۰

جعبه ابزار یکی از وسایل مهم در هر خانه به حساب می اید ، چراکه با به وجود آمدن کوچکترین مشکلی و خرابی، خاطر نشان هستید که میتوانید تا حدی گوشه ای از مشکلات را مدیریت کنید تا خرابی بیشتری به بار نیاید و شاید باهمان جعبه ابزار دیگر برای خرابی های کوچک نیازی به  تعمیرکار حرفه ای نباشد.

در این مقاله سعی داریم تا شما را از اهمیت وجود جعبه ابزار در خانه باخبر کرده و به سوالات زیر پاسخ دهیم پس تا انتهای مقاله همراه ما باشید :

 

اگر فقط کمی حس تعمیراتی درخانه داشته باشید و منتظر بهانه برای تعمیرات مشکلات فنی منزل خود هستید ، داشتن یک جعبه ابزار برای نگهداری آچار ها و پیچ گوشتی و انبردست ضروری است .تا پیش از این جعبه ابزار ها ، یک جعبه فلزی ساده برای جمع آوری ابزار های دستی به حساب می امد اما امروزه شرکت های تولیدی ابزار آلات سعی کرده اند تا مجموعه ای از ابزار آلات دستی خود را تحت عنوان جعبه ابزار های خانگی به مشریان ارائه داده اند .

جعبه ابزار های خانگی مجموعه ای از اقلام ضروری برای انجام کارهای فنی خانه می باشد، به عنوان مثال: زدن میخ به دیوار، عوض کردن لامپ و کارهای برقی مختصر و یا بررسی شیر آلات همگی فعالیت های فنی هستند که به راحتی می‌توان با داشتن جعبه ابزار خانگی انجام داد.

شاید این جمله به گوش شما هم اشنا باشد :کسی چکش منو ندیده ؟ یا من تعدادی میخ نیاز دارم تمامی این جملات و سوالات نشانه نبود جعبه ابزار در خانه است ، هر خانه نیازمند وجود یک جعبه ابزار کامل است ، جعبه ابزاری متشکل از ابزار های اصلی و کاربردی.برای داشتن یک جعبه ابزار خانگی کافی است ابزار آلات دستی را بشناسید و براساس نوع نیاز خانه ی خود ابزار آلات دستی یا برقی را انتخاب کنید.

تاریخ دقیقی برای استفاده از جعبه ابزار نمی توان مشخص کرد، اما در قرن نوزدهم یک نجّار پیانو‌ساز برای نگهداری ابزار خود با چوب یک جعبه ابزار ساخت که ابعاد آن ۵۰ سانتی متر در یک متر بود. این جعبه ابزار توانایی نگهداری ۳۰۰ ابزار مختلف را داشت. نام سازنده این جعبه ابزار استاد‌لی است. این جعبه در حالت خالی و بدون ابزار ۳۲ کیلوگرم و در حالتی که پر از ابزار بود ۷۰ کیلوگرم وزن داشت. استاد‌لی قبل  از اینکه از دنیا برود جعبه ابزار دست ساز خود را به دوستش هدیه داد. در آخر نیز نوه دوستش آن را به صورت امانت به موزه ملی آمریکا داد.

 

در واقع جعبه ابزار ، یک جعبه از جنس پلاستیک یا فلز است که از چند کشو یا چند قسمت مختلف برای قراردادن ابزار ها تشکیل شده است  ،جعبه ابزارها  معمولا از جنس پلاستیک یا فلز ساخته میشوند .

جعبه ابزار های پلاستیکی :این نوع جعبه ابزار برای ابزار های سبک به کار میرود ،چراکه پلاستیک تحمل وزن بالا را ندارد در عین حال وزن جعبه بسیار سبک می باشد ، که به حمل و جابه جایی راحت تر آن کمک میکند ، به دلیل وزن سبک و استفاده ی راحت این جعبه ابزار ها برای استفاده خانگی نیز مناسب میباشد .

جعبه ابزار فلزی : این نوع جعبه ابزار دارای بدنه فلزی است و تحمل نگهداری ابزار سنگین وزن را دارد، این نوع جعبه ابزار معمولا دارای یک جا قفلی است، که به وسیله یک قفل آویز می توانید آن را قفل نمایید. این جعبه ها امنیت ابزار شما را هم تضمین می  کنند ، یعنی اگر جعبه را نزد کسی بسپارید می توانید مطمئن شوید که شخص نگهدارنده به ابزار شما دسترسی ندارد.

