۰
بتن یکی از مصالح پرکاربرد در ساخت و ساز می باشد به جرئت می توان گفت این ماده بعد از آب یکی از پر کاربرد ترین مواد برروی کره زمین می باشد .اگر بخواهیم به صورت جزیی به ترکیب این ماده بپردازیم بتن های معمولی از  ترکیب آب ،سیمان و سنگدانه با نسبت های مشخص ساخته شده است .تنوع کاربرد ، پایداری ،مقاومت ، هزینه مناسب ،بتن را به یکی از پرکاربرد ترین مواد در صنعت ساختمان بدل کرده است .

در ادامه به سوالات زیر در باره ی بتن ها پاسخ می دهیم :

 

بتن ترکیبی از شن ، ماسه یا سنگ  های خرد شده و دانه بندی شده می باشد که توسط یک خمیر سیمانی به یکدیگر متصل شده اند ،سخت شدن مخلوط بتن نیز نتیجه یک واکنش شیمیایی بین آب و سیمان است .

برخلاف تصور عموم بتن و سیمان یک چیز نیستند ،سیمان در واقع یکی از اجزای تشکیل دهنده بتن می باشد  به عبارت ساده تر  بتن یک ماده کامپوزیت است که از سه قسمت اصلی ساخته‌شده است: آب، سیمان پرتلند و سنگدانه ها. بتن چگونه ساخته می شود؟ برای تشکیل بتن، سیمان به شکل پودر با آب مخلوط می شود و یک خمیر چسبنده را ایجاد می‌کند که با مصالح ترکیب می شود و همه آن را به هم می‌چسباند و درنتیجه مخلوط بتونی ایجاد می‌گردد. بااین‌حال، به همین سادگی به نظر نمی‌رسد، اما این فرآیند برخی از الزامات خاص را نیز باید در نظر داشته باشد.

اگر بخواهیم به تاریخچه این ماده باز گردیم استفاده از بتن به رومیان باستان برمیگردد ، در واقع در میان  آشورین و بابلیان باستان  ماده پیوندی مورد استفاده بیشتر خاک رس بود ، مصریان با استفاده از آهک و گچ ماده ای را شبیه به بتن مدرن ساختند .

در سال 1824یک مخترع انگلیسی مخلوطی از سنگ اهک و خاک رس را سوزاند و له کرد و نام این مخلوط را سیمان پرتلند قرار داد .

در بتن ها میزان کم یا زیاد بودن هر یک  از مواد مورد استفاده ،موجب تغییر خواص آن می شود برای مثال اگر نیازمند یک بتن قوی  هستید ،کم کردن میزان آب مخلوط ،چاره ی کار می باشد .

به طور معمول بسته به نوع ساخت بیست و چهار نوع بتن مختلف در صنعت ساختمان سازی مورد استفاده قرار میگیرد .

بتن ساده
بتن با مقاومت نرمال
بتن بامقامت بالا
بتن با مقاومت سریع
بتن با عملکرد بالا
بتن متراکم شده با غلتک
بتن اسفالت
بتن مسلح
بتن مخلوط آماده
بتن طرح دار
بتن خود محکم شده
بتن پیش تنیده
بتن پیش ساخته بتن پاشیده شده
بتن سبک
بتن با جرم مخصوص بالا
بتن پلیمری
بتن هواداده شده
بتن آهکی
بتن نفوذ پذیر
بتن شیشه ای
بتن مکیده
بتن پلمپ شده

اولین ماده تشکیل دهنده بتن ها آب  می باشد ، این ماده حدود 20 درصد از مخلوط بتن را تشکیل میدهد و یک جز ضروری برای ایجاد خمیر است برای سخت شدن این مخلوط ،آب و خمیر سیمان باید از یک واکنش هیدراسیون گذر کند .بسته به نسبت آب به سیمان ،بتن شما از نظر مقاومت متفاوت می شود .پایین نگه داشتن میزان آب به سیمان سبب قوی تر شدن بتن می شود .اگر چه آب یک ماده ساده به نظر می رسد اما لازم اس بدانید هنگام اضافه کرد آن به مخلوط سیمان لاز م است تا استانداردهای خاصی را رعایت کنید چراکه استفاده از آب بی کیفیت  عواملی چون زمان سخت شدن بتن و مقاومت کلی بتن را تحت تاثیر قرار میدهد  .

