۰
مشخصات فنی بلوک سیمانی سبک

مشخصات فنی بلوک سیمانی سبک

 

در این مقاله قصد داریم به موضوع مشخصات فنی بلوک سیمانی سبک بپردازیم.

                                                      

مقدمه

با پیشرفت تکنولوژی روز به روز مصالح جدیدی وارد صنعت ساختمان سازی می شوند. هر یک از این مصالح جدید مزیت های خاص خودشان را دارند. یکی از آنها بلوک سیمانی سبک است که جایگزین مصالح سنگین گذشته شده است. در این مقاله قصد داریم، اطلاعاتی راجع به موضوعات زیر به شما ارئه دهیم:

 • بلوک سیمانی چیست؟
 • بلوک سیمانی سبک (لیکا) چیست؟
 • مشخصات بلوک های سبک بتنی چیست؟
 • آیا بلوک سیمانی سبک در برابر حرارت مقاومت بالایی دارد؟
 • آیا اجرای بلوک سیمانی سبک راحت است؟
 • آسایش حرارتی ( COMfort ) چیست؟
 • مهاربندی در بلوک سیمانی سبک چیست؟
 • آیا استفاده از مصالحی که دارای استانداردهای ملی می باشند، الزامی می باشد؟
 • آیا می توان از بلوک سیمانی سبک به عنوان عایق صوتی استفاده کرد؟
 • بلوک سبک سیمانی چه کاربردهایی دارد؟
 • پوکه معدنی چیست؟
 • بلوک سبک سیمانی چه مزایایی دارد؟
 • آیا بلوک های ساختمانی انواع مختلفی دارند؟
 • آیا بلوک سیمانی سبک بر روی استحکام ساختمان تاثیری دارد؟

                                                                            

بلوک سیمانی

بلوک سیمانی سبک یا همان بلوک بتنی نوعی از بلوک است که ماده ی اصلی تشکیل دهنده در آن، سیمان است و در کارخانجات با دخالت فرد، بتن را برای استفاده بهتر سبکتر می کنند تا مطابق با استانداردهای ساختمان سازی باشد. برای کم کردن وزن بتن در بلوک های بتنی، از پوکه های صنعتی و معدنی یا طبیعی استفاده می کنند که نام تجاری آن در ایران بنام بلوک لیکا شناخته می شود و در بین مهندسان و معماران جهت ساخت و ساز مسکن، بیمارستان و برج های بزرگ مورد استفاده قرار می گیرد.

بلوک سیمانی سبک (لیکا)

این نوع از بلوک سبک با پوکه های صنعتی (بلوک لیکا) که در آنها از ترکیبات سبکدانه های صنعتی با سیمان و آب مخلوط شده است، تولید می شود و در نهایت جرمی کمتر از 900 کیلوگرم و مقاومت فشاری حداقل 30 کیلوگرم بر سانتی متر مربع دارد. بلوک سبک که در آن از ترکیبات سیمان و پوکه های صنعتی استفاده شده را بلوک لیکا نامگذاری کرده اند.

در واقع لیکا از پوکه صنعتی است که در آن از پوسته ی سرامیکی و هسته کندو استفاده می شود و در اثر حرارت در دمای 1100 درجه سلسیوس داخل کوره های چرخاننده قرار میگیرد، به طوری که مواد در داخل کوره های با حرارت تعریف شده می چرخند. ترکیب اصلی مواد همان سیمان است که بلوک سبک لیکا را تولید و به دست مصرف کننده ها در بازار می رساند. شایان ذکر است که این پوکه ها در برابر رطوبت و نم مقاومت کمتری نسبت به بلوک های دیگر دارند. در این بلوک ها از پوکه های معدنی استفاده شده است که کیفیت، استحکام و وزن بلوک بستگی به کارخانه تولید کننده دارد که از چه پوکه هایی در خط تولید استفاده می کند. بلوک سبک بتنی کاربردهای زیادی در ساخت انواع دیوار پوش های خارجی و جدا کننده های ساختمان دارد. ، بنابراین نتیجه میگیریم که در ترکیبات بلوک های سیمانی از آب، سیمان و پوکه های معدنی استفاده می شود.

