۰
رازهای خانه تکانی سریع

خانه تکانی، سنتی است که از دیر باز در ماه های اخر سال در خانه های ایرانی انجام می شود ،این کار نویدی از رسیدن بهار و شروع سال جدید است .

افراد معتقد هستند باخانه تکانی و زدودن خانه های خود از گرد وغبار ، دور ریختن وسایل کهنه و جایگزین کردن آن با وسایل نو میتوانند انرژی مثبت وسرزندگی را در بهار به خود هدیه دهند .

روانشناسان بعد از تحلیل سنت خانه تکانی  معتقد هستند :خانه تکانی به افراد جرات رهایی از وابستگی را میدهد و فرصت دور ریختن خاطرات بدی را که در ذهن آنها نقش بسته است را فراهم میکند .

خانه تکانی اولین مشخصه نزدیک شدن به سال نو و زدودن پلیدی های روح است.

در این مقاله نکات جالبی از خانه تکانی را بیان می کنیم که دانستن آنها قبل از انجام خانه تکانی خالی از لطف نیست.

مطالب بیان شده در این مقاله :

 • آیین خانه تکانی از کجا نشات گرفته است؟
 • خانه تکانی در گذشته چگونه بوده است ؟
 • خانه تکانی در کشور های دیگر چگونه است؟
 • خانه تکانی در شهرهای دیگر ایران چگونه است ؟
 • فواید خانه تکانی چیست؟
 • خانه تکانی را از کجا شروع کنیم ؟
 • نکات مهم در خانه تکانی عید چیست؟
 • چک لیست خانه تکانی شامل چه مواردی می شد ؟
 • اشتباهات رایج در خانه تکانی چیست؟

 

 • آیین خانه تکانی از کجا نشات گرفته است ؟

آیین خانه تکانی از این اعتقاد نشات گرفته است که برخی براساس جشن فروهر ها  اعتقاد دارند فروهر ها یا نیروهای  مینویی سالی یکبار آن هم در آستانه فروردین ماه  که ماه فروهر ها حساب می شود  برای رستاخیزی به منزل باز میگردند  اگر خانه را پاکیزه و مرتب ببینند خوشحال شده  و برای برکت و شادکامی خانواده و خانه دعا میکنند .

اعتقاد دیگر این است که گفته می شود پس از ورود آریایی ها به ایران ،مراسم خانه تکانی تداوم پیدا کرد چراکه آنها اعتقاد داشتند در روز عید  روح در گذشتگان آنها به خانه ها باز میگردند  و به همین علت اعتقاد داشتند برای پذیرایی از انها خانه باید مرتب باشد .

 • خانه تکانی در گذشته چگونه بوده است ؟

در گذشته تمیز کردن خانه تنها به زدودن فرش ها از گرد وغبار و شستن آنها محدود نمی شد ،در گذشته به علت رواج ظروف مسی و روحی یکی از مهم ترین سنت ها پیش از شروع عید نوروز سفید کردن ظروف روحی و مسی بود یکی دیگر از سنت های خانه تکانی در ایران قدیم ، زدودن ظروف سفالی گذشته و جایگزین کردن ظروف سفالی جدید بوده است.

نکته جالب در خصوص خانه تکانی در گذشته این مورد است که ایرانیان 5 روز اخر سال را در تقویم حساب نکرده و به آن پنجه دزدیده شده می گفتند و اعتقاد داشتند که در این 5 روز  باید آلودگی ها و گرد وغبار را از منزل و زندگی خود دور کنند .

 • خانه تکانی در کشور های دیگر چگونه است ؟

جشن نوروز  برای ایرانیان مصادف با شروع سال جدید است و ازروزهای قبل برای رسیدن به آن در تکاپو هستند، اما نوروز فقط برای ایرانیان نیست  و مردمان کشور های همسایه نیز این عید بزرگ را جشن میگیرند و هرکدام آداب و رسوم مخصوص به خود را دارند و مانند ایرانی از پیش از شروع آن در تکاپو تدارکات آن هستند و در همین راستا خانه تکانی را نیز فراموش نمیکنند .

