۰

امروزه ماشین ها تاثیر زیادی در آشپزی خانم ها دارند ،از این ابزار برای گرم کردن مواد غذایی یا پختن غذا ها استفاده می شود اما مشکل این است در بین مدل های متنوع ارائه شده کدام محصول را خریداری کنیم تا مطابق با نیاز های ما باشد برای مثال سه محصول ماکروویو ،ماکروفر و سولاردوم در نظر کاربران یک کار مشترک را انجام می دهند اما اگر بخواهیم تخصصی تر به آن ها نگاه کنیم هر کدام از این دستگاه ها  کاربردی مخصوص به خود دارندو بایکدیگر تفاوت هایی هرچند کوچک دارند ، دراین مقاله سعی کرده ایم تا علاوه بر معرفی کامل این دو محصول ، تفاوت بین آن ها را نیز برای شما مشهود سازیم تا به راحتی تصمیم گیری کنید که سولاردوم خریداری نمایید یا ماکروویو .
ماکروویو دستگاهی است که برای  پخت غذا یا گرم کردن آن استفاده می شود،این فرایند به وسیله المنت تابشی و گرمکن با اشعه لیزر (امواج مایکرو) انجام میشود ، این عملیات سبب ایجاد گرما و افزایش سرعت پخت غذا می شود، بطور کلی ماکروویو دستگاهی است که فقط مجهز به گرمکن با اشعه (امواج ماکرو) و المنت تابشی از بالا می‌باشد.

امروزه دستگاه هایی که تحت عنوان ماکروویو به بازار لوازم خانگی عرضه می شوند علاوه بر لرزاننده ی امواج دارای چند المنت هستند که برای گریل کردن مورد استفاده قرار می گیرند یا  به عنوان فر استفاده می شوند .

ماکروویو ها یک ابزار مهم در زندگی امروزی به حساب می آید چراکه علاوه بر صرفه جویی در انرژی ،در وقت و زمان افراد برای پخت و پز نیز صرفه جویی می کند.

در ادامه علاوه بر شناخت بیشتر ماکروویو و سولاردوم ها ،می خواهیم این دو محصول را با یکدیگر مقایسه کنیم.

طبخ غذا با ماکروویو به این معنااست که امواج رادیویی با طول موج کوتاه و بسامد بالا مولکول‌ها غذا را در حدود ۲/۴۵ میلیارد بار در دقیقه به حرکت در می‌آورند و این لرزش سبب به وجود آمدن حرارت ناشی از اصطکاک می‌شود. مایکروفرها به کمک حرارت ناشی از اصطکاک غذا را به سرعت پخت می‌کنند.

 در مرد ماکروویو ها به سوالات زیر پاسخ میدهیم :

ویژگی و امکانات تعبیه شده در ماکروویو ها چیست؟

ماکروویو یا مکروویو از ترکیب دو واژه ی MICROبه معنای کوچک و WAVE به معنای موج تشکیل شده است و در واقع نشان دهنده عملکرد دستگاه است که با تولید امواج کوتاه با نوسانات بالا مواد غذایی را گرم می کند.

از فواید ماکروویو ها میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

انواع ماکروویو از نظر محل قرارگیری :

ماکروویو ها از نظر محل قرارگیری در آشپزخانه ها به چند مدل متنوع تقسیم بندی می شودن بهتر است با توجه به چیدمان خود و فضای آشپزخانه خود یکی از انواع ماکروویو ها را انتخاب کنید تا علاوه بر جانمایی مناسب ،دسترسی آسانی نیز داشته باشد.

ماکروویو های رومیزی

ماکروویو های رومیزی ،دستگاه هایی قابل حمل و کوچک هستند که معمولا در بین کاربران از محبوبیت ویژه های برخوردار هستند.

این دستگاه ها کاربرد هایی مانند طبخ ،گرم کردن انواع غذا،یخ‌زدایی، درست کردن پاپ‌کورن و سایر امور آشپزی را به خوبی انجام می‌دهند ابعاد مناسبی که برای این  یک مایکروفر رومیزی با اندازه‌ی معمول ۲۷ (ارتفاع) در ۴۴ (عرض) در ۳۴ (عمق) سانتی‌متر عمق دارد و ظرفیت آن ۲۸ لیتر است. توان این دستگاه‌ها معمولا از ۴۰۰ تا ۱۲۰۰ وات است. نکات مثبت در مورد مایکروفرهای رومیزی قابلیت حمل و جابجایی آن‌ها در آشپزخانه و قیمت مناسب آن‌ها نسبت به سایر مدل‌ها است.