این پوکه های معدنی برای ساخت بلوک از معادن مختلف استخراج می شوند که در شهرهای تبریز و کردستان از دل کوه های آتش فشانی توسط کارگران زحمتکش معدن استخراج می شوند، البته در کشور ما در قسمت های مختلف معادن زیادی وجود دارد که هنوز به مرحله ی استخراج نرسیده است، ضمن اینکه ما معدن های فعال دیگری در دماوند و یا ساوه داریم که از آنها استخراج انجام می شود. پوکه هایی که در بستان آباد تبریز هستند، به رنگ سفید هستند و خاصیتی که در آنها وجود دارد، این است که سبک بودن پوکه ها به خاطر آهکی که در آنها بکار رفته است، باعث شده است که از استحکام کمتری برخوردار باشند. پوکه معدنی که در کردستان (قروه ) استخراج می شود، تیره رنگ است و از استحکام و مقاومت فشاری مطلوبی برخوردار است، اما عیبی که مهندسان ساخت و ساز در استفاده از این پوکه ها گرفته اند، این است که جرم حجمی آن نسبت به پوکه های بستان آباد بالاتر است. پوکه های معدنی در سایزهای گوناگون تولید می شوند که کاربردهای مخصوصی دارند، آنها را به سایزهای پودری، عدسی و فندقی دسته بندی می کنند.

                                                                  

مشخصات بلوک های سبک بتنی

بلوک های سیمانی سبک و بتنی از اصلی ترین محصولات هستند که از ترکیب سبک دانه با سیمان و آب ایجاد می شوند، برای اینکه این بلوک ها سبک تر باشند، ریز دانه های ترکیبی در بتن را حذف کرده تا بتن نیمه سبک شود. این بلوک با وزنی حداکثر 1100 کیلوگرم بر متر مکعب در انواع مختلفی نظیر دیوارهای تیغه ای، پیرامون و سنگین تولید می شوند، همچنین دارای کاربردهای زیادی در ساخت و ساز به ویژه در دیوارهای پوشش خارجی، جدا کننده، نما، دو جداره، عایق و ضد آتش هستند که توسط مهندسان برای بالا بردن ایمنی در برابر حوادث غیر مترقبه ای که ممکن است، پیش آید، از همه لحاظ تایید شده اند. به همین دلیل ساختمان هایی که از این بلوک ها استفاده می کنند، ایمنی بالایی دارند.

از ویژگی های بلوک سیمانی سبک می توان به وزن کم آنها اشاره کرد که به دلیل وزن کم و سهولت در کار که هم از نظر هزینه و هم از نظر زمان اجرا در ساخت و ساز ساختمان ها به صرفه تر بوده است، روز به روز استفاده از آنها بیشتر شده است. همچنین حمل و نقل آنها نیز برای کارگران بسیار آسان شده است. سبک بودن این بلوک ها نقش موثری در سبک بودن ساختمان هم دارد. زمانی که در ساختمان، دیوارها توسط کارگران بالا برده می شوند، به دلیل اینکه بلوک ها وزن کمتری در مقایسه با مصالح قدیمی مانند آجر دارند، سرعت کار بالاتر می رود. مهندسان معتقدند که این بلوک ها 5/2 برابر وزن کمتری نسبت به مصالح گذشته دارند.

                                                                          

مقاومت حرارتی بلوک های سیمانی سبک بتنی

بتن از سبک دانه هایی که دارای مقاومت حرارتی بالایی هستند، ساخته شده است. چگالی 750 تا 950 کیلو گرم بر متر مکعب و ضریب حرارتی 15/0 تا 17/0 کیلو گرم بر متر مکعب دارد. به خاطر ترکیبی که در این سبک دانه ها به کار رفته است، از مقاومت حرارتی مناسبی برای انواع دیوارها در ساختمان ها برخوردار هستند. با توجه به این مشخصات، بلوک ها به تایید سازمان بهینه سازی مصرف سوخت رسیده است،

همچنین این بلوک های سیمانی که دارای مواد آلی و سوختنی با وزن و حجم کم هستند، در برابر آتش سوزی در ساختمان بسیار مقاوم هستند. آزمایش های انجام شده طبق استاندارد های ملی برای هر یک از تولیدات این محصول انجام می شود. جالب است، بدانید در این آزمایشات بلوک ها از نظر ظرفیت باربری و همچنین نارسایی حرارتی، ضخامت و نوع بلوک در ساختمان ها بررسی شده و یک بلوک سبک سیمانی باید حدود دو الی سه ساعت در برابر آتش سوزی مقاومت داشته باشد.

یکی از ویژگی های اصلی بلوک های سیمانی سبک این است که در برابر ترک خوردگی و جمع شدگی کنترل می شوند. این بلوک ها با گذشت زمان به دلیل کامل شدن روند هیدراسیون جمع می شوند، حال اگر این جمع شدگی بیش از اندازه باشد، می تواند ترک های ریزی درون بافت بتن ایجاد کند و همچنین مقاومت بتن را به شدت کاهش دهد، این جمع شدگی ها بیشتر در فوم بتن ها و بتن های گازی رخ میدهد. محصولاتی که استاندارد ملی ASTM را دارند، می توانند با حداکثر میزان جمع شدگی 065/0 درصد برای طول بلوک تعیین شده، مقدار جمع شدگی کمتری را از میزان حداکثری داشته باشند. این ویژگی ها باعث می شود که از ترک خوردگی و جمع شدگی در دیوار جلوگیری شود.