مثلا در چین نوروز را با جشنی به نام نینیابات آغاز میکنند و یکی از اصول آن زدودن گرد و غبار است ، چینی ها این کار را نشانه زدودن بدشانسی های سال گذشته و ساختن بستری جدید برای موفقیت های سال جدید می دانند تنها در چین شاهد این ماجرا و این مراسمات عجیب نیستیم بلکه در تایلند هم پیش از شروع عید نوروز جشنواره ای دوروزه به نام سان کران وجود دارد که در آن علاوه بر نظافت منازل خود ، به نظافت معابد و مجسمه هانیز می پردازند و اعتقاد دارند این کار برایشان عافیت و شانس به همراه دارد .

عید نوروز در تاجیکستان عید سرسال نامیده میشود و مردم برای فرارسیدن آن شور و شوقی عجیب دارند ،تاجیکی ها بنا بر رسم دیرینه خود در هنگام طلوع خورشید دو دسته جارو را در جلوی درب منزل خود میگذارند و پس از طلوع کامل خورشید خانواده ها با بیرون آوردن وسایل خود هر کدام به زدودن گرد وغبار از آنها مشغول شده و در انتها صابخانه یک پارچه قرمز رنگ  را که به معنای برکت وخوشبختی وسعادت است در سر در منزل خود می آویزد.

در قزاقزستان نیز در شب سال نو صابخانه دو عدد شمع را در سر در منزل خود روشن میکند  و خانه اش را خانه تکانی میکند  زیرا اعتقاد دارند تمیز بودن خانه در شب عید باعث می شود تا افراد خانه به بدبختی ای بیماری دچار نشوند .

 • خانه تکانی در شهر های دیگر ایران چگونه است ؟

در ایران به علت وجود قومیت های مختلف سنت های خانه تکانی کمی متفاوت است که در ادامه به بررسی تعدادی از آنها می پردازیم:

یکی از شهر هایی که از یر باز سنت خانه تکانی در حفظ کرده است آذربایجان است ، در این شهر مردم رسم دارند قبل از شستن فرش های خود ،با چوب بر تار و پود فرش میزنند تا گرد و خاک از روی ان بلند شود .

در قزوین مردم اعتقاد دارند که حتما باید فرش های خود را بشویند به همین علت پیش ازشروع سال جدید در حیات و کوچه های محله ی خود به شستشوی فرش های خود مشغول هستند .

مراسم خانه تکانی عید نوروز در نواحی شمال کشور مانند بهشهر، نکا، گلوگاه  از دو هفته قبل از پایان سال شروع می شود و از اهمیت زیادی برخوردار است. همچنین مردم خطه شمال کشور به انداختن سبزه با گندم، جو، عدس و برخی حبوبات دیگر شدیدا معتقدند و به نوعی می گویند این سبزه انداختن شگون دارد. نوروزخوانی یکی دیگر از رسومات شهرهای شمالی است.

 • فواید خانه تکانی چیست؟

خانه تکانی باعث می شود که آلودگی ها و میکروب ها از خانه زدوده شود اما ایا صرفا هدف خانه تکانی فقط تمیز کردن خانه است؟

بدون شک اولین و مهم ترین فایده پاکیزگی سلامت افراد است اما قطعافواید دیگری نیز دارد ، طبق تحقیقات انجام شده در دانشگاه ایندیا  بین خانه ی تمیز  و سلامت جسمانی و روحی افراد رابطه ی تنگاتنگی وجود دارد ، محققین دریافتند افرادی که در محیط های تمیز زندگی و کار میکنند در پایان روز روحیه بهتری نسبت به افرادی دارند که در محیط های شلوغ مشغول به کار هستند .

بهم ریختگی ، میکروب هاو آلودگی ها می توانند بسیاری از فعالیت های روزانه ما رو مختل کنند اما خانه تکانی و تمیز کردن منزل فواید بسیاری دارد که به صورت مختصر به تعدادی از آنها اشاره کردیم:

 • کاهش سح استرس:

درهم ریختگی بینایی منجر به بهم ریختگی ذهنی می شود. ممکن است فکر کنید که می توانید با درهم ریختگی اطراف خود زندگی کنید و به آن عادت کرده اید اما به احتمال زیاد بیشتر از آنچه تصور می کنید این بهم ریختگی میتواند  روی شما تأثیر منفی بگذارند. یک مطالعه در سال 2010 در بولتن شخصیت و روانشناسی اجتماعی نشان داد که زنان دارای خانه های نامرتب سطح کورتیزول بالاتری نسبت به خانه های مرتب دارند. معنی آن چیست؟ سطح استرس شما با فضای شما مرتبط است. نظم دادن به خانه و نظافت منزل شما می تواند به شما در کنترل استرس کمک کند.

