۰

یکی از نیازهای اولیه بشر تامین آب گرم بهداشتی و گرمایش مطبوع محل کار یا زندگی بوده و است. در گذشته این نیاز را به روش های مختلفی از قبیل کرسی ذغالی و بخاری های چوبی و برقی و نفتی تامین می کردند . اما امروزه این نیازها را به وسیله پکیج ها و آبگرمکن های دیواری  تامین می شود.

در این مقاله به مسائل  زیر می پردازیم :

در جواب این سوال که پکیج چیست باید بگوییم،پکیج  به نوعی سیستم گرمایشی گفته می شود که امروزه جایگزین موتور خانه ها شده اند .

از جمله مصارف پکیج گرم کردن خانه یا ساختمان های تجاری با استفاده از گرمایش از کف، رادیاتور می باشد. همچنین آب گرم مصرفی واحدها را نیز مهیا می کند .اگر بخواهید در مصرف انرژی صرفه جویی کنید می توانید از ترکیب پکیج و کویل آب گرم استفاده نمایید. بدین گونه گرمای بهتری با هزینه کمتری خواهید داشت.

انواع پکیج ها

پکیج ها انواع مختلفی دارند که براساس سوخت و نحوه قرار گیری آنها تقسیم بندی می شوند .

کارکرد پکیج اینگونه است که زمانی که آب گرم را باز میکنید آب از درون سنسور ها ولوله هایی که آب را گرم میکنند گذشته و آب گرم را به بیرون منتقل میکنند .

به صورت کلی پکیج ها ،به دودسته مختلف  زمینی و دیواری تقسیم می شوند که در ادامه  به بررسی آنها می پردازیم.

 پکیج ها در مقایسه با سایر دستگاههای دیگر که کار مشابه انجام می دهند، صدای کمتری تولید کرده و در کنار آن نوسانات گرم و سرد شدن و یا تغییرات دمای آب در آنها کمتر است. یعنی آب به شیب یکنواخت تری گرم می شود. همین ویژگی در این دستگاه باعث شده است، محبوبیت زیادی به خصوص برای ساختمان های مسکونی داشته باشد. ضمن آنکه این دستگاه ها در فضای کمتر و کوچکتری قابل نصب هستند و به خصوص در دنیای امروز که آپارتمان ها و ساختمان ها کوچکتر شده اند و فضا کمتر است این ویژگی به عنوان یک مزیت مهم شناخته می شود.

پکیج زمینی

پکیج های زمینی در واقع همان موتورخانه های قدیمی اما در ابعاد و سایز کوچک تر هستند که وظیفه تامین آبگرم مصرفی و آبگرم مورد نیاز برای شوفاژها را بر عهده دارند. پکیج زمینی کارایی بهتری نسبت به موتورخانه های قدیمی داشته و از نظر مصرف سوخت نیز بهینه تر هستند. پکیج های زمینی دارای یک مخزن بزرگ هستند که همواره در آن مخزن آبگرم وجود دارد. با مصرف و خروج آب از مخزن آن، مجدد آبگرم درون آن پر می شود.

 مزایای پکیج زمینی چیست ؟

پکیج های زمینی معمولا در ساختمان هایی که فضای بیش از 300 متر دارند نصب شده و گرمای بیشتری را نسبت به پکیج های دیواری تولید می کنند. این نوع پکیج های دارای مزایا متعددی هستند که عبارتند از:
• آلودگی صوتی کمتر
• نوسانات پایین
• نیاز به فضای کوچک
• مقرون به صرفه بودن
• راندمان و کارایی بالا
• تولید گرمای مناسب و کافی

پکیج دیواری

پكیج دیواری به دستگاهی گفته می شود كه جایگزین موتورخانه مركزی شوفاژ شده و آب گرم مورد نیاز جهت تامین گرمایش محیط، به وسیله رادیاتورها و آب گرم بهداشتی جهت مصارف روزمره از قبیل شستشو، استحمام و غیره را فراهم می نماید. در حال حاضر، پکیج های دیواری متداول ترین وسیله ایجاد گرمایش شوفاژ در سراسر دنیا است.

اشغال فضای کم، ایمنی بالا، مستقل بودن هر واحدمسکونی ،امکان اعمال مدیریت بر هر واحد به صورت جداگانه از امتیازات این سیستم به شمار می رود که باعث شده استفاده از آن به صورت روز افزون گسترش پیدا کند. استفاده از دود کش های دو جداره یا کواکسیال این امکان را فراهم نموده که علاوه بر خروج دود ناشی از احتراق گاز هوای مصرفی دستگاه نیز از محیط خارج تامین شده و سطح اکسیژن محیط داخل کاهش نیابد. پکیج دیواری که نوع فن دار آن از طرف استانداردهای معتبر مورد تائید است، علاوه بر تامین گرمایش داخل محیط مسکونی یا تجاری توسط رادیاتورها یا فن کوئل ها، آب گرم مصرفی بهداشتی فوری را نیز در اختیار مصرف کننده قرار دهد.

مزایای پکیج دیواری

1-مستقل بودن واحد های مکسونی  

2-استقلال در تامین  گرمایش محیط  و میزان آب گرم مصرفی برای هرواحد مسکونی

3-عدم نیاز به راه اندازی موتور خانه مرکزی

4-قابلیت کنترل دستگاه در داخل واحد مستقل

5-  دم نیاز به هزینه شارژ ماهیانه و تعمیر و نگه داری

  نصب و راه اندازی آسان

6-سرویس و نگه داری راحت

7-نسبت به موتورخانه مرکزی راندمان بالاتری دارد

8-ایمنی بالا بدلیل وجود سنسور دود، سنسورهای آب گرم مصرفی و …

9-عدم نیاز به فضای زیاد در ساختمانها

10-دارای ابعاد کوچکی است (ابعادی در حد یک آبگرمکن گازی دیواری معمولی)

11-قابلیت تنطیم دما به میزان دلخواه

12-قابلیت تنطیم دما به میزان دلخواه

13-جلوگیری از هدر رفتن انرژی و تامین آب گرم مصرفی در کمترین زمان ممکن

14-امکان خاموش شدن اتومات دستگاه در زمانیکه به آب گرم نیاز ندارید و روشن شدن سریع آن در زمان استفاده

15-امنیت کامل زیرا دستگاه به گونه ای طراحی شده است که هیچ گونه خطری برای مصرف کننده ندارد.