                                                                           

راحتی در اجرای بلوک های سیمانی سبک

کیفیت دیوارها در سازه وابسته به کیفیت و مصالحی است که در ساخت آنها استفاده شده است. معمولا دیوارهایی که در ساخت آنها، نظارت و استاندارد ملی به کار نرفته باشد و سازگاری با نیروهای متداول نداشته باشند، در مقایسه با دیوارهایی که از ابزارهای استاندارد، دیتیل های ساختمانی ویژه و نظارتهای خاص استفاده کرده باشند، کیفیت پایین تری دارند.

این نوع از بلوک ها در 12 نوع قالب گوناگون تولید می شوند. ضمنا شیارهایی که در روی بلوک ها قرار دارند، به خاطر عبور جریان برق و مکانیکی توسط شیارزن ها است. نمونه های دیگری وجود دارند که بر روی بلوک های توپر در امتداد بلوک ها شیار زده می شود که اجرای این مدل کمی به نسبت شیارهای تو خالی سخت تر است.

                                                                          

آسایش حرارتی ( COMfort ) در بلوک های سبک

برای اینکه در مصرف انرژی، ابعاد تاسیسات گرمایشی و سرمایشی صرفه جویی کنیم، از عایق سازی پوسته خارجی در ساخت و ساز ساختمان ها استفاده می شود. در صورت عدم استفاده از مصالح عایق با مقاومت حرارتی مناسب، با توجه به اینکه اختلاف دمای داخل منزل با دمای سطح داخلی در دیوارها بیشتر از 3 درجه سانتی گراد باشد، باعث شده که دیوار غیر عایق با انتقال حرارتی دارای تشعشعاتی شده که بدن انسان در واکنش به آنها دچار گرمازدگی و یا مورمور شدن دست و پا می شود. این واکنشات باعث ایجاد حس نارضایتی در فرد می شود، بنابراین آسایش و سلامتی انسان را کاهش داده به طوری که اگر فرد در کنار دیواری با اختلاف دمای بیش از 3 درجه سانتی گراد قرار گرفته باشد، بعد از بیدار شدن از خواب احساس سرماخوردگی و کرختی در بدن میشود و حتی مدتی طول می کشد که متابولیسم بدن به حالت اولیه خود برگردد. زمانی که مهندسان ساخت و ساز از بلوک های سیمانی سبک بتنی استفاده می کنند، به دلیل مقاومت حرارتی بالایی که این سازه ها دارند، اختلاف دمای ساختمان با سطح دیوار زیاد نیست و دیوار عملکرد تشعشعاتی برای فرد ندارد و آسایش و آرامش فرد را تامین میکند.

پایداری و استحکام ( مکانیکی ) در بلوک های سبک سیمانی

امروزه در بیشتر ساختمان ها به خاطر اسکلت فلزی یا بتنی که بکار میرود، وظیفه ی باربری به عهده ساختمان است، برای همین اکثر دیوارها غیر باربر هستند، ولی باید از نظر استحکام و پایداری توانایی تحمل وزن دیوار را داشته باشند و همچنین توانایی تحمل وزن قطعاتی روی دیوار ها، مانند نصب قفسه و یا کابینت های فلزی و یا چوبی بکار رفته در ساختمان را داشته باشند، همچنین این دیوارها باید تحمل سنگبری که در ساختمان بر روی آنها انجام میشود را داشته باشند. این سازه ها باید استحکام و مقاومت کافی در برابر ضرباتی مانند باز و بسته شدن در و پنجره در ساختمان را داشته باشند که اگر این استحکام نباشد، در کنار درب ساختمان ترک هایی ایجاد می شود که علت این ترکها این می باشد که بلوک استحکام و مقاومت کافی در برابر ضربه را ندارند.

یکی از ویژگی هایی که باید یک بلوک سیمانی سبک داشته باشد، این است که در برابر انبساط و انقباضات هوایی مقاوم باشد. یک بلوک استاندارد باید حداقل مقاومتی حدود 20 کیلوگرم بر سانتی متر مربع را دارا باشد. بیشترین مقاومت فشاری را این بلوکها دارا هستند، این مقاومت های فشاری، ضمانت استحکام یک دیوار استاندارد غیر باربر را شامل می شوند.