نکته‌ی منفی هم می‌تواند این باشد که مایکروفرهای رومیزی قسمتی از فضای سطح برروی کابینت ها را اشغال میکند.

ماکروویو های بالا اجاقی

این ماکروویو در بالای اجاق گاز نصب می شود ،از لحاظ محبوبیت این ماکروویو ها در رتبه دوم قرار دارد.

این ماکروویو ها درست در محل جای گیری هود ها قرار میگیرند  و به همین علت باید عملکردی شبیه به هود داشته باشد بنابراین در زیر آن یک فن نیز تعبیه شده است تا بوهای ناشی از پخت و پز اجاق گاز را جذب میکنند .

همچنین معمولا چراغ‌هایی زیر مایکروفر برای روشن کردن فضای آشپزی روی اجاق گاز در نظر گرفته می‌شود. قیمت این مدل مایکروفرها کمی بالاتر از مدل‌های رومیزی است.توان ای ماکروویو ها معمولا 600 تا 1200 وات بوده و محفظه های آن دارای ظرفیت 20 تا 70 است.

ماکروویو های کشویی و توکار

ماکروویو های کشویی از انواع ماکروویو های نسبتا جدید  به حساب می آیند ،مهم ترین ویژگی این ماکروویو ها جاگیری مناسب است.

ماکروویو های توکار جزو گرانترین نمونه های ماکروویو های  ارائه شده می باشد.

 

به باورهای اشتباه درباره ی ماکروویو پایان دهیم !

به لطف شبکه های اجتماعی ،و نااگاهی افراد بسیاری از افراد به باور هایی غلط در مورد استفاده از ماکروویو ها اعتقاد دارند مثلا:

ماکروویو ها بافرکانس های رادیویی کار میکنند و ما شبانه روز در معرض این امواج هستیم . البته امواج تولیدی این اجاق‌ها بسیار متمرکزتر از امواج دیگرند ولی بر اساس تحقیقات انجمن سرطان آمریکا، تازمانی که از این دستگاه به‌طور اصولی و طبق دستورالعمل استفاده شود هیچ خطری شما را تهدید نمی‌کند.

بعضی اعتقاد دارند غذاهای پخته شده درماکروویوها رادیواکتیوی هستند و عده ای دیگر اعتقاد دارند مواد شیمیایی ظروف حین پخت به غذا منتقل می شوند و آن را مسموم  می کنند .

در ابتدا لازم است این نکته را یادآور شویم که پخت غذا با اجاق مایکروویو غذا را رادیواکتیوی نمی‌کند. مایکروویو، رادیواکتیو نیست؛ موج مغناطیسی ساده‌ای است و هیچ ربطی هم به رادیواکتیو ندارد. فرآیند طبخ در این اجاق‌ها بدین‌صورت است که ریزموج‌ها به غذا نفوذ می‌کنند و مولکول‌های آب و دیگر مولکول‌های نامتقارن الکتریکی را به نوسان درمی‌آورند که درنهایت منجر به گرم شدن خوراک می‌شود.

اگر از ظروف مختص اجاق مایکروویو که فاقد سرب، فتالات یا BPA است استفاده شود مشکلی از نظر نفوذ مواد شیمیایی درون مواد غذایی پیش نمی‌آید.

این باور چندان هم اشتباه نیست،در واقع مواد مغذی بعد از حرارت دیدن اصطلاحا شکسته می شوند ،البته این موضوع ارتباطی به منشا حرارت ندارد و در صورت طبخ غذا با آتش ی هر نوع وسیله گرم کننده دیگری نیز همین اتفاق می افتد.

به علاوه بر اساس تحقیقات دانشگاه هاروارد ، پخت غذا در ماکروویو به دلیل استفاده کمتر از آب و کوتاه بودن زمان پخت مواد مغذی کمتری را از دست می دهد.

مايكروويو دستگاهي است كه با استفاده از امواج الكترومغناطيسي (امواج راديويي) پخت غذا را انجام مي دهد ،در واقع در اثر برخورد اين امواج به مولكولهاي آب موجود در ماده غذايي حرارت و گرما توليد مي شود.
در روش های پخت متداول حرارت از منبع حرارتي خارجي به ماده غذايي وارد مي شود ولي در پخت با مايكروويو حرارت در داخل خود ماده غذايي توليد مي گردد.

پخت غذا با مايكروويو در مقايسه با ديگر روشهاي پخت، به آب و روغن كمتري نياز دارد،بنابراين پخت غذا با مايكروويو بخصوص براي افرادي كه تحت رژيم درماني هستند مناسب مي باشد. 

