۰
قیمت سیمان در سال 99

قیمت سیمان در سال 99

در این مقاله قصد داریم موضوع قیمت سیمان در سال 99 را مورد بررسی قرار دهیم و مطالب مهمی در این رابطه بیان کنیم. سیمان یکی از مصالحی است که کاربردهای فراوانی دارد و باید بگوییم که ویژگی ها خاص سیمان باعث این کاربردهای فراوان آن شده است، نکته بسیار مهمی که باید به آن توجه داشته باشید، این است که سیمان انواع مختلفی دارد و کاملا واضح و روشن می باشد که این انواع مختلف، قیمت های گوناگونی هم دارند، به همین دلیل در ابتدا توضیحاتی در رابطه با انواع مختلف سیمان بیان می کنیم و سپس عوامل موثر بر قیمت هر یک از آن ها را شرح خواهیم داد، پیشنهاد می کنیم که تا انتهای این مقاله همراه ما باشید، زیرا اطلاعات مهمی را بیان می کنیم.

در این مقاله به سوالات زیر پاسخ خواهیم داد:

                                           

آیا با سیمان آشنایی دارید؟

آیا با اجزاء تشکیل دهنده سیمان آشنایی دارید؟

آیا می دانید سیمان چه کاربردهایی دارد؟

قیمت سیمان زود مقاوم به چه عواملی بستگی دارد؟

قیمت سیمان با مقاومت بسیار بالا چگونه مشخص می شود؟

قیمت سیمان با حرارت پائین چگونه تعیین می شود؟

قیمت سیمان با گیرش سریع به چه عواملی بستگی دارد؟

قیمت سیمان با خاکستر سرباره کوره آهن چگونه مشخص می شود؟

قیمت سیمان پوزولانی چگونه تعیین می شود؟

قیمت سیمان رنگی چه تفاوتی با انواع دیگر سیمان دارد؟

قیمت سیمان سفید چگونه تعیین می شود؟

آیا با عوامل موثر بر قیمت سیمان ضد سولفات آشنایی دارید؟

در هنگام خرید سیمان به چه مواردی باید دقت داشت؟

یخچال ساید

 آیا با سیمان آشنایی دارید؟

سیمان یکی از مهم ترین مصالحی است که برای بسیاری از موارد کاربرد دارد، اما سوال مهمی که پیش می آید، این است که سیمان چیست؟ توجه داشته باشید که در این قسمت قصد نداریم در رابطه با اجزاء تشکیل دهنده سیمان مطلبی را بیان کنیم، زیرا این موضوع را در قسمت بعدی به طور کامل شرح خواهیم داد.

اگر بخواهیم سیمان را به ماده ای تشبیه کنیم که بیشترین شباهت را با آن دارد، باید سیمان را به چسب تشبیه کنیم. برای ساخت سازه های مختلف از مصالح گوناگونی استفاده می شود، سیمان به عنوان چسبی به کار می رود که این مصالح را در کنار یکدیگر قرار می دهد، با توجه به این مثال می توان به سادگی ماهیت اصلی سیمان را درک کرد.

برای آن که ماهیت سیمان به درستی درک شود، مثالی در این رابطه بیان خواهیم کرد. برای ساخت یک سازه در ابتدا باید آجرها را روی هم قرار داد، این آجرها نمی توانند در کنار یکدیگر به طور ثابت قرار بگیرند و با کمترین فشار وارده از یکدیگر جدا خواهند شد، یعنی سازه ساخته شده هیچ استحکامی ندارد.

برای آن که بتوانیم آجرها را در کنار یکدیگر به طور ثابت و البته با مقاومت بالایی نگه داریم، به یک ماده ای نیاز داریم که مانند چسب آجرها را به هم بچسباند، سیمان این کار را انجام می دهد، یعنی علاوه بر این که آجرها در کنار هم به طور ثابت نگه داشته می شوند، مقاومت زیادی هم دارند.

                                                               

بسیاری از افراد این تصور را دارند که وظیفه اصلی و مهم سیمان این است که به سازه مقاومت بالایی ببخشد، در صورتی که وظیفه اصلی سیمان این است که مانند چسب عمل کند و این عملکرد باعث مقاومت بالای سازه هم می شود، به این موضوع توجه ویژه ای داشته باشید، زیرا اهمیت بسیار بالایی دارد.

نکته دیگری که باید به آن توجه داشته باشید، این است که کنار هم قرار دادن مصالح مختلف در یک سازه و به عنوان چسب عمل کردن، فقط یکی از کاربردهای مهم سیمان می باشد، سیمان کاربردهای فراوانی دارد که به دلیل اهمیت این موضوع در قسمت دیگری این مورد را شرح خواهیم داد.

نکته دیگری که در رابطه با سیمان و مفهوم آن باید بیان کنیم، این است که سیمان با آب مخلوط می شود و ترکیبی خمیر مانند را به وجود می آید، البته سیمان بعد از خشک شدن به یک سطح یکپارچه تبدیل می شود، اما باید بدانید که نسبت ترکیب سیمان با آب اهمیت بسیار بالایی دارد، زیرا اگر آب کم تر یا بیشتر از میزان مناسب باشد، سیمان کارایی بالایی نخواهد داشت.

نکته دیگری که در رابطه با سیمان حائز اهمیت است، این می باشد که سیمان برای گیرش به زمان کافی نیاز دارد، لازم به ذکر است که گیرش سیمان به فرآیندی گفته می شود که طی آن، سیمان از حالت خمیری شکل به حالت سفت و سخت تغییر می کند، این تغییر حالت در مجاورت هوا اتفاق می افتد.