اگر یک تعمیر کار حرفه ای هستید و برای نگهداری قطعات کوچک تر نیاز به فضا دارید ،از جعبه ابزار های فلزی و کشودار  استفاده کنید .

ابزار وسیله ای است که برای تولید چیزی یا انجام کاری استفاده می شود اما در طی فرایند تولید استفاده نمیشود .ابزار آلات دستی ، ابزار آلات ساده اما در عین حال کاربردی هستند که عبارت است از :پیچ گوشتی ، آچارها ، اره ، انبردست ،چکش ، سوهان ،فرچه و قیچی میشود .

اگر بخواهیم به زبان ساده تر و به صورت عامیانه  ابزار های دستی را معرفی کنیم ، ابزار آلات دستی ،ابزار هایی هستند که کاملا  با دست و نیروی انسانی و با وارد کردن نیرو مورد استفاده قرار میگیرند .

ابزار های مختلف مورد نیاز در منزل را میتوان بر اساس فاکتور های مختلفی دسته بندی نمود که مهم ترین فاکتور آن میتوان به نیروی محرکه اشاره کرد ، برهمین اساس سه گروه کلی برقی ، بادی ، دستی را میتوان به عنوان زیر گروه ابزار آلات بشناسیم .

ابزار آلات دستی به صورت کلی به سه دسته زیر تقسیم بندی می شود :

ابزار اندازه گیری

در طراحی و تولید و یا نصب قطعات و تجهیزات مختلف همیشه نیاز به ابزار اندازه گیری می باشد که تاثیر بسیار زیادی بر خروجی کار دارند. به عنوان مثال در کارگاه نجاری که نیاز به برش چوب در قطعات مطابق با اندازه در، پنجره، کمد و غیره می باشد، نمی توان بدون اندازه گیری کار را درست انجام داد. به همین خاطر است که در لیست ابزار دستی می توان تنوع بالایی از ابزارهای اندازه گیری را مشاهده نمود. از کاربردی ترین ابزارهای مورد نیاز برای اندازه گیری در نجاری، ساختمان سازی و مصارف خانگی و ابزار صافکاری غیره می توان به انواع متر (پارچه ای، تاشو)، گونیا ، نقاله، کولیس و زاویه سنج  های مختلف اشاره نمود. در تمام این گروه از ابزارها هیچ نیروی جانبی مانند برق و یا فشار باد مورد نیاز نمی باشد.

 به طور کلی از این ابزار جهت اندازه گیری و اندازه گذاری برروی قطعات در حین تعمیر استفاده می شود.

ابزار های اندازه گیری شامل انواع متر های دستی موجود در بازار و مترهای لیزری میشود ، متر های دستی متداول ترین نوع متر ها هستند اما متر های لیزری باانرژی لیزر کارکرده ،این متر ها نوری از خود متصاعد میکنند  که قابل هدایت و اندازه گیری  می باشدوسيستم با توجه به طول موج ايجاد شده از نور ليزر، اندازه آن را روی صفحه مخصوص نشان می دهد.

انبرها

انبر یکی از مهم ترین ابزار هایی  می باشد که تنوع زیادی داشته و کاربری زیادی در زمینه تعمیرات خانگی یا صنعتی دارد،به طوریکه می توان این ابزار را در دو گروه ثابت و دو کاناله یا قابل تنظیم تقسیم بندی نمود.

 در نوع ثابت دهانه انبر مقدار مشخصی داشته اما دهانه انبر دو کاناله را می توان به اندازه مورد نیاز تنظیم کرد. تمام انبرها در گروه ابزار دستی قرار می گیرند و استفاده از آنها به نیروی دیگری جز نیروی بدن انسان نیاز ندارد. انبر کلاغی، انبر سیم لخت کن/کابل شو، انبر الکترونیک، انبر سیم چین، انبر قفلی، انبر فنس، دم باریک و انبر لغزش مشترک از جمله این انواع پرکاربرد ابزار دستی هستند که همگی در خانواده انبرها قرار دارند.