                                                      

مهاربندی

نیروهایی که بصورت عمودی بر صفحه ی دیوار وارد می شوند، باعث عدم جداشدگی و دررفتگی بلوک از دیوار می شوند. وزن تمام قطعاتی که بر روی نمای ساختمان نصب می شوند، امکان دارد، در آن خمیدگی ایجاد کنند و یا قوس و خمیدگی بر اثر حوادث غیر مترقبه ای مانند زلزله رخ دهد و باعث تغییر شکل ساختمان شود. این در حالی است، که این بلوک ها توسط ملات بالا و پایین روی دیوار اجرا می شوند و مقاومت پایین تری در مقابل هر نوع سقوط دارند. این مورد بیشتر در بلوک های مکعبی و گوشه ای صاف صدق می کند، همین عامل باعث شده است که در آیین نامه 2800 زلزله در مورد درز قائم ملات ریزی که در بین بلوک ها قرار گرفته است، تاکید شود. در دو سر بلوک های سیمانی سبک تورفتگی هایی وجود دارد، هنگامی که کارگران در حال ساخت هستند، مقداری از ملات را در حفره وارد کرده و بلوک ها در حین انجام کار، از کنار به یکدیگر نزدیک می شوند، در حالی که بلوکها از هر چهار طرف در دیوار ها مهار شده و در برابر زلزله به صورت یکسان عمل می کنند.

                                                                 

 

مصالح مطابق با استانداردهای ملی

در دیوارهای غیر باربر باید از مصالحی که با دوام و مستحکم هستند و در سطح ساختمان لکه گذاری و شوره گذاری ایجاد نمی کنند، استفاده کنیم تا در اثر گرما و سرما خرد نشوند و خوردگی و پوسیدگی در ساختمان را ایجاد نکنند.

 • شرایط دمایی و درصد رطوبت در دو طرف دیواره متفاوت است. فشار جزئی هوا در مناطقی که رطوبت و دمای هوا بیشتر است، بالاتر می رود و از داخل دیوار که گرم تر است، به خارج از دیوار که سرد تر است، نفوذ کرده و باعث می شود که تولید اکسیدهای ناخالص را در خود حل کند. در نتیجه این واکنش ها مواد به سطح آمده و به صورت شوره و زرداب در ساختمان نمایان می شوند.
 • مصالح استفاده شده در دیوار ساختمان باید دوام لازم را در برابر تحمل ذوب و یخبندان را داشته باشند، بطوری که در فصل زمستان در اثر بارش باران و برف و سپس گرما در روز، بافت میانی این بلوک ها ذوب نشود. همین امر باعث پوسته شدن سطح ساختمان میشود، و چهره ی ساختمان را زشت و به هم ریخته نشان میدهد.
 • در صورتی که مصالح اولیه در ساختمان ها از نظر کیفی مناسب نباشند و یا مصالحی که در آنها استفاده می شود، از آهک باشند، باعث خوردگی سازه فلزها و تأسیسات و غیره می شوند، همچنین عمر ساختمان کاهش یافته و به مرور زمان برای ساختمان خطرناک است.

مقاومت صوتی

به خاطر استفاده از بلوک های نامناسب که در دیوارها بکار میروند، فردی که در منزل خود سکونت دارد، ممکن است، صدای صحبت و موزیک را از طریق دیوارها بشنود که بسیار آزار دهنده است، مخصوصا زمانی که فرزند کوچک در منزل خواب است که به این صداها هوابرد گفته می شود. این جدارها که در دیوار ساختمان بکار میروند، باید دارای مقاومت صوتی خوبی باشند، به اندازه ی که انتقال صدا کم و یا اینکه در حدی باشد که اصلا صدا به گوش نرسد. بلوک های سیمانی سبک با آزمایش های انجام شده از نظر استاندارد های ملی، تست و دارای بالاترین مقاومت صوتی می باشند.

                                                                                           

شکل و ابعاد قطعات مورد استفاده در دیوار

ارتفاع بلوک در سازه های سیمانی سبک نهایتا 20 سانتیمتر است، در صورتی که بلوک های با ضخامت های متفاوت باعث سنگینی دیوار شده که بهتر است، بلوک های کناری دیوار صاف نباشند تا به وسیله ی ملات به یکدیگر وصل نشوند. با توجه به کارایی این بلوک ها در ساخت قطعات بتنی در زمینه سبک شدن حجم ساختمان،کاهش زمان ساخت و کاهش هزینه ها در ساخت و سازهای ساختمان، بیشترین استفاده را در بین بلوک های دیگر دارند. طی آزمایش های انجام شده این بلوک ها موفقیت زیادی در آزمایشات داشته اند، به همین دلیل مورد توجه مهندسان قرار گرفته است.