                              

آیا با اجزاء تشکیل دهنده سیمان آشنایی دارید؟

در مطالب بالا به این موضوع اشاره کردیم که سیمان چه ماهیتی دارد، همانطور که در مطالب بالا هم به این مورد اشاره کردیم، برای ساخت سیمان باید چندین ماده را به نسبت های مشخصی با یکدیگر ترکیب کرد، در این قسمت قصد داریم در رابطه با اجزاء تشکیل دهنده سیمان مطالب مهمی را شرح دهیم.

نکته دیگری که اهمیت بسیاری دارد و باید به آن توجه کافی داشته باشیم، این است که اجزاء سیمان در نسبت های مختلفی با یکدیگر تقسیم می شوند و موضوع مهم این است که در این قسمت نمی توانیم در رابطه با نسبت های مختلف سیمان مطلبی را ارائه دهیم، زیرا نسبت های گوناگون اجزاء سیمان، باعث به وجود آمدن انواع مختلف سیمان می شود، اما درصدی از این ترکیب ها را بیان خواهیم کرد.

یکی از مهم ترین اجزاء تشکیل دهنده سیمان، مصالح آهکی خارجی است، به این موضوع مهم توجه داشته باشید که وجود مصالح آهکی باعث قلیایی شدن ترکیب نهایی سیمان می شود، همانطور که به این موضوع اشاره کردیم، در انواع مختلف سیمان مقدار مشخصی مصالح آهکی استفاده می شود، اما توجه داشته باشید که نسبت استفاده از این مصالح در ساخت سیمان، بین 60% تا 67% می باشد که مقدار قابل توجهی است.

                                                     

رس یکی دیگر از اجزاء مهمی است که در ساخت سیمان به کار می رود، اگر چه مقدار استفاده از رس بین 3% تا 7% می باشد که مقدار کمی به نظر می رسد، اما استفاده از رس در سیمان اهمیت بسیار بالایی دارد و نباید از این موضوع غافل شد، با ما همراه باشید تا دیگر اجزاء تشکیل دهنده سیمان را هم شرح دهیم.

اصلی ترین و مهم ترین جزء تشکیل دهنده سیمان را می توان سیلیس دانست، سیلیس باعث به وجود آمدن ویژگی های متعددی برای سیمان شده است، توجه داشته باشید که نسبت استفاده از سیلیس در سیمان های مختلف، متفاوت است، اما به طور کلی بین 17% تا 27% از سیلیس استفاده می شود.

نکته دیگری که در رابطه با اجزاء تشکیل دهنده سیمان باید به آن توجه داشته باشید، این است که اکسیدهای مختلفی هم در ساخت سیمان استفاده می شوند، اگر چه میزان استفاده از این اکسیدها تقریبا کمتر از دیگر اجزاء سیمان است، اما باید توجه داشته باشید که استفاده از آن ها اهمیت بالایی دارد و نباید به آن بی توجهی شود.

در ادامه لیستی از این اکسیدها و درصدی از استفاده آن ها بیان می کنیم که توجه به آن حائز اهمیت می باشد. اولین اکسید به کار رفته در سیمان، اکسید آهن است که در حدود 0.5% تا 6% در ساخت سیمان استفاده می شود، اما همین درصد به ظاهر کم، اهمیت بسیار بالایی در کیفیت نهایی سیمان دارد.

 اکسید سدیم، اکسید دیگری است که در بین 0.2% تا 1.3% در ساخت سیمان از آن استفاده می شود. اکسید منیزیم، اکسید مهمی است که تقریبا 0.1% تا 4.5% برای ساخت سیمان به آن نیاز داریم. اکسید پتاسیم بین 0.2% تا 1.3% برای ساخت سیمان به کار برده می شود و در نهایت باید بگوییم که از اکسید آلومینیوم بین 3% تا 8% استفاده خواهد شد.

نکته مهمی که باید به آن دقت داشته باشید، این است که هر کدام از اجزائی که در بالا به آن اشاره داشتیم، برای ساخت یک سیمان با کیفیت اهمیت بالایی دارند، اگر چه بعضی از این اجزاء به ویژه اکسیدهای به کار برده شده، درصد کمی از سیمان را تشکیل می دهند، اما نمی توان از اهمیت آنها غافل شد و باید به همه این اجزاء اهمیت داد.

                                                       

آیا می دانید سیمان چه کاربردهایی دارد؟

در مطالب بالا به این موضوع اشاره کردیم که سیمان کاربردهای بسیاری دارد، همانطور که گفتیم، ویژگی های منحصر به فرد سیمان باعث کاربردهای بسیار آن شده است، البته به این موضوع توجه داشته باشید که در این قسمت فرصتی برای توضیح در رابطه با ویژگی های منحصر به فرد سیمان وجود ندارد و از این موضوع گذر خواهیم کرد، اما باید توجه داشته باشید که کاربردهای سیمان بسیار گسترده است.

در ابتدا باید به این نکته دقت کنید که سیمان انواع مختلفی دارد و همین موضوع سبب می شود که برای هر کاربرد سیمان، نوع خاصی از سیمان به کار برده شود، البته در این رابطه توضیحات خلاصه ای را بیان خواهیم کرد تا هم خواننده با آن آشنا شود و هم از موضوع اصلی مقاله، یعنی قیمت سیمان در سال 99 دور نشویم.