 • کنترل آلرژی ها:

یک خانه تمیز مکان های کمتری را برای پنهان شدن میکروب ها و باکتری ها ایجاد می کند. بعلاوه ، گرد و غبار و مواد آلرژی زا به مرور زمان در موکت ، تختخواب و روتختی جمع می شوند و در بدتر شدن آلرژی و آسم نقش دارند. به طور خلاصه ، فواید یک خانه تمیز برای سلامتی واضح است. اگر می خواهید خود و خانواده خود را سالم نگه دارید ، تمیز کردن به طور منظم یک امر ضروری است.  به فکر شسته شدن سطوح خود باشید. هرچه وسایل شما بیشتر باشد ، گرد و غبارگیری و ضد عفونی کردن آن سخت تر است،خانه ای به صورت دائم نظافت میشه گرد و غبار کمی را در خود جای میدهد .آلرژی ها باکتری ها را به وجود آورده  وباعث تحریک چشم ، بینی و تنفس می شود .پس با نظافت دائم  خانه ی خود ،آلرژی ها را تحت کنترل خود در آورید .

 • بهبود روحیه و افزایش روحیه شما برای انجام کارهای روزمره:

بهم ریختگی باعث کاهش روحیه شما میشود و شما ترجیح میدید به جای انجام فعالیت های روزانه خودتان ، کل روز رو گوشه کاناپه یا توی اتاق بهم ریختتون سپری کنید در واقع بهم ریختگی محیط اطراف ، بهم ریختگی ذهن را برای شما به ارمغان می آورد و این یعنی دور شدن از اهداف روزانه ی شما .

مرتب بودن ذهن شما ،باعث می شود تا هرچه راحت تر کارهای خود را انجام دهید، پس به این موضوع باور داشته باشید که فضا مستقیما برروی عملکرد ذهن شما و خلاقیت تاثیر گذار است .

 

 • افزایش فعالیت :

خیلی سادس شما در طول خانه تکانی فعالیت بالایی دارید واین یعنی کالری سوزی.شاید در طول خانه تکانی به اندازه فعالیت های سنگین ورزشی کالری نسوزونید  اما قطعا از نشستن روی کاناپه کالری سوزی بالاتری خواهید داشت .

نظافت خانه در طول هفته و خانه تکانی ،به این معناست که شما علاوه بر نظافت منزلتان از گردوغبار ، یک فعالیت کوچک برای سلامتی بدن خود نیز انجام داده اید . مجله ی بهداشت 10 فعالیت روزانه را که شما میتوانید در طول روز انجام دهید تا 100 کالری بسوزانید را معرفی کرده و یکی از ساده ترین های آنها نظافت محیط اطرافتان می باشد .

 • تاثیر تمیزی برروی تغذیه افراد:

شاید عجیب به نظر برسه ولی نظم و ترتیب حتی برروی  تغذیه شما نیز تاثیر گذار است .

پس  از آزمایشی که در سال 2013 برروی افراد انجام گرفت مشخص شد نحوه ی انتخاب افرادی که در یک محیط سازمان یافته  ومنظم زندگی میکنند با افرادی که در یک محیط الوده و بی نظم زندگی میکنند متفاوت است. افرادی که در محیط منظم زندگی میکنند تغذیه سالم تری دارند و اگر یک سیب و یک شکلات در مقابلشان قرار بگیرد و حق انتخاب داشه باشند ، سیب را برای تغذیه خود انتخاب میکنند .

 • خواب بهتر:

خودتان قضاوت کنید هنگامی که اطرافتان بهم ریخته است ذهنتان آزاد تر است یا هنگامی که اطرافتان منظم و تمیز است ؟

مسلما وقتی اطرافتان تمیز تر است شب نیز با فکر آزادتری به خواب می روید و احساس بهتری خواهید داشت .بنیاد ملی خوا یک نظر سنجی انجام داده  که نشان میدهد مرتب کردن تخت شما بعد از بیدار شدن تا 20 درصد استراحت شما در شب را بهبود می بخشد .