ویژگی و امکانات ماکروویو خود را بشناسیم !

در ماکروویو های امروزی برای راحتی استفاده کنندگان، امکانات بیشتری نسبت به مدل های قدیمی ترتعبیه شده است ،بسیاری از ماکروویوها عملکردهای مشابه ای دارند.

 برخی از امکانات ضروری ماکروویوها  عبارتند از: زمان پخت و پز، یخ زدایی سریع، سطح قدرت و تایمر. اکثر ماکروویو های جدید دارای کنترل پنل لمسی و سینی چرخان برای چرخاندن ظرف غذا جهت بهتر پخته شدن هستند. برخی از مدل ها نیز دارای گزینه شروع پخت و پز با تاخیر و همچنین گزینه ای برای گرم نگه داشتن غذا پس از پختن هستند.

 

تعبیه سینی شیشه ای چرخان

این سینی چرخان برای اطمینان از پخت کامل غذا ها در ماکروویو قرار داده شده است چراکه با چرخیدن حرارت را در تمام سطح مواد درون محفظه منتقل میکند،د صورت نبود این سینی کاربران مجبور هستن برای هربار چرخاندن ظرف غذا دستگاه را متوقف کنند .

 

قفل های داخلی

این ویژگی ایمنی به راحتی دیده نمی شود اما تضمین می کند که در صورت باز شدن درب مایکروفر یا نیمه باز ماندن آن، دستگاه کار نمی کند. اکثر مایکروفرها دارای دو قفل هستند. حتی برخی از آن ها سه قفل دارند تا اگر یکی از قفل ها کار نکرد قفل پشتیبان عمل کند.

کنترل توان متغیر

بارها پیش آمده که کاربران نیاز به استفاده از توان کامل ماکروویو خود ندارند ،کنترل توان متغییر این اجازه را به کاربران می دهد که سطح تنظیمات را تغییر دهند.

این تکنولوژی جدید می تواند هنگامی که غذا به اندازه کافی پخته شد، با اندازه گیری میزان رطوبت موجود در مایکروفر شما را مطلع سازد. شما مجبور نیستید تایمر را تنظیم کنید. مایکروفر به صورت خودکار خاموش می شود. اکثر تولیدکنندگان، در حال اضافه کردن سنسورهای اتوماتیک به مدل های بدون سنسور خود هستند.

کباب کردن یا گریل کردن

در ماکروویو هایی که این قابلیت را دارند به وسیله سیخ گردان می توان کباب و جوجه تهیه کرد ، مزیت استفاده از این قابلیت در تهیه غذا ، استفاده کمتر از ظروف و جلوگیری از حرارت دیدن ظروف است.

شروع عملکرد باتاخیر

بااین قابلیت شما میتوانید ماکروویو را در زمان دلخواه روشن کنید ، همچنین می توانید زمان توقف آن را نیز تعیین کنید.

تنظیمات پیش فرض

در بسیاری از ماکروویو ها برنامه های پیش فرضی برای پخت غذا ارائه می شود  و کاربران تنها با فشار دادن یک دکمه می توانند به صورت خودکار غذای خود را طبخ نمایند.

این ویژگی می تواند برای گرم کردن غذاهای روزانه شما در مایکروفر مفید باشد، اما شما باید بفهمید که آیا زمان های طبخ پیش فرض مایکروفر برای غذاهای شما مناسب است یا خیر. از برنامه های پیش فرض رایج دیگر می توان به پخت سیب زمینی، پیتزا، گرم کردن غذای یخ زده و … اشاره کرد.

تکنولوژی اینورتر

تکنولوژی گرمایشی اینورتر یکی دیگر از امکانات موجود در مدل های جدید است. یک مایکروفر اینورتر مصرف انرژی را بر اساس نیاز تنظیم می کند. اکثر مایکروفرها بین توان ۱۰۰ درصد و صفر فعالیت می کنند بنابراین اگر بخواهید خوراکی را تا سطح توان ۵۰ درصد گرم کنید، دستگاه توان خود را مدام تغییر می دهد تا در نهایت به میانگین ۵۰ درصد برسد. بنابراین از انجایی که این مقدار تقریبی است نتیجه حاصل خیلی مطلوب نخواهد بود. مدل های جدیدی که از تکنولوژی اینورتر استفاده می کنند، می توانند توان خود را به شکل بسیار مطلوب تری تا ۵۰ درصد حفظ نمایند به این ترتیب می توانید به راحتی غذاهایی را که به توان مصرفی کمتری نیاز دارند، طبخ نمایید.

