۰

راهنمای جامع خرید انواع دریل

 

در این مقاله قصد داریم شما را با مباحث زیر آشنا کنیم. این مباحث بسیار کاربردی خواهد بود و کسانی که به دنبال خرید انواع دریل هستند، حتما باید با اطلاعات قبلی اقدام به خرید کنند. این مقاله شما را به سمت یک خرید کاملا آگاهانه و درست هدایت خواهد کرد:

 

- دریل چیست؟

- انواع دریل

- اجزای دریل

- ویژگی های یک دریل خوب

- نکات مهم در نگهداری و استفاده از دریل

- انواع مته

- نکات مهم در هنگام خرید دریل

- قیمت یک دریل مناسب

- خرید آنلاین دریل

 

 

- دریل چیست؟

یکی از ابزارآلات کاربردی که در ساختمان­های مسکونی، تجاری و در صنعتی مورد استفاده قرار می­گیرد، دریل می­باشد. از این وسیله برای ایجاد سوراخ در چوب، گچ، سرامیک، سنگ، کاشی، آهن، فولاد، استیل و در بعضی از انواع برای کنده­کاری سطوح سخت مثل سیمان و بتن استفاده می­شود. مکانیزم عملکرد آن به صورتی است که با دریافت انرژی الکتریکی موتور موجود در داخل آنها دور گرفته و گشتاوری را تولید می­کند. سپس این گشتاور از طریق چرخ­دنده، فنر و ... به سه نظام و از آنجا به مته دستگاه منتقل می­شود. در نهایت با چرخش سریع مته سوراخ بر روی سطح موردنظر ایجاد می­شود. این وسایل از نظر ساخت و نوع کاربرد به انواع مختلفی تقسیم­ می­شوند. 

 

- انواع دریل

در یک دسته ­بندی می­توان دریل­ها را به دو نوع برقی و شارژی (بدون سیم) تقسیم کرد. در نوع برقی وسیله با برق 220 ولت شهری کار می­کند در حالیکه در نوع شارژی وسیله دارای باتری قابل شارژ می­باشد و در صورتی که باتری آن شارژ باشد می­توان از آن استفاده کرد.

بزرگ­ترین مزیت دریل شارژی در این است که می­توان آنرا جابجا کرده و در هر جایی مورد استفاده قرار داد. این وسایل بعلت وجود باتری معمولاً از نوع برقی خود سنگین­تر می­باشند. عیب دیگر آنها در این است که در صورت شارژ نصفه یا عدم شارژ باید زمانی را برای شارژ در نظر گرفت. بنابراین اگر در حین کار شارژ وسیله تمام شود، عملاً کار نیمه تمام باقی می­ماند.

باتری­های این وسایل می­تواند از نوع نیکل – کادمیوم یا لیتیوم یون باشد که به مرور زمان و در اثر استفاده از دستگاه، ضعیف می­شوند و ناگزیر باید روزی آنها را تعویض کرد. در راهنمای جامع خرید دریل حتماً باید به نوع باتری دستگاه توجه داشته باشید.

مزیت نوع برقی در این است که قدرت آنها معمولاً بیشتر از نوع شارژی می­باشد و تنوع بیشتری از نظر ساخت و کاربرد دارند. دریل­های شارژی بیشتر برای سوراخ­کاری در سطوح سبک مثل چوب، ورقه سبک فلزی و گچ مورد استفاده قرار می­گیرند. درهنگام انتخاب همیشه به تفاوت بین این دو نوع وسیله تأکید زیادی می­شود پس به آن توجه ویژه­ای داشته باشید.

دریل­های برقی که در کارهای خانگی و ساختمانی مورد استفاده قرار می­­گیرند، به سه دسته ساده، چکشی و بتون کن تقسیم می­شوند. نوع ساده توانایی سوراخ­کاری در گچ، چوب، ورقه فلزی نازک و سطوح سبک را دارد اما نوع چکشی علاوه بر آن، برای سطوح سخت مثل آجر، سرامیک، کاشی، سنگ، سیمان سبک و ... مناسب است. در واقع فرق این دو نوع وسیله در قدرت و مکانیزم کاری آنها می­باشد. در نوع ساده تنها از دوران موتور درون آن یک گشتاور چرخشی تولید می­شود که به مته اعمال شده و از چرخش مته برای سوراخ­کاری استفاده می­شود اما در نوع چکشی علاوه بر گشتاور دورانی یک حرکت چکش مانند یا ضربه مانند نیز تولید می­شود که قدرت وسیله را در عمل سوراخ­کاری بیشتر می­کند. البته ذکر این نکته مهم است که گشتاور تولیدی خروجی در نوع چکشی بیشتر از نوع ساده می­باشد.

