۰
کولرهای ابی خود را برای فصل گرما آماده کنیم

سیستم های تهویه مطبوع یکی از اقلام ضروری در منازل و محل کار به حساب می اید،با گرم شدن هوانیاز به داشتن سیستم تهویه هوا به شدت احساس می شود .سیستم های سرمایشی انواع مختلفی دارند که یکی از انواع آن سیستم ها ،کولر های آبی می باشد .

استفاده از کولر های آبی در فصل های گرم سال برای خنک نگه داشتن محیط های داخلی خصوصا در اقلیم گرم و خشک کشور ما لازم و ضروری است .

کولر ها مانند سایر لوازم خانگی نیاز به نگهداری صحیح و رسیدگی می باشد لذا با شروع فصل سرما لازم است تا اقدامات لازم را برای تعمیر یا تمیز کردن این وسیله انجام دهیم .

در این مقاله سعی کردیم تا تمامی گام های سرویس کولر های آبی را برای شما شرح دهیم تا بتوانید به راحتی کولر های آبی منزل یا محل کار خود را سرویس کنید .

در این مقاله به سوالات زیر پاسخ داده شده است :

 • تاریخچه کولر های ابی به چه زمانی از تاریخ باز می گردد.
 • عملکرد کولر های آبی به چه صورت است ؟
 • چرا کولر های آبی برای کشور ما مناسب است؟
 • نقاط قوت و ضعف کولر های آبی را بشناسید.
 • چرا سرویس کولرهای آبی لازم و ضروری است؟
 • تجهیزات کولرهای آبی شامل چه مواردی می شود ؟
 • مشکلات رایج در کولر های آبی چیست؟
 • درسرویس کاری کولر چه نکاتی را باید در نظر گرفت؟

شاید بتوان گفت تاریخچه کولر های آبی به مصر باستان باز می گردد،در آن زمان درباریان مصر در خانه هایشان آبشار های دیواری ای داشتند که به کاهش دمای داخل خانه کمک میکرد .

بادگیر ها در ایران باستان نیزیکی از اولین کولر های آبی هستند که توسط دست بشر ساخته و پرداخته شده اند .

 • عملکرد کولر های آبی به چه صورت است؟

برای اینکه با شیوه ی کار کولر آبی آشنا شوید، باید بدانید که این کولر از روش طبیعی تبخیر هوا برای خنک کردن محیط اطراف خود استفاده می‌کند. برای اینکه هوا به مرحله‌ی تبخیر برسد، باید گرمای زیادی را به خود جذب کند. شیوه ی کار کولر آبی را می‌توان به راحتی در طبیعت نیز یافت. برای مثال هنگامی که بدن ما عرق می‌کند، موقع تبخیر عرق، احساس خنکی می‌کنیم. شیوه ی کار کولر آبی نیز به همین گونه است. در ادامه‌ی مطلب به صورت کامل به شیوه ی کار کولر آبی و مراحل سرمایش توسط آن و عواملی که در فرایند خنک کردن هوا توسط این نوع کولر دخالت دارند، خواهیم پرداخت.

 همانطور که می‌دانید گرما نوعی از انرژی است. گرما به صورت سیال بین اشیائی که دارای دمای متفاوتی هستند، جریان پیدا می کند. گرما یکی از عوامل اصلی در فرآیند سرمایش توسط کولر آبی است.

گرما به 2 صورت وجود دارد:

1-گرمای قابل آشکار: که قابل احساس است.

2-گرمای پنهان: که حتی با وجود ترموستات نیز نمی‌توان آنرا سنجش و بررسی کرد.

گرمایی که در فرآیند سرمایش کولر آبی نقش دارد، گرمای نهان تبخیر است. این گرما توسط فن‌های سرمایشی مرطوب کولر آبی جذب شده و باعث تغییر حالت رطوبت مایع پدها به حالت بخار می‌شود. طی این فرایند دمای هوای اطراف کولر کاهش پیدا می‌کند. فن‌های سرمایشی و فن کولر آبی به گونه‌ای طراحی شده‌اند که گرمای هوا را از محیط اطراف گرفته و آن را به داخل کولر هدایت می‌کنند. پمپ‌های موجود در کولر آبی‌ پدهای سرمایشی کولر را مرطوب کرده و آنها را برای جذب هوای گرم و خشک آماده می‌کنند. به همین دلیل هر چقدر که دمای هوا گرم‌تر و خشک‌تر باشد، کولر آبی عملکرد سرمایشی بهتری خواهد داشت.