کاربردهای بلوک سیمانی

در گذشته برای استفاده از مصالح ساختمانی از آجر استفاده می کردند، اما با گذر زمان بلوک های بتنی جایگزین مواد قدیمی شده اند. علت استفاده از بلوک های بتنی جدید آن است که این پوکه ها از نظر عایق حرارتی، عایق صوتی، مقاومت بالا، مقاومت زیاد در برابر آتش سوزی، سرما و زلزله، در آزمایشات نتایج خوبی داشته اند، همچنین دیگر نیازی به استفاده از گچ و آجر در ساخت و ساز نمی باشد، بنابراین نتیجه میگیریم که این بلوک های بتنی بهترین جایگزین مصالح قدیمی هستند. این بلوک ها به دو شکل توخالی و همچنین توپر برای ساخت و ساز دیوار ها و سقف استفاده می شوند.

شیب بندی در پشت بام: این بتن ها به خاطر سبک بودن، برای پوشش شیب بندی در پشت بام ساختمان ها استفاده می شوند، چون با صرفه تر و محکم تر هستند.

کف بندی طبقات: به دلیل راحتی تهیه و وزن کمی که دارند، می توان تمام کف طبقات را و همچنین محوطه و بالکن ها را بعد از اینکه تاسیسات برقی و غیره توسط افراد مجرب این کار نصب شد، با این بلوک ها به مرحله اجرا درآورد.

بلوک های سیمانی بتنی غیر باربر سبک: این بلوک های توپر در ابعاد مختلف تولید می شوند و می توانید برای قسمت های مختلف و جهت جدا کردن ساختمان از آن ها استفاده کنید. در این قسمت نباید از مصالحی استفاده شود که ساختمان را سنگین می کنند، همچنین باید به مواردی مانند اجرای سریع و هزینه کمتر نیز توجه شود، به این صورت که بعد از اینکه این بلوک ها را در ساختمان بکار بردیم، سریعا می توان گچ ساختمان را انجام داد.

پانل های جداکننده و استفاده از نرده ها در موارد خاص: یکی از مواردی که می توان از این بلوک ها استفاده کرد، در سردخانه و گرم خانه ها است، همچنین در برخی از مکان ها، ضد صدا بودن دیوارها یک امتیاز بزرگ محسوب می شود و می توان از این بلوک ها استفاده کرد.

                          

پوکه ی معدنی

پوکه همان گدازه های آتشفشان است که بعد از اینکه از آتشفشان سرازیر شد و به روی زمین رسید، سرد و سفت شده و به صورت دانه های ریز و درشت توسط کارگران معدن استخراج می شوند، نام علمی آنها پومیس است. مهمترین ویژگی پوکه های معدنی وزن سبک و مقاومت بالایی است که دارند. این پوکه ها به دلیل ویژگی هایی که دارند، باعث شده است بتوانند آب زیادی را در خود نگه دارند.

مزایای بلوک سبک پوکه ای

این بلوک ها دارای ویژگی های هستند که همه ی مهندسان و معماران از این بلوک ها استفاده می کنند. در زیر به مزایای بلوک های سبک اشاره کرده ایم:

1- وزن سبک و کم این پوکه ها باعث شده است که هزینه و زمان ساخت و ساز توسط آن ها کاهش یافته و همچنین حمل و نقل آنها آسان باشد و سبک بودن این پوکه ها در روند کاهش وزن ساختمان موثر است.

2 - عایق حرارتی: بر اساس تحقیقاتی که مرکز ساختمان و مسکن بر روی سبک دانه های پوکه معدنی با ضریت هدایت حرارتی 17/0 کیلوگرم بر متر مکعب انجام داده است، این بلوک ها را به عنوان عابق هایی حراراتی تولید شده اند، و برای دیوارهای هر ساخت و ساز استفاده می شوند، چون این پوکه ها مورد تایید سازمان بهینه سازی مصرف سوخت قرار گرفته اند.

3 - عایق صوتی: در کاهش ضریب انتقال صوت عایق مناسبی است که در این پوکه ها افت متوسط صوتی 48 دسیبل توسط مقررات ملی ساختمان الزامی شناخته شده است.

4 - استحکام بالا: این بلوک ها طبق آخرین استانداردها تولید شده و از مقاومت بالایی در برابر هرگونه حوادث بر خوردار هستند که بیشتر در مناطق زلزله خیز برای کاهش زلزله بر روی سازه های ساختمان کاربرد دارند.