در قوانین فنگ شویی نیز ذکر شده است که تخت خواب عضو مهمی در زندگی انسان هاست پس بهتر است همیشه نظم و آرامش را در این قسمت از اتاق خود برقرار کنید.

 • خانه تکانی را از کجا شروع کنیم؟

آیا شما هم برای شروع خانه تکانی دچار سردر گمی هستید و نمیدانید دقیقا از کدام نقطه شروع کنید ؟

بهتر است برای شروع خانه تکانی و زدودن گرد و غبار از منزل خود یک استراتژی تعیین کنید یعنی یک برنامه معین .این برنامه علاوه بر نظم دهی به کار شما ، نظافت را نیز سرعت می بخشد .

 • در خانه تکانی عید خود آشپزخانه را اولویت قرار دهید چراکه سخت ترین بخش منزل از نظر خانم ها ، قلب خانه یعنی آشپزخانه است .

قدم اول نظافت اشپزخانه :در آشپزخانه بیشترین فضا به کابینت ها اختصاص داده میشود ،پس تمیزی و مرتب بودن آنها از اهمیت بالایی برخوردار است .

ابتدا ظروفی که در کابینت ها قرار دارند و ممکن است در طول سال از آنها استفاده نکرده اید را خارج کرده و بشویید،خشک کرده و سرجای خود قرار دهید.

اگر جنس کابینت های شما ام دی اف است قبل از شروع نظافت گرد و غبار موجود برروی آنها را پاک کنید سپس مقداری شامپو فرش را در آب حل کرده و با یک دستمال شروع به نظافت کابینت ها کنید و سپس سطح کابینت ها را خشک کنید .

برای چربی زدایی سطح نیز فقط کافی است یک پیمانه سرکه سفید را با یک پیمانه آبجوش ترکیب کرده  و برروی  یک دستمال اسپری کرده و برروی چربی ها کشیده تا از شر چربی ها خلاص شوید .

اگر کابینت های شما فلزی است بعد از زدودن گرد و غبار از سطح آن ، به سراغ مایع جادویی خود بروید .مقداری مایع ظرفشویی و آب را ترکیب کنید و با یک دستمال تمیز داخل کابینت ها را نظافت کنید . بعد از آن با استفاده از سشوار کابینت را حتما خشک کنید تا از احتمال زنگ زدگی یا بوی نامطبوع جلوگیری کنید. به همین راحتی تمام شد.

حال به سراغ نظافت یخچال فریزر خود بروید .ابتدا یخچال فریزر خود را از مواد تاریخ گذشته ، و مواد غذایی که کهنه اند پاک کنید، سپس طبقات و کشو های یخچال فریزر خود را بیرون آورده و بامقداری آب داغ و صابون شستشو دهید، سپس قفسه های داخل یخچال را با استفاده از محلول جوش شیرین نظافت کنید ،درز های یخچال فریزر خود را فراموش کنید و با مسواک آنها را تمیز کنید .

هود واجاق گاز گزینه های بعدی نظافت هستند قتی به سراغ هود و گاز آشپزخانه تان میروید با کلی چربی‌های خشک شده روبرو خواهید شد اما نگران نباشید ما به شما کمک می‌کنیم که به سریع ترین و راحت ترین روش ممکن چربی‌ها را پاک کنید برای این کار به سه مورد نیاز دارید یک لیوان نمک یک لیوان جوش شیرین و یک لیوان آب حالا همه مواد را با هم ترکیب کنید و درون یکی ظرف اسپری بریزید و روی چربی‌ها اسپری کنید و بگذارید 1 تا 10 دقیقه (بسته به میزان چربی) باقی بماند سپس با دستمال مرطوب چربی‌ها را به راحتی پاک کنید.

دومین مرحله خانه تکانی اتاق خواب ها :اولین کاری که در نظافت  وبه نوعی خانه تکانی اتاق خواب ها باید انجام شود قرار دادن یک سبد و ریختن تمامی ملحفه های کثیف ، پرده ها و لباس های چرک درآن است .