هنگامی که هوای گرم از پدهای سرمایشی کولر عبور می‌کند، قسمتی از انرژی گرمایی آن برای تغییر رطوبت موجود در سطح پد سرمایشی مورد استفاده قرار می‌گیرد. همانطور که قبلاً گفته شد، آب مقدار گرمای زیادی را به خود جذب می‌کند تا از حالت مایع به حالت بخار در بیاید. این امر بدین معنا است، که هوای گرم انرژی گرمایی خود را از دست داده و طی این فرایند دمای آن کاهش پیدا می‌کند. مقداری از رطوبت نیز به هوای خنک اضافه می‌شود.

طی فرایندهایی که انجام می‌شود، هوا بسیار خنک‌تر شده و علاوه بر این رطوبت موجود در هوا نیز افزایش پیدا می‌کند. در مرحله‌ی بعدی هوای خنک و مرطوب از طریق پمپ به سمت بیرون کولر هدایت شده و توسط فن موجود در کولر آبی در محیط پیرامون توزیع می‌گردد. مجهز بودن کولر آبی به فن باعث می‌شود که هوای خنک تولید شده توسط کولر با سرعت و قدرت بیشتری در محیط اطراف و قسمت‌های مختلف ساختمان مورد نظر پخش شود و دمای هوای اتاق به صورت یکسان کاهش پیدا کند. از طرف دیگر، فن با ایجاد جریان هوا باعث می‌شود که آلودگی‌ها و ذرات معلق موجود در هوا از محیط داخلی ساختمان دور شوند. کولرهای آبی فن دار علاوه بر کاهش دما، نقش موثری در تهویه‌ی هوای ساختمان‌های صنعتی و تجاری ایفا می‌کنند.

هوای خنک تولید شده توسط کولر آبی هوایی مرطوب و بسیار مطبوع است. کولر آبی به دلیل هوای خنک و مطبوعی که تولید می‌کند، برای سلامتی انسان بسیار مفید است و باعث کاهش آلرژی‌ها و بهبود نسبی بیماری‌های تنفسی مانند آسم و حساسیت می‌شود. از طرف دیگر عدم استفاده از مواد شیمیایی برای خنک کردن هوا توسط کولر آبی، باعث می شود که به کارگیری این نوع سیستم سرمایشی یکی از سالم‌ترین روش‌های سرمایشی به شمار بیاید.

 • چرا کولر های آبی برای کشور ما مناسب است؟

برخی از افراد تصور میکنند استفاده از کولر های آبی مختص کشور های فقر و توسعه نیافته می باشد این در حالی است که کولر های ابی بهترین گزینه برای کشور هایی است که دارای اقلیم گرم و خشک هستند، به همین علت کولر های آبی در کشور ما پر طرفدار می باشند  ،البته این نکته را باید در نظر داشت که در مناطق جنوبی  وشمالی کشور که رطوبت بالایی دارد استفاده از کولر آبی گزینه مناسبی نیست ،چراکه این کولر با رطوبت زنی  به هوا، دمای هوا را کاهش داده و در محیط های پر رطوبت سبب افزایش رطوبت می شود .

در مناطقی مانند استان خوزستان که دمای هوا بالای 43 درجه است، کولرهای آبی توان کاهش دما تا 25 درجه را ندارند. کولرهای آبی در این مناطق فقط می‌توانند به کاهش نسبی هوا کمک کنند و توان رسیدن به دمای آسایش را ندارند. به همین خاطر برای رسیدن به دمای مطلوب، بهتر است در این مناطق نیز از کولرهای گازی استفاده شود.

