۰
در این مقاله سعی داریم قیمت روز میلگرد و آهن آلات ساختمانی درسال 1400 را مورد بررسی قرار داده و مطالب مفیدی در این باره بیان کنیم.
کاربرد آهن در صنعت ساختمان سازی بسیار زیاد است .استحکام و مقاومت فلز آهن ،سبب شده است تا برای ساخت سازه ها در صنعت ساختمان سازی از آهن آلات استفاده شود .

لیست قیمت روز تیرآهن اینجا کلیک کنید  

لیست قیمت روز میلگرد اینجا کلیک کنید  

نکته مهم و قابل توجه درباره ی آهن آلات ساختمانی ،انواع مختلف آهن آلات و قیمت متفاوت آن می باشد ،به همین علت ابتدا به انواع مختلف آهن آلات و کاربرد های آن در صنعت ساختمان سازی پرداخته و سپس عوامل موثر بر قیمت آن را شرح می دهیم ،پیشنهاد میکنیم  تا انتهای این مقاله همراه ما باشید .

در این مقاله به سوالات زیر پاسخ می دهیم :

 

به‌طورکلی آهن نقش بسیار مهم و تعیین‌کننده‌ای در شکل‌گیری، رشد و گسترش تمدن پیشرفته امروزی داشته و دارد، به‌گونه‌ای که هیچ فلز و یا ماده دیگری را نمی‌توان جایگزین آن ساخت.

اگرچه شواهد باستان‌شناسی استفاده از آهن را در سرزمین ایران به بیش از 5000 سال پیش از میلاد مسیح و در مصر در حدود 3000 سال پیش از میلاد مسیح نشان می‌دهند، به‌طور رسمی دوره زمانی که به عصر آهن مشهور است 1200 تا 600 سال پیش از میلاد مسیح را در بر می‌گیرد. در این دوره مردمان نواحی سرزمین‌های مدیترانه، آسیایی، آفریقایی و اروپا برای ساخت ابزار و خصوصاً تسلیحات جنگی از آهن بهره می‌گرفتند. این‌گونه کاربردهای سنتی با نرخ رشد و پیشرفت بسیار کمی ادامه یافتند تا انقلاب صنعتی در اروپا به وقوع پیوست. اثری که انقلاب صنعتی بر مفهوم آهن بر جای نهاد بسیار چشمگیر است.

به دلیل نیاز به گسترش حمل‌ونقل و درنتیجه تقاضا برای ریل آهن در قرن 19 میلادی جهش شگفتی در تولید آهن و به‌اصطلاح جدیدتر فولاد شکل گرفت؛ اما در آن زمان هنوز کاربردهای ساختمانی آهن‌آلات منطقی به نظر نمی‌رسید. دلیل این امر نیز به این خاطر بود که قیمت آهن تولیدشده با روش‌های مرسوم بسیار بالا بود؛ اما پس از ابداع فرآیند بسمر در تولید فولاد و کاهش هزینه تولید آهن‌آلات، قیمت آهن کاهش پیداکرده و استفاده‌های ساختمانی آهن‌آلات گسترش روزافزونی پیدا نمود.

کاربرد آهن تنها در ابتدای ساختمان سازی و فندانسیون وپایه ریزی ساختمان نیست .

در صنعت ساختمان سازی از آهن به صورت میلگرد ،تیرآهن ، ورق ، نبشی و بسیاری موارد دیگر استفاده می شود ،این مصالح برای ساختمان سازی جزو حیاتی ترین وسایل و تجهیزات می باشد ، چراکه مقاومت ساختمان بر اساس آن سنجیده می شود .

آهن در ابتدای شروع پروژه های ساختمانی به صورت میلگرد و تیر اهن مورد استفاده قرار می گیرد ،پس باید میلگرد و تیرآهنی انتخاب شود که از کیفیت و مقاومت قابل قبولی برخوردار باشد .

لوله های فلزی در ساختمان نوع دیگری از آهن آلات مورد استفاده در ساختمان سازی هستند ،اگر این لوله ها استحکام کافی را نداشته باشند  مشکلاتی  زیادی به  وجود خواهد اورد و موجب بروز خسارات و هزینه ی اضافی می شود .

استفاده از نبشی از موارد دیگر استفاده از آهن آلات در ساختمان سازی می باشد ،انتخاب درب و پنجره های فلزی باروکش رنگ نیز از موارد دیگری می باشد که نشان از حضور پررنگ اهن آلات در صنعت ساختمان سازی دارد .

