۰

 

قیمت سیمان در تهران

امروز می خواهیم به بررسی قیمت سیمان در تهران و عوامل موثر بر آن توضیحاتی خدمت شما ارائه دهیم. سیمان یکی از مواد مصرفی پرکاربرد در صنعت ساختمان سازی می باشد. با پیشرفت فناوری های نوین در صنعت ساختمان سازی این محصول پرکاربرد و پرکیفیت از حالت تک محصولی در آمده و به صورت مدل های مختلف به مشتریان ارایه می شد. بهتر است بدانید که مواد تشکیل دهنده استفاده شده در هر نوع از مدل های متفاوت سیمان به نحوی بر روی قیمت آن موثر می باشد. برای آشنایی بهتر با قیمت سیمان، عوامل تاثیر گذار بر آن و کسب اطلاعات بیشتر در رابطه با  قیمت های  انواع سیمان با ما همراه باشید.

 

سوالاتی که در این مقاله به آن پاسخ خواهیم داد:

*ساختار اصلی سیمان به چه صورت است؟

*زمان ورود سیمان به عرصه ساختمان سازی جهان و ایران  از چه زمانی و با چه قیمتی آغاز شد؟

* آیا مواد تشکیل دهنده می تواند بر قیمت سیمان تاثیر گذار باشد؟

*چه عواملی در قیمت انواع سیمان مورد استفاده در صنعت ساختمان سازی موثر هستند ؟

*روش های ساخت سیمان چگونه می تواند بر قیمت آن تاثیر گذار باشد؟

*آیا ممکن است سیمان فاسد یا خراب در قیمت گذاری آن تاثیر داشته باشد؟

* قیمت های موثر بر روش های نگهداری از سیمان کدامند؟

 

 

 سیمان

ساختار اصلی سیمان به چه صورت است؟

 

 

یکی از مصالح ساختمانی که این روزها به عنوان یکی از پرکاربرد ترین محصول مورد استفاده قرار می گیرد، سیمان است که به صورت پودری نرم و قابل ترکیب با آب می باشد. ویژگی بارز این محصول قابلیت اتصال و به هم چسباندن ذرات و اجسام متفاوت را به هم دارد. عملکرد آن به این صورت می باشد که پس از مخلوط با آب به ماده ای خمیری شکل می شود که توانایی به هم متصل کردن دیگر مصالح ساختمانی را به هم دارد.

البته به یاد داشته باشید که پس از مخلوط پودر سیمان و آب باید به  سرعت از آن استفاد کرد در غیر این صورت پس از گذشت تقریبا چند ساعت و در مجاورت با هوا سخت و محکم می شود. هیدراتاسیون همان واکنش شیمیایی میان ذرات سیمان و آب است که موجب سخت شدن سیمان می شود.

 

زمان ورود سیمان به عرصه ساختمان سازی جهان و ایران  از چه زمانی و با چه قیمتی آغاز شد؟

سیمان نوعی پودر پرکاربرد در صنعت ساختمان سازی می باشد که در ابتدا با نام سمنت که برگرفته از یک واژه رومی (سمنتوم) پا به دنیای بزرگ ساخت و ساز گذاشت و تاریخچه آن به سال های قبل از میلاد برمیگردد. از ابتدایی ترین سازه هایی که در ساخت آن از پودر سیمان استفاده شده می توان به  استفاده در ساختمان پانتئوم در شهر رم_ ایتالیا که مربوط به تقریبا به 25 تا 30 سال قبل از میلاد مسیح می باشد، اشاره کرد.

علاوه بر پودر سیمان دیگر محصولات مشابهی که  در ساختمان سازی از آن استفاده شده است می توان پختن خاک رس و سنگ آهک را نام برد اما استفاده از هیچ کدام به اندازه سیمان مورد استقبال قرار نگرفت.

آغاز ورود پودر سیمان به ایران به طور مشخص قابل بیان نیست همزمان با تحولات صنعتی جهانی دیگر کمیت و کیفیت محصولات سنتی جوابگوی نیازها نبود اما آنچه مهم و لازم به ذکر است می توان به قیمت ارزان و مقرون به صرفه آن اشاره داشت همین امر باعث شده است که امروزه سیمان به عنوان یکی از پرکاربرد ترین محصولات در صنعت ساختمان سازی در ایران شناخته شود و از آن در ساخت تونل ها، ایستگاه ها و احداث پل ها استفاده کرد.

 

آیا مواد تشکیل دهنده می تواند بر قیمت سیمان تاثیر گذار باشد؟

با تاکید چند باره عنوان نمودیم که سیمان یکی از مصالح پر اهمیت و پر کاربرد در صنعت ساخت و ساز می باشد. این محصول به شکل پودری نرم در اختیار مشتریان قرار می گیرد که در مواجهه با آب حالت خشکی خود را از دست داده وبه ماده ای تبدیل می شود که قابلیت گیرش سنگ، آجر و دیگر مصالح مورد نظر را به خوبی دارد.