 

سیمان حدود 10 تا 15%مخلوط بتن را تشکیل می دهد ویکی از عناصر مهم در ایجاد خمیر مناسب برای تهیه بتن می باشد .سیمان پرتلند بامخلوط کردن مواد ساخته شده از کربنات کلسیم و مواد حاوی  اکسید آهن و سپس پختن آنها تا زمانی که با یکدیگر مخلوط شوند ایجاد می شود .مخلوطی که پس از فرایند باقی می ماند کلین کر نامیده می شود و سپس برای تشکیل سیمان پرتلند مورد استفاده قرار میگیرد .سیمان به صورت پودر در می آید تا در مخلوط برای تشکیل بتن استفاده شود .سیمان نیز مانند آب در مقاومت بتن تاثیر گذار است .

سنگدانه ها که شامل سنگ، ماسه و شن می‌باشند، مواد دانه‌ای و غیر چسبنده‌ای هستند که برای تکمیل فرایند موردنیاز برای تولید بتن بسیار مهم بوده و 60 تا 75 درصد مخلوط را تشکیل می‌دهند. اگرچه سنگدانه ها می‌توانند مثل شن یا سنگ خردشده، درشت و یا مانند ماسه، ریز باشند، کاربرد بتن درنهایت، درشتی و یا ریز بودن سنگدانه های مورداستفاده را تعیین می‌کند. هنگام تصمیم‌گیری در مورد نوع سنگدانه برای استفاده در بتن، به مواردی از قبیل شکل، بافت سطح، اندازه و مقاومت در برابر لغزش آن‌ها توجه کنید.

در طی فرایند مخلوط شدن، سنگدانه ها برای چسبیدن به هم با خمیر ترکیب می‌شوند و مخلوط نهایی را که بتن نامیده می شود اماده می سازند .سنگدانه ها، نباید حاوی ماده‌ای باشد که می‌تواند بر کیفیت بتن تأثیر منفی بگذارد. درنهایت، سنگدانه ها به تقویت عملکرد محصول نهایی بتن کمک می‌کنند.

مواد افزودنی بلافاصله قبل یا حین  اختلاط بتن  به مخلوط اضافه می شوند .این مواد افزودنی می توانند کیفیت بتن ،قابلیت کنترل و تاخیر یا تسریع در زمان  گیرش را بهبود بخشند .افزودنی های بتن  حاوی یک یا چند ماده شیمیایی هستند  که به شما کمک می کنند تا علاوه بر کاهش هزینه ها ، کیفیت بتن مصرفی را نیز تا میزان چشمگیری بهبود بخشند .

برای سخت شدن  بتن در شرایط خاص نیازمند به استفاده از افزودنی ها هستیم . افزودنی ها مواد شیمیایی یا معدنی ای هستند که حین فرایند مخلوط کردن بتن بر اساس وزن و بادرصدی مشخص به بتن اضافه می شود تا بعضی از خواص آن را بر اساس شرایط و به صورت مطلوب تغییر دهند .مواد افزودنی بتن که هم برای بتن تازه و هم برای بتن سخت شده میتوان به  کار برد ، از اهمیت خاصی برخوردار بوده و شناخت آن برای تمامی مهندسان ، کارگران ، اوستا کارها و فعالان در حوزه ساختمان سازی لازم و ضروری است، لذا در این مقاله به معرفی انواع افزودنی های بتن ، مزایا و معایب آن ها پرداختیم پس تا انتهای این مقاله همراه ما باشید .

انواع افزودنی بتن _روان کننده بتن

روان کننده ها یک افزودنی شیمیایی بتن  است که به عنوان کاهنده آب و بالابردن عدد اسلامپ بتن به کار برده می شود .

مزایای روان کننده ها :

مضرات روان کننده ها :

فوق روان کننده ها

به فوق روان کننده ها ، کاهنده های قوی آب نیز گفته می شود ،فوق روان کننده ها شامل انواع مختلفی از جمله :فوق روان کننده کربوکسیلاتی، فوق روان کننده های نفتالینی و فق روان کننده های لیگنوسولفاتی  می شوند .

فوق روان کننده ها افزودنی قدرتمند بتن بر پایه نفتالین سولفونات می باشند که برای ساخت بتن کارا و خود متراکم مورد استفاده قرار میگیرد و در شرایط نرمال از نظر گیرش  و ساخت بتنی کاهش اساسی نسبت آب به سیمان و افزایش کلیه مقاومت ها خصوصاً‌ مقاومت های اولیه نسبتاً‌بالا فرموله شده است.