حال به سراغ کمد لباس های خود بروید و لباس های ضخیم ، زمستانی و بلااستفاده برای فصلبهار را جمع اوری کنید و داخل چمدان ها قرار دهید  باهمین یک کار میبینید که فضای زیادی از کمد الباس هایتان خالی شد حال لباس های بلا استفاده و از مد افتاده را رها کنید تا در صورت قابل استفاده بودن به افراد نیازمند ببخشید .

خب حالا لباس های باقی مانده را دسته بندی کنید و مرتب داخل کمد لباس هایتان بچینید .

حالا بهتر است به سراغ پرده ها و شیشه ی پنجر ها بریم .اولا برخلاف زمستان که استفاده از پرد های ضخیم توصیه می شود بهتر است برای فصل بهار از پرده های حریر و توری استفاده کنید و نور را مهمان اتاق خود کنید .

پرده ها را جدا کنید و آنها را درون محلول آب صابون قراردهید  و بعد از گذشت 30 دقیقه آنها را آبکشی کنید، البته این راه برای پرده های حریر و ظریف توصیه می شود برای پرده های معمولی که امکان شستشوی آنها با لباسشویی میسر است از همان لباسشویی استفاده کنید و باخیال راحت از پاکیزگی آن لذت ببرید.

پنجره ها !! برای تمیز کردن پنجره ها اول یک دستمال خیس بدون هرگونه مایع شستشو را بروری شیشه ها بکشید تا گرد  وغبار اولیه پاک شود .

حال که گرد و غبار اولین برطرف شد برای پاک کردن لکه ها از روی پنجره ی خود چه پیشنهادی دارید؟

محلول صابون باز هم معجزه میکند .یک قاشق پودر صابون را با چهار فنجان آب مخلوط کرده و مایع را در بطری اسپری بریزید .مقداری از این محلول را بروری اسفنج اسپری کرده و برروی شیشه بکششید تا لکه ها پاک شود البته در نظر داشته باشید که اسفنج خیلی خیس نباشد ،به علاوه میتوانید به جای استفاده از افنج از دستمال های میکرو فایبر برای پاک کردن پنجره ها استفاده کنید.

سرکه سفید محلول جادویی بعدی است ،برای خلاص شدن از شر لکه های موجود برروی شیشه به راحتی میتوانید از محلول سرکه  واب ولرم استفاده کنید برای اثر بخشی بهتر میتوانید یکقاشق پودر صابون نیز به آن اضافه کنید .

محلول لیمو ، سرکه و یک قاشق چای خوری مواد شوینده میتواند محلول دیگری باشد که به شما برای نظافت و لک زدایی شیشه های پنجره ها کمک می کند .

و حالا نوبت میز توالت شما می رسد .بهتراست تمام مواد آرایشی تاریخ گذشته  خود را از روی میز جمع کنید .

قدم سوم جرمگیری شیرآلات بهداشتی و نظافت سرویس های بهداشتی  است،نظافت این دو فضا یکی از مهم ترین  وسخت ترین مراحل خانه تکانی به حساب می آید اگر چه این فضا کوچک بوده و در ظاهر نظافت آن کار آسانی است اما نظافت آن زمان بر ترین کار در خانه تکانی است.

در اولین مرحله لازم است شیر آلات را نظافت کنیم برای اینکار از مواد شوینده شیمیایی استفاده نکنید بهترین جرمگیر ها لیموترش وسرکه است اگر از لیموترش استفاده کنید.

برای جرمگیری کاشی ها و سرامیک های دیواره و کف بهترین راه ستفاده از جرم گیر هامی باشد . رای شست و شوی کف بهتر است از بروس‌های زبر و خشن استفاده کنید. و برای شست و شوی دیوارها بهتر است جوش شیرین را با صابون مایع مخلوط کنید و آن را روی دیوارها بکشید و بگذارید بین 10 تا 20 دقیقه بماند و بعد با آب آن‌ها را بشویید به همین راحتی اما یادتان باشد بعد از اتمام کار و برای خارج شدن بوی نامطبوع جرم گیر از فضا در و پنجره‌ها را باز کنید.