آچار ها

اخرین گزینه در تقسیم بندی ابزار های دستی هستند ،آچارها می باشند که در جعبه ابزار تمام صنایع حضور پر رنگی دارد. از این گروه ابزار در اغلب مواقع برای باز و بسته کردن پیچ و مهره استفاده میشود و در دو گروه کلی تخت و رینگ تقسیم بندی میشود. از انواع آچار می توان به آچار تخت، رینگ، ترکیبی، آچار کوتاه، آچار بکس، آچار جغجغه ای، آچار چکش خور، آچار چرخ، سرعتی و آچار پین اشاره کرد.

برای خرید جعبه ابزار خانگی ،پارامتر هایی لازم را در نظر بگیرید و سپس برای خرید آن اقدام کنید .

اولین نکته و مهم ترین نکته اندازه ی جعبه ابزار است .

چیزی که شما را در این مسیر کمک می‌کند و می‌تواند معیار انتخاب قرار گیرد، دقت در اندازه بزرگترین وسیله‌ای است که شما می‌خواهید در جعبه قرار داده و از آن استفاده نمایید.

البته در کنار مورد بالا، توجه به میزان فضای اشغال شده از سوی جعبه و همین‌طور سهولت در حمل و نقل آن نباید نادیده گرفته شود. زیرا جابه‌جایی جعبه‌های بزرگ کمی سخت و دشوار است.

نکته دوم انتخاب جنس جعبه ابزار است اگر تنها مایل به درست کردن یک جعبه ابزار خانگی و جلو دستی هستید بهتر است از جعبه ابزار های پلاستیکی استفاده کنید اما اگر به دنبال جمع کردن جعبه ابزاری کامل هستید که تمامی مشکلات راپوشش دهد و به کمک آن بتوانید از پس هر خرابی و مشکلی بر بیایید بهتر است جعبه ابزار های فلزی را انتخاب کنید چرا که قطعا یک جعبه ابزار کامل سنگین بود .

خب حال باید ان نکته را در نظر گرفت که چگونه یک جعبه ابزار با محتویات و ابزار آلات کامل داشته باشیم ،ما در این قسمت از مقاله  با 10 گام ساده جعبه ابزار خانگی شما را تکمیل میکنیم.

1-پیچ گوشتی

این ابزار در هرخانه ای وجهت انجام کارهای مختلف مورد استفاده قرار میگیرد ، پس بهتر است حتما یک ست کامل پیچ گوشتی را در جعبه ابزار خود جای دهید .

تنوع پیچ گوشتی ها انقدر زیاد است که شاید تمام انها در جعبه ابزار خانگی شما جای نگیرد اما برای تعمیرات معمولی خانه ی خود حتما به یک پیچ گوشتی چهارسو ، دو سو و یک فازمتر نیازمند هستید ،البته نوعی از پیچ گوشتی ها نیز موجود می باشد که بدنه و سری آنها قابل تعویض و جدا شدن می باشد و کم جا تر از سایر پیچ گوشتی های معمول  جا میگیرند.

در انتخاب پیچ گوشتی برای جعبه ابزار خود علاوه بر انتخاب صحیح سایز و مدل پیچ گوشتی حتما جنس دسته پیچ گوشتی و مدل آن را در نظر بگیرید ،دسته پیچ گوشتی باید کاملا ارگونومیک طراحی شده باشد،دسته پیچ گوشتی نقش مهمی را در وارد کردن نیرو  بازی میکند ،پس حتما از اتصال صحیح بین دسته و سری پیچ گوشتی مطئن شوید.

جنس بدنه پیچ گوشتی حتما باید از جنس کروم وانادیوم باشد تا در طولانی مدت دچار خوردگی و زنگ زدگی نشود، حتما علاوه بر پیچ گوشتی های معمولی ، پیچ گوشتی های ضربه خور را نیز برای برخی از کارهای تخصصی تر تهیه کنید اما دقت داشت باشید علاوه بر سری فولادی برای این مدل از پیچ گوشتی ها ،بدنه آن نیز باید از مقاومت بالاتری نسبت به پیچ گشتی های معمولی برخوردار باشد.