انواع روان کننده ها :

روان کننده ها میزان آب مورد نیاز مخلوط را کاهش میدهند و کارایی را بهبود می بخشند ، ملات چسبنده تر شده وبهتر در قالب جای میگیرد .روان کننده ها معمولا نوعی محلول رزین نمکی هستند  رنگ آنها اکثراوقات قهوه ای تیره می باشد  و به شکل مایع یا پودر به فروش می رسند .

نحوه استفاده از این ماده باید مطابق با دستور العمل روی بسته باشد در صورتی که از این ماده مقدار بیشتری مصرف شود هیچ سود زیانی به ترکیب بتن نمی رسد اما در عوض ممکن است ملات ضعیف تر شود ولی عموما حدود 250 تا 300 میلی مایع به ازای هر 50 کیلوگرم سیمان مصرف می شود  و یا 20 تا 30 گرم  پودر در هر 50 کیلوگرم سیمان به کار می رود .مایع روان کننده را ابتدا  در آب مخلوط کرده و بهم زده و سپس داخل مخلوط خشک ریخته .

بتن ماده ای ساختمانی است که از ترکیب سیمان ، سنگدانه ،آب و دیگر مواد معدنی تشکیل شده است . بتن در واقع سنگی مصنوعی است که با این مواد ارزان قیمت ساخته شده و به دلیل مقاومت بالا کاربرد فراوانی در صنعت ساخت و ساز  به خصوص در مناطق مرطوب دارد .

از افزودنی هایی مانند روان کننده هابرای تقویت عملکرد بتن استفاده می شود ،روان کننده  ها علاوه برامر  روان کنندگی و بالابردن کارایی بتن ،باعث افزایش مقاومت بتن نیز می شود .

بهترین نوع روان کننده ها روان کننده های لینگو سولفات هستند که فاقد کلرید بوده واستفاده از آن بیشترین افزایش اسلامپ بتن را موجب می شود ، بااستفاده از این ماده بدون اضافه کردن آب روان شده و کارایی اش افزایش پیدا میکند و پمپاژ آن راحت تر می شود .

فوق روان کننده ها پیش از شروع بتن ریزی یا در طول بتن ریزی به مخلوط اضافه می شود ،هدف استفاده از این افزودنی افزایش کارایی بتن و تسهیل در امر بتن ریزی می باشد .

در انجام پروژه های ساختمانی ممکن است جابه جایی و انتقال بتن به محل مورد نظر بنا بر دلایل مختلف  اندکی به تاخیر بیافتد  ، به همین علت برای دیر گیر شدن بتن از روان کننده ها استفاده می شود .

یک نکته مهم در مورد روانسازها یا فوق روان کننده بتن وجود دارد که در اکثر موارد مجریان محترم سوء برداشت در مورد مصرف افزودنی بتن فوق روان کننده بتن دارند و آن این است که با افزودن این محصول به بتن آماده و یا بتن درجا بدون تغییر در میزان آب باید به خواص بهبودی بتن از نظر مقاومت و سایر خواص برسند . راه صحیح این است که در ابتدا خواسته خود را از مصرف فوق روان کننده بتن بدانیم و اینکه اگر با مصرف فوق روان کننده بتن و یا هر نوع روانساز بتن فقط قصد داریم به روانی بیشتر برسیم و مقاومت بتن برای ما مهم نیست می توان به راحتی افزودنی بتن فوق روان کننده بتن را در هر شرایطی به بتن افزود ولی باید در نظر داشت قطعاً به نتیجه مطلوب در مورد روان بخواهیم رسید ولی در نهایت این عمل ممکن است منجربه کاهش مقاومت بتن شود . چنانچه هدف از افزودن ماده شیمیایی افزودن بتن به مخلوط بتن افزایش مقاومت مدنظر است باید ابتدا با توجه به میزان مصرف و موارد مندرج در بروشور شرکت تولید کننده از آب بتن کاهش دهید سپس ماده افزودنی بتن، فوق روان کننده بتن را به مخلوط بتنی بیافزایید تا به اسلامپ برابر با بتن شاهد برسد در این حالت شاهد افزایش خواص بتن و افزایش مقاومت و سایر پارامترهای مهم بتن خواهیم بود .