یکی از مهم ترین و اصلی ترین کاربردهای سیمان را می توان در این مورد خلاصه کرد که در ساخت بتن از سیمان استفاده می شود، به این موضوع توجه داشته باشید که بسیاری از افراد به اشتباه سیمان و بتن را یکی می دانند، اگر چه این موضوع کاملا اشتباه است و سیمان فقط یکی از مواد تشکیل دهنده بتن می باشد، البته لازم به ذکر است که بتن خود به تنهایی کاربردهای فراوانی دارد که توضیح در رابطه با این موضوع خارج از بحث مقاله می باشد و به آن اشاره ای نخواهیم کرد.

یکی دیگر از کاربردهای سیمان را می توان در ساخت سازه های مختلف دانست. در مطالب ابتدایی این مقاله به این موضوع اشاره کردیم که سیمان به عنوان چسبی به کار می رود که مصالح مختلف را در کنار هم نگه می دارد، پس طبیعی است که سیمان در ساختن سازه های مختلف کاربردهای فراوانی خواهد داشت.

یکی دیگر از کاربردهای سیمان استفاده از آن به عنوان ماده مورد استفاده در فوندانسیون ساختمان می باشد. فوندانسیون ساختمان به منظور استحکام و مقاوم سازی در برابر بلاهای طبیعی مانند زمین لرزه و طوفان های شدید به کار برده می شود، البته لازم به ذکر است که در ایران، ما شاهد طوفان های شدید نیستیم، اما مقاوم سازی به منظور جلوگیری از بروز خطرهای احتمالی می باشد و باید به آن توجه ویژه ای داشت و آن را نادیده نگرفت.

از دیگر کاربردهای سیمان می توان به این مورد اشاره کرد که در ساخت نماهای بیرونی و درونی ساختمان کارایی بالایی دارد. ویژگی های منحصر به فرد و خاص سیمان سبب می شود که به عنوان یکی از بهترین مصالح برای نمای بیرونی و درونی ساختمان به کار برده شود. لازم به ذکر است که به علت کمبود وقت توضیحی در این باره بیان نخواهیم کرد، زیرا از موضوع اصلی دور می شویم.

در نهایت باید به این نکته اشاره داشته باشیم که سیمان یکی از پرکاربردترین مصالح در ساخت سازه های مختلف می باشد. در مطالب بالا سعی بر این داشتیم که مهم ترین و اساسی ترین کاربردهای سیمان را بیان کنیم، اما لازم به ذکر است که کاربردهای سیمان به همین موارد خلاصه نخواهد شد.

                            

قیمت سیمان زود مقاوم به چه عواملی بستگی دارد؟

در مطالب بالا به این موضوع اشاره کردیم که سیمان انواع مختلفی دارد. در قسمتی که اجزاء تشکیل دهنده سیمان را نام می بردیم، به این موضوع اشاره کردیم که متناسب با هر نوع سیمانی، درصد استفاده از اجزاء آن متغییر خواهد بود که این موضوع بسیار مهمی است و باید به آن توجه ویژه ای داشت.

در این قسمت قصد داریم به این موضوع بپردازیم که سیمان زود مقاوم که یکی از انواع مختلف سیمان است و کاربردهای خاص خود را هم دارد، چه قیمتی دارد؟ در رابطه با قیمت باید به این نکته مهم اشاره کنیم که قادر به بیان عددی ثابت و مشخص به عنوان قیمت نیستیم و تنها می توانیم عوامل موثر بر قیمت را شرح دهیم.

در ابتدا برای آن که بتوانیم عوامل موثر بر قیمت سیمان زود مقاوم را توضیح دهیم، باید اطلاعاتی در رابطه با ویژگی های این سیمان بدانیم، با توجه به این اطلاعات، می توان در رابطه با عوامل موثر بر قیمت توضیحات کاملی را ارائه داد، پس تا انتهای این قسمت با ما همراه باشید، زیرا اطلاعات جامعی را شرح خواهیم داد.

 در رابطه با سیمان زودگیر، باید به این نکته اشاره داشته باشیم که میزان استفاده از مصالح آهکی در آن بالا است، یعنی حجم تقریبا بالایی از سیمان را مصالح آهکی تشکیل می دهد که بر روی قیمت نهایی آن هم تاثیرهای به سزایی دارد، زیرا درصد خلوص سیمان را پائین می آورد که موضوع بسیار مهمی است.

همانطور که در مطالب بالا هم به این موضوع اشاره کردیم، ماده اصلی تشکیل دهنده سیمان سیلیس است و مواد دیگر به عنوان مصالح جانبی مورد استفاده قرار می گیرند و هنگامی که میزان استفاده از مصالح آهکی افزایش پیدا می کند، شاهد کاهش قیمت سیمان خواهیم بود که اهمیت بسیار بالایی دارد.

                                                                

قیمت سیمان با مقاومت بسیار بالا چگونه مشخص می شود؟

در رابطه با قیمت سیمان با مقاومت بالا باید به چندین نکته بسیار مهم اشاره کنیم که توجه به هر یک از این نکات می تواند به دانستن عوامل موثر بر قیمت این سیمان موثر باشد، پس پیشنهاد می کنیم که تا انتهای این قسمت همراه ما باشید و مطالب را از دست ندهید، زیرا بسیار مفید خواهند بود.