یکی از انواع پیچ گوشتی های نام اشنا فاز متر ها هستند ،این پیچ گوشتی ها از ابزار هایی است در هر خانه ، کارگاه یا مغازه دیده شده و کاربرد فراوانی نیز دارد .

فاز متر ها نیز جزو ابزاری هستند  که هم به صورت عمومی و هم در کارهای تخصصی مانند برق کاری مورد استفاده قرار میگیرد، این ابزار در عین سادگی برای برق کارها ارزش زیادی دارد چراکه  ، این وسیله در پروژه های برق کاری برای تشخیص فاز از نول مورد استفاده قرار میگیرد .

2-چکش ها

چکش ها ساده ترین اما پرکاربردترین ابزار در جعبه ابزار خانگی هستند حتما باخودتان می پرسید چرا؟

شما برای کوچکترین کار در تعمیرات خانه به چکش نیاز دارید ،ازمیخ زدن به دیوار برای آویزان کردن قاب عکس ها به دیوار تا کارهای سخت تر و پیچید تر چکش ها به داد شما میرسند .

برای خرید چکش نیاز به دانش زیادی نیست  ،تنها کافی است میزان بودجه و میزان فضایی که در جعبه ابزارتان برای آن در نظر گرفته اید  را به یاد  داشته باشید و براساس ان چکش مورد نظر خود را خریداری کنید.

نخستین و مهمترین نکته در خرید چکش  اندازه و وزن آن است ، یادتان باشد یک چکش بلند نیاز به فضای بیشتری دارد  ، پس حتما به وزن و اندازه ی چکش دقت کنید.

سری چکش میتواند از جنس های مختلفی مانند  پلاستیک فلز یا حتی چوب باشد اما دقت داشته باشد تمامی این سری ها برای کاربردی خاص در نظر گرفته شده اند .

شکل سری چکش از دیگر نکات مهم در خرید یک چکش باکیفیت است ،چکش هایی با دو سری برای دوکاربرد متفاوت در نظر گرفته شده اند اگر دقت کرده باشید بعضی از چکش ها دارای دو شکل متفاوت سری مثلا دایره ای و مربعی و بعضی از چکش ها علاوه بر یک سری مربع یا دایره شکل دارای یک سری به عنوان میخ کش نیز هستند .

از دیگر فاکتورهای بسیار مهم در خصوص انتخاب و خرید چکش توجه به طراحی و جنس دسته آن است. یادتان باشد کار با چکش به معنای در دست گرفتن آن است و به همین منظور محصول انتخابی شما باید دارای دسته ای با طراحی مناسب و کاملا ارگونومیکی باشد تا شما بتوانید به راحتی از آن استفاده نمایید. جنس دسته این مدل از ابزارآلات نیز از دیگر موارد مهم در خصوص خرید این قبیل از ابزارهای دستی بحساب آورده می شود که یا از چوب ساخته شده است و یا از فلز و پلاستیک؛ از قلم نیافتد برخی از برندها بر روی دسته محصولات خود از روکش فایبرگلاسی نیز برای عدم لغزش محصول به هنگام قرار گرفتن در دست استفاده می کنند.

3-آچار ها

آچار ها از دیگر ابزار مهم و حیاتی در جعبه ابزار خانگی شما هستند ،استفاده از آچار درست به شما کمک میکند تا کارتان را آسان و بدون دردسر انجام دهید.

آچار فرانسه

آچار فرانسه برای باز وبسته کردن  انواع پیچ و مهره ها کاربرد دارد ،فک پایینی این آچار ها برای تنظیم  دهانه آچار به صورتی  طراحی شده است که قابلیت باز  و بسته شدن دارد.

از آچار فرانسه ،تحت عنوان آچارهی همه کاره یاد میشود  چراکه به کمک این آچار ها میتوان کلیه پیچ مهره ها را باز نمود ،آچار فرانسه نوعی اچار برای باز کردن پیچ و مهره‌های چهار و شش گوشه است، این اچار شامل یک دهانه ثابت و یک دهانه متحرک می باشد، که به وسیله چرخاندن یک پیچ دهانه متحرک از دهانه ثابت فاصله گرفته یا نزدیک می شود، همین امر باعث شده که به وسیله این اچار بتوانید انواع پیچ و مهره در سایزهای مختلف را باز و بسته نمایید.