قابلیت کانوکشن

این برنامه برای پیش گرمایش دستگاه و یا پخت کیک و شیرینی استفاده می شود.  در این برنامه دکمه Convection را زده و بعد از تنظیم دما در رنج مشخص، دکمه استارت را  می زنیم. دمای این برنامه بین 100 تا 250 درجه سانتیگراد است. در این برنامه دمای 40 درجه سانتیگراد نیز وجود دارد که برای حالت تخمیر(پخت پیراشکی و…) از آن استفاده می شود. در زمان استفاده از برنامه کانوکشن ممکن است، دستگاه دود کند و یا بو داشته باشد که امری طبیعی است چرا که با روشن شدن المنت، چربی و مواد غذایی که به دیواره ها و سقف پرت می شود می سوزد و تولید دود و بو می کند. اگر دمای کانوکشن را انتخاب کنیم ولی زمان ندهیم و بلافاصله دکمه استارت را بزنیم دستگاه گرم می شود و در هنگام رسیدن به دمای تعیین شده آژیر می زند  آنگاه کیک و یا شیرینی را در داخل آن قرار داده و بعد انتخاب زمان دکمه استارت Start را می زنیم. در برنامه کانوکشن از توری فلزی پایه کوتاه استفاده می شود.

پخت ترکیبی

این برنامه ترکیبی از تمام برنامه های پخت مانند گریل کردن ،میکرو وکانوکشن است.

برنامه یخ زدایی

این برنامه برای یخ زدایی مواد غذایی منجمد کاربرد دارد ؛بعد از تنظیم میزان زمان و حرارت دستگاه شروع به کار میکند ، در نصف زمان دستگاه آلارم  می دهد که باید درب را باز کرد و غذا یا ماده منجمد را برگرداند، تا دو طرف آن ذوب شود. یخ زدایی در داخل مایکروویو با امواج مایکروویو صورت می گیرد و می توان  مواد غذایی منجمد مانند گوشت، مرغ و ماهی و… را با آن یخ زدایی کرد.

برنامه بخارپز

همانطور که از نام آن پیداست این برنامه برای بخار پز کردن مواد غذایی کاربرد دارد،برای استفاده از این حالت سه ظرفنیاز است ظرف حاوی مواد غذایی ،ظرف آب و یک ظرف برای درپوش.

برنامه بوزدایی

برای انتخاب این برنامه دکمه انتخاب گر را چرخانده و پس از انتخاب برنامه دکمه استارت را میزنید،به وسیله این حالت تمام بوهای بد از داخل ماکروویو خارج میشود،البته باید این نکته را نیز در نظر بگیرید که درقیمت فن و خروجی هوا روپوشی قرار نگرفته باشد.

حال وقت آن است که سولاردوم را بشناسیم :

سولاردام یک دستگاه است که هم کار ماکروفر و هم کار ماکروویو را انجام میدهد. یعنی هم میپزد و هم گرم میکند. این دستگاه اولین بار توسط کمپانی ال جی تولید و روانه ی بازار شد. طولی نکشید که این دستگاه محبوبیت زیادی را در بین مردم به دست آورد و کم کم جای ماکروفر و ماکروویو را در خانه ها گرفت.

اما شیوه ی کار آن چگونه است؟

در این دستگاه از گرم کننده های زغالی، سرامیکی و هالوژنی استفاده شده است. گرم کننده ی ذغالی در بالای دستگاه قرار گرفته و میتواند امواجی را با دما و عمق نفوذ بالا تولید کرده و منتشر کند. گرم کننده های سرامیکی و هالوژنی نیز در پایین و کف محفظه قرا دارد که عمده ی گرما به وسیله ی این دو تولید و منتشر میشود.

محفظه ی دستگاه برخلاف دیگر فر ها که شکلی چهار گوشه دارند، استوانه ای یا بهتر بگوییم بیضی شکل است. به این ترتیب گرما به طور یکنواخت و یکسان در داخل سولاردام پخش میشود و تمام قسمت های ماده ی غذایی به طور یکسان گرم شده و یا میپزد. مجموعه ی این گرم کننده ها با هم میتوانند دمای داخل سولاردوم را در عرض 5 دقیقه به 320 درجه ی سانتی گراد برسانند. در این دما شما میتوانید انواع موادغذایی را در کمترین زمان ممکن پخته و یا گرم کنید. لازم به ذکر است که شما میتوانید دمای مورد نظر را تنظیم کنید و این دما بیشترین دمای تولید شده توسط دستگاه است.