سیمان با مقاومت بسیار بالا همانطور که از نام آن هم مشخص است، مقاومت بسیار بالایی دارد، دلیل این مقاومت بالا هم این مورد می باشد که برای تهیه سیمان مورد نظر، سیمان های متعددی را جمع آوری می کنند و فقط دانه های بسیار ریز آن را انتخاب می کنند و مورد استفاده قرار می دهند.

                                                                        

با توجه به مطلب گفته شده در بالا، می توان به این نتیجه مهم دست پیدا کرد که سیمان با مقاومت بسیار بالا کیفیت بسیار بالایی هم دارد و کاملا واضح و طبیعی است که این سیمان قیمتی بالاتر از حد طبیعی هم داشته باشد، زیرا هم کیفیت و هم مقاومتی بیش از سایر سیمان ها دارد که آن را بر جسته کرده است.

در رابطه با سیمان مقاومت بالا باید به این موضوع اشاره کنیم که در کشورهای توسعه یافته بیشتر از این نوع سیمان استفاده می شود و تولید آن در کشور ما تقریبا کم است، به همین دلیل باید به این موضوع هم توجه داشته باشید که قیمت ارز هم بر روی قیمت نهایی این سیمان موثر خواهد بود، زیرا اگر بخواهید این سیمان را از خارج از کشور وارد کنید، باید آن را به دلار یا یورو تهیه کنید. متاسفانه در حال حاضر شاهد این هستیم که قیمت ارز ثبات ندارد و هر روز تغییر می کند، پس نمی توان در رابطه با قیمت سیمان با مقاومت بسیار بالا هم عدد ثابتی را بیان کرد.

                                                                         

قیمت سیمان با حرارت پائین چگونه تعیین می شود؟

سیمان با حرارت پائین به سیمان تیپ چهار یا سیمان کندگیر هم معروف است. برای آن که بدانیم قیمت سیمان با حرارت پائین چگونه مشخص می شود، نیاز داریم که ویژگی های اصلی و مهم این سیمان را شرح دهیم و متناسب با آن در رابطه با قیمت سیمان هم تصمیم گیری کنیم، پس با ما همراه باشید تا اطلاعات مهمی در این رابطه بیان کنیم.

یکی از اصلی ترین ویژگی های سیمان با حرارت پائین این است که به زمان تقریبا زیادی برای گیرش نیاز دارد، باید به این نکته توجه داشته باشید که زمان مناسب برای گیرش کامل این سیمان از همه انواع سیمان های دیگر بیشتر خواهد بود و این موضوع سبب می شود که سیمان مورد نظر کارایی خاصی داشته باشد که باید به آن توجه شود.

به عنوان مثال برای ساختن سدهای عظیم از سیمان با حرارت پائین یا سیمان تیپ چهار استفاده می شود، با توجه به این موضوع می توان در رابطه با قیمت سیمان تیپ چهار هم به تصمیم های جدی رسید، اول آن که این سیمان کیفیت و مقاومت بالایی دارد، زیرا برای پروژه هایی مانند ساخت سد که اهمیت بسیار بالایی دارند، مورد استفاده قرار می گیرد.

                                                                

نکته دومی که باید در رابطه با سیمان تیپ چهار بدانید، مربوط به قیمت آن است، قیمت این سیمان در مقایسه با کیفیت بالایی که داد بسیار مقرون به صرفه می باشد و به همین دلیل می توان از آن برای پروژه هایی مانند تولید سد (که به میزان بسیار بالایی سیمان احتیاج دارد) استفاده کرد.

نکته مهم دیگری که باید به آن توجه داشته باشید، این است که در رابطه با قیمت سیمان با حرارت پائین یا سیمان تیپ چهار هم نمی توان مبلغی را به عنوان قیمت ثابت تعیین کرد، زیرا با توجه به فرآیندی که بر روی مواد اولیه سیمان انجام می شود تا به محصول نهایی دست پیدا کرد و همچنین موادی که برای ساخت آن استفاده می شود، قیمت متغییر خواهد بود.

البته نکته دیگری که باید آن را ذکر کنیم، این است که اگر شما بخواهید سیمان تیپ چهار را از بازارهای خارجی تهیه کنید، قیمت ارز هم در قیمت نهایی سیمان موثر خواهد بود، اما توصیه ما به شما این است که چنین کاری انجام ندهید، زیرا سیمان های تولید شده در ایران کیفیت بالایی دارند و هزینه کمتری هم برای آن پرداخت خواهید کرد.

                                                                     

قیمت سیمان با گیرش سریع به چه عواملی بستگی دارد؟

در این قسمت قصد داریم به این موضوع بسیار مهم بپردازیم که قیمت سیمان با گیرش سریع به چه عواملی بستگی دارد، در این رابطه قصد داریم در ابتدا ویژگی های منحصر به فرد سیمان با گیرش سریع را بیان کنیم، زیرا با توجه به آن می توان به نکات بسیار مهمی در رابطه با سیمان پی برد، پس پیشنهاد می کنیم که به هیچ عنوان ادامه مطالب را از دست ندهید و تا انتها با ما همراه باشید تا این موضوع را هم به طور کامل و جامع توضیح دهیم، پس با ما همراه باشید.

سیمان زودگیر، به سیمان تیپ سه هم معروف می باشد. یکی از کاربردهای اصلی سیمان زودگیر، برای کار در منطقه هایی است که دارای آب و هوای سرد می باشند. این سیمان برای گیرش نهایی به زمان بسیار کمی نیاز دارد و همین موضوع سبب می شود که در منطقه هایی با آب و هوای سرد، کاربرد بیشتری داشته باشد.

