۰

همه ساله با نزدیک شدن به فصول پاییز و زمستان و سرد شدن آرام آرام هوا ،شمارش معکوس برای خرید و استفاده از انواع وسیله های گرمایشی آغاز می شود.

متداول ترین ابزار و روش برای گرم کردن محیط های باز و بسته در زمستان استفاده از انواع بخاری هاست ،بخاری ها وسایل گرمایشی  ای می باشند که باانواع سوخت ها مانند :گازوئیل،نفت ،گاز و برق  قابل استفاده هستند .

برای خرید بخاری اینجا کلیک کنید.

 در این مقاله به سوالات زیر پاسخ داده شده است:

اگر بخواهیم به تاریخچه این ابزار گرمایشی باز گردیم : اولین بخاری گازی بر طبق اصول کلی ساخت چراغ بونزن که در یک سال قبل از اختراع بخاری گازی به وجود آمده بود ساخته شد. بخاری گازی اولین بار توسط یک شرکت انگلیسی به نام «پیتیت و اسمیت» در سال ۱۸۵۶ ساخته شد. عملکرد این بخاریها به این صورت است که شعله بخاری، هوا را به‌طور موضعی گرم می‌کند و سپس به وسیله قانون انتقال گرما در هوا، کل هوای اتاق گرم می‌شود.

در آغاز سال ۱۸۸۱ میلادی در ساختمان مشعل شعله بخاری از پنبه نسوز استفاده می‌گردید که این طرح یک مهندس انگلیسی به نام «سیگسموند لیونی» بود. اما بعدها خاک نسوز جای پنبه نسوز را گرف،چراکه استفاده از آن در .قالب ریزی راحت‌تر بود. در بخاری‌های گازسوز امروزی، نیز هنوز از همین شیوه استفاده می‌گردد اگرچه از مواد نسوز دیگری نیز استفاده می‌شود.

اما تاریخچه ورود بخاری گازی به ایران ، سر دراز دارد و داستانی طولانی ...

همان گونه که انسان در هر محیطی در جستجوی آرامش روحی خود می باشد ،آسایش شرایط جسمی هم از خواسته ها و نیازهای  اصلی او به شمار می آید .بعد از امتحان کردن روش های معمول مانند درست­ کردن آتش توسط هیزم، انسان راه حل­هایی برای استفاده راحت تر و بهینه­ تر برای گرمایش و آسایش خود به وجود آورد از جمله کرسی .

کرسی یکی از ابداعات مهم ایرانیان بوده است. نحوه کار آن به این صورت بوده که یک مرحله فراتر از آتشدان­ها پیشروی کرده و با تفکری صحیح، از مشکلات آتشدان­ها کاسته است.

معمولاً ازاتاقی  با یک در ورودی و بدون پنجره که برودت هوا در آنجا کمتر بوده است، برای تعبیه کرسی استفاده می­شد وبه جای استفاده از هیزم و یا آتش، از خاکستر داغ به دلیل عدم دود زایی در فضای اتاق، برای گرمایش محیط داخلی بناها بهره گرفته می­شد.طراحی کرسی ها به این صورت بوده که در وسط فضای مورد نظر یک حفره به عمق حداکثر ۳۰ سانتی متربه وجود می­آوردند و خاکستر داغ را در وسط این فضا می­ریختند. گرم نگه داشتن دائمی کرسی در طول مدت استفاده آن، شرایط خاصی را ایجاب می­کند؛ به این صورت که یک نفر از اهل خانه مسئولیت آنرا به عهده می­گرفت. وظیفه وی بسیار مهم و حیاتی به حساب می امد ، به این خاطر که او می­بایست از گرم بودن خانه در طول شب که همه خواب بودند ، مرتباًخاکستر سرد شده زیر کرسی را با خاکستر داغ تعویض میکرد .البته کرسی هم مثل بسیاری از سیستم های گرمایشی مشکلات خود را داشته ودارد.به عنوان مثال خیلی ازمردم نحوه درست استفاده از زغال را نمی­دانستند و دچار خفگی میشدند.

بعد ها با سفر پادشاهان به کشور های خارجی وفرنگ ،شومینه ها جایگزین کرسیها شدند . ناصرالدین شاه  در سفر خود به فرانسه، با دیدن شومینه و نحوه کارکرد و البته بیشتر به دلیل زیبایی­های آن که توسط استادان گچ بری انجام شده بود، شومینه را به ایران آورد ه و کم کم در خانه های اشراف و بزرگان باب شد .

کم کم با ورود و رواج برق در ایران ، بخاری های برقی نیز در کشور رواج پیدا کرده و جایگزین بخاری های نفتی شدند ،بعد ها بخاری های گازی جایگزین مناسبی برای بخاری های برقی بودند.به علت مصرف زیاد بخاری های برقی نسبت به گازی،و صرفه اقتصادی،استفاده از بخاری گازی به عنوان سیستم گرمایش در ایران بسیار متداول است.فراوانی گاز در کشور ما و همچنین بالاتر بودن هزینه­ی مصرفی بخاری برقی استقبال عموم مردم از بخاری گازی بیشتر از بخاری برقی­ است.

هم اکنون بخاری­ گازی به عنوان یکی از سیستم های متداول گرمایشی در ایران مورد استفاده واقع میشود،البته در کنار این سیستم هنوز هم از سیستم های قدیمی ترمانند کرسی و شومینه استفاده می شود حتی سیستم های پیشرفته تر و کم مصرف تری نیز به چرخه وسیله های گرمایشی اضافه شده اند مانند چیلر ای برقی و گازی ،شوفاژ ها و ...