بتن ریزی در هوای سرد یکی از چالش های بزرگ در صنعت ساخت و ساز می باشد ،هوای سرد مشکلات زیادی را برای  پروسه ی بتن ریزی می آفریند ف یکی از این مشکلات مشکل یخ زدگی آب در بتن می باشد  که مانع از انجام عملیات هیدراسیون می شود ، چراکه به طور کلی دمای پایین سرعت هیدراسیون را کاهش می دهد ، به ایت ترتیب کل پروسه ی بتن ریزی دچار مشکل شده ، دوام و استحکام بتن کاهش پیدا کرده  و در طولانی مد نیز ممکن است شاهد مشاهده ترک های عمیق در بتن یا لایه لایه شدن آن شویم برای رفع این مشکل ، ایده های متفاوتی داده شده است که مهم ترین آن استفاده از ضد یخ هاست .

ضدیخ ها در انواع مختلفی ارائه می شود و تمامی آنها هدفی یکسان یعنی جلوگیری از یخ زدگی آب داخل بتن را دنبال میکنند .

ضد یخ بتن نام دیگری نیز دارد و آن  شتاب دهنده به واکنش دهنده هیدراسیون بتن است ،باافزودن ضد یخ به بتن واکنش هیدراسیون با افزایش سرعت مواجه می شود و از آنجایی که این واکنش به شدت گرماده است ، سرعت تولید گرما در بتن بالا میرود ، این موضوع باعث می شود تا  دمای بتن تا حد مطلوبی بالا رفته و مشکل یخ زدگی دیگر بتن را تهدید نکند  و این به معنای آن است که بتن به سرعت مقاومت خود را به دست می اورد  وزمان زیادی به آن داده نمی شود تا دمای آن پایین بیاید ، به علاوه با دمایی که از واکنش هیدراسیون خارج می شود دمای بتن اندکی بالاتر می رود .

بتنی که در هوای سرد ریخته می شود ، تنها در صورتی دارای مقاومت و دوام لازم می باشد که به صورت مناسب تولید ، ریخته و محافظت شود .

با وجود این ضد یخ ها برای جلوگیری از یخ زدگی مواد در بهار و پاییز نیز لازم و ضروری است .

افزودنی های بتن _ زود گیر کننده  ها

زودگیر بتن موادی هستند که باعث افزایش سرعت آب گیری در بتن می گردند و در نتیجه بتن زودتر به مقاومت می رسد .

معروف ترین زود گیر کننده ها کلرید سدیم ،کربنات سدیم و ترکیبات آلومینات هستند ،معمولا زودگیر بتن باتوجه به خاصیت ویژه خود یعنی زود درگیر تر کردن بتن ، معمولا در نقاط سردسیر  که امکان یخ زدن بتن وجود دارد .

معمولا مکانیسم زودگیرکننده ها به صورتی عمل میکند که با اضافه کردن موادی به صورت مایع یا پودری به هطور موقت واکنش های  هیدراتاسیون سیمان افزایش پیدا کرده و این عمل سبب سرعت بخشیدن به گیرش اولیه بتن می شود ، مدت زمان گیرش بتن به ترکیب نوع زودگیرکننده بتن و نوع سیمان مصرفی بستگی دارد .

استفاده از زود گیرکننده ها ییک از ایمن ترین روش ها برای بالابردن سرعت فرایند گیرش بتن می باشد ، این روش علاوه بر ایمنی بالا ،زمان گیرش بتن در عملیات های بزرگ را بالا برده و همین موضوع سبب می شود تا در بتن ریزی های بزرگ نتایج مثبت تری اصل شود .

مهم ترین دلیل استفاده از زود گیرها در عملیات های ساخت و ساز بالا بردن سرعت گیرش در عملیات بتن ریزی است تا در شرایط سخت برای مثال شرایط آب و هوای زیر صفر هیچ آسیبی به سازه اصلی و بتن وارد نشود .

مهم ترین ویژگی تسریع کننده های بتن سرعت انجام واکنش آلومینات می باشد که معمولا منجر به آزاد شدن گرمای زیادی در بتن می شود .این امر باعث می شود تا واکنش آبگیری سیلیکات ها  به سرعت افزایش پیدا کند .