 به طور کلی در تعریف اجزای سازنده سیمان می توان این گونه عنوان کرد که این محصول از ترکیباتی چون اکسید کلسیم گداخته شده به همرا اکسید سیلیکون، آهن، آلومینیوم تشکیل شده است. البته لازم به ذکر است این ترکیبات پایه و بیس اصلی ساخت سیمان هستند و مشتقات آن در ساخت انواع مختلفی از این محصول متفاوت هستند. به طور کلی آنچه منجر به تفاوت قیمت در انواع سیمان می باشد همین ترکیبات متفاوت هستند که هر یک به نحوی برروی قیمت آن تاثیر می گذارد.

یکی از اجزای موثر در ساخت سیمان مواد آهکی است که باعث گداخته تر شدن دیگر ترکیبات این محصول در مواجهه با آب است. دیگر اجزای تشکیل دهنده سیمان را می توان به عنوان تری کلسیم سیلیکات، دی کلسیم سیلیکات، کلسیم آلومینات و کلسیم آلومینوفریت مورد استفاده قرار داد. موارد عنوان شده بخش های اصلی و اولیه تشکیل دهنده سیمان هستند. و برای ساخت سیمان مورد مصرفی در یک نوع می توان از چنین ترکیباتی استفاده نمود.

دیگر اقلامی که در ادامه ذکر خواهیم کرد بخش های ثانویه تشکیل دهنده سیمان می باشند که به سیمان این قابلیت را می دهند تا در دیگر بخش های ساخت و ساز و با توانایی های مختلف  و در انواع متفاوت در دسترس مشتریان قرار بگیرد. در رابطه با انواع مختلف سیمان و نحوه ساخت و عملکرد آن ها در ادامه توضیحات کاملی ارائه خواهد شد.

کربنات ها موجود در اجزای ثانویه را میتوان منحصرا در سی ای او می باشد را می توان در سنگ های آهکی پیدا کرد. برای استفاده ار سایر اکسید ها می توانید به سراغ خاک یا مارل بروید از جمله اکسید ها می توان به اکسید آهن، اکسید سدیم، اکسید منیزیم، اکسید پتاسیم و اکسید آلومینیوم اشاراتی داشت. وجود هریک از ترکیبات ثانویه در سیمان می تواند به عنوان یکی از بخش های اصلی در قیمت گذاری در این محصول ایفا نقش کند.

چنانچه در ترکیبات شیمیایی مواد خام مصرفی موجود در سیمان به اندازه کافی نباشد می توان از سنگ آهن برای جبران این کمبود ها جهت افزایش گیرش و مقاومت سیمان استفاده کرد.

همانطور که بیان کردیم آهک یکی از مواد خام اصلی در ساخت و ترکیبات سیمان می باشد. علاوه بر آهک می توان از مواد رسی نیز به عنوان دیگر بخش اصلی نام برد. سیلیکات های آلومینیوم موجود در مواد رسی که به شکل خاک رس و سنگ های رسی یافت می شود و همچنین، مواد آهکی که از کربنات کلسیم تشکیل شده است به شکل سنگ آهک، سنگ آهک سست فسیلی و مارن قابل در دسترس هستند، اقلام ذکر شده را می توان به شکل مخلوطی از رس و کربنات مورد استفاده قرار داد.

 

 مواد تشکیل دهنده سیمان

 

چه عواملی در قیمت انواع سیمان مورد استفاده در صنعت ساختمان سازی موثر هستند ؟

همانطور که در قسمت های قبل عنوان کردیم سیمان در ابتدا به صورت محصولی تک کاربرده با قابلیت های محدود مورد استفاده متقاضیان این محصول قرار می گرفت. پیشرفت علم و فناوری خواستار گسترش همه جانبه در تمامی صنایع است، سیمان یک محصول پرکاربرد در صنعت ساختمان سازی می باشد که در انواع مختلف و با مواد تشکیل دهنده متفاوت مورد استفاده قرار می گیرد.

به طور کلی اگر بخواهیم سیمان ساختمانی را در دسته های مختلف معرفی کنیم می توان آن را در دو بخش سیمان پرتلند و غیر پرتلند جای داد. در گذشته از قیر، گچ و آهک به عنوان بخش بزرگی از سیمان های غیر پرتلند استفاده می شد، اما با گذشت زمان و افزودن ی های لازم به سیمان می توان از انواع مواد پلیمری به عنوان سیمان های غیر پرتلند نام برد.