16-عملکرد قابل اطمینان (امکان تامین ساختن گرمایش واحدهای مسکونی حداکثر تا متراژ ۳۵۰ متر مربع بطور کامل)

17-کارکرد بی صدا و آرام

18-راندمان بالای حرارتی و صرفه جویی در مصرف سوخت بطور همزمان

19-جلوگیری از هدر رفتن انرژی و زمان با کوتاه کردن مسیر انتقال آب گرم لوله های رادیاتور به مقصد.

معایب پکیج دیواری

عملکرد پکیج در تابستان

در تابستان  پکیج  زمانی شروع به کار میکند  که احتیاج به آب گرم باشد ،این عملیات به شکل  اتوماتیک انجام می شود.

هنگامی که شیر آب گرم بازمی شود ،سنسور فشار ،مشعل را روشن می کند و بعد از بستن شیر آب گرم پکیج خاموش می شود.این دستور از راه برد الکترونیک صادر میشود . مبدل حرارتی ثانویه پوسته _لوله فورا آب گرم را تولید میکند .

عملکرد پکیج در زمستان

وظیفه پکیج آبگرم در فصل زمستان متفاوت است ،چون همراه بر گرم کردن آب مصرفی باید رادیاتور و مدار های گرم کننده را نیز گرم نماید. در این سیستم اولویت با آب گرم مصرفی است. هنگامي که شیر آب گرم باز می شود. سنسور برقی مدار رادیاتور را تا زمانی که آب گرم مصرفی باز است قطع می نماید. اما این زمان است و با بسته شدن شیر آب گرم مدارآبگرم رادیاتور وصل می گردد. به این گونه همیشه آب گرم به صورت آنی در دسترس است.

پکیج فن دار

پکیج هایی هستند که باتعبیه شدن فن در آنها ،خروج دود ناشی از احتراق به سمت دودکش بهتردود کش بهتر هدایت می شود و به این ترتیب خارج می گردد.این نوع پکیج ها از یک محفظه ی احتراق بسته برخوردار هستند و به همین علت نصب آنها در خارج از منزل وکلا خارج از ساختمان مشکلی از  بابت تاثیر باد برروی فعالیت این سیستم گرمایشی پیش نمی آید .

ویژگی های پکیج بدون فن

پکیج بدون فن طبق مکانیزمی ساخته شده است که نباید در معرض هوای آزاد یا باد شدید قرار داشته باشد ،مشعل آن در چنین شرایطی به سرعت خاموش می شود و ممکن است مشکلات دیگری نیز  در آن به وجود بیاید.

پکیج های بدون فن برای نصب در داخل ساختمان مناسب هستند .در پکیج های بدون فن قطر لوله داخلی ساختمان باید با قطر 15سانتی متری طراح شده باشد .در غیراین صورت نصب آن خطرناک است ،چراکه ممکن است گاز های خطرناک به کلی خارج نشوند .

پکیج های بدون فن بی صدا هستند البته در صورت خرابی ممکن است این پکیج صداهایی تولید کنند  که پس از برطرف شدن مشکلات فنی آن صداهای تولید شده قطع می شوند.

به دستگاهی که از طریق دودکش با روشی خاص،دود و گازهایی که در اثر سوختن و احتراق در پکیج ایجاد می شود را خارج می کند .پکیج بدون فن گفته می شود.

دودهایی که از طریق احتراق در این دستگاه تولید می شود ،به وسیله مکشی که از لوله های  بلند به وجود می آید ،خارج می شوند .در نتیجه پکیج نیازی به سیستم دیگری برای  خروج گاز ها نخواهد داشت.

شناخت قطعات پکیج ها

برد پکیج

برد به یک صفحه که معمولا سبز رنگ می باشد گفته میشود  که  تمام قطعات مانند آی سی ،خازن ، مقاومت ،رگلاتور و..را روی آن نصب می شود .

از مهم ترین قطعات پکیج دیواری می توان به برد آن اشاره کرد ،چراکه وظیفه اصلی پکیج به عهده آن است .

وظیفه برد پکیج ایجاد ارتباط بین تمام قطعات پکیج است و همچنین مدیریت ال سی دی روی پکیج را هم به عهده دارد و با همان ال سی دی هم می‌تواند تمام ارورهای پکیج را نمایش دهد.

از مجموع قطعات روی برد می توان  فیوز،رله ،آی  سی  رگلاتور ،آی سی و ترانس را نام برد .

جرقه

یکی دیگر از قطعات پکیج ها جرقه میباشد که با چند برابر شدن ولتاژ ورودی قوس الکتریکی را به وجود می آورد و با تماس باگازی که از شعله خارج می شود باعث روشن شدن پکیج می شود .

وریستور

به یک نوع از مقاومت ها گفته می شود که اجازه ورود ولتاژ اضافی به درون دستگاه را نمی دهد که باعث سوختن سایر قطعات حساس  شود .

                                                                                                     

پمپ سیرکلاسیون

این نوع پمپ  جهت تنظیم فشار آبگرم وگرمایش می باشد .

در بیشتر مواقع که فشار آب و یا گرمایش افت می‌کند این پمپ می‌تواند فشار آن را افزایش دهد.

شیر اطمینان

این قطعه یکی از قطعات حساس به فشار و دما است . در صورتی که آب به دمای بیش تر از حد خود برسد و یا حتی فشاری به این شیر وارد شود، شیر اطمینان باز شده و پکیج را تخلیه می‌کند.

ترموستات دود

به این قطعه سنسور دود هم گفته میشود که به کلاهک تعدیل وصل می شود و زمانی که دودکش با مشکلی مواجه شود و نتواند به درستی وظیفه خود را انجام دهد این سنسور به صورت خودکار پکیج را خاموش خواهد کرد.

فلو سوییچ

این قطعه، کلید جریان هم نامیده می شود،  که در مسیر ورودی آب به شوفاژ و رادیاتور قرار می‌گیرد و توانایی قطع و وصل کردن آن به صورت جریان الکتریکی را دارد.

