۰
در مورد قیر بیشتر بدانیم

در مورد قیر بیشتر بدانیم!

قیر از مهمترین و موثرترین مصالح ساختمانی عایقکاری سنتی است. قیر از هیدروکربورهای مختلف تشکیل شده و قابلیت تغییر در برابر فشار و حلال ها را دارد.این عایق ساختمانی در مقابل الکتریسیته و رطوبت عایق و در برابر اسیدها، بازها و نمک ها پایدار است و همچنین خاصیت چسبندگی به سایر مصالح ساختمانی را دارد.قیر در گرمای زیاد تجزیه می شود و در مقابل نیروهای وارده، عوامل جوی و حرارت های معمولی مقاوم بوده و تمام خواص ذکر شده را به مدت طولانی در خود حفظ می کند.

انواع قیر

به طور کلی دو نوع قیر وجود دارد:

قیر معدنی

قیر معدنی به دو صورت آزاد و آماده با ناخالصی های زیاد و ماسه های قیری در طبیعت وجود دارد. ماسه های قیری، سنگ هایی هستند که در طول زمان قیر یا نفت خام روی سنگهای نفوذپذیر قرار گرفته و به داخل آنها نفوذ کرده است. از این سنگهای قیری در راهسازی استفاده می کنند.

قیرهای پالوده

قیر پالوده سنگین ترین جسم موجود در نفت خام است و از پالودن نفت خام به دست می آید. نفت خام را حرارت می دهند و در دمای 350 درجه، قیر به دست می آید. قیرهای پالوده را با توجه به خواص آنها نامگذاری می کنند و هر کدام از این قیرها دارای ویژگی های مشخصی مانند درجه اشتعال، درجه نفوذ، درجه نرمی، درجه شکستن، درجه غلظت و خاصیت انگمی می باشند. نوع قیرهای مصرفی در ساختمان و راه سازی متفاوت است. در ساختمان، بیشتر قیرهای 60-70 و 15-95 استفاده می شود و به نام قیر شل و سفت معروف اند. قیرهای مورد استفاده در ساختمان در مکان مشخص و با شرایط جوی مشخصی مورد استفاده قرار می گیرد، اما قیرهای راه سازی در ارتباط مستقیم با عوامل جوی متفاوت و ضربه های ناشی از حرکات وسائل نقلیه است و باید مقاومت و خاصیت چسبندگی بالایی داشته باشد.

با توجه به نوع قیر، چگونگی کاربرد آن در صنایع مختلف به شرح زیر است:

قیرهای جامد

قیر جامد از تقطیر نفت خام فراهم و برحسب درجه های نفوذ مختلف تولید می شود. حدود درجه های نفوذ قیرهایی که در ایران تولید می شوند از 10 تا 300 دهم میلی متر در دمای 25 درجه سیلسیوس است. قیرهای تولید شده در ایران عبارتند از 50/40، 70/60، 100/85، 150/120، 300/200.

قیرهای دمیده

حساسیت قیرهای دمیده نسبت به دما کمتر است و از آنها بیشتر برای پرکردن ترک های روسازی بتنی و درزها استفاده می شود. قیرهای خالص نیمه جامد یا قیرهای با درجه نفوذ 300/200، 100/85، 70/60 را با دمیدن هوای تحت فشار و دمای 200 تا 300 درجه سیلسیوس اولیه به نام قیرهای دمیده تولید می کنند.

قیرهای محلول

نوع دیگری از قیرها، قیرهای محلول در مواد نفتی می باشند. نوع و کیفیت این قیرها بستگی به نوع قیرهای خالص اصلی و کیفیت حلال ها و مقدار آنها دارد. هر قدر حلال مصرفی زیادتر باشد، قیر محلول، شل تر و روان تر است. با توجه به نوع حلال، قیرهای محلول به سه دسته تقسیم می شوند:

قیرهای محلول زودگیر (R-C)، با حلال بنزین، که با توجه به درصد قیر موجود در حلال به 6 دسته (از 0 تا 5) تقسیم می شود.

قیرهای محلول کندگیر (M-C)، با حلال نفت سفید، که با توجه به درصد قیر موجود در حلال به 6 دسته (از 0 تا 5) تقسیم می شود.

قیرهای دیرگیر (S-C)، با حلال نفت سیاه، که با توجه به درصد قیر موجود در حلال به 6 دسته (از 0 تا 5) تقسیم می شود.

قیرهای اصلاح شده

برای اصلاح برخی از خواص قیر و جلوگیری از نمایان شدن سنگدانه ها، تغییر شکل و ترک و سخت شدن و کهنه شدن طیف وسیعی از مواد معدنی، آلی و طبیعی به قیر افزوده می شود. قیرهای اصلاح شده برحسب نوع افزودنی های آن به سه گروه اصلی شامل، قیرهای اصلاح شده پلیمری، اصلاح شده با پودر لاستیک، اصلاح شده با مواد شیمیایی تثبیت شده، تقسیم می شوند.

قیر امولسیون

از قیرهای مورد استفاده در راه سازی امولسیون قیر است. امولسیون قیر عبارت است از مخلوط ذرات ریز قیر در اندازه ی میکرون که در آب شناور است. برای استفاده از این نوع قیر، دانه های سنگ را در امولسیون ریخته و مخلوط می نمایند و در سطح پهن می کنند، پس از تبخیر شدن آب- که به این عمل شکستن امولسیون قیر می گویند- ذرات قیر دور دانه ها نشسته و آنها را بهم می چسباند. زمان شکستن قیر به جنس قیر، جنس مصالح سنگی، میزان رطوبت و گرمای محیط بستگی دارد. این نوع قیر برای مکان های مرطوب مناسب است.

علاوه بر قیر، عایق های رطوبتی پیش ساخته قیری (پلیمری تک لایه پیش ساخته، پیش ساخته با قیر اصلاح شده توسط پلیمرها)، وجود دارند که به صورت رول ساخته می شوند و قابل اجرا در محل هستند. یک طرف این رول ها با پودر معدنی، مانند تالک یا روکش آلومینیوم و طرف دیگر با پلی اتیلن قابل ذوب با حرارت مشعل پوشانده می شود. حداکثر زمان مصرف این رول از تاریخ تولید، شش ماه است و باید در فضای سرپوشیده و خشک نگهداری شود و نباید رول ها را روی هم قرار داد.

 

 

 

اولین نفر باشید که دیدگاهش را می نویسد !

دیدگاه شما برای ما مهم است.