انواع آچار فرانسه :اچار فرانسه عایق برق ،آچار فرانسه لب باریک ، اچار فرانسه شلاقی دو طرفه ،اچار فرانسه صنعتی .

کاربرد های این وسیله در صنعت به قدری زیاد است که فقط محدود به باز وبسته کردن انواع پیچ و مهره  در سایز های مختلف نمی شود ،از دسته بلند این آچار میتوان  به عنوان اهرم برای  فشاردادن  به یک قسمت استفاده کنید .

آچار ها مزیت و فواید زیادی دارند که میتوان به موارد زیر اشاره کرد :

برای خرید این آچار لازم است تا نکاتی مانند جنس ، قیمت و اندازه دهانه آچار را در نظر بگیرید ،نوع و اندازه ی دسته نیز از اهمیت  ویژه ای برخوردار است .

آچار یک سر تخت یک سر رینگی

اچار یک سر تخت و یک سر رینگی نیز برای باز کردن پیچ و مهره ها استفاده می شود .

آچار دو سر تخت

آچار دو سر تخت در اندازه‌های مختلف استاندارد و متریک وجود دارد و همانند آچارهای دیگر برای باز و بسته کردن پیچ و مهره‌ها کاربرد دارد. دو سر تخت این آچار معمولا در یک اندازه تولید می‌شوند. مدل‌های متصل یا انعطاف‌پذیر آن به شما اجازه می‌دهند که از زاویه‌های مختلف با آن کار کنید.

آچاریک سر تخت یک سر رینگی جغجغه ای

عملکرد سر رینگی جغجغه‌ای این آچار به گونه‌ای است که به آسانی در یک جهت حرکت می‌کند و از جهت مخالف به پیچ یا مهره متصل می‌شود تا بدون نیاز به خارج کردن ابزار بتوانید اتصالات را باز و بسته کنید. آچار یک سر تخت یک سر رینگی جغجغه‌ای برای باز و بسته کردن پیچ و مهره‌ها طراحی شده و در اندازه‌های استاندارد و متریک تولید می‌شود. برخی از مدل‌های این آچار به سرهای متحرک مجهز هستند که برای فضاهای تنگ کاربرد دارد.

 

آچار آلن ، آچار آلن ستاره ای

از این مدل آچار برای باز و بسته کردن پیچ و مهره های  شش ضلعی استفاده می شود ، این آچار معمولا  به صورت تکی  یا ست تاشو به فروش میرسد ، دسته این آچار برای عملکرد بهتر اهرمی می باشد .

این نوع از آچار آلن برای باز وبسته کردن  پیچ و مهره هایی  با سرستاره ای طراحی شده است .

4-انبر ها

تنوع انبر ها در بازار بسیار زیاد و تخصصی است اما متداول ترین آنها، انبردست ها ، دم باریک ها و سیم چین ها،دم خم هستند .

انبر سیم چین

از انبر سیم چین برای برش اشیایی مانند سیم ها، پیچ واشای دگر مورد استفاده قرار میگیرد .،سیم چین ها به دلیل تیغه تیزی که دارند  برای در آوردن میخ های ریز نیز مناسب هستند .این ابزار از جمله ابزار های پرکاربرد در حوزه ی برق هستند  که به منظور قطع ، برش یا لخت کردن سیم و کابل مورد استفاده قرار میگیرند .

 انبر دم باریک

انبر دم باریک ها نوعی انبر دست هستند که نسبت به آرواره های انبردست بلند تر هستند وشکل آنها شبیه به مخروط است . رای نگه داشتن، خم کردن،  و بریدن معمولا سیم و کابل مورد استفاده قرار میگیرد. استفاده دم باریک شبیه انبردست است اما به دلیل شکل خاص می‌توان از آن‌ در فضاهای محدود که جای کافی برای وارد کردن زبانه‌های انبردست وجود ندارد یا جاهایی که دهانه کوتاه انبردست به آن نمی‌رسد، استفاده کرد. برای نگه داشتن و خم کردن صفحات فلزی نازکتر و همچنین قرار دادن وسایل ریزی مثل واشر در جای خودشان هم میتوان از این ابزار استفاده کرد.

