۰

سنگ ساختمانی

سنگهای ساختمانی

سنگها به انواع آذرین، دگرگون و رسوبی تقسیم می شوند. سنگهای آذرین یا آتشفشانی، سنگ هایی سرد شده از مواد مذاب زیر پوسته ی زمین هستند که برحسب نوع سرد شدن به آذرین درونی و آذرین بیرونی تقسیم می شوند. سنگ های آذرین درونی دارای کریستال های درشت دانه اند و با سرد شدن مواد مذاب در داخل زمین به وجود می آیند مانند سنگ گرانیت.   

سنگ

سنگ های آذرین بیرونی در خارج از زمین سرد می شوند و کریستال های ریزی دارند مانند سنگ های بازالت و ریولیت. 

سنگ بازالت

 سنگ های رسوبی بر اثر انباشت مواد ریز معلق در آب به وجود می آید. این دانه ها توسط جریان آب حمل شده و در مکان های مختلف انباشت می شوند و بر اثر فشار لایه ها، سنگ های رسوبی شکل می گیرند.

 سنگ های رسوبی لایه لایه بوده و یکنواخت نیستند. اگر سنگ های رسوبی یا آذرین به هر علتی از محل تشکیل خود جابه جا شوند و در مجاورت فشار، رطوبت یا حرارت قرار گیرند، تغییراتی در آنها ایجاد می شود که باعث دگرگونی آنها می شود و به همین علت به آنها دگرگون می گویند، مانند سنگ های شیست، لوح یا مرمر.    

  اما در صنعت ساختمان تقسیم بندی و اصطلاحات دیگری برای معرفی سنگها رایج است. در صنعت ساختمان، با توجه به معیارهایی مانند رنگ، میزان مقاومت در برابر فشار و یا عوامل جوی، وزن و یا کاربرد سنگها تقسیم بندی انجام می شود که بانوجه به این مشخصه ها در هر قسمت از ساختمان باید از نوع خاصی از سنگ استفاده کرد. سنگ های مورد استفاده در ساختمان باید یکنواخت و همگن باشد و نباید بیش از 80 درصد وزنش آب جذب کند، همچنین باید در برابر آسیب های شیمیایی، اسیدی، دما، عوامل جوی و فشار های محیطی مقاوم بوده و تاب فشاری برای قطعات باربر نباید کمتر از 150 کیلوگرم باشد. سنگ باید دارای بافت یکنواخت و بدون شیار، ترک و رگه های سست بوده، پوسیدگی و خلل و فرج نداشته و میزان جذب آب بسیار پایینی داشته باشد.

در ادامه به معرفی برخی از مهمترین و کاربردی ترین سنگ های ساختمانی می پردازیم:

سنگ مرمر

تراورتن

سنگ مرمر تراورتن یا سنگ آهک تراورتن، سنگ آهکی رسوبی با ساختار متخلخل است و از ته نشین شدن کربنات کلسیم در چشمه ها یا آب های گرم کربناتی تشکیل می شود. این سنگ شبیه به سنگ آهک است و در رنگ های کرم، زرد، قهوه ای، خاکستری و سفید وجود دارد. تراورتن به دلیل بافت متخلخل و خوشایند به عنوان سنگ تزیینی در ساختمان در فضاهای داخلی و خارجی بنا و در قسمت هایی مانند میز توالت، اطراف شومینه یا سینک و یا پوشش بیرونی ساختمان استفاده می شود. این سنگ به علت مقاومت بالا، از رایج ترین مصالح مورد استفاده در نماست.

 

سنگ گرانیت سیاه

گرانیت

یک سنگ آذرین درونی است، با دانه های تقریبا مساوی، حاوی کوارتز و فلدسپات های قلیایی، این سنگ بسیار سخت و جلاپذیر است. رنگ گرانیت با توجه به فلدسپار موجود در آن، از خاکستری تا صورتی و قرمز دیده می شود. این سنگ مقاومت بالایی در برابر هوازدگی و ساییدگی دارد و برای نما، پله ها، ستون ها، کف سازی، دیوار های باربر و زیربنای تاسیسات مفید است. از انواع گرانیت ساختمانی، گابرو، بازالت و دیاباز است که به آن گرانیت سیاه می گویند.

 

شیست

 

شیست

نوعی سنگ دگرگون است، به شکل لایه لایه به رنگ سیاه یا خاکستری تیره می باشد و در نماسازی نامنظم مانند پوشش سقف یا پیاده رو استفاده می شود.

 

سنگ مرمر

مرمر

سنگی کربناتی دگرگون شده است که دارای بافت بلوری مشخصی است و عمدتا از کانی های کلسیت و دولومیت تشکیل شده است. این سنگ صیقل پذیری بالایی دارد و دارای کاربردهای قابل انعطاف بیشتری نسبت به گرانیت است. یکی از ویژگی های قابل توجه سنگ مرمر، قابلیت عبور نور است. این سنگ دارای کاربردهای بسیاری در بخش های تزیینی و ساختاری مانند ساخت مجسمه، راه پله، روکش ها و ...است. سنگ مرمر به علت وجود منیزیم، آلمینیوم، آهن و ... دارای تنوع رنگی مانند صورتی، سفید و سبز است و جلوه و رنگ بسیار زیبایی در بین دیگر سنگ های ساختمانی دارد. سنگ مرمر مقاومت بالایی در برابر عوامل جوی و دمایی داشته و جذب آب آن بسیار پایین است. این سنگ در دو نوع کم تیشه و پر تیشه وجود دارد که به منظور افزایش اصطکاک سنگ انجام می شود.

اولین نفر باشید که دیدگاهش را می نویسد !

دیدگاه شما برای ما مهم است.