شیر سه طرفه

وظیفه اصلی آن تغییر مسیر آب از شوفاژ به لوله های آب گرم مصرفی و برعکس .

شیر پر کن

این نوع شیر برای پر کردن آب پکیج استفاده می‌شود که محل قرار گیری آن بین پکیج و لوله آب سرد ورودی به پکیج می‌باشد و با باز کردن این شیر پکیج تا حد مجاز پر خواهد شد.

 

پکیج های دیواری چگونه کار میکند ؟

وقتی شیر آب گرم را باز می‌کنید یک سنسور جریان آب را تشخص می‌دهد. جرقه‌زن مشعل را روشن کرده و مبدل حرارتی آب جاری را گرم می‌کند. یک ترموستات میزان گازی که به مشعل می‌رود را کنترل می‌کند تا دمای از پیش تعیین شده حفظ شود.

سیستم کنترل

در قلب بیشتر آبگرم کن ها بدون مخزن یک واحد الکترونیکی قرار دارد . واحد ECU همه کارکردهای آبگرم‌کن شامل کنترل دما، جرقه، جریان گاز و مدولاسیون را کنترل می‌کند. و همچنین مسئول ایمنی می‌باشد، با یک سنسور آتش و قطع کن خودکار گاز که هنگامی که مشکلی وجود دارد عمل می‌کند.

شروع به کار

با باز کردن شیر آب ،سنسور جریان آب  به ECUمتصل است ،جریان آب را تشخیص داده و پروسه ی گرم کردن آب شروع می شود.

سنسور های جدیدتر ، حداقل جریان آب را نیز تشخیص می دهند ،بعضی مدل ها  دارای فن احتراق هستند ،که هوا را ابرای پروسه ی احتراق به داخل می کشند . در همین زمان، ECU جریان گاز را باز و جرقه‌زن را روشن می‌کند. جرقه‌زن تا زمانی که سنسور شعله، آتش را تشخیص دهد، جرقه می‌زند. در مواقعی که مشعل در عرض چند ثانیه‌ی کم روشن نشود ECU جریان گاز را برای جلوگیری از انباشتگی ناامن گاز قطع می‌کند.

گرم کردن آب

مشعل گاز گرما را به مبدل حرارتی در عین عبور آب از آن اعمال می‌کند. به این خاطر که آب از یک مسیر مارپیچی عبور می‌کند، آب بیشترین گرمای ممکن را از دیواره‌های مبدل دریافت می‌کند.

بعضی مدل‌ها یک مبدل حرارتی دومی دارند که برای پیش-گرم کردن آب که از گرمای ناشی از گازهای خروجی مشعل استفاده می‌کنند.

کنترل دما

بیشتر پکیج‌ها دارای حداکثر دمای از پیش تنظیم شده در کارخانه هستند. این یک احتیاط ایمنی برای جلوگیری از حوادث است. ۵۰ درجه‌ی سانتی‌گراد برای مصارف خانگی متداول است.

از آنجایی که جریان و دمای آب آب ورودی می‌تواند متفاوت باشد، ECU میزان گاز مشعل را با کم و زیاد کردن تنظیم و تعدیل می‌کند. این تعدیل میزان گاز و شدت شعله همان چیزی است که دمای آب را ثابت نگه می‌دارد. این کارکرد وابسته به دمای آب ورودی و آب خروجی از مبدل است.

بعضی مدل‌ها دارای کنترلر دمایی هستند که به کاربر اجازه‌ی تنظیم دمای حداقل از پیش تنظیم شده‌ی کارخانه‌ای را می‌دهد.

این کنترلرها می‌توانند یا روی خود پکیج باشند و یا دورتر از پکیج به صورت باسیم (مثلاً در آشپزخانه، اتاق یا حمام) به آن وصل شده باشند. حتی بعضی‌ها به صورت بی‌سیم بوده و دارای آپ‌های مخصوص که امکان کنترل با گوشی‌های هوشمند را می‌دهد.

منبع تغذیه

برای جرقه زدن فندک، به منظور روشن کردن گاز، واحد پکیج به برق خانه متصل می‌شود. همچنین بعضی پکیج‌ها دارای توربینی هستند که می‌تواند از جریان آب ورودی برق تولید کرده و استفاده کند. حتی بعضی پکیج‌ها از یک باتری استفاده می‌کنند.

پکیج‌های دارای توربین یا باطری نسبت به مدل‌های دیگر این مزیت دارند که در مواقعی که برق قطع باشد می‌توانند کار کنند و شما آب گرم خواهید داشت.

عیب پکیج‌های دارای توربین این است که از لحاظ ابعادی نسبت به مدل‌های برقی بزرگ‌تر و گران‌تر هستند.

 پس با باز کردن شیر آب ،آب  سرد وارد آب گرم کن می شود ، جریان آب توسط سنسور تشخیص داده شده و مشعل روشن می‌شود تا آب را توسط مبدل حرارتی گرم کند،آب از یک مسیر مارپیچی عبور داخل مبدل حرارتی عبور می‌کند تا بیشترین مقدار گرما را جذب کند،یک واحد کنترل الکترونیکی گاز را متعادل نگه می دارد تا دمای آب ثابت بماند.

نکات مهم در انتخاب پکیج ها

برای آنکه هنگام  خرید پکیج دیواری و زمینی ،دچار اشتباه نشده و بعدها به مشکل برنخورید، لازم است ابتدا به فاکتورهای مهمی توجه فرمایید. مسلما اگر نتوانید پکیج متناسبی را برای خانه و یا هر فضایی که قصد استفاده از این وسیله را دارید، خریداری نمایید، قطعا با عملکرد مناسبی از پکیج دیواری و یا زمینی مورد نیاز خود رو به رو نخواهید شد.

متراژ خانه را حتما در نظر بگیرید.

اولین نکته ای که در خرید پکیج دیواری و زمینی باید به آن توجه کنید، ابعاد و متراژ فضاست. بنابراین لازم است تا در ابتدا، از متراژ ساختمان به طور دقیق اطلاع یابید چرا که برای هر ساختمان با هر متراژی، پکیجی با توان متفاوتی لازم است. مثلا یک ساختمان با زیر بنای 150 متر مربع، نیازمند پکیجی با توان 26 کیلووات و یک  ساختمان با زیر بنای 240 تا 400 متر نیازمند پکیجی با 35 کیلو وات  می باشد و هرچه متراژ ساختمان بالاتر می رود، می بایست به سراغ پکیج های با توان بالاتر بروید.