قابلیت شکل پذیری بالا ،اهن آلات را به متریالی مناسب برای ساختمان سازی مبدل کرده است ،در کنار تمامی ویژگی های ذکر شده از آهن آلات ، مقاومت آهن در برابر هوازدگی و درواقع زنگ زدی را می‌توان یکی از معایب آن به شمار آورد. بااین‌حال در صورت استفاده از آهن می‌توان به‌وسیله آلیاژها و روکش‌های مقاوم، در برابر این‌گونه عوامل محیطی از آهن محافظت نمود.

آهن در شکل های مختلفی فراوری وتولید می شود و در صنعت ساختمان مورد استفاده قرار می گیرد .

میلگرد

یکی از اشکال آهن در ساختمان میلگرد ها هستند .میلگرد ها دقیقا مشابه بانامش میله ای فولادی و دارای سطح مقطع گرد است ،در صنعت ساختمان سازی به میل گرد ها آرماتور نیز می گویند .

انواع میلگرد

میلگرد ها به طور کلی به دو دسته میلگرد های ساده و میلگرد های آجدار تقسیم بندی می شوند .

انواع میلگرد ساده

سطح میلگرد فولادی ساده کاملا صاف  ویکنواخت است .این میلگرد ها در سایز های 6تا50 میلی متر در دسترس هستند .

میلگرد های ساده به راحتی  وبدون صدمه زدن به ساختار میلگرد  برش داده می شوند اما به هیج وجه نمیتوان ازاین نوع میلگرد برای کارهای سنگین مانند ساخت پل استفاده کرد چراکه اتصال محکمی بین بتن و میلگرد ایجاد نمی شود و احتمال جداشدن میلگرد از بتن به دلیل فشار وجود دارد .

 

انواع میلگرد اجدار

این نوع از میلگرد دارای سطح مقطع زبر آجدار هستند بنابراین مشکلات مقاطع صاف برای قرار گیری در بتن را ندارند مقاطع آجدار در مقاطع 6تا 50 میلی متری تولید می گردد .

میلگرد های اجدار خود شامل دو نوع میلگرد آجدار ترمومکانیکی و میلگرد های آجدار مقاومت بالا هستند.

میلگرد های آجدار ترمومکانیکی در دمای بسیار بالا تولید شده و دارای استحکام زیادی می باشد .این نوع میلگرد ها دارای ویژگی هایی همچون استحکام ، انعطاف پذیری ،جوش پذیری ، خمش پذیری هستند .از دیگر ویژگی های این مقاطع مقاومت به زنگ زدگی ،ضدزلزله و دمای بالا است .

میلگرد های آجدار مقاومت بالا یا HSD میلگرد هایی مارپیچی و پیچیده هستند .

کاربرد این مدل از میلگرد ها انحصارا برای بتن می باشد،میلگرد های آجدار مقاومت بالا در مقاطع 4تا50 میلیمتری وجود دارد .از ویژگی های این محصولات میتوان به سطح کربن پایین که باعث انعطاف پذیری و جوش پذیری مقاطع آجدار مقاومت بالا می شود اشاره کرد .به هنگام استفاده از این مقاطع  در پی ریزی و بتن ریزی به علت خاصیت خمش بالایی که دارند، کار باآنها را در عین استحکام آسان می کند .

میلگرد های آجدار مقاومت بالا ،دارای خاصیت جوش پذیری 100 درصد هستند ،این میلگرد ها برای ساختمان سازی های صنعتی و تجاری و ساخت پل ها مناسب هستند .

از انواع میلگرد میتوان به موارد زیر اشاره کرد :

 

میلگرد اروپایی

ویژگی مهم میلگردهای اروپایی جنس آن است ،که به طور عمده از منگنز ساخته شده است .میلگرد اروپایی مقاوم ترین نوع میلگرد باتوجه به ویژگی خم شدگی آن است .

 

میلگرد با فولاد پرکربن


 
رایج ترین نوع میلگرد ؛میلگرد سیاه است که در هرنوع و مقیاس پروژه مورد استفاده قرار میگیرد البته با توجه به ضعف این نوع میلگرد ، بهتر است این میلگرد ها برای مکان هایی که دچار رطوبت بالایی هستند استفاده نشود چراکه خیلی زود دچار فرسایش و پوسیدگی می شوند .

میلگرد با پوشش اپوکسی

نوع میلگرد مقاومت نسبی مشابهی با میلگرد فولاد پرکربن دارد اما    در برابر خوردگی مقاوم تر است .