 

 

 

   نوع ساده رونیکس مدل 2110

نوع ساده رونیکس مدل 2110  نوع چکشی رونیکس مدل 2250

 

 نوع چکشی رونیکس مدل 2250

 

 

نوع بتن کن در واقع نسخه پیشرفته­ تر نوع چکشی است که برای سوراخ­کاری و کنده ­کاری سطوح بسیار سخت چون دیوارهای ضخیم و سفت، سیمان سخت و بتون مورد استفاده قرار می­گیرد. در این نوع وسایل علاوه بر حالت چکشی برای سوراخ­کاری، حالت تخریب برای حفاری نیز در نظر گرفته شده است. این وسایل برای ایجاد حالت ضربه ­ای و کنده­ کاری بزرگتر، به پیستونی مجهز شده ­اند که قدرت آنها را در تخریب بیشتر می­کند. بنابراین با استفاده از این مکانیزم می­توان سوراخ های بزرگتری را با سرعت بیشتری در سطح موردنظر ایجاد کرد.

معمولاً اندازه این وسایل بزرگتر از نوع ساده و چکشی بوده و از قدرت بالاتری نیز برخوردارند. همچنین سرمته ­های مورد استفاده در آنها از نظر اندازه بزرگتر از نوع ساده و چکشی می­باشد.

 

بتن کن رونیکس مدل 2740

بتن کن رونیکس مدل 2740

 

- اجزای دریل

یک دریل از اجزای مختلفی تشکیل شده که مهم­ترین آنها عبارت است از:

1) موتور:

این جزء در داخل بدنه دریل قرار داشته و انرژی الکتریکی (برق) را به انرژی مکانیکی چرخشی تبدیل می­کند. سرعت و گشتاور چرخشی که این دستگاه می­تواند ایجاد کند، بستگی به موتور آن دارد، بنابراین در هنگام خرید دستگاه باید به این امر توجه ویژه­ای شود و جزء نکات اصلی راهنمای جامع خرید دریل می­باشد.

2) سه نظام:

وسیله ­ای است که برای انتقال نیرو به مته و همچنین محکم ­نگه­داشتن آن استفاده می­شود. این جزء در دو نوع خودکار و آچارخور طراحی می­شود. در نوع آچارخور برای محکم ­کردن مته در سه نظام احتیاج به یک آچار کوچک می­باشد اما در نوع خودکار نیازی به استفاده از آچار نیست. سه ­نظام معمولاً در سایزهای 6.5، 10، 13 و 16عرضه می­شود که نوع 10 آن بسیار متداول است.

3) مته:

یکی از اجزای اصلی دستگاه می­باشد که با انتقال نیرو توسط سه­ نظام به آن به چرخش درآمده و عمل سوراخ­ کردن را انجام می­دهد. مته از نظر کاربرد و همچنین سایز به انواع مختلفی تقسیم می­شود که در ادامه متن به آن خواهیم پرداخت.

 

4) پیچ تنظیم سرعت موتور:

برای اینکه بتوانیم سرعت چرخش را کم و زیاد کنیم از پیچ تنظیم سرعت استفاده می­کنیم. معمولاً به دور این پیچ یک درجه­ بندی وجود دارد که از کم به زیاد تغییر می­کند و می­توان بر اساس آن سرعت را تنظیم کرد.

 

5) دکمه تنظیم جهت چرخش:

با استفاده از این دکمه می­توان چرخش دستگاه را از حالت ساعت­گرد به پادساعت­گرد یا برعکس تبدیل کرد. دقت کنیدکه همیشه در شروع سوراخ­کاری باید جهت چرخش به صورت ساعت­گرد تنظیم شود.

 

6) باتری:

در دریل­های شارژی یک جزء اضافه به نام باتری وجود دارد که با کمک آداپتور به برق متصل شده و شارژ می­شود. این باتری­ها در دو نوع معمول نیکل کادمیوم و لیتیوم یون ساخته می­شوند، به صورتیکه نوع لیتیوم یون کوچکتر و سبک­تر از نوع نیکل کادمیوم می­باشد. 

 

- ویژگی های یک دریل خوب

یک دریل خوب باید قدرت کافی را برای سوراخ­کاری داشته باشد، بنابراین همیشه باید به میزان قدرت و گشتاور تولیدی دستگاه توجه کرد. این جزء نکات اصلی راهنمای جامع خرید دریل می­باشد.

سه ­نظام دستگاه باید قادر به نگه­داری محکم مته در جای خود باشد. در  بعضی مدلها بعلت کیفیت پایین سه ­نظام این موضوع تحقق نمی­ یابد که یک عیب بزرگ محسوب شده و عمل سوراخ­کاری را با مشکل مواجه می­کند.