همچنین لازم است طبقات بالا و حتی میزان ارتفاع ساختمان از سطح دریا را در نظر بگیرید. همان طور که می دانید چگالی هوای هر منطقه جغرافیایی با دیگری متفاوت است. هرچه ارتفاع از سطح دریا بیشتر و چگالی هوا کمتر باشد، گرمایش بیشتری مورد نیاز است.

نوع مبدل حرارتی پکیج

برای انتخاب یک پکیج منسب لازم است تا  نوع مبدل حرارتی آن را مشخص کنید  چراکه  این نیز  یکی از نکات مهم در انتخاب پکیج ها می باشد ،به عنوان مثال در خانه هایی که گرمایش آن ها از کف و یا از طریق فن کویل  است، شما لازم است از پکیج های متفاوتی انتخاب و استفاده نمایید.  

میزان آب گرم مصرفی ساختمان را تعیین کنید.

برای خرید پکیج دیواری و زمینی باید به میزان آب گرم مصرفی مورد نیاز ساختمان نیز توجه فرمایید. به عنوان مثال اگر میزان آب گرم مصرفی خانه شما بالاست (خصوصا در ویلاها و یا واحدهایی که دارای چند حمام می باشند)، پکیج های بدون مخزن به کارتان نخواهد آمد، و لزوما باید از پکیج های زمینی دارای مخزن ذخیره آبگرم استفاده نمایید.

به چه میزان ظرفیت حرارتی نیاز دارید.

اگر نیاز  شما به ظرفیت حرارتی بالاست  باید به سراغ پکیج های مخزن داری که دوام زیادی دارند و نسبت به موتورخانه های رایج گاز کمتری مصرف می کنند، بروید. به همین دلیل است که توجه به میزان ظرفیت حرارتی مورد نیاز، از دیگر نکات مهم خرید پکیج دیواری و زمینی محسوب می شود، چرا که برخی از پکیج ها، نمی توانند نیازهای شما را به طور کامل مرتفع سازند.

گارانتی و خدمات پس از فروش

مراجعه به مراکز فروش معتبر از نکات مهم دیگر در خرید پکیج ها می باشد که لازم است رعایت شود ،چراکه در غیر این صورت ممکن است در ریسک نداشتن  گارانتی معتبر  و بی بهره ماندن از خدمات پس از فروش قرار بگیرد.

لازم است بدانید که هر پکیجی که از برندهای معتبر خریداری می کنید، اغلب دارای گارانتی های دو تا سه ساله هستند به همین دلیل اگر به سراغ پکیج هایی با برندهای نامشهور و بی کیفیت بروید، نمی توانید از گارانتی های معتبر استفاده نمایید.

پارامتر های دیگری که در انتخاب و خرید پکیج مهم است نوع مبدل و منبع ذخیره آن است .

پکیج ها از نظر مبدل دو نوع دارند: پکیج تک مبدل و پکیج دو مبدل.

در  پکیج دو مبدل، آب گرم مصرفی و آب گرم سیرکوله شوفاژها کاملا مستقل عمل کرده و هر یک از مبدل مخصوص خود استفاده می کنند. یعنی همزمان امکان گرم کردن آب مصرفی و آب برگشتی از رادیاتورها وجود دارد. ولی در سیستم تک مبدل چنین امکانی وجود نداشت و تنها یکی از عملیات فوق قابل انجام بود.

در واقع پکیج دو مبدله به این  صورت است که مبدل اول مستقیما با شعله در تماس است و شعله به مبدل میخورد و آب سیرکوله رادیاتورها را گرم میکند. مبدل دومی که درون پکیج است از نوع صفحه ای است و تحت شعله مستقیم مشعل هم نیست.

بسیار واضح است که کارایی پکیج های دو مبدله بسیار بالاتر از نوع تک مبدل آن است.

یه نوع پکیج هم هست که مبدل دومش با این مدل صفحه ای فرق داره و برای مبدل دوم از مخزن کویل دار استفاده شده که آب درون مخزن جمع میشه و نواسانات دمایی آب مصرفی خروجی از بین میره.

محل نصب پکیج های دیواری کجاست ؟

پکیج های دیواری معمولا در بالای وسایل گرمازا و اجاق گاز نصب نمی شوند ،لازم است حتما فاصله ی دستگاه با دیوار مقابل خود حداقل یک متر باشد ، حداقل فاصله پکیج از دیوازر های کناری 15 سانتی متر بوده و فاصله از کف تا زیر پکیج 120سانتی متر می باشد ،فاصله ی عمودی از کلاهک تعدیل دودکش پکیج تا دریچه دودکش باید حداقل 30 سانتیمتر باشد.

هرگز نباید کلاهک تعدیل پکیج دیواری را به دریچه دودکش داخل دیوار نصب نمود و باید حداقل 30 سانتیمتر پایین تر از دریچه دودکش نصب گردد. هرچقدر که بتوان دستگاه را نسبت به دریچه دودکش پایین تر نصب کرد بهتر است. چراکه زیاد شدن فاصله پکیج به دریچه باعث زیاد شدن مکش دستگاه می شود.

در صورتیکه قصد خرید پکیج دیواری دودکش دار دارید و می خواهید پکیج را در داخل کابینت نصب کنید، حتما توجه داشته باشید که دستگاه برای احتراق نیاز به اکسیژن کافی دارد، بنابراین حتما باید درب کابینت کرکره ای باشد تا پکیج بتواند اکسیژن مورد نیاز خود را از محیط دریافت کند.

به طور کلی مهم ترین موضوعی  که خریداران را هنگام خرید پکیج گرمایشی نگران می کند ، این است که  از میان ، برند های موجود در بازار ، کدام یک را انتخاب کنند .

پرفروش ترین پکیج های موجود در بازار بوتان ،ایران رادیاتور ،شوفاژ کار ،آریستون و بوش هستند .