 

انواع سیمان 

انواع:

- سیمان پرتلند نوع یک (سیمان پرتلند معمولی):

این نوع سیمان به علت وجود خواص عادی قابلیت گیرش و جذب بالایی ندارد اما برای مصارف خاصی به کار گرفته می شود. به طور کلی سیمان پرتلند نوع یک جایگزین خاصی نخواهد داشت. از این محصول بیشتر در ساخت پل های صاف بتنی، راه آهن ، رو سازی جاده ها و پیاده رو ها استفاده می شود. وجود خاصیت هیایی که منحصرا مخصوص سیمان پرتلند نوع یک است یکی از عوامل تاثیر گذار در قیمت این محصول می باشد.

- سیمان پرتلند نوع دو:

در مقایسه این نوع سیمان با مورد قبلی باید گفت که گیرش این محصول به نسبت مورد قبل بیشتر می باشد این اتفاق به علت وجود گرمای هیدراتاسیون موجود در سیمان پرتلند نوع دو است و بیشتر در مصارف عمومی مورد استفاده قرار می گیرد. یکی از مواردی که در آن از محصول معرفی شده به صورت کاربردی استفاده می شود، ساختمان های حجیم و بزرگ می باشد چرا که سیمان پرتلند نوع دو حرارت کمتری از خود ساطع می کند و همین امر باعث عدم محدودیت در حجم بتن ریزی استو این ویژگی خاص به نوعی در قیمت این محصول موثر بوده است.

سیمان

- سیمان پرتلند نوع سه:

این محصول از مواد مشابه سیمان پرتلند نوع یک ساخته شده است با این تفاوت که به علت وجود برخی مواد دارای گیرش بیشتری می باشد. از سیمان پرتلند نوع سه بیشتر در محیط های سرد استفاده می کنند چرا که منجر به زود گیری بتن می شود.

-سیمان پرتلند نوع چهار: 

این محصول برای ایجاد و ساخت بتن هایی که قرار است در معرض سولفات قرار بگیرند بسیار مناسب هستند این ویژگی خاص یکی از عوامل موثر در قیمت سمان پرتلند نوع چهار است به علاوه زمانی از این محصول استفاده می شود که مقاومت بتن ساخته شده در برابر حرارت و شدت مورد توجه باشد

 

- سیمان پرتلند نوع پنج( یا سیمان سرباره ای ضد سولفات) :

این محصول از ترکیبات تایید شده در سازمان استاندارد ساخته شده است. مقاومت یک سیمان در برابر سولفات عمدتاً تحت تاثیر حساسیت اجزای آن و نیز محصولات هیدارسیون آن به سولفات و توانایی آن در به تاخیر انداختن و جلوگیری از انتشار یون‌های سولفات به داخل ملات یا بتن است و به یاد داشته باشید که در زمان مقایسه یا خرید انواع سیمان ها به این نکته توجه خاص داشته باشید و همین امر به عنوان یکی از عوامل تاثیر گذار در قیمت سیمان می تواند جایگاه خاصی داشته باشد.

به طور كلی ويژگی‌های بتن سيمان پرتلند ضد‌سولفات سرباره‌ای را می توان این گونه عنوان کرد که این محصول قابلیت نفوذ پذيری بسيار كم‌، گرمای هيدراتاسيون پايين‌،كارائی بيشتر بدليل جذب هيدروكسيد كلسيم توسط سيليس فعال سرباره و بافت سطحی صاف‌ تر سرباره‌، مقاومت شيميايی قابل توجه و ویژه در مقابل تهاجم توام املاح سولفات و كلر‌، محافظت و سلامت آرماتور در مقابل خوردگی و زنگ زدگی‌ (نفوذ پذيری پايين و غير فعال شدن يون كلر و سولفات توسط سرباره)، انبساط بسيار حداقلی بتن در حد صفر و گيرش طولانی‌ تر در كوتاه مدت است.

با توجه به بیان ویژگی های فوق العاده و منحصر به فرد این محصول می توان گفت که استفاده از آن دارای مزیت های فراوان و چشم گیری می باشد. از موارد مصرف بتن سيمان پرتلند ضد سولفات سرباره‌ای می توان به حاشیه زاینده رود اصفهان و خط ساحلی جنوب کشور اشاره داشت.

 

سد سیمانی 

- سیمان پرتلند آهکی:

یکی از محصولات دسته سیمان پرتلند می باشد که از ترکیب سنگ آهک الک شده به میزان 15 تا 20 درصد و مقداری سنگ گچ که در نهایت با کلینکر سیمان می باشد، سیمان آهکی عمدتا در ساخت ملات و بتن مورد استفاده قرار می گیرد و دارای ویژگی های خاص خود می باشد که به واسطه همین ویژگی ها توانسته قیمت ثابتی را در بازار ساخت و ساز به خود اختصاص دهد.