   میلگرد گالوانیزه

اگر بخواهیم میلگرد گالوایزه را با میلگرد با پوشش اپوکسی مورد مقایسه قرار دهیم ،باید این  نکته را در نظر گرفت که میل گرد گالوانیزه نسبت به میلگرد اپوکسی چهل برابر مقاومت بیشتری در برابر خوردگی دارد و به همین علت نسبت به این مدل از میلگرد ها مقاوم تر هستند .

تیرآهن

تیرآهن در صنعت ساختمان بانام های مختلفی شناخته می شود ،تیرآهن میتواند به عنوان اسکلت اصلی ساختمان  محسوب شود ،تیرآهن ها درجه های مختلفی از نظر کیفی دارند .بهترین تیرآهن موجود تیرآهن ذوبی نامیده می شود که تولید کارخانه ذوب آهن اصفهان می باشد .

کاربردتیرآهن در ساختمان سازی

استاندارد تیرآهن

 تیرآهن INP:این تیرآهن مطابق با استاندارد چین و روسیه  وبه روش نوردگرم تولید می گردد این تیر آهن به شکل Iمی باشد.

تیرآهنIPE:تیرآهن IPEطبق استاندارد اروپاو ایران می باشد ،مقطع های IPEدر بازار ایران از کشور های کره ، اسپانیا ،آلمان و لهستان وارد می شود .

محاسبه تیرآهن مصرفی

محاسبه وزن  تیرآهن مصرفی در هرمتر مربع به عوامل زیادی بستگی دارد.مهم ترین عامل در محاسبه وزن تیرآهن مصرفی نوع ساختمان ازلحاظ فلزی و بتنی  بودن می باشد.

اسکت فلزی:اگر اسکلت فلزی بامهاربندی هم مرکزباشد بدون در نظر گرفتن وزن آرماتور سقف ،وزن کلیه آهن آلات مصرفی برابر 70-40 کیلوگرم به ازای هر متر مکعب می باشد.

سازه بتنی :اگر ساختمان بتنی با قاب خمشی و دیوار برشی باشد با حذف وزن آرماتور سقف میزان آهن آلات مصرفی به ازای هر متر مربع برابر با 60-35 کیلوگرم میباشد.

 

رابیتس

رابیتس به ورقه های بریده شده ی فلزی گفته می شود که به وسیله روش هایی مانند ساختار کشی طولی در کنار هم سفت شده است .این ساختار کلی موجب می شود تا کشش مناسب  واستحکام در مراحل نصب  ونهایتا گچ کاری ایجاد شود .

مهم‌ترین دلایل استفاده از روش گالوانیزه کردن در ساخت رابیتس می‌توان به افزایش استحکام و کاهش وزن، ایده‌آل برای استفاده در امور دکوراسیون به دلیل الگوپذیری مناسب و مقاوت در برابر شرایط محیطی و کاری اشاره کرد.

مزایای رابیتس

ازجمله مزایای مهم در استفاده از رابیتس  میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

 

پروفیل به مقاطع فولادی گفته می شود که در شکل های متنوعی مانند مربعی ، مستطیلی ،دایره ای وجعبه ای تولید وعرضه می شوند .

پروفیل ها به وسیله ورق های فولادی تولید می شوند ،این ورق ها به صورت آلیاژی تولید شده اند .پروفیل  ها با ورق های فولادی ساخته می شوند .

یکی از مهم ترین مسائل در به کارگیری مصالح ساختمانی  این مسئله است  که مصالح ساختمانی باید انعطاف  و شکل پذیری مطلوبی داشته باشند . پروفیل های ساختمانی ،قابلیت انعطاف و شکل پذیری نسبتا مطلوبی  دارند و این مسئله فرایند استفاده از مصالح را آسان تر می کند .اگر قابلیت انعطاف پذیری را کنار بگذاریم سایر ویژگی های پروفیل ساختمانی موارد زیر است :

 

کاربرد پروفیل های ساختمانی بسیار گسترده و متنوع است ،به صورتی که هر مدل از پروفیل ها برای قسمت خاصی از  ساختمان به کاربرده می شوند اما اگر بخواهیم به مهم ترین کاربرد های پروفیل ساختمانی اشاره کنیم ، میتوان به موارد زیر اشاره کنیم :

بهترین نوع میلگرد ها در ساختمان سازی میلگرد های ساده و اجدار هستند .

در حال حاضر پرمصرف ترین نوع میلگرد در بازار میلگرد های تولید شده  ذوب آهن اصفهان می باشد .کیفیت میلگرد های ذوب آهن ،این برند را به یکی از محبوب ترین برد های تولیدی میلگرد مبدل کرده است به طوری که تولیدات میلگرد ذوب آهن به کشور های همسایه نیز صادرمی شوند .