پکیج دیواری ایران رادیاتور

شرکت ایران رادیاتور یکی از بزرگترین و مشهورترین سازنده‌های سیستم گرمایشی در ایران و خاورمیانه است. شرکت ایران رادیاتور در سال ۱۳۶۳ تاسیس گردید و در سال ۱۳۸۳ پکیج‌های ایران رادیاتور در مدل‌های زمینی، دیواری با راندمان بسیار بالا و طراحی منحصربه‌فرد تولید و عرضه گردید. پکیج دیواری ایران رادیاتور شامل ظرفیت‌های ۲۲۰۰۰، ۲۴۰۰۰، ۲۸۰۰۰ و ۳۶۰۰۰ کیلو کالری می‌باشد.

پکیج‌های دیواری ایران رادیاتور در انواع تک مبدل و دو مبدل تولید می‌شوند و هر کدام بر اساس ظرفیت، نوع، راندمان سوخت مصرفی، فشار آب مورد نیاز و . . . دارای مدل‌های متنوعی می باشند. این تقسیم‌بندی برای سهولت بیشتر در امر انتخاب پکیج مناسب برای هر مصرف کننده است. پکیج‌های مدل ECO – K – ES – E – M – L – LR  پکیج های دو مبدل می‌باشند و سری مدل‌های BM جز مدل‌های تک مبدل ایران رادیاتور هستند.

از مزیت‌های پکیج‌های دیواری ایران رادیاتور می‌توان به نصب آسان و خدمات پس از فروش ایران مجاز رادیاتور در سراسر کشور (نصب رایگان)، بهترین جایگزین برای موتورخانه‌ها به منظور تامین آب گرم و ۲۴ ماه گارانتی اشاره نمود.

پکیج دیواری بوتان

شرکت صنعتی بوتان در سال ۱۳۳۲ شمسی در ایران تاسیس شد و در سال ۱۳۷۲ پکیج دیواری  بوتان در ظرفیت‌های ۲۲۰۰۰، ۲۴۰۰۰، ۲۸۰۰۰، ۳۲۰۰۰ کیلوکالری جهت استفاده در منازل مسکونی، اداره‌ها  تولید گردید.

پکیج‌های بوتان  در مدل‌های Perla ،Venezia  ، Calda Venezia  ،BN324 و CV424S و در انواع دو مبدل و تک مبدل، فن‌دار و بدون فن تولید می شوند.

از مزیت‌های پکیج‌های بوتان می‌توان به بالابودن بازدهی و مصرف بهینه سوخت، سیستم عیب‌یابی الکترونیکی، دو مبدل حرارتی، فن دودکش و ارائه خدماتی مانند نصب رایگان، خدمات پس از فروش، ۲ سال گارانتی اشاره نمود.

پکیج دیواری آریستون

یکی از مطرح ترین برند ها در زمینه سیستم های گرمایشی شرکت آریستون می باشد . شرکت آریستون در سال ۱۳۰۹ در کشور ایتالیا با مدیریت آریستید مرلونی تاسیس شد و گروه تولیدی آریستون محصولاتی با راندمان و بازدهی مطلوب طبق بالاترین استانداردهای بین‌المللی با تنوع و گستردگی در مدل‌هایی با طراحی و زیبایی منحصربه‌فرد تولید و به بسیاری از کشورهای دنیا از جمله ایران صادر می‌کنند.

پکیج دیواری آریستون در دو مدل فن‌دار و بدون فن و در انواع دومبدل و تک مبدل و در مدل‌های GENUS X، HSX، ALTEAS X، CARES X، CLAS X با کارایی بالا تولید و به بازار عرضه می‌شود.

از مزیت‌های پکیج‌های آریستون می‌توان به نمایشگر لمسی با رزولوشن بالا طبق جدیدترین تکنولوژی‌های روز، صدای بسیار پایین، کیفیت و طراحی فوق‌العاده و ۲۴ ماه گارانتی و ۱۰ سال خدمات پس از فروش اشاره نمود.

پکیج دیواری بوش

شرکت بوش در سال ۱۸۸۶ در آلمان تاسیس شد. گروه تولیدی بوش در زمینه تولید انواع لوازم خانگی فعالیت گسترده‌ای دارد و محصولاتی با کیفیت بسیار بالا تولید می‌نماید. پکیج‌های بوش یکی از معتبرترین محصولات گرمایشی در بازار می‌باشند که در کشور ما نیز دارای محبوبیت بالایی می‌باشند.

پکیج دیواری بوش شامل مدل کامفورت و اکسکلوسیو در ظرفیت‌های ۲۴۰۰۰ و ۲۸۰۰۰ و ۳۵۰۰۰ کیلووات طبق استانداردهای بین‌المللی و در دو نوع دو مبدل و تک مبدل، تولید می‌گردد.

از ویژگی‌های منحصربه‌فرد پکیج بوش می‌توان به طراحی زیبا و منحصربفرد، بهره‌گیری از تکنولوژی روز اروپا ۲۴ ماه گارانتی تعویض و ۱۰ سال خدمات پس از فروش اشاره نمود.

آبگرمکن دیواری چیست ؟

آبگرمکن بدون مخزن که آن را  با نام آبگرمکن دیواری می شناسیم ، وظیفه آبگرمکن این است که آب گرمی که ما مصرف می کنیم را تولید کند. نحوه کار کردن این آبگرمکن ها به این صورت می باشد که آب سرد وارد آبگرمکن می شود و از کویل یا لوله های مسی داخل آبگرمکن قرار دارد عبور می کند و به دلیل اینکه مشعلی در زیر لوله ها قرار دارد آن لوله ها را گرم می کند که در نتیجه دمای آب درون کویل ها نیز بالا برود.

انواع آبگرمکن دیواری :

اجزای و قطعات آبگرمکن به همراه قطعات آن :

هر آبگرمکن دیواری از قطعات ریز و درشتی تشکیل شده است که در روند عملکرد آن نقش به سزایی را ایفا می‌کنند. برای اینکه مشکلات آبگرمکن دیواری را بتوانیم خودمان برطرف کنیم، بهتر است با چند بخش بسیار مهم در آبگرمکن دیواری آشنا شویم. کلاهک تعدیل، رویه آبگرمکن، مبدل، لوله‌های مسی، رگلاتور آب و اجزای وابسته، رگلاتور گاز و اجزای وابسته و شیر پروانه‌ای نام چند قطعه بسیار پرکاربرد و مهم در دستگاه آبگرمکن دیواری است که در ادامه با وظایف آن‌ها بیشتر آشنا می‌شویم.