از ویژگی های منحصر به فرد این محصول می توان به کاهش گرما زایی در فرایند ساخت و ساز و در نتیجه آب بندی بیشتر در بتن، عایق بندی و جلوگیری از نفوذ پذیری در آن ، کاهش چندین درصدی از میزان تغیر شکل در بتن ومهم تر از همه کاهش آلودگی های زیست محیطی در کنار قیمت مناسب آن اشاره داشت.

 

- سیمان پوزولان:

سیمان پوزولان

سیمان پوزولان نوع دیگری از مصالح ساختمانی مورد استفاده قرار داد که از خواص شبیه به سیمان پرتلند با تفاوت هایی ترکیبی ساخته شده است. وزولان ها به مواد آلومینی و سیلیسی گفته می شود که در دمای معمولی اگر در مجاورت آب با آهک مخلوط شوند، مواد ناپایدار ایجاد می کنند که قابلیت تبدیل به سیمان را دارند. از این جهت با استفاده از ترکیبات موجود در آن کاملا مقرون به صرفه تر از دیگر موارد مشابه است. همین امر باعث شده که عوام سازنده و برخی از پیمان کاران از این محصول به عنوان جایگزین استفاده نمایند.

لازم به ذکر است که کاهش قیمت هیچ تاثیری بر روی کیفیت آن ندارد. وجود مواد پوزولانی در ساخت بتن می تواند 15 تا 20 درصد مقاومت بتن را در رویارویی با عوامل مختلف بالا ببرد. وجود مواد میکروسیلیس در منافذ موئینه منجر به ساخت یک بتن  متراکم و سخت می شود که قابلیت نفوز در آن به کمترین ضریب ممکن خواهد رسید.

مقاومت در برابر املاح شیمیایی و نگهداری مقدار بیشترآب در بتن و بهبود در کیفیت آن از عوامل موثر در قیمت سیمان پوزولان است. علاوه بر موارد عنوان شده و مقاومت بالایی در برابر فاضلاب، استفاده در بتن ریزی های حجیم ، کاهش قابل توجه وزن بتن، ضد سولفات اصلاح شده و سایر عوال دیگر به نوعی عامل اصلی قیمت سیمان پوزولان می باشند.

 

 

- سیمان آمیخته:

 

سیمان آمیخته

 در تعریف این نوع از سیمان به توضیحات کوتاهی اکتفا خواهیم کرد و منحصرا عنوان می کنیم که سیمان آمیخته همانطور که از نام آن پیداست ترکیبی از نوع سیمان های پرتلند با سایر مواد معدنی، مواد شیمیایی، ضایعات گیاهی و دیگر مواد موجود در طبیعت ایجاد خواهد شد. هدف از ساخت این محصول جهت نشان دادن قابلیت ترکیب سختی سیمان و سایر مواد در دنیای اطراف می باشد. همانطور که در شکل فوق مشاهده می کنید از ترکیب پارافین و سیمان نمونه های شمعی ساخته شده است.

 

- سیمان برقی:

نوع دیگری از سیمان که خواندن اسم آن در ابتدا ممکن از تعجب کاربران را بر انگیزد، سیمان برقی است. یکی دیگر از انواع سیمان که در دنیای پیشرفته امروز ساخت و ساز جایگاه ویژه ای را کسب نموده است، این محصول که با نام سیمان آلومینا نیز شناخته شده است از ترکیب مقدار کمی آهک و حجم بیشتری از اکسید آلومینیوم ساخته شده و به گونه ای نمی توان آن را جز ستونی از سیمان های پرتلند دانست.

 نقطه تفاوتی که اجازه راه یابی به سیمان برقی  برای ورود به خانواده پرتلند را نمی دهد. تفاوت در عامل و مجری سخت کننده می باشد. در سیمان پرتلند هیدرات های سیلیکات کلسیم کوجود در مواد تشکیل دهنده آن عامل اصلی سخت شدن و گیرش سیمان هستند این در حالی است که هیدرات کلسیم آلومینات که از ترکیب آب و کلسیم آلومینات  های موجود در سیمان برقی به دست می آید را می توان به عنوان عامل سخت شدگی و مقاومت در رابر سولفات ها نیز اعلام کرد. علاوه بر این وجود کلسیم آلومینات در سیمان برقی به تنهایی یکی از عوامل موثر در قیمت سیمان می باشد.

دیگر تفاوت هایی که می تواند سیمان برقی را از دسته سیمان پرتلند متفاوت سازد اختلاف در مدت زمان گیرش و مدت زمان آن است چرا که در سیمان برقی زمان آغاز گیرش از حدود یک ساعت پس از اتمام کار آغاز و تا 24 ساعت بعد به پایان می رسد.