در این مقاله سعی داریم تا با انواع بخاری ها آشنا شده و در ادامه به بررسی نکات لازم برای خرید یک بخاری مناسب متراژ خانه خود پرداخته تا بتوانیم یک انتخاب درست داشته باشیم.

آشنایی باانواع بخاری

بخاری برقی با مصرف برق کار می کند و مناسب گرمایش فضاهای بزرگ طراحی نشده است. این نوع بخاری قابل حمل و جا به جایی هستند و بازدهی بالایی دارد اما هزینه مصرف برق بسیار بالا خواهد رفت. بخاری برقی در دو نوع فن دار و تابشی وجود دارد.

بخاری برقی فن دار

در این نوع بخاری یک فن در جلوی المنت های بخاری نصب می شود تا گرمای المنت ها را به بیرون از بخاری انتقال دهد و فضای اطراف بخاری را گرم نماید. این فن هوا را به گردش درآورده و محیط را سریع تر گرم می کند. در این بخاری ها یک ترموستات و سنسور خودکار نصب شده که به محض گرم شدن فضای مورد نیاز، بخاری را به صورت اتوماتیک خاموش می کنند. ایمنی بخاری برقی فن دار بسیار بالاست اما نمی توان در مکان های مرطوب از آنها استفاده نمود.

بخاری برقی تابشی

گرمادهی این نوع بخاری از طریق تابش المنت های تعبیه شده در آن صورت می گیرد. در قسمت پشت این المنت ها یک سطح براق و انعکاس دهنده قرار دارد که انرژی گرمایی ایجاد شده توسط المنت های برقی را به فضای مورد نظر منعکس می کند. بخاری برقی تابشی انرژی برق را به انرژی تابشی تبدیل می کند و مصرف برق آن در مقایسه با بخاری های برقی بزرگ به نسبت پایین تر است. المنت های موجود در این بخاری ها با توجه به اندازه و ظرفیت خود به میزان ۴۰۰ الی ۸۰۰ وات انرژی مصرف می کنند.

بخاری برقی کانکتور

این نوع بخاری برقی دارای المنت و فن است یعنی در صورتی که فن آن خاموش هم باشد قادر به گرم کردن محیط است و می‌تواند به صورت بی‌صدا محیط را گرم کند اما به کمک فن عملکرد بهتری خواهد داشت. پس می‌توان گفت بخاری برقی کانوکتور مانند بخاری فن دار و تابشی است یعنی قادر به انجام کار هر دوی آن‌ها است.

اجزای بخاری برقی

بخاری برقی متشکل از اجزای زیر می باشد ، بهتر است برای درک بهتر عملکرد این ابزار گرمایشی در ابتدا با قطعات آن آشنا شویم:

فنری با حفاظ شیشه ای

فنری که روی لوله تو خالی سرامیکی پیچیده می شود .

جنس میله سیم المنت های فنری از نوع کرم نیکل یا کرم آلومینیوم است. جنس سیم المنت لوله ای از نوع کرم نیکل یا کرم آلومینیوم (آلو کرم) است که آن را به صورت فنر در داخل لوله ای از جنس فوالد زنگ نزن قرار می دهند و اطراف المنت را با مواد مذابی از پودر اکسید منیزیم پر می کنند تا از لوله المنت، عایق شود.

بخاری برقی چگونه کار میکند ؟

درباره چگونگی کار کردن بخاری برقی باید بگویم که اینکار توسط یک المنت برقی انجام می‌شود. المنت برقی تشکیل شده از یک مقاومت و یک سیم نازک نیمه هادی که از مقاومت گرفته شده است. در این فرآیند برق وارد مقاومت شده و سپس به سیم منتقل می‌شود و پس از آن انرژی برق را به انرژی گرمایشی تبدیل می‌کند و باعث گرم شدن آجر و یا سفال خواهد شد که در این حالت گرما به محیط منتقل شده و محیط را گرم می‌کند.

رایج ترین نوع بخاری مورد استفاده در منازل ، بخاری گازی است . بخاری گازی در انواع دیواری، زمینی، با دودکش و بدون دودکش وجود دارد.بخاری گازی دیواری با اینکه جای کمی اشغال می کند اما توان گرمایشی آنها پایین تر است در مقابل با اینکه بخاری زمینی جای بیشتری اشغال می کند اما نصب و جمع کردن آن پس از فصل سرما در مقایسه با بخاری های دیواری راحت تر است و فضا را گرمتر می کند.بخاری های بدون دودکش باید در مکانی نصب شود که هوای تازه در آن جریان دارد و مناسب مکان های بسته نیست. در صورت قرار گرفتن بخاری های بدون دودکش در فضای سربسته، اکسیژن هوا کاهش یافته و مسمومیت و گاز گرفتگی را به دنبال دارد.

اجزای بخاری گازی را بشناسیم....   

اولین قسمت بخاری گازی بدنه آن است که از ورقه فولادی درست شده و این ورقه به طور کامل لعاب کاری گردیده است.

جزء دیگر این دستگاه کوره است .کوره هم  از ورقه فولاد درست شده است و برای جلوگیری از زنگ زدگی و پخش مطبوغ گرما لعاب کاری شده است.

جزء سوم دستگاه مشعل آن است که از جنس فولاد ضد زنگ می باشد. اجزا دیگر بخاری گازی پیلوت یا شمعک، ترموکوپل و فندک هستند که پیلوت وظیفه هدایت گاز در سه جهت را بر عهده داشته و در یک سمت دیگر آن نازل گاز قابل تنظیم قرار گرفته است. کاری که ترموکوپل در این دستگاه گرمایشی انجام می دهد، قطع گاز در مواقع اضطراری است و در نهایت جرقه زن همانطور که از نامش پیداست  جرقه مورد نیاز برای روشن شدن دستگاه را تامین می کند.