کلاهک تعدیل

کلاهک تعدیل قطعه‌ای است که هدایت جریان هوا را به عهده دارد و احتراق را به دودکش هدایت می‌کند. این قطعه در افزایش راندمان آبگرمکن دیواری نقش مهمی دارد. کلاهک تعدیل کمک می‌کند سرعت مکش کم و زیاد شود و از خاموش شدن آبگرمکن دیواری جلوگیری می‌کند.

صفحه پشت آبگرمکن

یکی از اجزای آبگرمکن دیواری صفحه پشتی آن است که به دیوار نصب می‌شود. این صفحه حکم جعبه نگهدارنده آب گرم را نیز دارد.

مبدل

مبدل قطعه‌ای است که از لوله‌های مسی و پره‌های حرارتی بسیاری تشکیل شده است. مبدل در آبگرمکن دیواری کمک می‌کند تبادل گرما افزایش پیدا کند. در حقیقت آب را از لوله‌های مسی عبور داده و با کمک گرفتن گرما از شعله‌های مشعل آن را گرم می‌کند.

رگلاتور آب

یکی دیگر از قطعات به کار گرفته شده در هر نوع مدل آبگرمکن دیواری رگلاتور‌های آب هستند. این قطعه جهت ثابت نگه داشتن خروج آب و خارج کردن فشار آب است.

رگلاتور گاز

رگلاتور گاز نیز قطعه‌ای است که وظیفه وارد کردن گاز به آبگرمکن را انجام می‌دهد. این وسیله مقدار اشتعال ،مشعل را نیز تنظیم می‌کند. بیشتر مشکلات ناشی از روشن نشدن مشعل آبگرمکن به عهده این قطعه است. رگلاتور گاز از بدنه و رابط و چند راهه تشکیل شده است.

سوپاپ اصلی گاز

یکی دیگر از قطعات به کار رفته در آبگرمکن دیواری که می‌تواند مانع بروز مشکلات آبگرمکن دیواری نیز شود سوپاپ اصلی گاز است. وظیفه این قطعه باز و بسته کردن مسیر گاز زمان بسته شدن آب به رابط چند راهه است.

شیر پروانه‌ای

شیر پروانه‌ای نیز یک قطعه است که میزان گاز ورودی به رگولاتور گاز و رابط چند راهه مشعل را محدود و در واقع تنظیم می‌کند.

لوله دیافراگم آبگرمکن دیواری

این لوله را به عنوان یکی از مسیرهای تخلیه آب پشت دیافراگم و تنها راه ارتباطی پایین و بالا در محفظه دیافراگم، می‌دانند. وظیفه لوله دیافراگم، پر و یا خالی کردن آبی است که در پشت دیافراگم جمع می‌شود. شاید با دیدن ابعاد این لوله، نسبت به عملکرد آن احساس خاصی نداشته باشید اما باید بدانید که این لوله بسیار کوچک، نقش بسزایی در روشن کردن آبگرمکن به عهده دارد.

شیپوره آبگرمکن

شیپوره، یکی از قطعات آبگرمکن‌های دیواری و جزو مسیرهای خروج آب از رگولاتور در آبگرمکن است که می‌تواند بسته به قطر مجرای میانی که دارد و همراه با شیر تنظیم دما، به تنظیم میزان آب دهی در آبگرمکن بپردازد. در بخش میانی این جزء، یک مجرای استوانه‌ای تعبیه شده‌است که قطر آن در مرکز، کمتر از ابتدا و انتهای آن است و همین امر نیز موجب تسهیل در مکش آب در هنگام باز شدن آب از بالای دیافراگم به سمت پایین می‌شود. دو منفذ نیز در بدنه شیپوره قرار گرفته که انتقال آب به لوله دیافراگم را موجب می‌شوند. آب از این لوله وارد شیر احتراق آهسته و قاب برنجی می‌شود. این منافذ در هنگام باز شدن شیر آب گرم، وظیفه مهم دیگری نیز دارند و آن مکش آب بالای دیافراگم از لوله به محفظه زیرین دیافراگم است.

رگلاتور آب گرم کن

آبگرمکن دیواری، دارای دو رگلاتور آب و گاز است که در ادامه هر یک از آنها را جداگانه مورد بررسی قرار می‌دهیم:

سوپاپ گاز ابگرمکن دیواری

سوپاپ اصلی گاز در آبگرمکن، وظیفه باز و بسته کردن مسیر حرکت و عبور گاز به چند راهه مشعل در هنگام باز و بسته شدن آب گرم را برعهده دارد. برای درک بهتر عملکرد این قطعه، باید بدانید که سوپاپ اصلی گاز، در قسمت میانی توخالی بوده و قطعه‌ای به نام میل سوپاپ گاز درون آن قرار می‌گیرد. این میل سوپاپ توسط رابط، به میل سوپاپ آب متصل می‌شود و با باز و بسته شدن آب، ابتدا میل سوپاپ آب و سپس میل سوپاپ گاز و در نهایت سوپاپ اصلی گاز باز و بسته می‌شوند.

کلاهک تعدیل آبگرمکن

کلاهک تعدیل، یکی دیگر از قطعات آبگرمکن‌های دیواری است که جنس آن از ورق فولادی گالوانیزه بوده و محل قرار گیری آن نیز در بالاترین قسمت آبگرمکن و در بالای مبدل گرمایی است. این کلاهک به صورت کشویی و با دو پیچ خودکار روی صفحه پشتی دستگاه نصب شده و با دو گیره فنری نیز به مبدل گرمایی متصل می‌شود. کلاهک تعدیل، محصولات احتراق را از بخش میانی و هوا را از بخش‌های کناری به داخل دودکش هدایت می‌کند. با این کار، سرعت مکش دودکش کاهش و بازدهی آن افزایش می‌یابد.