افزودنی های بتن _حباب هوا ساز ها

از مشکلات عمده در بتن ریزی های آب وهوای سرد ،احتمال یخ زدگی بتن می باشد ،در این شرایط افزایش حجم ناشی از یخ زدگی منجر به ایجاد ترک هایی در بتن می شود ، این ترک ها نفوذ پذیری بتن را افزایش داده و منجر به ایجاد فرسایش با عمق بیشتر می شود ف در این شرایط بهترین راه استفاده ز حباب سازها می باشد.

از عمده مزایای حباب هواساز ها کاهش آب مصرفی بدون کاهش کارایی بتن ، افزایش دوام بتن در شرایط محیطی سرد ،رفع خطر جدا شدگی سنگدانه های ریز و درشت  بتن و کاهش احتما اب انداختگی بتن اشاره کرد .

خواص و اثرت حباب هواساز

افزایش مقاومت بتن در برابر سیکل های انجماد و ذوب

امکان کاهش آب مصرفی بدون کاهش کارایی بتن

افزایش دوام بتن در شرایط محیطی سرد

رفع خطر جدایی دانه های ریز و درشت بتن

ایجاد آب انداختگی مفید و موثر و کاهش آب انداختگی مخرب .این عمل به این معناست  که امکان رو آمدن  مقدار کنترل شده ای از شیره سیمان را فراهم می اورد و در نتیجه باعث کاهش میزان نفوذ آب و املاح شیمیایی  به داخل بتن می شود .

کاهش پیوستگی لوله های مویین در ساختار بتن از طریق ایجاد گسستگی در آنها

افزایش چسبندگی میان اجزای سازنده ی بتن در مخلوط هایی که دانه بندی مناسبی ندارند .

موارد کاربرد حباب های هواساز :

ساخت روساز های بتنی جاده ها،بزرگراه ها،باند فرودگاه ها و پیاده روها

ساخت بتن شبکه های آبیاری و زه کشی به ویژه آب و هوای سرد

ساخت بتن اسکله ها

بتن ریزی در مناطق سردسیر

ساخت قطعات پیش ساخته و جداول بتنی خیابان ها و بزرگراه ها

حباب ساز مانند یک سپر فیزیکی در برابر ترک های ناشی از تنش هایی است که به دلیل افزایش حجم آب براثر تغییرات دمایی به وجود می آید .این افزودنی با تمام افزودنی های دیگر بتن سازگار است ،با تمام توضیحات به ازای استفاده از هریک درصد حباب ساز مقاومت فشاری به میزان 5 درصد کاهش مییابد.

کاهنده های آب در بتن نوعی افزودنی بتن هستند که در دسته کند گیر کننده ها قرار داشته و وظیفه آنها کاهش 5تا 10 درصد میزان آب موجود در بتن می باشد .این موضوع سبب می شود تا تخلخل  بتن تا حد زیادی کاهش پیدا کرده و در نهایت مقاومت نهایی بتن را تا 25 درصد افزایش می دهد . افزودنی های کاهنده اب در بتن باعث می شود تا نفوذ پذیری آب دربتن کاهش پیداکند ، کاهش نفوذ پذیری آب نیز باعث می شود تا سرعت انتشار مواد شیمیایی  مهاجم در بتن کاهش یابد و در نتیجه دوام وعمر بتن افزایش قابل توجهی داشته باشد .

نسبت آب به سیمان یکی از متغییر هایی است که در ویژگی های بتن تاثیر گذار است ، کاهش مقدار آب باعث بالارفتن میزان چگالی و کیفیت سبندگی سیمان می شود .

با اضافه کردن افزودنی کاهنده آب به بتن ،میزان آب موجود در بتن کاهش پیدا کرده و هم زمان با آن مقاومت نهایی بتن نه تنها کاهش پیدا نمیکند بلکه افزایش نیز می یابد .این موضوع به این دلیل رخ می دهد که شما برای افزایش اسلامپ بتن  هیچ آبی به آن اضافه نمی کنید و درنتیجه نسبت آب به سیمان شما در یک محدوده ی پایین باقی می ماند .

اگر بخواهیم به مزایاو ویژگی های مثبت کاهنده های آب بپردازیم می توان به  :افزایش کارایی ،کاهش نفوذ پذیری ، افزایش مقاومت در برابر هوازدگی و کاهش احتمال ترک خوردگی بر اثر خزش اشاره کرد .