قسمت دیگری که در بخاری گازی وجود دارد، شیر کنترل است. شیر کنترل کار کنترل سوخت را انجام داده و در واقع باید همیشه شمعک را روشن نگه دارد.

لوله های رابط قسمت دیگری در بخاری گازی هستند که انتقال گاز از شیر کنترل را به مشعل اصلی و پیلوت انجام می دهند. این لوله ها از جنس آلومینیوم و یا مس انتخاب می شوند تا دوام و ماندگاری بالایی داشته و البته سبک هم باشند.

شیشه جلویی بخاری گازی از سکوریت انتخاب شده و مانع تماس مستقیم افراد با شعله می شود ضمن اینکه به زیبایی دستگاه هم می افزاید.

دودکش و سپرهای کنترل و توزیع حرارت از دیگر اجزای این سیستم گرمایشی هستند.

بخاری گازی چگونه کار میکند ؟

همه اجزایی که در قسمتهای بالاتر به آنها اشاره کردیم ،در کارکرد دستگاه نقش مستقیم دارند ،به صورت خلاصه و ساده یک بخاری گازی بااستفاده از انتقال گاز مایع یا گاز شهری به شمعک و مشعل و تنظیم گاز ورودی شروع به کارکرده و بااستفاده از یک اهرم می توانید شعله آن را کم یا زیاد کنید . در واقع بعد از انتقال گاز به شمعک و روشن شدن آن با استفاده از اهرمی که در دستگاه تعبیه شده است میتوان ان را روشن کرده  و شعله آن را به دلخواه تنظیم نمود .

هنگام خرید بخاری لازم است تا به نکات زیر توجه کنید:

1-متراژ خانه خود را در نظر بگیرید :

برای انتخاب و خرید بخاری مورد نظر خود لازم است تا متراژ خانه یا محلی که قرار است بخاری ،گرمابخش آن باشد را در نظر بگیرید فبرای مثال  بخاری های کوچک یا با ظرفیت تولید انرژی کم مناسب اتاق خواب و فضاهای کوچک هستند. اگر بخواهید بدانید میزان تولید حرارت روی بخاری نصب شده برای منزل شما مناسب است یا نه، این عدد را بر عدد 24 تقسیم کنید. سپس متراژ خانه تان را در عدد سه ضرب کنید. حاصل تقسیم باید با حاصل ضرب برابر یا نزدیک به آن باشد. اگر متراژ خانه شما بزرگ است، می توانید بخاری هایی با برچسب تولید حرارت هشت هزار و 9 هزار کالری تهیه کنید.

همچنین در هنگام خرید به ارتفاع سقف، اقلیم، عایق کاری دیوارها، پنجره ها، اندازه پنجره ها، نورگیر بودن یا نبودن و پرده پنجره ها دقت کنید.

2-به رده انرژی بخاری توجه کنید :

رده انرژی بخاری با یک برچسب شفاف روی ان مشخص شده است. برچسب رده بندی انرژی به شما نشان می دهد که بازده نهایی بخاری چقدر است. بهترین انتخاب، رده A و B است اما اگر دردسترس نیست، بخاری با رده انرژی C و D بخرید.

توجه به میزان مصرف بخاری یکی از نکات بسیار مهم در هنگام خرید بخاری است ،متاسفانه بسیاری از بخاری های مورد استفاده در منازل ما دارای رده انرژی Eیا Dیا Gمی  باشند .

در مناطق سرد هر کیلو وات انرژی مصرفی توان  گرم کردن 10 متر مربع از فضا را دارد ،باتوجه به این موضوع شما به راحتی میتوانید توان مصرفی مورد نیاز برای منزل خود را به دست آورید.

بخاری ها و نکات ایمنی

در فصل زمستان به علت سرد شدن بیش از حد هوا استفاده از وسایل گرمایشی لازم و ضروری است .این سیستم های گرمایشی محیط خانه را در زمستان سرد ،گرم و لذت بخش میکند ،اما در صورتی که هنگام استفاده از آنها نکات ایمنی را رعایت نکنیم ، ممکن است خسارات مالی و جانی جبران ناپذیری برای ما رقم زده شود .

در ادامه به توضیح نکات مهم برای نصب بخاری ها میپردازیم.

هنگام نصب بخاری به این نکات حتما توجه کنید:

برای اتصال اجاق گاز و بخاری به سیستم لوله کشی ،از شیلنگ های لاستیکی استاندارد مخصوص گاز استفاده کنید .

طول این شیلنگ ها نباید از 120 سانتی متر بیشتر باشد،از بست های فلزی مناسب برای محکم کردن شیلنگ های گازی استفاده کنید.

 بررسی قدرت مکش دودکش

 پیش از آن که بخاری گازسوز را با لوله بخاری به ورودی دودکش متصل کنید، باید از قدرت مکش دود و گاز توسط دودکش اطمینان حاصل نمایید. چرا که در غیر این صورت ممکن است گازهای سمی به درون اتاق برگشته و برایتان دردسر ایجاد کند. به منظور بررسی قدرت مکش دودکش می توانید یک تکه کاغذ یا پنبه ای آغشته به بنزین یا الکل را درون محفظه ی منتهی به دودکش قرار داده و آن را آتش بزنید. پس از انجام این کار باید دودکش بتواند تمام حجم ایجاد شده از دود و گاز را از درون محفظه خارج کند. در غیر این صورت از قدرت مکش کافی برای انجام این کار برخوردار نیست.