شیر احتراق آهسته آبگرمکن دیواری

این شیر در مسیر عبور آب به بالا و پایین دیافراگم قرار دارد و وظیفه آن، جلوگیری از احتراق انفجاری مشعل در زمان باز کردن آب گرم است. شیر احتراق آهسته، در قسمت بالای لوله دیافراگم و روی قاب برنجی جای دارد. بر روی بدنه این قطعه، دو منفذ وجود دارد که باعث انتقال آب از لوله دیافراگم به منفذ موجود در قاب برنجی و سپس محفظه بالای دیافراگم و یا بالعکس می‌شود. وزن و قطر اجزای این شیر به نوعی تعبیه شده که در زمان باز شدن آب، از خروج یک مرتبه آب از بالای دیافراگم و همچنین باز شدن سریع مسیر گاز جلوگیری می‌کند تا از آبگرمکن به صورت انفجاری روشن نشود.

شعله پخش کن آبگرمکن

شعله پخش کن، یکی از اجزا و قطعات آبگرمکن‌های دیواری است که گاز را به نازل‌ها می‌رساند و این گاز توسط نازل، در دهانه پیلوت قرار گرفته و از دو شاخه شمعک خارج می‌شود.

ترموکوپل آبگرمکن

دو فلز غیر هم جنس، به شکل خاصی به یکدیگر متصل شوند، ترموکوپل ایجاد می‌شود. حال اگر محل اتصال این فلزها توسط شعله گرم شود، ولتاژی تولید می‌شود که می‌توانید سیم پیچ را تحریک کرده و شیر مغناطیسی در آبگرمکن را باز کند. توجه کنید که مسیر عبور گاز در آبگرمکن تنها تا زمانی باز است که شعله روشن بوده و شیر مغناطیسی باز باشد و با خاموش شدن شعله، بلافاصله جریان برق نیز قطع می‌شود و نیروی کشسانی فنر، مسیر گاز را می‌بندد.

الکترود جرقه زن

یکی از قطعات آبگرمکن‌های دیواری که برای جرقه زدن و روشن کردن شعله اصلی آبگرمکن به کار می‌رود. بدنه این قطعه از جنس چینی بسیار باکیفیت است که از درون آن، میله‌ای برای پرتاب الکترون‌ها عبور کرده‌است. اگر اطراف الکترود، دچار لرزش و ترک خوردگی باشد باید در اولین فرصت آن را تعمیر و یا تعویض کنید تا از ایجاد اتصالی جلوگیری شود. چرا که ترک خوردگی این قطعه، یکپارچگی آن را از بین می‌برد و الکترون‌ها به جای مشعل، بر روی بدنه پرتاب می‌شوند.

الکترود سنسور

الکترود سنسور یا حسگر نیز یکی دیگر از الکترودها و قطعات آبگرمکن‌های دیواری است که تنها تفاوت آن با الکترود جرقه زن در طول الکترود آن است. چرا که در الکترود سنسور، بخشی که روی شعله اصلی آبگرمکن قرار می‌گیرد، بلندتر از طول الکترود جرقه زن است.

واشر لاستیکی دیافراگم آبگرمکن

واشر لاستیکی دیافراگم، یکی از اجزای دیافراگم در آبگرمکن دیواری است که کهنگی آن می‌تواند موجب روشن نشدن آبگرمکن شود. برای برطرف کردن این مشکل نیز باید اقدام به تعویض واشر کنید.

 

نکات مهم در خرید آبگرمکن :

رده مصرف انرژی: با توجه به اینکه آبگرمکن ها از وسایل پرمصرف می باشند اما با توجه به پیشرفت در این زمینه آبگرمکن هایی تولید شده اند با رده های انرژی مناسب که این رده مصرف انرژی تاثیر مهمی در کاهش هزینه های برق و گاز شما دارد.- کارایی یا رده مصرف انرژی به واسطه نموداری مشخص می گردد که به ازای آب گرم تولیدی، میزان مصرف گاز را در یک روز ارزیابی می کند. بنابراین آبگرمکن های کارایی بالاتری دارند که فاکتور انرژی بالاتری هم داشته باشند.- حداکثر قدرت حرارتی (ظرفیت) : این شاخص را با واحد کیلو کالری در ساعت اندازه گیری می کنند که همانطور از اسم آن پیداست نشان دهنده ظرفیت حرارتی آبگرمکن است. بنابراین بالا بودن آن سبب می شود آب گرم بیشتری از آبگرمکن خارج شود.

 حداقل فشار ورودی: این شاخص نشان دهنده حداقل آب ورودی برای روشن شدن آبگرمکن می باشد که واحد اندازه گیری آن بار می باشد که این مقدار در مناطقی که از فشار آب پایینی برخوردار هستند توجه به آن بسیار مهم و ضروری می باشد.

 نوع گاز مصرفی: این آبگرمکن ها چون آبگرمکن های گازی می باشند، سوخت مصرفی آن ها گاز شهری و یا گاز مایع می باشد.

حداکثر خروجی آب گرم : این مقدار بر اساس لیتر در دقیقه اندازه گیری می گردد که حداکثر مقدار خروجی آب گرم را نشان می دهد.

فن تخلیه آلاینده ها : برخی از آبگرمکن های دیواری سیستم فن تخلیه دارند که با استفاده از فن تعبیه شده در مسیر خروجی باعث می شود سرعت خروج آلاینده ها بیشتر شود.

برند های تولید کننده آبگرمکن ها

4برند برتر آبگرمکن در بازار عبارت اند از بوتان، ایران شرق، آزمون و پلار که در ادامه به مدل های تولیدی آبگرمکن اشاره خواهیم داشت.