شرکت ذوب آهن اصفهان توانسته گواهی نامه ای تحت عنوان سیستم های مدیریت کیفیت ایزو ۹۰۰۱ در زمینه تولیدات شمش به دست آورد. در مورد محصولات ذوب آهن باید بدانید که این شرکت مطابق با استانداردهای روسیه فولاد تولید می کند و به سه گروه تقسیم می شود که شامل :

 

تیرآهن ipe  ذوب آهن اصفهان بهترین نوع تیرآهن در ایران است .تیرآهن ذوب آهن اصفهان کیفیت بالایی در برابر تیرآهن های تولیدی دیگر کارخانه ها دارد .

همانطور که میدانید مقاطع فولادی در تمامی کشور برای حمل ونقل ماشین آلات ،راهسازی،توسعه زیرساخت هاو مواردی  از این قبیل کاربردهای فراوانی دارد.

10 عامل تاثیرگذار برقیمت آهن آلات

1-قیمت نفت

قیمت نفت کیی از عوامل تاثیر گذاردر اقتصاد کشور است  در واقع میتوان گفت که کاهش قیمت نفت رشد اقتصادی کشورهای تولید کننده و همچنین رشد اقتصادی کشورهای مصرف کننده این محصول را در پی دارد. افزایش و کاهش قیمت نفت یکی از عوامل مهم و تاثیرگذار بر قیمت آهن الات است.

به طور کلی با توجه به این مسئله می‌توان نتیجه گرفت که قیمت خام و مواد اولیه تیرآهن یکی از پارامترهای اصلی در افزایش یا کاهش قیمت این محصول خواهد بود.

2-قیمت مواد خام و اولیه تولید آهن

همانطور که میدانید قیمت مواد اولیه اصلی  مانند سنگ آهن ، قراضه بر قیمت نهایی آهن آلات تاثیر گذار هستند. کشور چین به عنوان بزرگترین تولید کننده مواد خام کلیه مقاطع فولادی است .این کشور به عنوان بزرگترین واردکننده سنگ آهن در دنیا شناخته می شود در نتیجه  میزان تولید سنگ اهن در کشور چین ،مقدار مصرف داخلی  آن  وموجودی بنادر چین بر قیمت های جهانی آهن الات تاثیر گذار است.

3-هزینه های مربوط به حمل و نقل

قیمت سوخت وبالارفتن هزینه های حمل یکی دیگر از عوامل تاثیرگذار برقیمت آهن آلات می باشد .

4-تورم جهانی

از تاثیر نوسانات قیمت ارز و دلاربرکاهش یا افزایش قیمت مقاطع فولادی نباید چشم  پوشی کرد .حدود 60 درصد  از فولاد جهان توسط کشورهای در حال توسعه تولید و تامین می شود .بنابراین تورم در کشورهای در حال توسعه باعث افزایش قیمت آهن آلات می شود .

5-بالا و پایین رفتن بازار عرضه و تقاضا

میزان عرضه و تقاضا یکی از فاکتورهای مهم بر قیمت نهایی محصولات است ،طبیعتا باافزایش قیمت محصولات میزان تقاضا کاهش و باارزان شدن  آن میزا تقاضا بالاتر می رود .

6-نوسانات بازار دلار

به طور کلی نوسانات قیمت دلار و ارز در کشور از مهمترین عواملی است که بر قیمت محصولات فولادی تاثیرگذار است. به همین دلیل تمامی قیمت‌ها بر اساس دلار محاسبه می‌شود. ایران یکی از کشورهای صادرکننده آهن آلات است و قیمت نهایی که برای این محصول در نظر گرفته می‌شود، بر حسب دلار است. به همین دلیل نوسانات قیمت دلار هم یکی از پارامترهای اصلی در تعیین قیمت نهایی انواع آلات است.

پیش بینی قیمت مقاطع فولادی برای آن دسته از فعالانی که در حوزه ساختمانی و صنعت دارند، امری مهم و ضروری است. از همین رو در این بخش از سایت اصفهان آهن، تحلیل بازار فولاد به صورت هفته‌ای قابل مشاهده است. شما می‌توانید در بخش تحلیل و پیش بینی بازار فولاد، از روند افزایش یا کاهش قیمت ها اطلاع داشته باشید. نوسانات قیمت مقاطع فولادی در بازارهای داخلی و جهانی در این بخش به سادگی قابل دسترسی است. داشتن اطلاعات لازم در مورد تغییرات قیمت در طول هفته و یا حتی ماه‌ها می‌تواند به شما برای داشتن خریدی مطمئن کمک کند.