چک کردن میزان گرمای لوله بخاری

 لوله ی خروجی دودکش را که در فضای بسته ی اتاق قرار دارد، با دست خود لمس کرده تا از داغ بودن آن اطمینان حاصل کنید. داغ بودن لوله ی دودکش نشان دهنده این است که روند خروج گازهای سمی حاصل از احتراق بخاری به خوبی در حال انجام است. بنابراین اگر لوله ی خروجی دودکش سرد بود باید هر چه زودتر نسبت به عیب یابی آن و رفع مشکل موجود اقدام نمایید.

دودکش های وسایل گاز سوز به علت های زیر سرد می شوند:

نصب دودکش به صورت غیر اصولی و غیر استاندارد

اگر دودکش به طور اصولی و استاندارد طراحی و نصب نشده باشد مثلا دودکش از ارتفاع کمتر از سقف و از دیوار های جانبی و پنجره ساختمان خارج شود ، محصولات احتراق به طور مطلوب تهویه نمی شود و دودکش سرد می شود.

نبود اکسیژن کافی در محیط

وسیله گازسوز برای احتراق به اکسیژن محیط نیاز دارد اگر در محیط اکسیژن کافی نباشد و منافذ و مجرای ورودی هوا برای سوختن وسیله گازسوز ناکافی باشد فضای اطاق در مقایسه با هوای بیرون دچار یک نوع فشار منفی می شود.به همین علت از طریق دودکش جریان هوا از بیرون به داخل اطاق باز می گردد و دودکش سرد می شود. برای اینکه اکسیژن کافی در محیط وجود داشته باشد ، بهتر است بخشی از درب یا پنجره که در مسیر جریان هوا است را باز بگذارید.

سردی بیش از حد

سرمای بیش از حد در دودکش های فلزی  که غیر اصولی ایجاد شده اند سبب می شود که سرما به بدنه انتقال پیدا کند .در اثر سرد شدن دیواره ی دود کش، گازهای داغ به همراه محصولات احتراق سنگین شده و از دودکش خارج نمی شود و مقداری از محصولات احتراق در محیط منزل پخش می شوند . برای جلوگیری از این امر بهتر است دودکش های فلزی خود را با استفاده از عایق های مناسب پوشش دهید.

جریان هوای تند

جریان های هوای تند (باد ) نیز منجر به سرد شدن دودکش ها می شود . باد مستقیم و غیر مستقیم وارد دودکش ها شده و سبب می شود حرارت و محصولات احتراق از دودکش ها به داخل محیط بر گردد . برای اینکه این اتفاق پیش نیاید باید دودکش ها اصولی و تا پشت بام نصب شوند و بر روی آنها کلاهک H نصب نمایید . همچنین رعایت فاصله دودکش از دیوارهای جانبی الزامی است و ارتفاع دودکش باید حداقل 6/0 متر بالاتر از سطح پشت بام باشد.

اگر کمی به برند های بخاری های موجود دربازار دقت کنیم به این موضوع پی خواهیم برد که بیشتر بخاری گازی های موجود در بازار ایرانی بوده و در واقع بخاری گازی خارجی در بازار لوازم خاگی ایران جایی ندارد چراکه شرکت های تولیدی ایرانی در این حوزه به خوبی عمل کرده وتوانسته اند  اعتماد مصرف کنندگان خود را جلب کنند تا به سمت رقیبان خارجی خود کشیده نشوند .

بهترین برند های بخاری گازی در ایران :

نیک کالا جزو قدیمی ترین تولیدکندگان کشور است که زمان تاسیس آن به سال 1258 باز می گردد ،این برند اولین بخاری خود را  در سال 1342 تولید و  وارد بازار کرده است .

امروزه محصولات این برند علاوه بر داخل کشور به خارج از مرز های ایران نیز صادر می شود .

آذر درخشان  کارخانه خود را در سال 1388تاسیس و فعالیت خود را در تبریز آغاز کرده است. این شرکت موفق شده است در همین مدت کوتاه محصولات (بخاری و اجاق گاز) باکیفیتی تولید کرده و سهم فروش قابل توجهی کسب کند،در حال حاضر آذر درخشان بهترین بخاری گازی طرح شومینه را تولید میکند.

برند ایران شرق فعالیت خود را در سال 1355در نیشابور تاسیس و طی 4دهه فعالیت توانسته محصولاتی در سطح جهانی تولید و عرضه کند .

محصولات این برند همینک به کشوور های ارمنستان ،ترکیه و ... صادر می شود.

شرکت آبسال در سال 1335 در تهران تأسیس شد و در ابتدای فعالیت خود به تولید ظروف آشپزخانه مشغول بود و سپس سایر وسایل منزل (مثل بخاری، کولر و آبگرمکن) را نیز به تولیداتش اضافه کرد.

باقاطعیت می توان گفت که بهترین بخاری بدون دودکش تولیدی کشور، متعلق به برند آبسال است.

این برند انواع مختلف بخاری های گازی (با دودکش ،بدون دودکش ،زمینی یاهوایی ،بدون یا فن دار) را وارد بازار کرده است .

بخاریهای بدون نیاز به دودکش این شرکت با بهره گیری از آخرین دستاوردهای تکنولوژی سوخت و بهینه سازی انرژی در دنیا ساخته شده اند و با جلوگیری از اتلاف انرژی و برخورداری از بازده حرارتی بالا سبب صرفه جویی در هزینه های شما نیز میباشند. این نوع از بخاریها مطابق با استاندارد ANSI Z21.11.2  ساخته شده و بالاترین میزان ایمنی را برای شما به ارمغان     می آورد . بازده ۴/۹۰ % در این مدلها باعث می شود که تقریبا تمام سوخت مصرفی صرف ایجاد حرارت و گرما شود . در حالیکه در بخاریهای دودکش دار تقریبا ۳۰% حرارت از طریق دودکش به هدر می رود . کلیه بخاریهای گاز سوز تولید شده در این شرکت مجهز به سیستم کنترل اکسیژن محیط  (ODS)  می باشند .