یکی دیگر از عوامل موثر در قیمت سیمان وجود همین سیمان برقی در مخلوط با دیگر انواع آن است. به عنوان مثال اگر مقداری سیمان برقی به سیمان انبساطی افزوده شود. به راحتی شاهد تغییرات در سرعت واکنش سریع آن خواهید بود به همین دلیل است که به ترکیب این دو سیمان، سیمان پر انرژی نیز گفته می شود.

 

- سیمان رنگی:

سیمان رنگی

در تولید این نوع از محصولات سیمانی برای افزودن رنگ دانه ها از فلزات رنگی استفاده می شود. این کار به جهت تولید سیمان های رنگی امکان پذیر می باشد. البته به همین سادگی نیست گاهی برای ایجاد یک رنگ خاص، باید چند رنگ اصلی و فرعی را با هم ترکیب کرد. از این ترکیبات رنگی سیمان های خوش رنگی به وجود می آید به یاد داشته باشید که هرچه فرایند رنگی در ساخت این محصول افزایش یابد قیمت سیمان نیز متغیر می باشد.

علاوه بر این ها استفاده از دیگر مکان های داخلی شهر استفاده می شود . لازم به ذکر است که با توجه به رنگ سیمان می توان قیمت آن را افزایش داد.  به طور کلی رنگ ها بیانگر مواد مصرفی می باشد. به عنوان مثال از ترکیب رنگ های کربنی برای ایجاد رنگ تیره موجود مورد استفاده قرار می گیرد. مواد رنگی متداول عبارت‌اند از:

- اکسید آهن برای رنگ‌های قرمز، زرد، قهوه‌ای و سیاه

- اکسید منگنز برای رنگ‌های سیاه و قهوه‌ای،

- اکسید و هیدروکسید کرم برای رنگ سبز

- آبی کبالت برای رنگ‌های آبی

- اولترامارین برای رنگ سرمه‌ای

- دوده برای رنگ سیاه

-کهربای خام و سوخته برای رنگ قهوه‌ای

- گل اخرا برای رنگ زرد

از هریک از این مواد برای انجام اقداماتی متفاوت استفاده می کنند. لازم بع ذکر می باشد که ترکیب هر یک از موارد عنوان شده می تواند در قیمت سیمان تاثیر مستقیمی داشته باشد.

 

- سیمان سفید:

یکی دیگر از انواع پرکاربرد سیمان، می توان به سیمان سفید اشاره کرد. در ساخت این محصول به علت کمبود مصرف  از آهن و منیزیم رنگ آن به سفید تغییر می کند. چنانچه تمایل به رنگ سفیدی بیشتری دارید می توانید از سنگ گچ استفاده نمایید این کار علاوه بر سفیدی بیشتر باعث پدید آمدن گیرش و مقاومت بیشتر در این نوع از سیمان می باشد.

وجود گچ سفید در سیمان سفید یکی از عوامل موثر در قیمت گذاری این کالا می باشد چرا که بر حسب نیاز مشتری مقدار سنگ گچ به کار رفته کم و زیاد می شود. سیمان‌ سفید از آهک خالص  و رس ساخته ‌شده است که بدون هیچ‌ گونه اکسید آهن و هر رنگ‌ دانه دیگری مانند منگنز و کروم است. مقاومت و زمان‌ گیرش سیمان‌ سفید همانند سیمان پرتلند معمولی است.

سیمان سفید با اهداف قابل توجهی مورد مصرف قرار می گیرد در برخی موارد این محصول برای نمای خارجی ساختمان مورد استفاده قرار می گیرد. با توجه به برخی دیگر از محصولاتی که جهت روکش نمای ساختمان مورد مصرف هستند با در نظر گرفتن قیمت و مقایسه آنه در می یابید که  استفاده از سیمان سفید بسیار معقولانه تر و کم هزینه می باشد.

علاوه بر نمای خارجی ساختمان ها، از پودر سیمان سفید برای تزیینات و ساخت برخی محصولات در بزرگراه ها استفاده می کنند. چرا که با توجه به رنگ و مقاومت آن قابل تغییر به تمامی ترکیب های رنگی می باشد.  در بندکشی ما بین درز های کاشی و سرامیک نیز از سیمان سفید بهره می گیرند.

 

 

- سیمان بنائی:

نوعی دیگر از سیمان است که پس از ترکیب با آب به عنوان چسب در ساخت و ساز مورد استفاده قرار می گیرد. به زبان عامیانه و ساده تر سیمان را در امور ساخت و ساز بنایی با نام ملات می شناسند که با هدف چسباندن و اتصال آجرها، سنگ ها و بلوک های مورد استفاده قرار می گیرد.