 افزودنیهای بتن _تسریع کننده بتن

تسریع کننده ها به منظور بهبود نرخ افزایش استحکام یا کاهش زمان گیرش بتن  مورد استفاده قرار میگیرد . کلسیم کلراید به عنوان رایج ترین تسریع کننده شناخته می شود ،اگرچه وجود این افزودنی در بتن می تواند احتمال خوردگی ارماتور ها را افزایش دهد .کاربرد اصلی تسریع کننده ها تغییر خواص بتن در آب و هوای سرد است .

افزودنیهای بتن _ضد خوردگی بتن ها

ضد خوردگی ها یکی ازانواع ویژه افزودنی ها محسوب می شود ، این افزودنی به منظور کند کردن روند خوردگی  تقویت کننده های فولادی داخل بتن مورد استفاده قرار می گیرد . ضد خوردگی میتواند میزان هزینه های ناشی از تعمیر و نگهداری سازه های بتن مسلح را در یک بازه 30 تا 40 ساله به طور قابل توجهی کاهش دهد .این نوع از افزودنی ها تاثیر کمی برروی مقاومت نهایی دارند.ضدخوردگی ها ساخته شده از کلسیم نیترات ،زمان گیرش را در بازه های دمایی مختلف عمل آوری کاهش میدهند .

      افزودنیهای بتن _رنگ بتن

رنگ پودری بتن  جزو افزودنی هایی است که به منظور تغییر رنگ به ملات سیمان ، بتن یا گچ اضافه شده و ضمن ترکیب با ملات سبب تغییر رنگ بتن نیز می شود .

پیگمنت های معدنی طبیعی  معمولا از سطح زمین استخراج می شوند به این منظور سنگ های رنگی پوسته زمین خرد شده ، شسته شده و توسط سنگ شکن ها به دانه بندی متناسب و مورد نظر خود می رسند .بخشی از رنگ های پودری و پرکاربرد طبیعی از خانواده اکسید آهن می باشند ،از جمله رنگ های پودری طبیعی و معدنی میتوان به :گل اخرا، گل ماشی ،اخرای زرد و .. اشاره نمود .رنگ دانه های آلی معمولا مواد شیمیایی آلی ای هستند که روی یک هسته معدنی هیدروکسید المینیوم رسوب داده شده اند .به طور کلی رنگ پودری بتن برای ساخت بتن رنگی  یا ساخت ملات  سیمانی رنگی کاربرد دارد .

خواص  ومزایای برنگ بتن پودری :

این رنگ ها دربرابر نور خورشید مقاومت بالایی دارد

بتن هایرنگ شده توسط این رنگ ها در محیط های قلیایی به راحتی کیفیت خود را حفظ میکنند .

این رنگ ها از دل طبیعت بوده و هیچگونه خطری برای محیط زیست ندارد .

بتن های رنگ شده با این رنگ ها ،در برابر سایش و عوامل جوی مقاومت بالایی دارد .

این رنگ ها بسیار مقرون به صرفه می باشد .

کاهش هزینه ها

صرفه جوی در مصرف انرژی

بهبود کارایی

کاهش واکنش بین سنگدانه ها و مواد قلیایی

افزایش مقاومت

کاهش آب مورد نیاز

کاهش دمای هیدراتاسیون

کاهش جمع شدگی حرارتی

سهولت تحکیم

 

امروزه ازبتن در ساخت بناهای بزرگ و عظیم مانند پل ها استفاده می شود اگر بخواهیم به صورت کلی بگوییم هر جا حرف از ساخت  وساز وجودداشته باشد بتن نیز حضور دارد .

استفاده از بتن در ساخت و ساز های امروزی به سبب استحکام و پایداری بالا اهمیت ویژه و خاصی دارد ویژگی دیگری که این ماده را در بین سازندگان محبوب کرده است ارزان بودن آن و قابلیت استفاده از آن به شکل های مختلف می باشد .

بتن بااستفاده از مواد طبیعی ساخته شده لذا میتوان گفت این ماده کاملا دوستدار محیط زیست بوده و قابل بازیافت است ، چراکه میتوان از بتن خرد شده به عنوان سنگدانه برای تهیه بتن جدید استفاده کرد.

 

 

 

 

 

 

اولین نفر باشید که دیدگاهش را می نویسد !

دیدگاه شما برای ما مهم است.