بخاری های بدون دودکش آبسال با ۳۰ درصد صرفه‌جویی در مصرف انرژی (نسبت به بخاری های دودکش دار) و راندمان ۹۰ درصد، یک گزینه خوب و ارزان برای استفاده خانگی و تجاری هستند.

از دیگر برند های باسابقه در زمینه تولید بخاری های گازی برند توان است .این شرکت حدود 50 سال است که به تولید لوازم خانگی مانند بخاری گازی یا کولر ها مشغول است و محصولات خود را به کشور های آذربایجان و ارمنستان صادر می کند .

شرکت مشهد سرما فعالیت خود را از سال ۱۳۵۷ در زمینه تولید انواع یخچال و آبسرکن آغاز نمود.

طی چند سال اخیر این شرکت خط تولید بخاری گازی را نیز راه اندازی کرده است. همینک محصولات مشهد سرما به ۱۵ کشور صادر می‌شوند.

از دیگر شرکت های تولیدکننده بخاری گازی شرکت مروارید سوز است.

کلیه مراحل تولید بخاری (برش ورق فولادی، پرسکاری، لعاب کاری و…) در کارخانه این شرکت واقع در نیشابور انجام می‌شود.

لازم به ذکر است ،برند مروارید سوز به دلیل قیمت مناسب و کیفیت خوب پرفروش ترین بخاری گازی بازار است.

شرکت پارس خزر در ابتدا فعالیت خود را تحت عنوان یک واحد تولیدی کوچک تولید کننده قطعات صنعتی آغاز کرده است، این شرکت به تدریج تولید بخاری های برقی کوچک و پنکه های دیواری و رومیزی را در دستور کار خود قرار داد و امروزه به عنوان یکی از بزرگ ترین شرکت های تولید کننده لوازم برقی و خانگی در ایران شناخته می شود.

 ویژگی بخاری های پارس خزر :

در ادامه به بررسی  تعدادی از مدل های بخاری های گازی و برقی ارائه شده توسط این برند ها می پردازیم.

بخاری های آبسال

1-بخاری گازی بدون دودکش آبسال مدل 440

بخاری گازی بدون دودکش ابسال مدل 440 ،جهت گرم کردن محیط های اداری و محیط منزل مناسب می باشد .

طراحی زیبای این بخاری ،سالهاست به عنوان یکی از پرطرفدار ترین مدل های بخاری های گازی در کشور شناخته می شود ،به علاوه این بخاری تحت لیسانس  sicarایتالیا در شرکت آبسال تولید می گردد.

بخاری گازی بدون دودکش آبسال مدل 440 با حداکثر گرمادهی 3100 کیلوکالری بر ساعت (مناسب برای 77 مترمکعب فضا) این امکان را فراهم نموده است که بدون محدویت های موجود به لحاظ موقعیت لوله دودکش، بخاری را در هر قسمت از اتاق که تمایل دارید قرار دهید.

ویژگی های این بخاری :

2-بخاری بدون دودکش مدل 437G

بخاری بدون دودکش مدل 437Gبا بهره‌گیری از آخرین دستاوردهای تکنولوژی سوخت و بهینه‌سازی انرژی ساخته شده است.

 از ویژگی های مشعل بخاری آبسال مدل 437G  می توان به احتراق کامل مشعل اشاره کرد که باعث کاهش تولید وپخش  میزان گازهای مضر حاصل از احتراق می‌شود.

بازدهی حرارت  در این بخاری بدون دودکش 99.9 درصد بوده باعث صرفه جویی در میزان گاز مصرفی و در نتیجه میزان هزینه های کاربران می شود چراکه  تقریبا تمام سوخت مصرفی صرف ایجاد حرارت و گرما می‌شود و هیچ هدر رفت انرژی ای در آن صورت نمیگیرد ، در این حالی است که در بخار‌ی‌های دودکش دار بیش از 30 درصد حرارت از طریق دودکش به هدر می‌رود.

 از ویژگی‌های این بخاری آبسال مدل 437G بدون دودکش آبسال  میتوان به تعبیه سیستم کنترل اکسیژن محیط  در بدنه این بخاری اشاره کرد ،به این معنی که در صورتی که اکسیژن کاهش یابد این سیستم به میزان اکسیژن هوا حساس بوده و بخاری به طور خودکار خاموش می شود و تا تهویه کامل محیط بخاری را نمی‌توان روشن کرد.

میزان گرمادهی این بخاری دیواری آبسال مدل 437G بدون دودکش و بدون فن 1600 تا 4100 کیلو کالری برساعت می باشد.

 از ویژگی های دیگر این بخاری بدون دودکش آبسال مدل 437g ، تجهیز این بخاری به سیستم رگلاتور است که نوسانات گاز ورودی به بخاری را ثابت نگه می‌دارد و به عملکرد بهتر بخاری کمک میکند.

از دیگر ویژگی‌های این بخاری گازسوز مدل 437G می‌توان به سیستم جرقه زن Piezo Electric نیز اشاره کرد.

این بخاری بدون دودکش آبسال  دارای پایه‌های مخصوصی بوده که قابلیت نصب بر روی دیوار و زمین را برای کاربران فراهم کرده است. همچین به دلیل ابعاد کوچک و وزن کم این بخاری ،این امکان برای کاربران فراهم شده تا در هر مکانی بتوانند از این بخاری استفاده کنند.