در بعضی مدل­ها موتور دستگاه در حین کار سریع داغ می­کند که این موضوع یک عیب بزرگ محسوب می­شود. اگر دستگاه به خوبی طراحی­ شده و از برند معتبری باشد این حالت کمتر اتفاق خواهد افتاد.

 

- نکات مهم در نگهداری و استفاده از دریل


دریل جزء ابزارآلات برقی حساسی است که باید در هنگام کار با آن به مواردی توجه داشت تا باعث خرابی آن نشود:

 

- انواع مته

یکی از نکات اصلی که در راهنمای جامع خرید دریل باید به آن توجه داشته باشید، نوع مته مورد استفاده می­ باشد. امروزه مته­ ها در اندازه و سایزهای مختلفی تولید شده و در کاربردهای مختلفی مورد استفاده قرار می­گیرند. جنس بدنه و همچنین اندازه سر مته برای ایجاد سوراخ از اهمیت ویژه­ ای برخوردار است و قبل از سوراخ­کاری باید به این موارد توجه داشت. در ادامه تعدادی از آنها مورد بررسی قرار می­دهیم.

 

مته فولادی معمولی:

در بین خانواده مته، این نوع ساده­ ترین و پرکاربردترین نوع است که برای سوراخ­کاری در گچ، چوب، پلاستیک و ورقه­های فلزی سبک مورد استفاده قرار می­گیرد.

 

        مته فولادی معمولی 

 

مته الماسه:

جنس بدنه این مته از فولاد کاربید ساخته شده و از استحکام بالایی برخوردار است. این مته برای سوراخ­کاری سطوحی مثل آجر، سنگ، سرامیک و کاشی مناسب می­ باشد. معمولاً این مته را در دریل­های چکشی مورد استفاده قرار می­دهند. توجه شود نباید از آن برای سوراخ­کاری روی سطوح فلزی استفاده کرد، چون سر آن ذوب شده و به اصلاح می­سوزد.

       مته الماسه 

 

- مته کبالت:

نوعی مته فلزی است که در آن از 5 درصد کبالت استفاده شده است. دلیل این امر بالابردن مقاومت مته در برابر گرمای زیاد و نسوختن آن می­باشد که باعث می­شود برای سطوح سخت بسیار مناسب باشد. از این مته می­توان برای سوراخ­کاری سطوح آهنی، فولادی و استیل بگیر و نگیر استفاده کرد.

     

 

- مته آهن:

نوعی مته فلزی است که از مقاومت زیادی برخوردار بوده و برای سوراخ­کاری در آهن، چدن و استیل استفاده  می شود. 

        مته آهن 

 

- مته چوب:

از این مته برای سوراخ­کاری در چوب و MDF استفاده می­شود. این مته ­ها بعلت قیمت پایین­تر نسبت به نوع آهن مقرون­ به صرفه ­تر می­باشند. در سر این مته یک نوک سوزنی وجود دارد که در شروع سوراخ­کاری وارد چوب شده و اجازه جابجا­شدن را به مته نمی­دهد، به همین دلیل می­توان سوراخ­های دقیق و تمیزی را با استفاده از آن روی چوب ایجاد کرد.

               

- مته برگی:

این مته نیز برای سطوح چوبی استفاده می­شود اما نسبت به نوع چوب می­تواند سوراخ­هایی با قطر بیشتر ایجاد کرده و حجم بیشتری از چوب را بردارد.

                   مته برگی 

 

- مته گردبر:

این مته­ها برای ایجاد برش­های گرد و دایره­ای بر روی سطوح مختلف مورد استفاده قرار می­گیرد. از نظر نوع کاربرد می­توان آنها را به گردبر MDF، گردبر چوب، گردبر سرامیک، گردبر فلز و گردبر شیشه تقسیم کرد.

                        

گردبر فلز مدل بوش سایز 24 میلی­متری                        

  گردبر فلز مدل بوش سایز 24 میلی­متری   گردبر سرامیک سایز 40 میلی­متری

    گردبر شیشه سایز 8 میلی­متر

گردبر شیشه سایز 8 میلی­متر                                                                      

                                                                                                                                                 گردبر چوب

 

- نکات مهم در هنگام خرید دریل


در هنگام خرید باید به نکات راهنمای جامع خرید دریل توجه داشته باشید که در ادامه به آن می­پردازیم. همانطور که قبلاً بیان کردیم، دو نوع برقی و شارژی از دستگاه دریل وجود دارد. قبل از خرید باید مشخص کنید که به کدام یک از این دو نوع احتیاج دارید. اگر دستگاه، وسیله کار شما می­باشد و دائم از آن استفاده می­کنید بهتر است نوع برقی را انتخاب کنید اما اگر به صورت مقطعی از دستگاه استفاده می­کنید می­توانید هر یک از دو نوع برقی یا شارژی را بخرید.

