۰
فناوری های نوین در کاشی و سرامیک

کاشی

فناوری های نوین در کاشی و سرامیک

کاشی  که از مصالح ساختمانی زینتی را می توان تلفیقی از هنر و صنعت دانست، هنری که جنبه ی کاربردی-تزیینی دارد و جایگاه والایی به خصوص در معماری دوران اسلامی ایران داشته است. کاشی کاری در معماری ایرانی سابقه ی طولانی دارد و در محوطه های پیش از اسلام مانند چغارنبیل شوش و تخت جمشید نمونه هایی از خشت های لعابدار دیده می شود. در دوران اسلامی به خصوص دوران صفوی استفاده از کاشی بسیار اوج می گیرد و نمونه های بسیار زیبا و درخور توجهی از این صنعت را به خصوص در بناهای مذهبی این دوره مشاهده می کنیم.

کاشی سنتی

تولید این نوع از مصالح ساختمانی  امروزه به روشهایی مانند اکسترودی و پرس خشک انجام می شود. مواد اولیه کاشی عبارت است از کائولن، خاک رس، بال کلی، فلدسپات، دولومیت، شاموت و برخی از کانی ها. از لحاظ مصرف، کاشی ها به کاشی دیواری شامل کاشی ارتن وری، گرانیتی، پرسلانی، منوپروزا (تک پخت) و کاشی های کف شامل، کاشی با جذب آب کم، گرانیتی و پرسلانی تقسیم می شود. پیشرفت های جدیدی در تولید کاشی منجر به تولید نمونه های خاص شده است که در ادامه به معرفی برخی از این موارد می پردازیم. کاشی جز مصالح ساختمانی پیش ساخته محسوب می گردد.


تولید کاشی

کاشی با لعاب ضد باکتری

امروزه روشهای نوینی و کاربردی در تولید کاشی استفاده می شود، از جمله تولید کاشی ها و سرامیکهای ضد باکتری. رشد و تکامل گونه های باکتری های مقاوم در برابر آنتی بیوتیک ها به یک مشکل جدی در سلامت جامعه بشری تبدیل شده است، مشکلاتی مانند بروز آلودگی های مکرر استخرهای شنا و عفونت های بیمارستانی ناشی از باکتریهای مقاوم برای انسان ها. مواد ضد باکتری، موادی هستند که از رشد ریزجانداران جلوگیری می کنند. فلزاتی مانند نقره، طلا و مس خواص ضد باکتری بسیار مطلوبی دارند. لعاب های احیایی (لوستر) که در قرون میانی بر روی سرامیک و کاشی استفاده می شد، دارای ذرات بلوری مس و نقره درون فاز شیشه ایی بوده اند. تحقیقات نشان می دهد که با افزایش درصد نقره، میزان خاصیت ضدباکتری لعاب افزایش می یابد که به نظر می رسد علت آن تشکیل تعداد بیشتر جوانه ها و نانو ذرات نقره در واحد سطح بوده که سبب افزایش فعالیت ضدباکتری نقره در لعاب می شود، همچنین نمونه لعاب های پخته شده در اتمسفر هیدروژن، به علت پخت در دمای پایین تر که ناشی از اشباع سریع لعاب از گاز هیدروژن می باشد، دارای خواص ضدباکتری بهتری بودند. در واقع لعاب ضد باکتری با احیای درجای نانو ذرات نقره از ترکیبات نقره دار در هنگام پخت و در اتمسفر احیایی به دست می آید. نتایج نشان می دهد که با افزایش درصد نقره، کاهش دما پخت و استفاده از اتمسفر هیدروژن، خواص ضد باکتری نمونه ها افزایش می یابد.

 

کاشی ضد اسید

کاشی ضد اسید

نوع دیگر از این مصالح، کاشی های مقاوم در برابر اسید است که محصولاتی بدون لعاب با جذب آب متوسط کمتر یا مساوی نیم درصد می باشد که دارای استحکام بالا و مقاوم در برابر اسید ها (به جز اسید فلوئوریدریک) هستند. این نوع کاشی مقاومت بالای در برابر اسیدها، سایش، یخ زدگی داشته و در مقابل مواد شیمیایی و صنعتی نیز مقاوم است. با توجه به خواص ذکر شده، از این نوع کاشی ها می توان در حوضچه های اسید و مواد شیمیایی، انبارهای صنعتی، محیط های مربوط به صنایع دارویی، آشپزخانه های صنعتی، سرویس های بهداشتی و ... استفاده کرد.

سرامیک پرسلانی

کاشی پرسلانی یا کاشی گرانیتی، در نتیجه پخت خاک پرسلان در دمای 1200 درجه به دست می آید. جذب آن بسیار پایین و استحکام بالایی دارد و دارای ضریب انبساط حرارتی مناسب و مقاوم در برابر یووی بوده و برای نصب در نما و کف ساختمان استفاده می شود. تفاوت سرامیک پرسلانی با سرامیک معمولی در میزان جذب آب است (حداکثر 5/0 درصد). یکی از ویژگی های مهم این نوع سرامیک، توانایی تولید این کالا در ابعاد بزرگ است، همچنین عمر بالایی داشته، در برابر یخ زدگی مقاوم بوده و در برابر مواد شیمیایی نفوذ ناپذیر است.

اولین نفر باشید که دیدگاهش را می نویسد !

دیدگاه شما برای ما مهم است.