انبردست 

رایج ترین نوع انبر ها ، انبردست ها هستند ، گونه‌ای از انبر است که برای نگه داشتن، چرخاندن،‌ خم کردن و بریدن سیم و کابل یا حتی بریدن یا خم کردن قطعات فلزی کوچک مثل پیچ یا قطعات فلزی و بیرون کشیدن میخ از چوب استفاده می‌شود.

انبر دست از دو اهرم به هم متصل شده ایجاد میشود. نوک آن برای نگه داشتن اشیا و قسمت میانی دهانه انبر برای بریدن سیم استفاده میشود. دسته‌های آن دارای یک روکش لاستیکی است تا در دست گرفتن آن راحت‌تر و همچنین در برابر جریان برق عایق باشد. نوک انبر دندانه دندانه است تا وسیله ای که توسط انبردست گرفته شده از آن سر نخورد.

انبر دم خم

دم خم ها مدلی از دم باریک ها هستند ؛ که نو آنهادارای زاویه 45 یا 90 درجه هستند  و کاربردی مشابه دم باریک دارند اما برای مواردی به کار می رود که فضای ارتفاعی معمولا کمی بالاتر از سطح کار بوده  و دم باریک معمولی را نمیتوان  وارد چنین فضایی کرد .

 

5-متر ها

متر یک ابزار مهم در جعبه ابزار خانگی شما است می پرسید چرا ؟

حتما برایتان پیش آمده برای اندازه گیری پنجره ، پرده ها  یا اتاق به اهمیت وجود متر در خانه پی برده باشید .

بهتر است از متر های محافظه دار استفاده کنید تا در طولانی مدت و در کنار ابزار های دیگر اسیب نبیند همچنین حتما به یاد داشته باشید که متر دارای روکش باشد و نوشته های روی آن کاملا واضح چاپ شده باشد .

6-تراز

تراز ابزاری باری اطمینان از صاف بودن سطوح می باشد ،پس وجود آن در جعبه ابزار خانگی ضروری است .

7- چراغ قوه

شاید با خودتان فکر کنید خب همه ی افراد منزل گوشی دارند و تمامی گوشی ها هم چراغ قوه .اما وجود یک چراغ قوه  بزرگ و حرفه ای در خانه لازم و ضروری است.

8- موارد متفرقه

موارد متفرقه شامل کلیه مواردی میشود که به نظر افراد ریز و یا بلا استفاده هستند اما ممکن است در صورت خرابی یا وجود مشکل در منزل به کار بیاید .

 

9-دریل

ابزار اصلی در هرخانه دریل های شارژی هستند ، اگر در انتخاب این وسیله دقت کافی را داشته باشید این وسیله میتواند جایگزین تمامی پیچ گوشتی های موجود در جعبه ابزار شما نیز باشد به شرط اینکه همیشه شارژ داشته باشد .

اولین سوال  ومهمترین سوالی که برای خرید دریل به سراغتان می آید این است که دریل برقی بخرید یا شارژی .

مهمترین ویژگی در دریل های شارژی  جابه جایی راحت و بدون دردسر آن است ،دریل هایی که در ولتاژ ۱۲ تا ۱۸ ولت کار می کنند، تقریبا برای تمام کارهای خانگی مناسب هستند. ولی اگر به دنبال یک پیچ گوشتی معمولی (نه یک دریل پیچ گوشتی) هستید، ولتاژی بین ۴ تا ۸ ولت برای کار شما مناسب است، دریل های برقی درمقایسه با دریل های شارژی قدرت بیشتری دارنداما به خاطر متراژ سیم ، کاربران را دچار محدودیت می کنند .

دریل های شارژی معمولا برای استفاده خانگی بهتر هستند چراکه قابلیت تنظیم سرعت دارند ، از سرعت بالاتر برای سوراخ کردن و برای  باز و بسته کردن پیچ ها از سرعت پایین تر استفاده می شود .

دریل های شارژی وزنی سبک  دارند که برای باز وبسته کردن  پیچ های کوچک  نیز مورد استفاده قرار میگیرد اگر کارتان دائما با باز بسته کردن پیچ در خانه می باشد به جای دریل های شارژی از پیچ گوشتی های شارژی استفاده کنید.

اولین نفر باشید که دیدگاهش را می نویسد !

دیدگاه شما برای ما مهم است.