در اهمیت این محصول می توان گفت که سیمان به عنوان یک کالای مهم عملیات ساخت و ساز کشور شناخته شده است اهمیت وجود این محصول در پیشبرد های عمرانی به عنوان کلیدی ترین عامل در قیمت سیمان مورد بحث است. یکی از دلایل اهمیت ضرورت سیمان در اجزای غیر سازه ساخت وساز از نظر فنی ، اقتصادی و زیست محیطی می باشد.

یکی از ویژگی های مطلوب استفاده از سیمان می توان به مدت زمان گیرش و جذب آن اشاره کرد. هرچه مدت گیرش ملات ایجاد شد بیشتر باشد کیفیت این محصول بیشتر می باشد علاوه بر آن آب موجود در سیمان حتی در مناطق گرم و خشک به روند بسیار کندی تبخیر می شود. همین امر باعث شده که  مصرف کنندگان بتوانند با صرف هزینه های کمتر مقاومت بیشتری را در هنگام ساخت و ساز به دست آورند.

قیمت سیمان بنایی در دنیا معمولاً حدود نصف سیمان پرتلند یا کمتر است. بنابراین کارهای بنایی با آن، نسبت به سیمان پرتلند به مراتب ارزان‌تر تمام می‌شود. علاوه بر آن لازم به ذکر می باشد که جهت دست یابی به چسبندگی کافی نیازی به افزودن مقدار سیمان در آن نیست.‌

 سیمان نسوز

- سیمان نسوز ( پر آلومین):

این نوع از سیمان که در برخی موارد با نام پر آلومین شناخته می شود، نوعی از سیمان پر مصرف در صنعت ساخت و ساز می باشد. خاصیت و ویژگی ضد حریق آن ( که در ادامه در رابطه با این موضوع بیشتر صحبت خواهیم کرد) یکی از عوامل موثر در قیمت این محصول می باشد. سیمان نسوز یکی از انواع متفاوت پرکاربرد سیمان می باشد و به علت مقاومت بالایی که در برابر حرارت ، خوردگی و فرسایش دارد می تواند به عنوان تاثیر گذار ترین مورد در بخش قیمت گذاری این محصول مورد توجه قرار بگیرد. همانطور که در تعریف سیمان عنوان کردیم، سیمان نسوز نیز پس از مخلوط با آب قابلیت به هم چسباندن دیگر مصالح را دارد  و در صورت مجاورت با آب مقاومت آن چندین برابر افزوده می شود. شاید در این بخش این سوال پیش آید که به چه دلیل این اتفاق رخ می دهد؟

در پاسخ به این سوال باید گفت که این رویداد به علت وجود آلومینو سیلیکات کلسیم در سیمان است که پس از مخلوط و واکنش  با آب منجر به ایجاد هیدرات های آلومینات کلسیم شده و قلبایت سختی را در سیمان افزایش می دهد. برای شناخت این محصول و آشنایی با خواص آن می توان رنگ آن را شناسایی کرد. چنانچه مقدار اکسید آهن سیمان بیشتر از حد معمول باشد رنگی ما بین قهوه ای و خاکستری روشن دارد با کاهش میزان اکسید سیمان رنگ خاکستری آن روشن تر می شود. یکی دیگر از عوامل موثر در قیمت سیمان میزان اکسید آهن موجود در ترکیبات آن است.

 بتن های ساخته شده از این نوع سیمان مقاومت چشم گیری در برابر حرارت و آتش سوزی را تا دمای 1900 درجه سانتی گراد دارند.  چنانچه هدف از استفاده از بتن در دمای پایین باشد مقدار سیمان نسوزی که به کار می رود تقریباً زیاد و حدود ۳۰ درصد وزن آن است اما اگر بتن برای درجه حرارت بالا استفاده شود میزان سیمان کمتر و حدود ۱۰ درصد وزن آن است.

 

- سیمان چاه نفت:

در توضیح این بخش آن چه مهم و لازم به ذکر می باشد مواد مصرفی در سازه های این محصول می باشد چرا که تک تک مواد مصرفی می توانند به صورت جدا گانه بر قیمت ها و هزینه ها تاثیر مستقیم داشته باشند. این نوع سیمان با هدف محافظت فیزیکی و شیمیایی از سازه ها یا همان لوله هایی که برای استخراج نفت و گاز ساخته می شوند، استفاده می شود. عوامل فیزیکی و شیمیایی موثر بر دیواره های ساخته شده می تواند فشارهای لایه های درونی زمین و یا وجود یون های مخرب در خاک باشد.

سیمان چاه نفت همانند سایر محصولات با آب مخلوط می شود البته در ساخت این سازه ها علاوه بر آب دیگر مواد شیمیایی نیز ترکیب می شوند. همین ترکیبات دیگر یکی از عواملی است که به صورت مستقیم بر روی قیمت سیمان می تواند  تاثیر گذار می باشد. این ترکیبات سیمان را به شکل دوغاب در آورده که پی از ساخت لوله های نفتی و گازی به اطراف این لوله ها ریخته می شود. از مشخصه های یک سیمان چاه نفت خوب پایین بودن ویسکوزیته و قابلیت پمپاژ بالا ی آن می باشد تا دوغاب بتواند در جای مناسب در درون چاه قرار گیرد و بلافاصله به استحکام لازم برسد.