این بخاری بدون دودکش آبسال مطابق با استاندارد ANSI Z21.11.2 ساخته شده که بالاترین میزان ایمنی را هنگام استفاده از دستگاه برای شما به ارمغان می‌آورد.

3-بخاری گازی آبسال مدل 463

بخاری گازی آبسال مدل 463 باحداکثر گرمادهی 4400 کیلوکالری برساعت مناسب برای 85 متر مکعب فضا می باشد.

بخاری گازی ابسال مدل 463 با بهره گیری از آخرین دستاوردهای فناوری سوخت و مصرف بهینه انرژی  توسط برند داخلی آبسال به بازار عرضه گردیده است . این مدل به دلیل حجم و وزن کمی که دارد به آسانی بر روی دیوار نصب می شود و فضای کمی را اشغال خواهد نمود .

مشعل تعبیه شده در بخاری گازی دیواری ۴۶۳ دارای احتراق کامل بوده و میزان گازهای تولیدی  مضر حاصل از احتراق را نزدیک به صفر می رساند ، همچنین بخاری ۴۶۳ آبسال به فندک پیزو تجهیز  شده  و برای روشن کردن دستگاه دیگر نیازی به کبریت نمی باشد

شرکت تولیدی آبسال به منظور حفظ ایمنی کاربران  ، قابلیت کنترل اکسیژن را در  بخاری گازسوز ۴۶۳  قرار داده است و در صورتی که سیستم این بخاری حس کند که میزان  اکسیژن موجود در فضا کاهش پیدا کرده است دستگاه به صورت خودکار خاموش میشود و تا تهویه کامل صورت نگیرد دستگاه روشن نمیشود.

 یک کلاهک تعدیل جریان در پشت بخاری آبسال 463 تعبیه شده ،که گازهای حاصل از احتراق به دودکش ۱۰ سانتیمتری منتقل و از محیط خارج می گردد.

 از دیگرقابلیت های تعبیه شده در  بخاری گازی ۴۶۳ آبسال می توان: به گاورنر ( ثابت نگهداشتن نوسانات گاز ورودی )، سیستم ایمنی ترموکوپل و انتقال حرارت به دو طریق تابشی و جابجایی اشاره نمود.

بدنه بخاری دیواری ۴۶۳ با پوشش رنگ پودری کوره ای ساخته شده که به روش الکترواستاتیک و تمام اتوماتیک انجام می شود. بخاری دودکش دار ۴۶۳ آبسال به دلیل داشتن بازده حرارتی بالا و جلوگیری از اتلاف انرژی، با صرفه و ایمن بوده و برای مصارف خانگی ، دفتر کار و از این قبیل اماکن بسیار مناسب می باشد.

4-بخاری گازی آبسال مدل 401 دودکش دار

بخاری گازی آبسال مدل 401 دودکش دار با حداکثر گرمادهی 3100 کیلوکالری بر ساعت مناسب برای 60 مترمکعب فضا می باشد.

بخاری هوشمند آبی دودکش دار آبسال مدل 401 با بهره‌گیری از آخرین دستاوردهای تکنولوژی سوخت و بهینه‌سازی انرژی ساخته شده است.

  از ویژگی های مشعل بخاری آبسال مدل 401  می توان به احتراق کامل مشعل اشاره کرد که باعث کاهش تولید وپخش  میزان گازهای مضر حاصل از احتراق می‌شود.

این بخاری آبسال   مدل401 مجهز به  سیستم کنترل اکسیژن محیط  در بدنه خود است ،به این معنی که در صورتی که اکسیژن موجود در فضا کاهش یابد ،این سیستم به میزان اکسیژن هوا حساس بوده و بخاری به طور خودکار خاموش می شود و تا تهویه کامل محیط بخاری را نمی‌توان روشن کرد.

 نوع شعله این بخاری هوشمند آبسال مدل 401  شعله آبی نما شیشه بوده ومیزان گرمادهی این بخاری 1900 تا 3600 کیلو کالری برساعت می باشد.

 بخاری آبسال مدل 401، مجهز  به سیستم رگلاتور و گاورنر  است که نوسانات گاز ورودی به بخاری را ثابت نگه می‌دارد و به عملکرد بهتر بخاری کمک میکند.

این بخاری  نیاز به دودکش داشته و دارای پایه‌های مخصوصی است  که قابلیت نصب بر روی دیوار و زمین را برای کاربران  فراهم  می کند، همچنین به خاطر سبک بودن و ابعاد کوچکی که دارند این امکان را برای  کاربران فراهم کرده تا در هر مکانی بتوانند از این بخاری استفاده کنند.

 بخاری دودکش دار ابسال مدل 401 دارای  سیستم جرقه زن  و پیچ تنظیم شعله است و به کمک آن علاوه بر تنظیم شعله ی دستگاه می توانید دستگاه را بدون نیاز به فندک یا کبریت روشن کنید.

شیشه سکوریت مقاوم در برابر حرارت و پوشش لعابی استفاد شده  در قاب جلوبخاری آبسال مدل 401،این بخاری را در برابر هرگونه شوک حرارتی مقاوم کرده است.

بخاری آبسال مدل 401 مطابق با استاندارد ANSI Z21.11.2 ساخته شده که بالاترین میزان ایمنی را هنگام استفاده از دستگاه برای شما به ارمغان می‌آورد.

5-بخاری برقی هوشمند آبسال مدل 330F

 این بخاری برقی  دارای توانی معادل 1450 وات است.