دریل­های ساده معمولاً ارزان­تر از نوع چکشی هستند، بنابراین اگر کار شما به صورتی است که با سطوحی نرم سروکار دارید استفاده از همان نوع ساده کفایت می­کند. به هر حال درست است که نوع چکشی گران­تر است اما دیگر محدودیتی در استفاده از آن ندارید و می­توانید برای انواع سطوح از آن استفاده کنید.

یکی دیگر از نکات مهم در خرید دریل این است که به قدرت و سرعت دستگاه که بر روی جعبه آن ذکر شده، توجه ویژه­ای داشته باشید. هر چه قدرت دستگاه بیشتر باشد با فرض سرعت برابر، موتور می­تواند گشتاوری بیشتری را تولید کند و این یعنی قدرت مانور دستگاه بالاتر می­رود.

در هنگام خرید حتماً به گارانتی دستگاه و مدت زمان آن دقت داشته باشید و در مورد خدمات پس از فروش آن در شهر خود کسب اطلاع کنید. از فروشنده بخواهید که برگه گارانتی دستگاه را امضا کرده و به شما تحویل بدهد.

از وسایل لازمی که بعد از خرید دستگاه باید آنها را نیز تهیه کنید انواع مته برای سوراخ­کاری می­باشد. دقت کنید اگر دستگاه شما از نوع ساده باشد می­تواند از مته ­های فلزی معمول پشتیبانی کند اما برای دستگاه های نوع چکشی استفاده از انواع فلزی معمول، الماسه، آهن، کبالت و ... امکان­پذیر است. این نکته جزء نکات مهم مربوط به راهنمای جامع خرید دریل می­باشد. غالباً اندازه و سایز مته مورد استفاده در کاربردهای خانگی بین 6 تا 10 میلی­متر می­باشد.

 

- قیمت یک دریل مناسب


 قیمت یک دستگاه دریل به عوامل مختلفی چون نام برند، قدرت و سرعت دستگاه، نوع آن (برقی یا شارژی) و همچنین عملکرد آن (ساده، چکشی یا بتون­کن) وابسته است. برند بوش به عنوان بهترین برند تولید­کننده انواع دستگاه دریل محصول کشور آلمان می­باشد که از دوام و طول عمر زیادی برخوردار است منتها بعلت مسائل تحریم اقتصادی، گران­بودن و مقرون به صرفه نبودن امروزه به ندرت در بازار یافت شده و بکار برده می­شود. در حال حاضر برندهایی معروفی چون رونیکس و توسن در بازار ایران وجود دارد که دارای قیمت نسبتاً مناسبی بوده و با اقبال بیشتری از جانب خریداران همراه هستند. هر دو برند فوق انواع و اقسام دستگاه­های دریل را به بازار عرضه می­کنند و از نظر قیمت مدلهای رونیکس کمی گران­تر از توسن می­باشند، اما کیفیت بسیار فوق العاده ای دارد. 

 

از نظر قدرت هر چه توان دستگاه بالاتر باشد بالطبع قیمت آن نیز بالاتر می­رود. از نظر سطح قیمتی نیز ابتدا دریل­های بتون­کن بیشترین قیمت را داشته و پس از آنها نوع چکشی و در نهایت ساده قرار می­گیرد. در کاربردهای خانگی بیشتر نوع ساده و چکشی و در کاربردهای ساختمانی و ساخت و ساز و یا تخریب نوع بتون­کن بکار می­رود. به این موارد که جزء نکات راهنمای جامع خرید دریل است، حتماً توجه کنید تا بتوانید مناسب­ترین مدل را برای خود تهیه کنید.

                                                

 

- خرید آنلاین دریل

 مزیت این روش در این است که نیاز به مراجعه حضوری نمی­باشد و شما می­توانید تقریباً هر مدل دستگاهی را که لازم دارید در فضای اینترنت یافته و سفارش دهید. بسیار مهم می­باشد که قبل از خرید اینترنتی از نوع، نام برند موردنظر، کاربرد، قدرت و سرعت و ... اطلاعات کافی در اختیار داشته باشید که جزء نکات اصلی راهنمای جامع خرید دریل می­باشد. برای خرید آنلاین دریل نیز بهتر است از اعتبار و خوشنامی سایت موردنظر اطمینان پیدا کرده و بعد خرید انجام دهید. 

 

اولین نفر باشید که دیدگاهش را می نویسد !

دیدگاه شما برای ما مهم است.