 

روش های ساخت سیمان چگونه می تواند بر قیمت آن تاثیر گذار باشد؟

همانطور که در پیش تر در مطالب عنوان کردیم در ابتدا سیمان به عنوان محصولی تک کار برده که کارآیی محدودی داشت در صنعت ساختمان سازی مورد استفاده قرار می گرفت. البته هزینه آماده سازی آن و مواد مصرفی اولیه نیز به طبع پایین تر بود. ایجاد روش های نوین در تولید مواد با کیفیت و مرغوب منجر به تاثیر گذاری مستقیم بر روی قیمت مصرفی آن شده است.

با گسترش صنعت ساختمان سازی روش های استفاده از سیمان پس از افزودنی های دیگر این محصول را پر کاربرده تر نمود. گفتنی است که با ایجاد تغیرات در محتوا و روش سیمان مقدار ارزش افزوده آن نیز شاهد تغیراتی بوده ایم. اصولا و به شکل کلی سیمان به چهار روش زیر ساخته می شود:

- ساخت سیمان به روش  تر

- ساخت سیمان به روش نیمه تر

- ساخت سیمان به روش نیمه خشک

- ساخت سیمان به روش خشک

در ادامه قصد داریم شما را با چهار روش ساخت سیمان که هر کدام به نحوی بر روی قیمت مصرفی آن تاثیر گذارند توضیحاتی ارائه دهیم.

- ساخت سیمان به روش  تر و نیمه تر

روش ساخت سیمان در دو روش تر و نیمه تر تقریبا به صورت مشابه عمل می کنند البته در مراحل پایانی عملکرد متفاوت از هم دارند. فرآیند ساخت سیمان در روش های عنوان شده به این صورت می باشد که خاک رس که به عنوان یکی از مواد اولیه سیمان مورد استفاده قرار می گیرد به صورت الک شده وارد دستگاه دوغاب ساز می شود و پس از انجام عملیات لازم بر روی آن تبدیل به دوغاب خاک رس می شود.

مواد به دست آمده را با سنگ آهک مخلوط کرده و برای ترکیب کامل آن ها را در آسیاب مواد خام ریخته و مواد نرم و مخلوط شده پس از مدتی تبدیل به دوغابی با حداکثر غلظت خواهد شد. دوغاب را به آزمایشگاه می فرستند و پس از انجام آزمایشات لازم به عنوان خوراک کوره مورد استفاده قرار می گیرد. این عملیات در زمان به کار گیری روش نیمه تر تا زمانی که مواد ترکیب شده از آسیاب خارج می شود به شکل روش تر صورت می پذیرد.

تفاوت میان این دو روش از این جا آغاز خواهد شد که در روش نیمه تر دوغاب خارج شده از آسیاب، قبل از ورود به کوره با استفاده از فیلتر پرس به شکل سیمان خشک و عاری از مقداری آب در آمده و به صورت کیک یا حبه های تشکیل شده وارد کوره می شوند.

 

- ساخت سیمان به روش نیمه خشک:

 یکی دیگر از روش های موجود در ساخت سیمان به صورت نیمه خشک می باشد. فرایند روش ساخت سیمان نیمه خشک به این گونه می باشد که تمامی موادی که باعث تشکیل سیمان می شوند در ابتدا به صورت کاملا خشک با هم ترکیب خواهند شد و پس از آن وارد آسیاب مواد خام می شوند. در آن جا تمامی تماد به صورت کلی کوبیده و مخلوط می گردند در نهایت مواد ساخته شده ای که از آسیاب مواد خام خارج می شوند به صورت پودری یکدست و نرم می باشند.

پودر به دست آمده مجددا به وسیله دستگاه مخلوط کن یک بار دیگر ترکیب شده و سپس کنار گذاشته می شود. در مرحله بعد قبل از افزودن پودر به کوره ابتدا پودر به واسطه آب کمی نم دار می شود تا بتوان آن ها را به شکل حبه هایی در آورد. پس از شکل پذیری حبه ها، داخل کوره های از قبل گرم شده قرار داده می شوند.

 

- ساخت سیمان به روش خشک

فرآیند این روش نیز همانند روش نیمه خشک می باشد با این تفاوت که در روش نیمه خشک ساخت سیمان، پودر سیمان پس از خروج از آسیاب مواد خام به وسیله آب کمی نم دار می شود تا قابلیت شکل پذیری را به دست آورد. اما در این روش مواد پس از خروج از آسیاب مواد خام بدون تغیر وارد کوره های حرارتی خواهند شد.