برای ضدعفونی کردن سینک هم بهتراست ماهی یک بار آن را با الکل تمیز کنید. بعد از شست وشوی کامل کمی الکل صنعتی روی پنبه بمالید و تمام سینک را با آن تمیز کنید. بعد از مدتی آن را با آب بشویید.

مرحله اخر خانه تکانی اتاق پذیرایی است.

برای نظافت سالن پذیرایی اولین قدم تمیز کردن دیوارهاست  اگر لکه ای برروی دیوار دیدید که پاک نمیشد مقداری خمیر دندان روی انبگذارید تا پاک شود .

سپس مانند اتاق ها سراغ پرده های پذیرایی رفته و به یاد داشته باشید که باتوجه به نوع و جنس پرده ها در شستن آنها دقت لازم را به خرج دهید در طول زمان شستشوی پرده ها ، شیشه ها و قاب پنجره ها را از گرد و غبار و هرگونه لک پاک کنید.

مرحله بعد پاک کردن لوستر ها از گرد وغبار توسط یک دستمال خشک است و به کمک الکل  آنها را تمیز و براق کنید  و اما اخرین مرحله از خانه تکانی شستن فرش هاست بهتر است اگر در آپارتمان سکونت دارید شستن فرش های خود را به قالیشویی ها بسپارید اام اگر فرش های شما زیاد کثیف نیست بهتر است  کمی ذرت برروی انها بریزید و سپس جارو زده و با قالی تمیز و براق خود روبه رو می شوید .

 • نکات مهم در خانه تکانی عید چیست ؟

خانه تکانی عید از جمله کارهایی است که برخلاف نامش که باید حتما در تایم بخصوص و نزدیک به عید انجام شود بهتر است از مدت ها قبل از شروع سال جدید انجام شود .

سعی کنید در هنگام خانه تکانی از کارهایی که انجام می دهید لذت ببرید ، برای خود انگیزه ای پیداکنید تا کارهای خود را به سرعت انجام دهید .

در طول زمان خانه تکانی ، تمام وسایل مورد نیاز برای نظافت را در نزدیکی خودتان قرار دهید چراکه در هنگام خانه تکانی گشتن  به دنبال وسایل نظافتی ممکن است شما را گیج کند .

کارها را به تنهایی انجام ندهید ، سعی کنید خانه تکانی را بین اعضای خانواده خود تقسیم کنید .

برای انجام خانه تکانی حتما برنامه ریزی  داشته باشید ،کالاهایی را که نیاز به تعمیر دارند یادداشت کنید ،قسمت هایی از منزل را که نیاز به تغییر دکوراسیون دارند مشخص کنید،در مرحله اخر کارهایی که باید انجام شود را بنویسید و براساس روزهای باقی مانده کارها را الویت بندی کنید.

 • چک لیست خانه تکانی شامل چه مواردی می شود ؟

وقتی به فکر تمیز کردن خانه ی خود میافتید داشتن یک چک لیست خانه تکانی برای اینکه بدانید  دقیقا باید چه کارهایی را انجام دهید واجب است.

چک لیستی که در خانه تکانی باید انجام شود :

 • این کارها باید در همه قسمت های خانه انجام شوند
 • گردگیری تمام سطوح
 • گردگیری و شستن رو مبلی ها
 • گردگیری قرنیزها، نرده ها و چارچوب درها
 • گردگیری پنکه های سقفی ( در صورتی که بدون استفاده از نردبان در دسترس باشند)
 • جارو کردن فرش ها
 • جارو و تی کشیدن کف اتاق ها
 • گردگیری پرده ها، چارچوب پنجره ها و لولای درها
 •   گردگیری مبلمان
 • گردگیری قاب عکس ها و تابلوها
 • گردگیری آباژورها و چراغ ها
 • گردگیری و پاک کردن آینه ها
 • خالی کردن تمام سطل های زباله
 • تمیز کردن قرنیزها و چارچوب پنجره ها با پارچه مرطوب
 • تمیز کردن کامل قاب و چارچوب درها با پارچه مرطوب
 • جارو کشیدن مبل و رومبلی ها
 • تمیز کردن کابینت های آشپزخانه با پارچه مرطوب، شستن حمام و سرویس بهداشتی

چک لیست خانه تکانی آشپزخانه :