تفاوت سولاردوم ها و ماکروویوها در چیست ؟

مگنترون تعبیه شده در مایکروویو امواجی  با طول موج 2450 مگاهرتز ایجاد می کند،این امواج بعد از اصابت با دیواره ی فلزی محفظه منعکس شده و روی مواد غذایی متمرکز میشوند.

امواج تولید شده به علت طول موج بالا باعث تحرک مولوکول های آب داخل مواد غذایی میشود ،تحرک مولوکول های آب به میلیون ها بار در ثانیه میرسد، این تحرک به مولکول های مواد غذایی نیزمنتقل میشود  و آن ها را نیز به حرکت درآورد این عمل سبب اصطکاک بین مولکول ها شده و دمای مواد به سرعت بالا می رود.

در سولاردوم علاوه بر سیستم گرمایش مایکروویو، المنت های نوری نیزتعبیه شده است . در سولاردوم ها  از قسمت بالا و قسمت پایین آن هیتر ذغالی دارد که امواج گرمایشی نورانی را به مواد غذایی میتابانند.

یکی دیگر از تفاوت سولاردوم و مایکروویو در محفظه ی آنها  است که سولاردوم بصورت مدور و استوانه ای درست شده تا امواج گرمایی به شکل بهتر روی ماده غذایی منعکس گردد اما در مایکروویو به صورت چهارگوش می باشد.

مزایای مدور بودن محفظه سولاردوم :

سولاردام ترکیب مایکرویو و امواج گرمایشی است که عمل پخت را انجام میدهند و دمای مواد غذایی به 320درجه در 5 دقیقه می رسد اما در مایکروویو تنها توسط امواج مایکروویو عمل پخت انجام میشود.

سرعت پخت در سولاردام سه برابر آون های المنتی معمولی و تا 1.5 برابر مایکروویواست به همین دلیل این سرعت بالای پخت باعث می شود کیفیت مواد غذایی حفظ شود و مزه ی بهتری داشته باشد.

تفاوت دیگر سولاردوم ها و ماکروویو ها در برنامه های پخت آنهاست ،سولاردوم برنامه های کامل تری دارد یا به عبارت دیگر دارای برنامه‌های اتومات و پیش فرض متنوع، پخت انواع غذا، شیرینی‌هایی مثل پیتزا و کیک را راحت‌تر کرده است و نیازی به تنظیم درجه‌های حرارت مختلف نیست.

تفاوت دیگر در شکل ظاهری ماکروویو هاست ، در سولاردوم ها کلید ها در قسمت بالایی قرار داشته و درب از بالا باز می شود اما در ماکروویو ها کلیدها در سمت راست قرار داشته و درب از سمت راست باز می شود.

در سولاردوم ها عایق میکا ولامپ در سقف قرار دارد ولی در ماکروویو ها عایق میکا و لامپ در سمت راست و برروی دیواره ها قرار دارد.

 

حال سوالی که پیش می آید این است که سولاردوم بخریم یا ماکروویو ؟

اگر بخواهیم از مقایسه این دو به نتیجه ای برسیم ؛سولاردوم به دلیل هیتر تعبیه شده در آن حرارت بسیار بالایی دارد و همین موضوع باعث می شود تا گریل کردن مرغ و ماهی یا پخت پیتزا در آن سریعتر و بهتر از پخت با ماکروویو باشد ،یعنی سولاردوم در پخت مواد غذایی جلوتراز ماکروویو قرار دارد.

از دیگر تفاوت های این دو ،محفظه پخت آن ها است ،محفظه پخت در سولاردوم به صورت استوانه ای وگرد است و در ماکروویو ها این محفظه به صورت مستطیلی است ، در سولاردوم ها امواج از جهات مختلف بهتر میتواند در غذا نفوذ کند.

به طور کلی سولاردوم کاربرد بیشتری نسبت به ماکروویو دارد و ساختار آن امکان پخت وپز سریع تر و باکیفیت تر را برای کاربران خود فراهم میکند ،اما پیشنهاد ما به کسانی که در منزل خود اجاق گاز دارند این است که به جای خرید سولاردوم به خرید ماکروویو اکتفا کنند ، اما اگر به دنبال خرید یک دستگاه کامل هستید که کار هرسه دستگاه سولاردوم ،ماکروفر و ماکروویو راانجام دهد پیشنهاد ما به شما خرید سولاردوم است.

 در آخر باید بدانید که سولاردوم از مایکروویو قیمت بیشتری دارد  و همین نکته در انتخاب بین این دو عامل مهمی به حساب می آید .

 

اولین نفر باشید که دیدگاهش را می نویسد !

دیدگاه شما برای ما مهم است.