5 استفاده کاربری بالا از این بلوک ها: به خاطر کارپذیری فیزیکی بالای که دارند، در میخ کوبی روی دیوار، سوراخ کاری، برش و شیارزنی در ساختمان از این بلوک ها استفاده شده و با وجود مزایای دیگری که این بلوک ها دارند، می توان در تاسیسات،کابل های برق و مخابرات به راحتی از این بلوکها استفاده کرد.

                                                

انواع بلوک ها و استفاده آنها در ساختمان

بلوک های سیمانی دارای مدل های مختلفی می باشند، در ایران معمولا از بلوک های بتنی و سفالی استفاده می شود. این بلوک معمولا زمانی که در کنار بلوک های دیگر قرار میگیرد، باعث می شود که ترکیبات شیمیایی نداشته باشد. در ادامه به انواع مختلف بلوک ها اشاره کرده ایم:

بلوک سفالی: یکی از قدیمی ترین نوع بلوک ها بلوک سفالی است. ساخت این بلوک مانند آجرهای سنتی است که بعد از اینکه از خاک تولید شد، با نور خورشید خشک و سپس در کوره های آجر پزی قرار می گیرد تا مراحل پخت آن کامل شود. وزن این بلوک ها 3 الی 10 کیلوگرم و عرض آنها معمولا حدود 25 سانتی متر است. این بلوک ها بیشترین استفاده را در دیوارهای ساختمانی در ابعاد گوناگون دارند و در قالب های سوراخی، تولید و روانه ی بازار می شوند. یکی از مهم ترین و اساسی ترین مزیت این بلوک ها کم هزینه بودن آنها است. این بلوک ها از نظر کیفیت دارای مقاومت خوبی هستند، به طوری که در اثر برخورد صدای زنگ می دهند و به آسانی به روی آنها خط نمی افتد. بهتر است که بدانید رنگ سفال ها با کیفیت و سطح بیرونی آنها بدون ترک است. شایان ذکر است که این بلوک ها معایبی نیز دارند که از مهمترین آنها مقاومت فشاری پایین، عایق نبودن و مدت زمان انرژی بالای را می توان بیان کرد.

بلوک هبلکسی: بلوک های جدیدی برای ساخت و ساز ساختمان مانند بلوک هبلکس وارد بازار شده اند، این بلوک ها با تکنولوژی مدرن از ترکیب و پخت ماسه سیلیسی، آهک، سیمان، پودر آلومینیوم و آب با فشار 12 اتمسفر و حرارت حدود 200 درجه سانتی گراد در داخل اتو کلاوها قرار میگیرند تا پخته شوند. معمولا از بلوک هبلکسی در دیوارهای خارجی استفاده می شود تا عایق خوبی در برابر صدا و حرارت باشد. بلوک هبلکس وزن سبکی دارد، به همین دلیل است که دیگر از فولاد و بتن در ساخت ساختمان کمتر استفاده می شود. این نوع از بلوک ها بسیار راحت سوراخ می شوند، و همچنین به نسبت مدل های قدیمی راحت تر و سریع تر اجرا می شوند. مشکل اصلی بلوک هبلکسی مقاومت فشاری کم است.

بلوک اسفنجی: بلوک اسفنجی برای اولین بار در کشور سوئد در سال 1923 تولید شده است که بلوک های گازی بتنی نیز نامگذاری شده اند. این بلوک در رده ی خود از سبک ترین نوع بلوک ها به شمار می رود. به خاطر ترکیبات ساختارهای دوگانه و عملکرد عایق بندی، نسبت به سایر بلوک های سیمانی سبک که در بازار است، برتری دارد. این بلوک ها از سیمان، آهک، شن، ماسه، خاکستر و آب، تشکیل شده اند. خاکستری که در ترکیب این بلوک بکار رفته است، حاصل سوخت آنها با شن، ماسه، آب و مخلوط آنها و تبدیل شدن به دوغاب است. این محصول ابتدا با سیمان ، آهک و مقداری پودر آلومینیوم گرما داده می شود و سپس مخلوط آهک با آلومینیوم سولفات، از خود واکنش شیمیایی نشان می دهد و حباب های هیدروژنی را به وجود می آورد. زمانی که این مخلوط درون قالب ریخته میشود، هیدروژن پخش می شود، و سپس هوا جای آن را پر می کند، زمانی که ترکیب یک دستی به وجود آمد، بلوک های استاندارد را برش داده و به اتوکلاو یعنی قسمتی که فشار حرارتی برای بالا بردن استقامت و مقاومت وجود دارد، انتقال داده می شوند.

ویژگی بلوک سیمانی سبک اسفنجی:

بلوک سیمانی سبک اسفنجی از نظر گرمایی حجم متوسطی دارد.