برای تولید سیمان های تیپ سه یا سیمان های گیرش سریع، باید به این نکته توجه داشت که میزان ژیپس موجود در سیمان به مقدار قابل توجهی کاهش پیدا می کند و این موضوع نمایان گر این است که سیمان با گیرش سریع درصد خلوص بالایی دارد و همین امر باعث می شود که سیمان در زمان بسیار کمی به طور کامل خود را بگیرد و کاملا سفت و سخت شود.

درصد خلوص بالای سیمان با گیرش سریع باعث می شود که کیفیت و در نتیجه قیمت این سیمان افزایش پیدا کند، به همین دلیل از سیمان فوق فقط برای پروژه هایی استفاده می شود که حساسیت بسیار بالایی دارند. اگر بخواهیم پروژه هایی با حساسیت بسیار بالا را نام ببریم، باید به ساخت پایه های پل ها اشاره کنیم.

توجه داشته باشید که کیفیت بالای سیمان های تیپ سه باعث می شود که مقاومت بسیار بالایی هم داشته باشند. برای ساختن سازه ای مانند پل، قسمت پایه آن از دیگر قسمت ها مهم تر و حساس تر می باشد، به همین دلیل برای ساخت این قسمت از سیمان های تیپ سه استفاده می کنند، به علت قیمت بالای این سیمان ها استفاده از آن در همه قسمت های سازه مقرون به صرفه نمی باشد.

 

قیمت سیمان با خاکستر سرباره کوره آهن چگونه مشخص می شود؟

یکی دیگر از انواع مختلف سیمان، سیمان با خاکستر سرباره کوره آهن می باشد که کاربردهای خاص خود را دارد. در این قسمت قصد داریم به این موضوع بپردازیم که قیمت سیمان با خاکستر سرباره کوره آهن با توجه به چه عواملی مشخص می شود، اما برای دانستن این موضوع نیاز داریم که در ابتدا مطالبی در رابطه با ویژگی ها و مشخصات این سیمان بیان کنیم تا به طور کامل با سیمان با خاکستر سرباره کوره آهن آشنا شوید.

سیمان با خاکستر سرباره کوره آهن، با نام سیمان پرتلند معمولی اصلاح شده هم شناخته می شود، سیمان فوق بعد از سیمان های معمولی بیشترین کاربرد را در بین سیمان های دیگر دارد و باید به این نکته هم توجه داشته باشید که قیمت سیمان با خاکستر سرباره کوره آهن، نسبت به دیگر سیمان ها مقرون به صرفه می باشد، همین موضوع سبب می شود که برای مصارف معمولی از این سیمان استفاده شود.

البته باید به این نکته توجه داشته باشید که سیمان با خاکستر سرباره کوره آهن، کیفیت بالایی هم دارد، البته نباید از این موضوع غافل شد که میزان استفاده از ژیپس در این سیمان کمی از خلوص آن کم می کند، اما اضافه کردن ژیپس برای گیرش سیمان بسیار مهم و کاربردی می باشد و نباید از این موضوع غافل شد.

نکته دیگری که در رابطه با سیمان با خاکستر سرباره کوره آهن باید به آن توجه داشته باشید، این است که مقاومت بسیار بالایی دارد، توجه داشته باشید که قیمت این سیمان در مقایسه با کیفیت و مقاومت آن، بسیار مناسب و مقرون به صرفه خواهد بود، از این سیمان برای ساخت پروژه هایی مانند ساختن اسکله استفاده می شود و علت این موضوع هم فقط مقاومت بسیار بالای آن می باشد که سبب می شود در مقابل خوردگی آب دریا یا قسمت های باتلاقی، به خوبی مقاومت کند و سازه را پا بر جا نگه دارد.

                                                 

قیمت سیمان پوزولانی چگونه تعیین می شود؟

یکی از مهم ترین و کاربردی ترین سیمان های موجود در بازار سیمان پوزولانی می باشد. در این قسمت قصد داریم به این موضوع بپردازیم که قیمت سیمان پوزولانی چگونه و با توجه به چه مواردی مشخص می شود، اما قبل از این موضوع باید مطالبی را در رابطه با سیمان پوزولانی بیان کنیم که دانستن آن به چگونگی تعیین قیمت این سیمان کمک بسیاری خواهد کرد.

در ابتدا باید به این نکته اشاره کنیم که سیمان پوزولانی با سیمان های دیگر تفاوت های بسیاری دارد. سیمان هایی که در مطالب بالا به آن اشاره شد، به سیمان پرتلند معروف هستند که همانطور که به آن اشاره کردیم، انواع مختلفی هم دارند، اما سیمان پوزولانی در گروه سیمان های پرتلند جای نمی گیرد و با آن ها تفاوت دارد.

در رابطه با سیمان پوزولانی باید به این موضوع اشاره داشته باشیم که استفاده از آن به تنهایی به هیچ عنوان توصیه نمی شود و دلیل این کار هم ویژگی های این سیمان می باشد. در مطالب بالا به این موضوع اشاره کردیم که سیمان ویژگی های بسیار زیادی دارد که این ویژگی ها باعث کارایی بالای آن می شود.