در مناطقی که دمای هوا تا 43 درجه بالا می‌رود و رطوبت پایینی دارند، کولرهای آبی بهترین گزینه هستند. یک دستگاه کولر آبی به تنهایی، هر سه دقیقه یک بار هوای داخل یک خانه 120 متری را عوض می‌کند و محیط خانه را به دمای آسایش می‌رساند. حال آنکه اگر قرار باشد از کولر گازی برای چنین محیطی استفاده شود، لازم است که برای سالن پذیرایی و هر یک از اتاق‌ها، یک دستگاه کولر گازی مستقل نصب شود باتوجه به توضیحات گفته شده با قاطعیت میتوان گفت که کولر های آبی تا 99 درصد قابلیت رساندن دما به هوای مطلوب را دارند البته طبع بدن افراد نیز در این مورد تاثیر گذار است چراکه براساس استانداردها ابزار سرمایشی که بتواند  رضایت 80 درصد  افراد را جلب کند یک ابزار سرمایشی مطلوب است.

راندمان تبخیر یکی از پارامترهای  مهمی است که نشان‌دهنده کیفیت کولرهای آبی است. کولرهایی که راندمان تبخیر بالاتری دارند، در مقایسه با سایر کولرها، به ازای میزان هوای یکسانی که می‌گیرند، هوای خنک‌تری تحویل می‌دهند. راندمان تبخیر کولرهای خوب، بالای 75 درصد است. اطلاعات مربوط به راندمان تبخیر، روی پلاک استاندارد کولرها درج شده است. تعداد بسیار زیادی از مصرف‌کنندگان و حتی فروشندگان، «راندمان تبخیر» را با «برچسب انرژی» اشتباه می‌گیرند؛ در حالی‌که این دو پارامتر هیچ ربطی به هم ندارند.

راندمان تبخیر در «کولرهای آبی پوشالی» از «کولرهای آبی سلولزی» پایین‌تر است، چراکه در این کولرها مشکلاتی از قبیل افت پوشال، مسدود شدن روزنه‌های پوشال توسط رسوبات و یک‌دست نبودن بافت پوشال در سطح دریچه‌ها، کارایی کولر را پایین می‌آورند. این مشکل در کولرهای سلولزی با استفاده از پدهای سلولزی تا حد زیادی رفع شده است. پدهای سلولزی، ساختاری مقاومت و یکپارچه دارند و سطح تماس هوا و آب را به حداکثر می‌رسانند. پدهای سلولزی، ویژگی خودشویندگی دارند و به دلیل توزیع یکنواخت آب در سطح آنها، رسوبات به صورت پیوسته شسته می‌شود و از بدنه پد جدا می‌شوند. به همین دلیل برخلاف پوشال‌های استفاده شده در کولرهای آبی که باید هر سال حداقل یکبار تعویض شوند، پدهای سلولزی را هر پنج سال یکبار تعویض می‌کنند با توجه به املاحی که در آب برخی شهرها وجود دارد، گاه آب کولر باید هر 20 روز یکبار عوض شود. چراکه در غیر این صورت با جمع شدن رسوب و املاح در کف کولر، هم حجم آبگیری کولر کاهش می‌یابد و هم بوی نامساعدی، در محیط پخش می‌شود. برخی کولرهای موجود در بازار مثل کولر پالا، این امکان را دارند که هر چهار تا شش روز به صورت اتوماتیک، حجم آب کولر را به صورت کامل تخلیه و دوباره آبگیری می‌کنند.

 

 • نقاط قوت و ضعف کولر های آبی را بشناسیم؟

نقاط قوت:

 • این نوع کولر ها برای مناطق گرم و خشک که رطوبت داخلی ساختمان کم و حرارت  هوای بیرون خشک است مناسب است
 • در طی کارکرد کولر آبی ، گردش هوا در سرتاسر محل بهتر انجام می گیرد و در حالتی که در و پنجره محل تا حدودی باز باشد به خوبی کار می کنند، در حالی که در کولرهای گازی و دیگر سیستم های تهویه مطبوع مرسوم در فضاهای محصور و اتاق هایی که در و پنجره بسته باشد بخوبی کار می کند.
 • راه اندازی ارزان وهزینه نگهداری پایین تر
 • بدلیل تزریق رطوبت به هوا از خشکی چشم ها و پوست پیشگیری می کند در صورتی که در کولرهای گازی حتی رطوبت موجود از محیط حذف می کنند .در صورتی که افراد از آسم و آلرژی رنج ببرند کولر آبی گزینه مناسبتری است چون هوای شرد و خشک ناشی از کولر گازی آسم و آلرژی را تشدید می کند مخصوصا در افراد مسن و کودکان.
 • به دلیل اینکه کولرهای آبی در پشت بام یا بالکن نصب می شود و از طریق کانال سرما به داخل انتقال می دهند صدای فوق العاده کمی در محیط ایجاد می کنند و یک گزینه عالی برای اتاق خواب ، محل کار و یا هر جایی که نیاز به آرامش در آنجا اهمیت دارد می باشد
 • کولر های آبی برای خنک کردن محیط استفاده می کنند برخلاف کولرهای گازی که از مبرد یا گاز خنک کننده در یک سیستم بسته برای خنک کردن محیط استفاده می کنند و ممکن است منجر به تولید گازهای گلخانه ای در برخی مدل های کولر گازی گردد، کولرهای آبی هیچ گونه آلودگی زیست محیطی به همراه نخواهد داشت.

نقاط ضعف:

 • اصلی ترین مشکل در استفاده از کولر های آبی ،مصرف آب زیاد آنها خصوصا باتوجه به مشکل کم آبی کشور است.
 • یکی دیگراز مشکلات کولر های آبی خصوصا در روزهای آلوده تهران این مشکل است که این کولر ها مستقیما در معرض گرد و غبار هستند و متاسفانه ممکن است از طریق گرد و غبار ممکن است باکتری ها و قارچ ها وارد  محیط منزل شود .
 • استفاده از آب معمولی معایبی همچون: محدودیت میزان خنکی، گرفتگی پوشال ها ،  گرفتگی احتمالی پمپ،  ایجاد زنگ زدگی و... بهمراه دارد .
 • پوشال های کولر آبی، مملو از گرد و غبار و قارچ است و از آنجا که رطوبت دارد و آفتاب نیز به داخلش نمی تابد، این عوامل با جریان هوا به داخل خانه راه می یابند. این موضوع به ویژه در شهرهای آلوده ای نظیر تهران که ذرات معلق در هوا بیشتر است، شدیدتر است.

چرا سرویس کولر های آبی لازم و ضروری است؟

سرویس کردن کولرهای آبی یکی از مباحث مهم برای بالابردن طول عمر و بالابردن کیفیت هوای خروجی می باشد .

کولر های ابی به علت مجاورت با رطوبت بیشتر از سایر لوازم خانگی در معرض پوسیدگی و اسیب دیدگی هستند به همین علت لازم است تا هر ساله پیش از راه اندازی مجدد آن برای فصل گرما ابتدا به طور کلی چک شده و مشکلات احتمالی ان رفع شود.

 • تجهیزات کولرهای آبی شامل چه مواردی می شود ؟

کولر های آبی سیستم و تجهیزات پیچیده ای ندارند و اکثر افرا بدون داشتن تخصص خاصی نیز قادر هستند تا سرویس کولر های منزل یا محل کار خود را انجام دهند اما بهتر است در ابتدای امر کمی تجزای داخلی کولر های آبی را بشناسید .

همانطور که در قسمت های قبل توضیح دادیم فرایند خنک سازی در کولرها توسط دو فرایند گردش هوا و گردش آب صورت میگیرد، انجام هریک از این دو فرایند در کولر های آبی بر عهده تعدادی از قطعات است که در ادامه به بررسی مفصل تر آن می پردازیم .

قطعات الکتریکی کولر ها شامل قطعات می شوند که انرژی لازم جهت انجام فرایند را از طریق برق کسب میکنند ، این قطعات معمولا به قطعات مکانیکی متصل هستند و سبب حرکت انها می شوند .در مقابل سایر قطعات ، قطعات الکتریکی کولر های آبی از حساسیت بیشتری برخورداربوده و در صورتی که خراب شوند یا بسوزند هزینه تعمیر یا تعویض آنها بسیار گران خواهد بود .