در گذشت زمان، روش های زیادی جهت ساخت سیمان در دست بشر بوده است که هر کدام با پیشرفت تکنولوژی و پیدایش روش های نوین از رده خارج شده اند و در حال حاضر این چهار روش عنوان شده به روز ترین روش های ساخت سیمان مورد استفاده قرار می گیرند. البته لازم به ذکر است که با توجه به مکانیزم ساخت سیمان در هر روش عوامل موثر بر قیمت آن نیز متفاوت می باشد.

 

آیا ممکن است سیمان فاسد یا خراب در قیمت گذاری آن تاثیر داشته باشد؟

در رابطه با این عنوان این گونه می توان بیان کرد که در حین ساخت سیمان در صورتی که مراحل ساخت و ساز سیمان بر اساس اصول اولیه آن نباشد می توان تبدیل به ماده ای فاسد و غیر قابل استفاده شود. در توضیح این مطلب می توان گفت که سلامت و درستی سیمان زمانی مشخص می شود که خمیر سیمان سخت و محکم شده توانایی نگهداری از حجم ساخته شده خود را به خوبی داشته باشد. برای مشخص شدن این حالات روش های زیادی موجود است، آنچه در این مقوله باید مورد توجه قرار بگیرد تاثیر سلامت سیمان در قیمت گذاری آن می باشد.

چنانچه در زمان تولید و ساخت سیمان حرارت مرحله ابتدایی تولید از اندازه استاندارد آن بیشتر شود در نتیجه مواد به کار رفته در تشکیل سیمان بیش از حد معمول پخته می شود در چنین حالتی خاصیت جذب و نگهداری خود را تا حدی از دست می دهد در نتیجه سیمانی که دچار چنین انبساطاتی شود موجب ایجاد محصولی بی کیفیت و نامرغوب و در نهایت عدم رضایت مشتریان می شود. همین یکی از دلایل پایین بودن کیفیت

برخی محصولات سیمانی می باشد.

میزان حرارت در مرحله تولید در زمانی خود را بیشتر نشان می دهد که سیمان به صورت بتن در قالب ها ریخته می شود چنان چه انبساط خمیر سیمان رخ دهد بتن منهدم خواهد شد،البته در برخی موارد در همان لحظه این اتفاق رخ نخواهد داد و تشخیص این مسئله پس از مدت کوتاهی به واسطه ترک های ایجاد شده قابل رویت می باشد.

 

 قیمت های موثر بر روش های نگهداری از سیمان کدامند؟

در پایان لازم به ذکر است در صورتی که مقدار سیمان مصرفی شما کم تر از میزان سیمان خریداری شده بود و شما قصد نگهداری از آن را برای سایر مصارف ساختمانی در آینده را داشتید باید نکاتی را رعایت کنید زیرا برخی نگهداری های نامناسب باعث از بین رفتن  سیمان و ایجاد خساراتی خواهد شد.

همانطور که می دانید سیمان یک ماده خشک و نم پذیر می باشد پس برای جلوگیری از بروز زیان و از بین رفتن این محصول به نکات عنوان شده توجه نماید.

به یاد داشته باشید که سیمان حتی اگر در کیسه های کاغذی سه لایه در سیلوها و تحت شرایط مطلوب و مورد نظر نگهداری و انبار شود نیز پس از یک و نیم تا دو ماه حدود 20 تا 25 درصد از مقاومت و استحکام خود را از دست خواهد داد. پس بهترین را برای نگهداری از سیمان به صورت فله ای در سیلوهایی با شرایط کاملا مناسب می باشد در این حالت سیمان انبار شده به مدت نود روز قابل مصرف می باشد. به یاد داشته باشید که سیمان حتما باید در جای خشک و عاری از هرگونه رطوبت نگهداری شود چرا که هوای مرطوب برای این محصول پودری مانند مضر است و باعث خرابی می شود.

برای نگهداری سیمان باید توجه داشته باشید که بیشترین زمان مفید شما جهت انبار کردن آن به میزان رطوبت، هوا و مکان مورد نظر بستگی دارد. البته حداکثر زمان عنوان شده در رابطه با نگهداری سیمان به صورت فله ای و یا بسته بندی داخل کیسه های کاغذی صدق می کرد و چنان چه امکان انبار کردن در ظروفی که هوا در آن نفوذ نکند فراهم باشد می توان سیمان را برای نامحدود نگه داری کرد.

 

از این که تا پایان مقاله همراه ما بودید سپاس گزاریم. امید برآن است که پاسخ سوالات خود را دریافت نموده باشید.

اولین نفر باشید که دیدگاهش را می نویسد !

دیدگاه شما برای ما مهم است.