در رابطه با سیمان پوزولانی باید به این موضوع توجه داشته باشید که هیچ یک از مشخصه ها و ویژگی های سیمان را ندارد، البته این در زمانی است که از آن به تنهایی در سازه ها استفاده شود. حال سوال پیش می آید که اگر سیمان پوزولانی ویژگی های یک سیمان را ندارد، پس چرا مورد استفاده قرار می گیرد و قیمت آن به چه عواملی بستگی دارد.

در رابطه با سوال فوق باید به این مورد اشاره کنیم که در تولید سیمان پوزولانی مقدار زیادی خاکستر آتشفشانی استفاده می شود که این موضوع باعث می شود که خلوص سیمان، به مقدار قابل توجهی کاهش پیدا کند و به همین دلیل ویژگی های سیمان در سیمان پوزولانی وجود ندارد.

نکته دیگری که باید به آن توجه داشته باشید، این است که سیمان پوزولانی به تنهایی کاربردی ندارد، اما اگر آن را با سیمان های پرتلند (انواع مختلف سیمان پرتلند را در مطالب بالا شرح داده ایم) ترکیب کنیم، مقاومت سیمان با مقدار بسیار بالایی افزایش پیدا می کند، این افزایش مقاومت به میزانی است که استفاده از سیمان پوزولانی را مهم و کاربردی می کند.

با توجه به کاربرد سیمان پوزولانی می توان به این نتیجه رسید که کیفیت و مقاومت بالایی دارد. (البته زمانی که از آن در کنار سیمان پرتلند استفاده شود) به همین دلیل می توان به این نتیجه رسید که قیمت تقریبا بالایی هم داشته باشد، البته نسبت استفاده از سیمان پوزولانی برای سازه های مختلف متفاوت خواهد بود و باید به این موضوع هم توجه ویژه ای کرد.

                

قیمت سیمان رنگی چه تفاوتی با انواع دیگر سیمان دارد؟

همانطور که در مطالب بالا هم به این موضوع اشاره کردیم، سیمان پرتلند انواع گوناگونی دارد که هر کدام کاربردهای خاصی دارند که باید به آن توجه ویژه ای داشت. در این قسمت قصد داریم به این موضوع بپردازیم که سیمان رنگی چه تفاوتی با سیمان های دیگر دارد و این تفاوت چه تغییری در قیمت این سیمان ایجاد خواهد کرد، پس پیشنهاد می کنیم که ادامه مبحث را از دست ندهید و با ما همراه باشید.

در ابتدا باید به این موضوع توجه داشته باشید که سیمان های رنگی همان سیمان پرتلند معمولی یا سیمان تیپ یک هستند. سیمان پرتلند معمولی پر کاربردترین سیمان در بین انواع مختلف آن است و قیمتی متوسط هم دارد، زیرا کیفیت و مقاومت آن نسبت به دیگر سیمان ها در حد متوسط و معمولی است.

در مطالب بالا به این نکته اشاره کردیم که در اجزاء سیمان از اکسیدهای گوناگونی استفاده می شود که متناسب با نوع سیمان، مقدار و درصد استفاده از این اکسیدها متفاوت خواهد بود. در این قسمت باید به این نکته اشاره داشته باشیم که سیمان های معمولی همان سیمان پرتلند معمولی هستند، اما با درصد های متفاوتی از اکسیدهای گوناگون، البته هر کدام از اکسید هایی که در بالا به آن اشاره کردیم، باعث به وجود آمدن یک رنگ در سیمان می شوند، اما به علت کمبود وقت فرصتی برای توضیح دادن در این رابطه وجود ندارد و از این موضوع گذر خواهیم کرد.

با توجه به مطالب گفته شده در بالا، می توان به این نتیجه رسید که قیمت سیمان های رنگی با سیمان پرتلند معمولی تفاوتی نخواهد داشت، زیرا ویژگی های مشابهی دارند، اگر چه کاربرد آن ها متفاوت خواهد بود. کاملا واضح و روشن است که از سیمان های رنگی برای تزئین قسمت های مختلف سازه استفاده می شود و کاربرد دیگری ندارند.

                                                                     

قیمت سیمان سفید چگونه تعیین می شود؟

همانطور که گفتیم، سیمان پرتلند انواع مختلفی دارد که تعداد بسیار بالایی از انواع مختلف سیمان پرتلند را در مطالب بالا نام بردیم و تضیحات کاملی در رابطه با هر کدام ارائه دادیم و در نهایت عوامل موثر بر قیمت هر سیمان را هم بیان کردیم. در این قسمت قصد داریم به این موضوع بپردازیم که قیمت سیمان چگونه مشخص می شود؟ با ما همراه باشید تا این موضوع را هم به طور کامل و جامع شرح دهیم تا با آن آشنا شوید.

در رابطه با سیمان سفید باید به این موضوع بسیار مهم اشاره کنیم که یکی از انواع مختلف سیمان پرتلند به حساب می آید، اما کاربردهای این سیمان بسیار ویژه و خاص هستند. اگر چه در هنگام تولید سیمان سفید درصد بسیار بالایی گچ و پودر آهک به سیمان پرتلند معمولی اضافه می شود، اما این موضوع باعث کاهش قیمت سیمان سفید نمی شود، بر عکس شاهد این هستیم که قیمت سیمان سفید، نسبت به سیمان پرتلند معمولی بیشتر خواهد بود.