7-کاهش یا افزایش قیمت ضایعات

ضایعات بخشی از مواداولیه برای تولید آهن آلات ساختمانی است ، بنابراین رشد قیمت آن بر قیمت محصولات آهن آلات تاثیر گذار است .

8-بورس

بورس از مهم ترین فاکتور های تاثیر گذار برقیمت نهایی اهن آلات است ،بورس کالا  جایی برای معاملات است ،استمرار وافزایش عرضه بورس کالا  میتواند تاثیر به سزایی  در قیمت نهایی  محصولات فولادی  داشته باشد .

9-نوسان بازار مسکن

دور از ذهن نیست که نوسانات بازار مسکن بر مصالح و مشتقات لازم برای آن تاثیرگذار باشد ،باافزایش قیمت مسکن شاهد افزایش قیمت محصولات آهنی نیز خواهیم بود چراکه حجم استفاده از محصولات آهنی به اندازه‌ای بالاست که کوچکترین تغییر در قیمت تیرآهن باعث اختلاف زیاد در هزینه اجرا خواهد شد.

 

همانطور که در بخش پیش به موارد تاثیر گذار برروی قیمت آهن آلات اشاره کردیم ،هر عرضه کننده میلگرد برای اعلام قیمت کالای خود  به چند عامل توجه می کند :

در سال 1399 بیماری کرونا یکی از موارد پیش بینی نشده ای بود که علاوه بر بالابردن قیمت ها ،سرمای بسیاری از افراد را تا مرز نابودی کشانده و فشار های زیادی به اقتصاد وبازارهای بورسی وارد کرده است بااین حال قیمت آهن در سال 1399به طور چشمگیری افزایش یافته است و تبعات زیادی در پی خواهد داشت .

تمام موارد ذکر شده بر قیمت آهن آلات در سال 1400 نیز تاثیر گذار می باشد .قیمت آهن آلات در سال 1400به صورت لحظه ای  وبسته به شرایط اقتصادی و سیاسی تغییر میکند . واضح است که شرایط کنونی کشور قبل و بعد از انتخابات و همچنین تحریم ها، در حال حاضر بر قیمت تمامی کالا ها در بازار تاثیر خواهد داشت و بازار آهن آلات و میلگرد نیز از این قاعده مستثنی نیست.

 

نتیجه گیری و جمع بندی :

آهن آلات در ساختمان سازی کاربردی وسیع و متنوع دارد .انتخاب نوع آهن الات مصرفی در ساختمان براساس نوع کاربرد و جایگاه مورد استفاده در ساختمان انتخاب می شود .

اما پرکاربرد ترین آهن آلات مصرفی در ساختمان شامل موارد زیر می شود :

درباره ی انواع هر کدام و ویژگی های آنها به صوررت مفصل در طول مقاله توضیح داده شده است اما اگر بخواهیم پر مصرف ترین و بهترین نوع هرکدام را بیان کنیم میتوان این گونه برداشت کرد :

همانطور که میدانید عوامل زیادی بر قیمت گذاری آهن الات تاثیر گذار هستند ،از عوامل تاثیر گذار برقیمت آهن آلات میتوان به :

اگر بخواهیم قیمت آهن آلات در ایران را مورد بررسی قرار دهیم تمامی عواملی که در بالا ذکر شد تاثیرگذار هستند ، هر عرضه کننده میلگرد برای اعلام قیمت کالای خود  به چند عامل توجه می کند :

در سال 1399 بیماری کرونا یکی از موارد پیش بینی نشده ای بود که علاوه بر بالابردن قیمت ها ،سرمای بسیاری از افراد را تا مرز نابودی کشانده و فشار های زیادی به اقتصاد وبازارهای بورسی وارد کرده است بااین حال قیمت آهن در سال 1399به طور چشمگیری افزایش یافته است و تبعات زیادی در پی خواهد داشت .

تمام موارد ذکر شده بر قیمت آهن آلات در سال 1400 نیز تاثیر گذار می باشد .قیمت آهن آلات در سال 1400به صورت لحظه ای  وبسته به شرایط اقتصادی و سیاسی تغییر میکند . واضح است که شرایط کنونی کشور قبل و بعد از انتخابات و همچنین تحریم ها، در حال حاضر بر قیمت تمامی کالا ها در بازار تاثیر خواهد داشت و بازار آهن آلات و میلگرد نیز از این قاعده مستثنی نیست.

 

 

 

 

اولین نفر باشید که دیدگاهش را می نویسد !

دیدگاه شما برای ما مهم است.