 • گردگیری تمام سطوح
 • گردگیری پرده ها ، چارچوب ها ، لولاها
 • گردگیری و نظافت یخچال فریزر
 • لکه زدایی کابینت ها
 • شستن و ضدعفونی ظروف داخل کابینت ها
 • جرم زدایی کاشی ها وسرامیک آشپزخانه
 • تمیز کردن و جرم زدایی سینک های ظرفشویی
 • تمیز کردن و برق انداختن فر برقی

این دو لیست تقریبا شامل تمام مواردی میشود که برای خانه تکانی کامل و جامع باید انجام شود اما باز هم بهتر است چک لیست شخصی خود را برای شروع خانه تکانی آماده کنید .

 • اشتباهات رایج در خانه تکانی چیست؟

وقتی صحبت از نظافت منزل می شود احتمالا تمامی افراد تمایل دارند تا این کار را در کوتاه ترین زمان ممکن انجام دهند اما در این مسیر معمولا اشتباهاتی وجود دارد که افراد را از مسیر اصلی خود یعنی نظافت دور تر می کنند .

1-تمیز نکردن ابزار نظافت

شاید با خود فکر کنید ابزار های نظافتی از کوچک تا بزرگ برای نظافت در نظر گرفته شده اند و خودشان نیازی به نظافت ندارند اما باید این نکته را خاطر نشان شد که این ابزارها نیز در صورت استفاده طولانی مدت کثیف شده و نیاز به نظافت دارند برای مثال اگر به طور دوره ای ماشین ظرفشویی خود را نظافت نکنید ،مواد غذایی و اضافات درون محفظه باقی مانده و همین موضوع بوی نامطبوعی ایجاد میکند .

تی های زمین شوی خود را هرچند وقت یکبار تعویض کنید .

2-استفاده از دستمال های گردگیری کثیف

اگر برای فضاهای مختلف از دستمال های نظافتی جدا استفاده نمیکنید  و تمامی فضاها رابایک دستمال گردگیری میکنید در واقع شما فضا را بیشتر آلوده کرده اید و ناخواسته باکتری ها را در اطراف خانه خود پخش کرده اید .

برای پیشگیری از این موضوع دستمال های نظافتی خود را مرتبا بشویید و یا از دستمال های میکروفیبر استفاده کنید .

3-ظروف خیس را قبل از خشک شدن جمع نکنید.

جمع کردن ظروف بیش از خشک شدن موجب لک شدن مجدد آنها می شود و این یعنی نظافت مجدد پس سعی کنید مدتی را صبر کنید تا ظروف خشک شود و سپس آنها را جمع آوری کنید یا برای جمع آوری سریعتر ظروف را با دستمال های نخی خشک کنید و سپس جمع اوری کنید.

4- انجام عملیات نظافت به عکس

برای نظافت آشپزخانه یا محیط های دیگر دقت داشته باشید که حتما ابتدا کلیه کار ها را انجام دهید و سپس سرامیک و پارکت ها را تی کشیده  و فرش ها را جاروکنید چراکه اگر این موضوع را به عکس انجام دهید مجددا مجبور هستید که کارهای اولیه را تکرار کنید.

5- نظافت را خرد خرد انجام دهید و به اخر هفته موکول نکنید.

آیا ترجیح میدهید نظافت را هرروز و به صورت خرد خرد انجام دهید یا یک روز تعطیل خود را تنها به نظافت اختصاص دهید و از هرگونه تفریح و خوش گذرانی محروم شوید .

مطمئننا پاسخ شما نظافت به صورت خرد خرد و آرام آرام است .

6-استفاده از محصولات نظافتی اشتباه

انتخاب یک محصول نظافتی اشتباه به معنای باقی ماندن لک ها و گرد و غبار میباشد و این یعنی شروع دوباره ی نظافت با یک محصول قوی تر به علاوه انتخاب  اشتباه از یک محصول نظافتی ممکن است به وسایل منزل نیز آسیب برساند پس حتما در انتخاب مواد نظافتی خود دقت کامل را به خرج دهید و مواد را متناسب با سطح نظافتی مورد نظر خود انتخاب کنید .

اولین نفر باشید که دیدگاهش را می نویسد !

دیدگاه شما برای ما مهم است.