قیمت بالای سیمان سفید باعث می شود که موارد استفاده از سیمان سفید به شدت کاهش پیدا کند و فقط برای قسمت های خاصی مانند نمای ساختمان یا قسمت های خاصی از بزرگراه از سیمان سفید استفاده شود، همانطور که در مطالب بالا هم این موضوع را توضیح دادیم، علت این کاربردهای ویژه و خاص، قیمت بالای سیمان سفید نسبت به دیگر انواع سیمان پرتلند می باشد.

آیا با عوامل موثر بر قیمت سیمان ضد سولفات آشنایی دارید؟

همانطور که در مطالب گذشته به این موضوع اشاره کردیم، سیمان پرتلند انواع مختلفی دارد که هر یک کاربرهای خاص و ویژه ای دارند که هرکدام را از دیگر سیمان ها متمایز می کند، یکی از مهم ترین تفاوت های سیمان های مختلف با یکدیگر، قیمت آن ها است، به این موضوع توجه داشته باشید که قیمت یکی از مهم ترین عوامل برای انتخاب سیمان مورد نظر شما می باشد و باید به آن توجه ای خاص و ویژه کرد. در این قسمت قصد داریم به این موضوع بسیار مهم بپردازیم که سیمان ضد سولفات چه قیمتی دارد.

در رابطه با قیمت سیمان ضد سولفات باید به این موضوع مهم اشاره کنیم که نمی توانیم مبلغی را به صورت ثابت در نظر بگیریم و به عنوان قیمت سیمان ضد سولفات بیان کنیم، زیرا عوامل مختلفی در این رابطه دخیل هستند و باید به این عوامل توجه ویژه ای کرد، پس با ما همراه باشید تا عوامل موثر بر قیمت سیمان ضد سولفات را بیان کنیم.

در ابتدا باید به این موضوع اشاره کنیم که سیمان ضد سولفات به این صورت تولید می شود که مقدار تقریبا بالایی از سولفات کلسیم را به ماده تشکیل دهنده سیمان معمولی اضافه می کنند و در نهایت سیمان ضد سولفات حاصل می شود، با توجه به مطالب گفته شده می توان به این نتیجه رسید که سیمان ضد سولفات، خلوص کمتری نسبت به سیمان های معمولی دارد.

                                      

خلوص کمتر سیمان ضد سولفات باعث می شود که قیمت این سیمان ها نسبت به سیمان های معمولی کاهش پیدا کند، البته باید به این موضوع توجه داشته باشید که سیمان ضد سولفات کیفیت قابل قبولی دارد و این قیمت پائین سیمان به معنی نامرغوب بودن آن نیست. کیفیت و مقاومت سیمان ضد سولفات به حدی بالا است که از آن می توان برای استفاده در قسمت هایی مانند سازه هایی که در آب هستند، استفاده کرد.

نکته مهمی که در رابطه با سیمان ضد سولفات باید به آن اشاره کرد این است که قیمت مناسب و مقرون به صرفه بودن این سیمان باعث می شود که برای سازه هایی که به حجم بسیار بالایی از سیمان نیاز دارند، انتخاب مناسبی باشد، زیرا هزینه نهایی سازه را به مقدار چشم گیری کاهش می دهد.

در هنگام خرید سیمان به چه مواردی باید دقت داشت؟

در مطالب بالا سعی بر این داشتیم که اطلاعات کاملی در رابطه با انواع مختلف سیمان های موجود در بازار به همراه قیمت هر یک از آن ها ارائه دهیم. سوال بسیار مهمی که پیش می آید، این است که در هنگام خرید سیمان باید به چه نکاتی توجه داشته باشید که خریدی مناسب با بهترین نتیجه ممکن را انجام داده باشید.

همانطور که در مطالب بالا به این موضوع اشاره کردیم، سیمان انواع مختلفی دارد، اولین موردی که در هنگام خرید سیمان باید به آن توجه داشته باشید، کاربرد سیمان است و این که شما برای چه کاری قصد خرید سیمان را دارید. به عنوان مثال اگر قصد داریم منزل مسکونی بسازید، نیازی به سیمان هایی با مقاومت بسیار بالا ندارید و سیمان پرتلند معمولی برای شما مناسب خواهد بود، پس سیمان را متناسب با مشخصه ها و ویژگی های آن و همینطور با توجه به کاربرد خود انتخاب کنید تا بهترین نتیجه ممکن برای شما حاصل شود.

یکی دیگر از مواردی که باید در هنگام خرید سیمان به آن توجه داشته باشید، قیمت سیمان می باشد. در مطالب بالا سعی بر این داشتیم که عوامل مختلف تعیین کننده قیمت هر کدام از انواع مختلف سیمان را توضیح دهیم تا بیشتر و بهتر با این موضوع آشنا شوید، پس در هنگام خرید به قیمت سیمان توجه ویژه و خاصی داشته باشید تا بعد از خرید پشیمان نشوید.

نکته دیگری که در هنگام خرید سیمان باید به آن توجه داشته باشید، این است که سیمان را از مرکزهای معتبری خریداری کنید. این نکته اهمیت بسیار بالایی دارد و به هیچ عنوان نباید آن را نادیده گرفت، در ادامه اهمیت این نکته را شرح خواهیم داد، پس پیشنهاد می کنیم که با ما همراه باشید و ادامه مطالب را از دست ندهید.

