اکتیو نصب شده که گرد و غبار را از هوای خروجی جذب می­کنند. طراحی بدنه این محصول شیک، ساده و کاربردی­ست. دارای گواهینامه­های SLG وBAF بوده و از پرطرفدار­ترین مدل­های جاروبرقی کمپانی ال جی است. وزن تقریبی این دستگاه 5.2 کیلوگرم، سیم برق آن 6 متر، گنجایش مخزن آن 1.5 لیتر است و صدای حاصل از کار آن 78 دسی بل است.

4-جاروبرقی کارچر مدل VC2

این جاروبرقی یکی از جدید­ترین محصولات کمپانی کرشر با به کار گیری تکنولوژی روز آلمان است که  با وجود موتور کم مصرف، مکش بسیار بالا معادل 18 کیلو پاسکال را تامین می­کند. این دستگاه در نوع خود بی نظیر است و میزان مکش آن از بسیاری مدل­های پر مصرف میزان قابل توجهی بیشتر است با اینکه حدود نصف آن ها انرژی مصرف می­کند. روی این محصول پیچ کنترل قدرت نصب شده که قابلیت تنظیم قدرت مکندگی در حالات مختلف را دارد. جنس بدنه محصول بسیار با کیفیت بوده و دارای دسته­ ی U شکل برای حمل دستگاه است. فیلترHEPA12 به کار رفته در این مدل جاروبرقی سبب می­شود هوای خروجی از جاروبرقی بدون ریز گرد و آلودگی باشد. همچنین فیلتر اولیه با کیفیتی نیز دارد که مانع ورود گرد و غبار زیاد به داخل موتور می­شود.

امروزه برند های ایرانی زیادی در زمینه تولید جاروبرقی های صنعتی و خانگی فعالیت دارند که از میان آنها می توان به برند های پارس خزر ،شهاب ، پاکشوما ، اسنوا و پاناسونیک  اشاره کرد در ادامه به بررسی تعدادی از محصولات برند های نام برده می پردازیم.

این برند یکی از برند های معتبر ایرانی در زمینه تولید لوازم خانگی می باشد از سری جاروبرقی های تولیدی این شرکت می توان به  جاروبرقی های سطلی  وکیسه ای ، جاروهای عصایی ، جاروهای شارژی ، بخارشوی ها و... اشاره کرد.

 مهم ترین ویژگی جاروبرقی های جدید  تولیدی این برند : مکش قوی وبالا ،تعبیه  دکمه های روشن و خاموش و دکمه های کنترل گر مکش برروی دسته جاروبرقی و کیسه جمع اوری گرد و غبار با ظرفیت مناسب 8 لیتری است.

همانطور که می دانید برند پارس شهاب یکی از قدیمی ترین برند های تولیدی محصولات و لوازم خانگی در ایران است .

ویژگی جاروبرقی های پارس شهاب این محصولات را به یک برند پرفروش جاروبرقی ها تبدیل کرده است، از ویژگی های برجسته جاروبرقی های این برند می توان به : قدرت مکش بالا ،صدای کم ،قابلیت قطع هوشمند با بالارفتن دما ،چرخش 360 درجه لوله خرطومی دستگاه ، تعبیه فیلتر های ضد آلرژی و قابل شستشو در جاروبرقی ،تنظیم قدرت مکش و نشانگر پر شدن کیسه ی جاروبرقی اشاره کرد.

اسنوا یکی از مدرنترین شرکت های تولیدی لوازم خانگی است  که تمامی محصولات خود را با کیفیت و قیمت مناسب عرضه می کند .

مشخصات کلی  جاروبرقی های اسنوا : فیلتر های خروجی HEPA،گنجایش کیسه گرد و غبار با ظرفیت 3.5 لیتر ، دارای رتبه A در رتبه بندی محصولات در مصرف انرژی ،تعبیه فیلتر های بهداشتی ،تعبیه کنترل گر ها برروی دسته جارو برقی است.