از قطعات الکتریکی کولر ها میتوان به :

 • موتور کولر یا اصطلاحا دینام: منبع انرژی تمامی کولرهای آبی از طریق موتور تامین می‌شود و فرآیند گردش هوا را برعهده دارد. موتورهای برق را به صورت دو دور طراحی کرده‌اند. به این صورت که شما قادر هستید از دو سرعت موتور برق استفاده کنید. با چرخش موتور کولر، پولی کوچک به حرکت درآورده، تسمه را می‌چرخاند و در نهایت پولی بزرگ شروع به حرکت می‌کند. با چرخش پولی بزرگ‌تر، محور پروانه نیز چرخیده و در نهایت پروانه هم حرکت می‌کند. نتیجه این فرآیند تولید باد است.

موتور برق از احساسیت بالایی برخوردار است و پیشنهاد می‌شود کولر را در ساعات طولانی با سرعت تند روشن نکنید. استفاده از کولر با دور تند، مصرف انرژی را هم افزایش خواهد داد.

هر زمانی که کولر را سرویس می‌کنید، موتور را نیز تمیز کرده و در آخر آن را روغن‌کاری کنید. این روغن‌کاری موجب می‌شود موتور روان کار کند و دیرتر فرسوده شود.

مراقب باشید لوله‌های توزیع آب به شکلی تنظیم نباشند که آب روی موتور پاشیده شود.

 • پمپ آب کولر یا واتر پمپ:

اهمیت این قطعه در کولر های آبی کمتر از دینام آن نیست ،این بخش فرایند انتقال آب را انجام میدهد و پوشال های بالایی را خیس و مرطوب می کند.

پمپ آب داخل تشتک قرار گرفته و اب از قسمت زیرین آن داخل پمپ کشیده می شود و از طریق شلنگ انتقال به لوله‌های توزیع وارد می‌شود. برای اینکه دهانه این شلنگ دچار گرفتگی نشود، در قسمت کف پمپ یک سبد قرار دارد تا هم رسوب آب را بگیرد و هم در صورت وجود اشیاء ریز داخل آب، مانع از ورود آن‌ها به شلنگ شود.

 • جعبه تقسیم برق

برق کولر از طریق یک قطعه تامین وبه قطعات الکتریکی منتقل می شود ،جعبه تقسیم انرژی الکتریکی را دریافت کرده و به قطعات کولر می فرستد شما با قطع و وصل کردن کلید برق، به این جعبه تقسیم فرمان روشن و یا خاموش می‌دهید. این قسمت هم باید در جایی از بدنه کولر قرار گیرد تا مرطوب نشود و مشکلات جبران ناپذیر پدید نیاورد.

قطعات مکانیکی

قطعات مکانیکی انرژی لازم جهت حرکت را از قطعات الکتریکی دریافت میکنند ، این قطعات شامل موارد زیر می شود :

 

 • شناور :

شناور عمل قطع و وصل کردن ورود آب به داخل تشتک را انجام می‌دهد. در صورتی که تشتک خالی باشد، شناور در پایین‌ترین وضعیت خود قرار دارد، در این حال، آب تا زمانی که تشتک پر شود، با شدت وارد آن می‌شود. به محض اینکه تشتک پر شد، شناور به صورت خودکار جریان آب را قطع می‌کند.

هر بار که مقدار آب موجود در کولر کم شود، شناور دوباره شیر را باز می‌کند. حال اگر شناور کولر تنظیم نباشد، بیش از حد آب وارد تشتک کولر شده و در نهایت با سرریز شدن آب روبرو خواهید شد. یا برعکس این، اگر کمتر از مقدار استاندارد آب وارد کولر شود، موجب خیش نشدن پوشال‌ها شده و کولر باد خنک نخواهد داشت

 • تسمه

تسمه در کولر ها موجب حرکت پولی ها و در نهایت چرخش پروانه ها می شود ،تسمه به دور پولی کوچک تر که به موتور متصل است و پولی برگ می چرخد و انرژی حرکتی را از موتور به پروانه ها منتقل میکند .

 • پولی ها

پولی موجب حرکت پروانه می شود ،پولی کوچک  به موتورو پولی بزرگ به پروانه متصل است ،تسمه به دور آنها چرخیده و پروانه را به حرکت در می آورد .