این دستگاه  علاوه بر ابزار گرمایشی دارای  یک فن جهت  تهویه نیز می باشد  که برای گرما دهی در سه حالت مختلف مورد استفاده قرار می گیرد، این حالت ها نیز قابل تنظیم می باشند. بخاری برقی آبسال مدل 330F به دلیل داشتن سه فن و قابلیت تنظیم همزمان برای گرمایش محیط، گزینه بسیار خوبی برای گرم کردن فضا های کوچک می باشد. علاوه بر آن، دستگاه قابلیت فراهم آوردن دمایی با حرارت متعادل را دارد، چرا که در آن سیستم قطع حرارتی خودکار تعبیه شده است .به این معنی که در صورتی که دمای محیط و حرارت فضا به حد کافی بالا رفت، بخاری برقی 330F به صورت خودکار خاموش شده و از بالا رفتن بیش از حد حرارت جلوگیری می کند. این ویژگی خصوصا برای زمان خواب مناسب است، چرا که با بالا رفتن دما، دستگاه خودکار خاموش شده و نیازی به بیدار شدن شما و خاموش کردن دستگاه نمی باشد.  این دستگاه دارای کلید قطع جریان برق بوده و در مواردی مانند حالت واژگونی دستگاه  ، جریان برق را به صورت خودکار قطع میکند تااز حوادث غیر متغربه جلوگیری شود . به همین دلیل استفاده از این دستگاه ایمنی بیش تری را فراهم می کند. 

نصب و حمل و نقل این بخاری برقی هوشمند آبسال مدل 330Fبسیار راحت است و به راحتی می توانید از آن در هر مکانی از جمله زمین یا روی میز استفاده کنید، چرا که حجم بسیار کمی را اشغال می کند و سبک است.

از ویژگی های ظاهری قابل توجه برای بخاری برقی 330F این است که دستگاه مجهز به دو درجه تنظیم حرارت می باشد که به این وسیله می توانید بر اساس سرد بودن و یا گرم بودن محیط، درجه هوا مطلوب تان را انتخاب و تنظیم کنید،شیشه محافظ اشاره کرد.

6-فن هیتر پارس خزر مدل SH2000M

این فن هیتر یکی از محصولات کاربردی گرمایشی این شرکت است .این دستگاه دارای طراحی ساده و زیبایی  از جنس پلاستیک است .

این مدل هیتر های پارس خزر در سه حالت فن،باد گرم و باد داغ قابل تنظیم و استفاده می باشد.سرعت فن داخلی این هیتر از طریق دکمه ولوم مانند در گوشه دستگاه به 6 حالت تنظیم میشود هم چنین دو کلیدی که در طرفین این ولموم قرار دارد هیتررا در حالت داغ و گرم قرار میدهد.

در صورتی که دکمه های روشن شدن  المنت ها در حالت oFF باشد دستگاه به عنوان یک پنکه مورد استفاده قرار میگرد و حرارتی تولید نمیکند.

 از قابلیت های این دستگاه هیتر پارس خزر مدل SH2000M قابلیت چرخش به طرفین با زاویه محدود و به صورت دستی می باشد،تولید هوای پاکیزه از دیگر مزیت های این هیتر مدل SH2000m می باشد.

کلید on/off اصلی دستگاه  در قسمت پایینی  آن قرار دارد و یک قسمت به صورت  محفوظ برای جمع اوری سیم  دستگاه هیتر مدل SH2000M   پارس خزر در زمان خاموشی و بلا استفاده بودن آن در قسمت پشتی دستگاه تعبیه شده است همچنین قابل ذکر است که سیم این دستگاه ضد حرارت بوده و باگرم شدن آن ،مشکلی برای سیم و سیم کشی داخل دستگاه پیش نمی اید.

دارای یک دسته بزرگ  می باشد که قابلیت حمل را برای مصرف کننده آسان تر میکند.

 ویژگی فن هیتر های  پارس خزر مدل SH2000m:

7-بخاری رومیزی پارس خزر مدل  FH_2000P

فن هیتر های قدیمی ،بی شباهت به کرسی های قدیمی نیستند ،فن هیتر های برقی پارس خزر باتوجه به کیفیت خوب و قیمت مناسب یک گزینه مطلوب برای خرید به حساب می اید.

فن هیتر هایFH2000P   در روزهای سرد به عنوان یک بخاری برقی و در روزهای گرم به عنوان یک پنکه همراه شما خواهد بود.برند پارس خزر یک برند محبوب در زمینه هیتر های برقی می باشد.

فن هیتر های پارس خزر در روزهای سرد زمستان به عنوان یک بخاری برقی قابل استفاده می باشد، کافی است پیچ تنظیم دما را پیچانده و به المنت فرصت گرم شدن دهید تا هوای گرم به وسیله فن به بیرون فرستاده شود.

میزان گرمادهی دستگاه را توسط کلید دوحالته 1و2میتوان کنترل کرد،درحالت 1یکی از المنت ها و در حالت 2 هردو المنت فعال میشود ولی سرعت فن در هر دو حالت یکسان است.

یکی از مزیت های فن هیتر هایFH2000P پارس خزر ، پیش گرم کن اتوماتیک برای حفاظت فن هیتر وجلوگیری از یخ زدگی المنت ها در سرما می باشد.

وقتی دمای محیط به دمای مطلوب رسید چرخاندن کلید برخلاف عقربه های ساعت تا حدی دستگاه را خاموش میکند وترموستات را فعال می کند.

در صورت افزایش بیش ازحد دمای این فن هیتر ها،دستگاه  به صورت خودکار جریان برق را قطع میکند و فن ها و المنت ها خاموش میشود.

سیستم سرمایشی این دستگاه مانند یک پنکه عمل کرده و فقط باد ایجاد میکند.