1-جاروبرقی پارس خزر مدل TURBO 2500W

امروزه یکی از بهترین برند های تولیدی جاروبرقی برند پارس خزر شناخته می شود ، این برند تولیدی فعالیت خود را از سال 1347 شروع کرده و امروزه علاوه بر تامین محصولات و لوازم خانگی برای بازار های داخلی ، محصولات خود را به کشور های اطراف نیز صادر می کند .از انواع محصولات خانگی تولیدی این شرکت می توان به  جاروبرقی های باکیفیت و قیمت مناسب آن اشاره کرد .

جارو برقی قدرتمند توربو مدل TURBO 2500WB یکی از محصولات پارس خزر است که دارای سیستم بسیار قوی مکش بوده و انتخاب مناسبی جهت نظافت سریع و کامل خانه یا محل کار محسوب می‌شود؛ از ویژگی‌های این جارو برقی می‌توان به بهره‌مندی از فناوری Quattro Power، فیلتر کیسه‌ی ضد آلرژی HEPA قابل شستشو با گیره پلاستیکی مجهز به اسفنج در دهانه ورودی پاکت، لوله‌ی خرطومی با روکش کنفی، قابلیت Double Filtration و نشانگر الکترونیکی جهت نمایش پر شدن کیسه آشغال اشاره کرد.

جارو برقی پارس خزر مدل TURBO 2500WB دارای سیستم با قدرت مکش بسیار خوب که می توانید هر نوع آشغال یا زباله ای را به وسیله ی آن جارو و تمیز کنید. این محصول با استفاده از فناوری Quattro Power در مکش و جذب گرد و غبار با مصرف انرژی کم عملکرد خوبی دارد .همچنین با استفاده از دو فیلتر در ورودی و خروجی موتور کمک می کند هوای خروجی تا حد زیادی تصفیه شود. این جارو برقی با توجه به مکش بسیار بالا از صدای قابل قبولی نیز برخوردار است.

2-جاروبرقی کندی مدل KCA

جاروبرقی مدل KCA محصولی از برند کندی است. این جارو برقی کیسه‌دار با وزن ۶.۲ کیلوگرم و قدرت موتور ۲۵۰۰ وات و ابعاد ۲۵۲ ×۲۹۰ ×۵۱۲ میلی‌متر به بازار عرضه شده است.یکی از ویژگی‌های این مدل  سیم جمع کن خودکار آن محسوب می‌شود به واسطه این ویژگی کار با این مدل آسان‌تر شده است. جاروبرقی کندی مدل KCA به فیلتر بهداشتی HEPA مجهز شده است. این فیلتر قابلیت شستشو دارد. از مشخصات این مدل می‌توان به کیسه پارچه ای قابل شستشو، کیسه کاغذی ۱۰ لایه و میزان صدا ۶۱ دسی بلی آن اشاره کرد. از امکانات این مدل می‌توان به جذب ذرات معلق آلرژی زا در فضا، جذب آلودگی های ریز موجود در فضا اشاره کرد. به همراه این مدل ۳ برس مخصوص فرش، پارکت و سطوح باریک هم ارائه می‌شود.جاروبرقی از لوازمی است که در هر خانه‌ای پیدا می‌شود. کیفیت این محصول علاوه بر کارایی بر طول عمر آن هم تاثیر دارد. یکی از برندهایی که اقدام به تولید این محصولات کرده، کندی است. جاروبرقی کندی مدل KCA یکی از محصولات پرطرفدار این برند محسوب می‌شود و از تکنولوژی ایتالیا بهره برده است. در ادامه بیشتر با این مدل آشنا می‌شویم.