در مطالب ابتدایی این مقاله به این مورد اشاره کردیم که برای تولید سیمان به چه اجزائی نیاز داریم و درصد استفاده از هر کدام را هم به طور کامل شرح دادیم تا بهتر و بیشتر با این موضوع آشنا شوید، در همان مطالب به این نکته اشاره کردیم که برای تولید سیمان به خاک رس هم نیاز داریم، البته به میزان بسیار کمی از رس استفاده خواهد شد.

اهمیت انتخاب مرکز معتبر برای خرید سیمان زمانی مشخص می شود که بدانیم، بسیاری از تولید کننده ها میزان خاک رس استفاده شده در سیمان را به طور غیر طبیعی افزایش می دهند، کاملا واضح است که این سیمان مقاومت و کیفیت کافی برای ساخت سازه را ندارد و سازه ای که با این نوع سیمان ساخته شود، مقاومت بالایی ندارد و در مقابل بلاهای طبیعی ویران خواهد شد.

تشخیص این موضوع که آیا در تولید سیمانی از مقدار مناسبی خاک رس استفاده شده است یا خیر، برای افراد معمولی قابل درک نیست و نمی توان به این موضوع پی برد، اما نکته ای که باید به آن توجه داشته باشید، این است که اگر از مرکز معتبری خرید خود را انجام دهید، اطمینان خواهید یافت که از هر یک از اجزاء تشکیل دهنده سیمان، به اندازه کافی و درصد مناسب و استاندارد استفاده شده است و سیمان خریداری شده، کیفیت و مقاومت معقولی دارد.

نکته دیگری که در هنگام خرید سیمان باید به آن توجه داشته باشید، این است که سیمان به دو صورت فله ای یا کیسه ای به فروش می رسد، به شما پیشنهاد می کنیم که نحوه خرید خود را متناسب با مقدار کاربرد سیمان برای خود انتخاب کنید. کیسه های سیمان معمولا وزنی در حدود 50 کیلو دارند، به شما پیشنهاد می کنیم که اگر قصد دارید حجم بسیار زیادی سیمان خریداری کنید، خرید خود را به صورت فله ای انجام دهید تا هزینه کمتری برای آن بپردازید.

البته اگر نیاز شما با چند کیسه سیمان رفع می شود، لازم نیست که به صورت فله ای خرید خود را انجام دهید، اما به هر حال خرید سیمان به صورت فله ای ارزان تر خواهد بود. به شما پیشنهاد می کنیم که سیمان را به اندازه ای خریداری کنید که به آن نیاز دارید، توجه به این موضوع اهمیت بسیار بالایی دارد و نباید آن را نادیده بگیرید.

                            

در نهایت با توجه به مطالب گفته شده در بالا می توان به این نتیجه رسید که قیمت سیمان در سال 99 به چه عواملی بستگی دارد و چگونه مشخص می شود. در مطالب بالا سعی بر این داشتیم که از مفاهیم پایه و ابتدایی سیمان را توضیح دهیم و بگوییم که سیمان چه ماده ای است، زیرا بسیاری از افراد سیمان را با بتن اشتباه می گیرند و تصور می کنند که این دو یکی هستند، در حالی که سیمان فقط یکی از مواد تشکیل دهنده بتن است.

در مطالب بالا به طور کامل این موضوع را شرح دادیم که سیمان مانند چسبی عمل می کند که مصالح مختلف را در کنار یکدیگر به طور ثابت نگه می دارد و این موضوع باعث می شود که سازه ساخته شده مقاومت بالایی داشته باشد، یعنی بدون استفاده از سیمان، سازه نهایی هیچ مقاومتی ندارد و با اولین نیروی وارده از بین می رود.

نکته دیگری که در مطالب بالا به آن اشاره کردیم، این بود که برای تولید سیمان از مواد مختلفی استفاده می شود که هر یک از این مواد با توجه به نوع سیمان کم یا زیاد می شوند و همین موضوع باعث می شود که انواع مختلفی سیمان داشته باشیم که هر یک کاربردهای خاص خود را دارند.

در مطالب بالا سعی بر این داشتیم که قیمت هر یک از انواع مختلف سیمان را بیان کنیم، اما به علت ثابت نبودن قیمت، تصمیم بر این گرفتیم که عوامل موثر بر قیمت هر یک از انواع سیمان ها را بیان کنیم که متناسب با آن بتوان قیمت نهایی را استنباط کرد و سعی بر این داشتیم که عوامل موثر بر قیمت هر کدام از انواع سیمان ها را به طور مجزا بیان کنیم تا درک و فهم آن برای خواننده ساده و روان باشد.

در ادامه این موضوع را بررسی کردیم که در هنگام خرید سیمان باید به چه نکاتی توجه داشته باشید که نتیجه نهایی رضایت بخش باشد، همانطور که گفتیم، اولین و مهم ترین نکته ای که در هنگام خرید سیمان باید به آن توجه داشته باشید، این است که نوع سیمان خریداری شده را متناسب با کاربرد خود انتخاب کنید.

به عنوان مثال اگر قصد دارید که سیمان را برای تزئین قسمت خاصی از منزل خود خریداری کنید، سیمان های رنگی یا سیمان سفید می توانند انتخاب های مناسبی برای شما باشند که متناسب با طرح و سلیقه خود می توانید یکی از این دو را انتخاب کنید، پس به این موضوع هم باید توجهی ویژه و خاص داشت.

امیدواریم از خواندن مطالب فوق لذت برده باشید.

اولین نفر باشید که دیدگاهش را می نویسد !

دیدگاه شما برای ما مهم است.