 • مواد اولیه تشکیل دهنده ی این بلوک های سبک اسفنجی زباله های صنعتی می باشند.
 • بلوک سیمانی سبک بتنی ( اسفنجی ) عایق بندی خوبی در برابر شرایط محیط دارد.
 • در زمان تولید 25 درصد از انرژی را کاهش می دهد.
 • کارایی بالایی در ساخت و ساز ساختمان دارد.
 • بلوک سیمانی سبک بتنی ( اسفنجی ) به دلیل سبک بودن، در حمل و نقل انرژی کمتری را مصرف می نماید.
 • بهتر است که بدانیم بلوک های سبک سیمانی آلودگی صوتی را کاهش می دهند.
 • به دلیل اینکه در ترکیبات آنها از آهک استفاده شده است، قابلیت این را دارند که به صورت مجدد مورد استفاده قرار بگیرند.

معایب بلوک سیمانی سبک بتنی اسفنجی:

این بتن ها بیشتر در معرض آسیب قرار می گیرند.

 • به خاطر وجود آلومینیوم در تولید آنها، باعث تولید کربن می شوند.
 • سیمان بکار رفته در آنها باعث گرم شدن زمین میشود.
 • از موادی که تجدید ناپذیر هستند، در تولید آنها بکار میرود.

یکی از بتن های سبک که این روزها بسیار پرطرفدار است، بتن های سبک کفی می باشد. ابتدا ریز دانه های سیمانی را درون میکسر ریخته و کم کم کف را با آن مخلوط کرده و جهت تولید در کارخانه به آن مواد کف زا اضافه نموده و به نسبت 1 به 25 با آب مخلوط می کنند و در فوم می ریزند و ماده ای کف زا تولید می شود که در بیشتر مناطق هنوز با همان تکنولوژی قبل تولید و وارد بازار می شود. یکی از معایب این بتن ها مقاومت فشاری کمی است که دارند.

                                             

تاثیر بلوک سیمانی مستحکم در مقاوم سازی ساختمان ها

امروزه با وجود افزایش جمعیت، نیاز مردم به مسکن و ساخت و سازها زیاد شده و از تکنولوژی های جدید برای ساخت مسکن استفاده می کنند که همین امر باعث شده است که عمر بناها مفید شده و در هزینه ها صرفه جویی شود.

 به اقداماتی که باعث افزایش عمر مفید سازه شده است و در برابر حوادث غیر مترقبه، جان و مال انسان را حفاظت می کند، مقاوم سازی ساختمان می گویند، همچنین مهندسان و معمارانی که ساخت و ساز ساختمان ها را انجام می دهند نیز باید به مصالح مرغوب توجه داشته باشند. در شرایط بحرانی دیوارهای داخلی با مقاومت بالا اهمیت زیادی دارند. بلوک سبک پوکه ای به خاطر وزن سبکی که دارد، مورد توجه مهندسان برای تیغه کشی ساختمان است و همچنین با توجه به استاندارد های ملی قابل اجرا است. بلوک هایی که مقاومت فشاری مناسب را دارند، توسط تاییدیه مدیران کنترل کیفیت در آزمایشگاه های سازمان ملی استاندارد، به تایید می رسند.

در بعضی موارد با تغییر در آیین نامه های ساختمان، اجرای مقاوم سازی ساختمان با توجه به حوادث غیرمترقبه ای که قابل پیش بینی نیستند، ضرورت پیدا می کند. به خاطر افزایش قیمت مسکن ساختمان های فرسوده را تخریب و بازسازی میکنند و از سازه های مقاوم در ساخت آنها استفاده میکنند. همین عامل باعث می شود که ازهزینه های زیاد مسکن مقداری کاسته شود. مقاوم سازی ساختمان با استفاده از روشهای تقویت سازه عبارتند از:

 • ژاکت بتنی در مقاوم سازی ساختمان
 • ژاکت فولادی در مقاوم سازی ساختمان
 • استفاده از الیاف پلیمری Frp در مقاوم سازی ساختمان
 • کاشت میلگرد
 • میراگرها در مقاوم سازی ساختمان
 • جداگرهای لرزه ای در مقاوم سازی ساختمان