کندی به آناتومی بدن توجه بسیاری داشته و همین باعث شده تا استفاده از این جارو‌برقی شما را خسته و اذیت نکند. استفاده از لوله تلسکوپی باعث شده تا شما کارتان برای تمیز کردن تمام گوشه‌های خانه آسان‌تر باشد. با کم و زیاد کردن طول این لوله دسترسی‌تان به تمامی نقاط فراهم می‌شود و به کمرتان هنگام نظافت آسیبی وارد نمی‌شود. این محصول دسته‌ای برای راحت‌تر شدن جابه‌جایی این مدل از اتاقی به اتاق دیگر دارد ، طراحی این مدل به صورتی بوده تا فشاری بر روی ستون‌فقراتتان هنگام نظافت وارد نشود. این مدل در ۳ رنگ مشکی، سفید و قهوه‌ای به بازار عرضه شده است.

یکی از ویژگی‌های این مدل استفاده از سیستم سیم جمع کن خودکار است. سیم این جارو پس از اتمام کار با فشار دادن دکمه‌ای به درون جارو می‌رود و دست و پایتان را نمی‌گیرد. قدرت موتور این مدل توسط شرکت سازنده، ۲۵۰۰ وات اعلام شده است. این میزان برای استفاده مصارف خانگی میزان مطلوبی است. گنجایش مخزن جارو برقی ۵ لیتر است و این میزان برای مصارف خانگی، میزان مطلوبیست. کابلی که برای این مدل در نظر گرفته شده ۸ متر طول دارد. این میزان باعث شده تا شعاع فعالیت‌‌تان گسترش یابد و برای تمیز کردن خانه یا اداره‌تان کمتر احتیاج به تعویض پریز داشته باشید. این سیم و استفاده از لوله تلسکوپی باعث شده تا شعاع عملکرد این جارو تا افزایش یابد.

جاروبرقی کندی مدل KCA با موتور ۲۵۰۰ واتی، از لحاظ قدرت مکش در سطح خوبی قرار دارد. از نظر کم بودن صدای تولیدی یکی از بهترین جارو برقی های بازار است. همچنین وجود فیلتر HEPA یکی دیگر از مزایای این محصول است که توانایی جذب ذرات آلرژی زا را دارد.

این مدل از نوع جاروهای کیسه‌دار است. جاروبرقی های کیسه ای نوع متداول جاروبرقی ها هستند. آشغال ها و خاکروبه ها در کیسه این نوع جاروبرقی ها جمع می شوند و پس از پر شدن می توان به راحتی کیسه آن ها را تعویض کرد. شما این قابلیت را دارید تا از کیسه‌های دائمی برای این ماشین استفاده کنید. این نوع جاروبرقی برای افرادی که آلرژی دارند کارایی بسیاری دارد. کیسه این نوع از جاروبرقی ها بسته است و همین مانع باز گشتن گرد و غبار به هوا می‌شود. از فیلتر هپا در هر دو نوع جاروبرقی استفاده می شود اما این جاروبرقی های کیسه دار هستند که سازگاری بیشتری با فیلتر هپا دارند. این مدل به کیسه پارچه ای قابل شستشو، کیسه کاغذی ۱۰ لایه مجهز شده است.

این مدل با قابلیت جذب آلودگی های ریز موجود در فضا برای افرادی که آلرژی دارند انتخاب مناسبی است. با جذب یکی از ویژگی‌های این مدل، صدای کم است. در بیشتر مواقع جاروبرقی‌ها صدای گوش‌خراشی تولید می‌کنند، طبق اعلام برند سازنده، جاروبرقی کندی مدل KCA صدا کمی تولید می‌کنید. برای اینکه شما قادر باشید خانه‌تان را بهتر و آسان‌تر نظافت کنید، این مدل قابلیت‌هایی نظیر  لوله خرطومی با چرخش ۳۶۰ درجه و سری‌‌های مخصوص تعبیه کرده است. این مدل ۳ برس مخصوص فرش، پارکت و سطوح باریک دارد که کارتان را آسان‌تر می‌کند.