آبگرمکن ایران شرق

این شرکت با بهره مندی از جدیدترین تکنولوژی های روز دنیا و بکار گیری نیروهای متخصص توانسته محصولاتی با رعایت استانداردهای بین الملی تولید و روانه بازار رقابت کند. گروه تولیدی ایران شرق در سال 1355 شمسی در زمینه ساخت و تولید سیستم های گرمایشی تاسیس و به بهره برداری رسید. می توان گفت یکی از موفقیت های این گروه تولیدی این است که تنها روی ساخت و طراحی سیستم های گرمایشی تمرکز کرده بنابراین توانسته اند محصولاتی با سطح کیفیت بالا و متنوع تولید نمایند. آبگرمکن ایران شرق با نام های تجاری کیانا، کیهان، کیمیا با ظرفیت و بازدهی بسیار بالا مطابق استانداردهای داخلی و اروپایی تولید شده و به دلیل تنوع در ظرفیت می توان از آنها به جهت تامین آبگرم مصرفی در سازه هایی با متراژهای مختلف مورد استفاده قرار داد. نوع شعله در آبگرمکن ایران شرق از نوع شمعک دائم بوده و با بهره مندی از سیستم ماژولار ارتفاع شعله را بر اساس فشار آب خروجی تنظیم می نماید که همین امر سبب شده در جلوگیری از اتلاف و هدررفت انرژی تاثیر بسزایی داشته باشد. یکی از ویژگی های این آبگرمکن ها اینست که به گونه ای طراحی و ساخته شده اند که توانایی کاکرد با گاز طبیعی و مایع را داراند. بنابراین در تمامی نقاط کشور حتی در شهرها و روستاهایی که از سیستم گازرسانی برخوردار نیستند می توان از این مدل آبگرمکن ها بهره مند شد. از دیگر ویژگی های منحصر بفرد این سری از تجهیزات که باعث شده در لیست 4 برند مطرح بهترین آبگرمکن در بازار قرار گیرند می توان به سیستم قطع هوشمند گاز، شیر اطمینان، گارانتی و خدمات پس از فروش، سطح کیفیت بسیار بالا اشاره نمود.

آبگرمکن بوتان

یکی از بهترین آبگرمکن موجود در بازار که طی سال های متمادی در اکثر ساختمان ها به چشم می خورد و به خوبی توانسته در این زمینه خودی نشان دهد،آبگرمکن بوتان  می باشد. این گروه تولیدی با هدف وارد کردن طراحی و تکنولوژی ایتالیایی به کشورمان، در سال 1332 شمسی با همت و کوشش مهندسین مجرب ایرانی تاسیس و به بهره برداری رسید. بوتان به دلیل بکار گیری قطعات ایتالیایی و همچنین طراحی مدرن و منحصر بفرد از همان سالهای ابتدایی توانست آبگرمکن هایی در خور هموطنان ایرانی تولید و روانه بازار رقابت نماید. آبگرمکن بوتان در مدل های آیوناز و شمعک دائم طبق جدیدترین تکنولوژی های روز دنیا به منظور به حداقل رساندن مصرف انرژی با رعایت استانداردهای بین المللی تولید و ارائه می گردد. سری BX آبگرمکن بوتان مجهز به توربولاتور بوده و به گونه ای طراحی شده اند که در مناطقی که میزان املاح و رسوب پذیری آب بالاست توانایی کارکرد و عملکرد مطلوب را دارا باشند. سری دیگر این آبگرمکن ها که از نام تجار با پسوند B برخودارند می توان نام برد. از ویژگی های منحصر بفرد این محصولات که توانسته اند در لیست بهترین آبگرمکن در بازار ایران قرار گیرند می توان به بهره مندی از سیستم ماژولار، گارانتی خدمات پس از فروش معتبر، بکارگیری قطعات ایتالیایی، رعایت استانداردهای داخلی و کیفیت اروپا، و قیمت مناسب در کنار کیفیت بسیار بالا اشاره نمود. همچنین این مدل آبگرمکن ها در دو مدل محفظه احتراق بسته و احتراق باز تولیده شده و بدون محدودیت می توان در فضاهای باز و سرپوشیده با توجه به موقعیت ساختمان نصب و اجرا نمود. این سری از آبگرمکن ها مناسب استفاده در ساختمان های اداری، تجاری و مسکونی با ظرفیت و بازدهی بسیار بالا تولید و ارائه می شوند.

آبگرمکن آزمون

یکی دیگر از برندهای مطرح در بازار که طی سالها متمادی توانسته به عنوان بهترین آبگرمکن شناخته می شود می توان به برند آزمون اشاره نمود. شرکت تولیدی آزمون کار در سال 1357 شمسی در ایران تاسیس و به بهره برداری رسید. یکی از دلایل محبوبیت آبگرمکن های آزمون تنوع در مدل محصولات می باشد، این گروه تولیدی با در نظر گرفتن شرایط نصب و نوع سوخت متنوع آبگرمکن هایی با موقعیت نصب دیواری وزمینی، با مصرف سوخت گازی و برقی با بالاترین سطح کیفیت تولید و ارائه می نماید. آبگرمکن برقی آزمون در حجم های مختلف مناسب استفاده در ساختمان ها و یا شهرهایی که با مشکل سیستم گازرسانی مواجه هستند، جهت تامین آبگرم بهداشتی کارایی موثری داشته و بدون محدودیت به دلیل تنوع ظرفیت در سازه های ساختمانی مورد استفاده قرار می گیرند. گروه تولیدی آزمون کار از ترموستات برقی فرانسوی با ایمنی دوبل جهت جلوگیری از ورود اتصالات برقی به داخل آب و افزایش ایمنی دستگاه بهره می برند. همچنین این تجهیزات طبق جدیدترین تکنولوژی های روز با راندمان بسیار بالا به شیوه ای مدرن طراحی و تولید می گردد. آبگرمکن های گازی آزمون نیز طوری طراحی شده که با کمترین میزان مصرف انرژی بیشترین کارایی را داشته و بدون نوسان دما آبگرم مورد نیاز را در کوتاهترین زمان پس از باز شدن شیر آب در اختیار کاربر قرار می دهد. بنابراین با توجه به این ویژگی ها همچنین تنوع محصول و نیز کیفیت بالای آبگرمکن های برقی برند آزمون کار در لیست بهترین آبگرمکن و به عنوان برند برتر معرفی می گردد.

  واما سوال آخر :پکیج دیواری به صرفه تر است یا آبگرمکن دیواری ؟

آبگرمکن های دیواری جایگزین آبگرمکن های مخزن دار و پکیج های دیواری هم جانشین موتورخانه ها شده اند که در دنیای امروز بهترین گزینه هستند چون از لحاظ مصرف سوخت، بسیار کم و کارایی بیشتری دارند.

 در پایان امیدوار هستیم تا این مقاله برای تمامی خوانندگان مفید بوده باشد.

 

اولین نفر باشید که دیدگاهش را می نویسد !

دیدگاه شما برای ما مهم است.