ویژگی های فن هیتر های برقی پارس خزر مدل FH2000P:

 

8-بخاری برقی پارس خزر مدل CH2000TM

بخاری برقی پارس خزر مدل CH2000TM برای استفاده در منازل و محیط های اداری مناسب می باشد.
حداقل توان گرمایشی این بخاری  به میزان 750 وات و حداکثر توان گرمایشی آن 2000 وات است که می تواند محیط های نه چندان بزرگ را در حد مطلوبی گرم کند.


ویژگی های بخاری برقی پارس خزر مدل CH2000TM

 

9-بخاری گازی نیک کالا مدل آذر MC24

بخاری گازی طرح شومینه آذر قابل استفاده با گاز شهری است و فشار گاز دستگاه 178 میلی متر ستون آب در زمان اتصال بخاری به گاز شهری می باشد. تنظیمات این بخاری برای استفاده با گاز شهری می باشد. اما در صورت نیاز به استفاده از گاز مایع (کپسولی)، باید تغییراتی در سیستم سوخت بخاری توسط سرویس کار آموزش دیده نیک کالا انجام گیرد . اوریفیس یا قطر نازل گاز دستگاه در هنگام اتصال به گاز شهری 2.1 میلی متر و توان این بخاری 2900 تا 5900 کیلوکالری است که 140 متر مکعب فضا را پوشش می دهد.

در این بخاری ها به علت بازدهی حرارت بالا مصرف گاز حدود 20% کاهش یافته و در هزینه های انرژی صرفه جویی می شود.

بخاری گازی نیک کالا مدل آذر  MC24به سیستم های ایمنی ترموکوپل، سیستم کنترل اکسیژن محیط و گاورنر مجهز است.

بخاری گازسوز آذر 84 سانتی متر طول، 32 سانتی متر عرض، 71 سانتی متر ارتفاع و 27 کیلوگرم وزن دارد. این بخاری به همراه هیزم سرامیکی 8 تکه که حرارت مطبوع و مضاعف ایجاد می کنند، عرضه می شود.

10-بخاری گازی  توان مدل اورانوس 24

بخاری توان مدل اورانوس 24،باطراحی کلاسیک و حداکثر قدرت  حرارتی 9000کیلو کالری  یکی از باکیفیت ترین  و پر فروش ترین محصولات شرکت توان است و برای محیط های کوچک مانند اتاق ها یا فروشگاه های کوچک مناسب است.

این بخاری با  پوشش لعابی باکیفیت خود که در دمای 850 درجه پخته ،ساخته شده است و برای مقاوم بودن مشعل،قطعات ظاهری و بدنه در مقابل حرارت ،از پوشش رنگ پودری الکترواستاتیک استفاده گردیده است. بخاری گازی توان مدل اورانوس 24 مجهز به سیستم کنترل کمبود اکسیژن ODS است و چنانچه اکسیژن محیط به هر دلیلی کاهش یابد، شعله به طور خودکارخاموش و مسیر عبور گاز مسدود می گردد.

ویژگی های بخاری گازی توان مدل اورانوس 24

 

11-بخاری گازی بادودکش نیک کالا مدل AB7

بخاری گازی نیک کالا مدل AB7دارای طراحی زیبا و منحصر به فرد می باشد این بخاری  دارای  طول 50 سانتی متر و عرض 200 میلی متر و همچنین ارتفاع 685 میلی متر دارد و همچنین وزن این بخاری 15 کیلو گرم می باشد . این بخاری دارای دود کش با قطر 100 سانتی متر می باشد.

این بخاری دارای ظرفیت حداکثر گرمادهی با 3500 کیلو کالری می باشد. نوع سوخت متصل به این بخاری باید سوخت گاز شهری باشد.

از دیگر ویژگی های این بخاری برند نیک کالا مدل AB7  میتوان به موارد زیر اشاه کرد:

 

 

12- بخاری گازی نیک کالا مدل کیوان KN16

بخاری گازی نیک کالا مدل کیوان KN16 با طراحی زیبا یکی از محصولات تولید شده توسط کمپانی نیک کالا است.این محصول طبق استاندارد ملی ایران ، استاندارد CE و TSE طراحی و تولید شده است و یک انتخاب مناسب از میان بخاری های ایرانی می باشد.

 بخاری KN16 به دلیل داشتن طراحی منحصر به فرد ، استاندارد و ارتقاء بازدهی حرارتی، حدود 20 درصد مصرف گاز را کاهش می دهد .

بخاری دودکش دار نیک کالا  مدل کیوان با ظرفیت حرارتی 8100 - 3500 کیلو کالری بر ساعت محیط های معتدل تا حداکثر 75 مترمربع و در محیط های سرد و خیلی سرد حداکثر تا 50 متر مربع را گرم میکند.

 از ویژگیهای این  بخاری گازسوز KN16میتوان به سیستم OSD آن اشاره نمود که به کنترل اکسیژن محیط می پردازد و در صورت کاهش اکسیژن  محیطی  ، بخاری به صورت خودکار خاموش گشته و جریان گاز ورودی به بخاری به طور کامل قطع می گردد. بخاری گازسوز KN16مجهز به سیستم ایمنی ترموکوپل می باشد که در صورت خاموشی پیلوت بخاری ، جریان گاز بصورت اتوماتیک قطع می گردد  به علاوه بخاری دودکش دار نیک کالا مدل KN16، سیستم گاورنر دارد، سیستم گاورنر به این صورت عمل می‌کند که اگر فشار گاز ورودی خیلی زیاد باشد ابتدا فشار گاز را تنظیم کرده و بعد به بخاری انتقال می‌دهد.