یکی از روش هایی که امروزه در مقاوم سازی ساختمان نقش بالایی دارد، الیاف پلیمری است، این الیاف به تازگی وارد چرخه صنعت ساختمان شده و مواد تشکیل دهنده در آنها ماتریس و فیبر می باشند که به راحتی به یکدیگر متصل شده اند، این مقاوم سازی نسبت به سایر روش ها از سهولت بیشتری در اجرا برخوردار است و نکته جالب توجه این است که از نظر اقتصادی مقرون به صرفه است. یکی از مهم ترین کارهایی که سیستم الیاف پلیمری انجام می دهد، این است که در معماری سازه اختلالی ایجاد نکرده و قابلیت این را دارد که بهره برداری از ساختمان در حین اینکه مقاوم سازی انجام میشود، قابل انجام است. این الیاف با توجه به اینکه وزن بسیار کمی که دارد، مقاومتی حدود 2 تا 10 برابری فولاد را شامل می شوند که این الیاف خطر زنگ زدگی را ندارند. همه این موارد را می توان عامل اصلی در مقاوم سازی و استحکام با الیاف پلیمری و جایگزین فولاد دانست.

                                                                                                             

ویژگی های بلوک های سیمانی سبک

اصلی ترین ویژگی بلوک های سیمانی سبک وزن کم آنها است که با این وزن کم می توانند مقاومت خوبی داشته باشند.

بلوک های سیمانی از منظر اقتصادی بسیار به صرفه می باشند، به همین سبب بیشتر در اسکلت ساختمان و سقف استفاده می شوند، همچنین هزینه های فونداسیون و پی ساختمان را کاهش می دهند که همین عوامل باعث شده اند که زمانی که زلزله رخ می دهد، خسارت کمتری را به بار آورد.

بلوک های سیمانی سبک حمل و نقل راحتی دارند و به سهولت اجرا می شوند. با توجه به سبک بودن این بلوک ها حمل آنها هزینه کمتری نسبت به مصالح دیگر دارد.

بلوک های سیمانی سبک عایق بسیار خوبی در برابر سرما، صدا و گرما هستند، به همین دلیل در مصرف انرژی تا حد زیادی صرفه جویی می شود، همچنین این بتن ها به علت اینکه از کیفیت و مقاومت زیادی برخوردارند، از ایجاد صدا در ساختمان جلوگیری می کنند و جلوی نفوذ صداهای اضافی به داخل ساختمان را می گیرند.

در مقابل یخ زدگی و فرسایش مقاومت عالی داشته و همچنین در برابر نفوذ آب و رطوبت نیز به خوبی مقاوم هستند.

این بتن ها از درزهای کمتری برخوردارند و ضخامت کافی در مقابل بروز یخ زدگی و نفوذ باران را دارند.

                                           

روش های عمل آوری بلوک سیمانی سبک بتن

در روش عمل آوری بلوک سیمانی سبک، استحکام و گیرش نهایی بتن مشابه بتن های معمولی می باشد. اگر رطوبت هوا کمتر باشد، میزان آبدهی بتن بعد از تولید بیشتر خواهد شد.

هوای آزاد (روش طبیعی): این بتن در تابستان مرطوب نگه داشته می شود و بیشتر در ساختمان و سازه ها استفاده می شود. اگر افزودنی هایی به این بتن ها اضافه شوند، روش غیر طبیعی را تسریع و سرعت تولید بتن را افزایش می دهد تا تولید بتن سریع تر انجام شود.

هوای گرم: بتن های تولید شده در تونل های گرم قرار گرفته که بهتر است، درجه ی حرارت داخل تونل از 30 درجه بیشتر نباشد و بعد از سه ساعت، پنجاه تا شصت درجه افزایش داده شود. همین درجه حرارت را باید به مدت 3 الی 4 ساعت حفظ کنیم و بعد از 7 ساعت درجه حرارت را کاهش داده تا حدی که بعد از دو ساعت درجه ی حرارت داخل تونل با درجه دمای محیط یکسان شود، به طوری که می توانید بعد از 9 تا 10 ساعت قالب ها را از تونل خارج کنید و آنها را انبار کرد.

روش عمل آوری بتن با بخار: این روش شبیه بتن معمولی است، به طوری که بتن ریخته شده بعد از 5 تا 6 ساعت در معرض بخار قرار گرفته و در واقع 8 ساعت نیاز است که بتن سفت شود. در دو ساعت اولیه 60 درجه دما را افزایش می دهند و به مدت چهار ساعت همین درجه دما حفظ می شود و بعد از آن باید با شرایط دمایی محیط یکسان شود. این روش برای بتن های سبک سیمانی با عمل آوری توسط بخار می باشد.

 

نتیجه گیری

بلوک سیمانی سبک از مصالحی است که امروزه با توجه به استانداردهای موجود، مورد توجه معماران و مهندسین قرار گرفته است. مشخصات فنی بلوک سیمانی سبک نشان دهنده مزایای این بلوک است.

 

اولین نفر باشید که دیدگاهش را می نویسد !

دیدگاه شما برای ما مهم است.