 • پروانه 

در مرکز کولر یک مخزن حلزونی شکل دیده می‌شود که پروانه داخل آن قرار دارد. با چرخش پروانه باد تولید شده و از طریق کانال وارد ساختمان می‌شود.

در صورتی که پروانه تنظیم نباشد، به درستی حرکت نمی‌کند و درصد بالایی از قدرت موتور را هدر می‌دهد. بالانس نبودن فن یا همان پروانه موجب ایجاد لرزه در تمام بدنه کولر می‌شود.

قطعات ثابت کولر های آبی

 • بدنه کولر آبی

بدنه کولر آبی مکعب فلزی است که از ۴ ستون، سقف و کفی تشکیل شده است. این بدنه فلزی بسیار مقاوم است و در برابر تغییرات آب‌وهوایی آسیب‌پذیر نیست.

برای اینکه عمر بدنه کولر بیشتر شود، درصورتی که قسمت‌هایی از بدنه دچار رنگ پریدگی شد، بهتر است آن را ترمیم کنید.

 • دریچه های کولر آبی

در سه طرف بدنه کولر های آبی دریچه های مشبکی قرار دارد ،داخل این دریچه ها راپوشال می بندد. در صورتی که روی سطح دریچه‌ها رسوب مشاهده کردید، با فرچه آن‌ها را تمیز کنید. وجود رسوب مانع از جریان هوا ب داخل کولر می‌شود.

 • پوشال ها

رشته‌های کوتاه و نازک چوبی که در بسته‌های توری قرار می‌گیرند و روی دریچه‌ها بسته می‌شوند پوشال نام دارند. با خیس شدن این پوشال‌ها، بادی که از چرخش پروانه تولید می‌شود، خنک شده و فضای خانه لطیف و مرطوب می‌کند.

 • شیر تخلیه کولر آبی

شیر تخلیه در کفی کولر قرار دارد و در صورت پرشدن بیش از حد کولر از آب، لازم است تا آ اضافی را تخلیه کنید .

 • شبکه آبرسانی کولر آبی

زیر سقف کولر ، شبکه آبرسانی قرار دارد .آب کولر از طریق واتر پمپو شلنگ انتقال  به لوله های توزیع یاهمان شبکه آبرسانی منتقل می شود . این لوله ها به شکلی طراحی شده اند که پوشال ها را خیس کنند .

 

 • در سرویس کاری کولر های آبی چه نکاتی را باید در نظر گرفت؟

 بهترین زمان برای سرویس کولر های ابی فصل بهار است ف بهتر است قبل از آمدن موج شدید گرما به سراغ کولر های خود بروید تا در هر صورتی و به هر دلیلی مشکلات فنی برای کولر پیش امده باشد را برطرف کنید بعد از آن بهتر است هر دو هفته کولر خود را چک کنید .

این کنترل دو هفته ای فقط در حد یک نگاه اجمالی است زیرا ممکن است تسمه کولر به هر دلیلی دچار پارگی شود و اسیب جدی به دینام وارد میکند .

قبل از رفتن به پشت بام برای چک کردن کولر به پشت بام بروید  تا در صورت روشن کردن کولر ،گرد و غبار در خانه پخش نشود .

قبل از هرکاری باید از خاموش بودن کولر خود مطمئن شوید،کلید های روشن و خاموش  را بررسی کنید و اگربا دو شاخه به پریز برق متصل می شود آن را قطع کنید ،ابتدا بدنه کولررا با پشت دست و یا فازمتر کنترل کنید که برق نداشته باشد .

تمام پره های ورودی را از بدنه اصلی جدا کنید در صورتی که پوشال ها فرسوده باشد باید به فکر تعویض آنها  باشید .

بهترین مکان برای رشد باکتری و قارچ  پوشال ها هستند .به دلیل رطوبت در این بخش باکتری و قارچ به سرعت رشد میکند به علاوه پوشال جدید وتمیز هم تاثیر زیادی روی خنک شدن باد کولر دارد.

پوشال های جدید را ابتدا خیس کرده و روی پره ها قرار دهید و شبکه های سیمی آن را ببندید .از هر پوشال بیش از دوسال استفاده نکنید .

تمام ستون های کولر و کفی آن را با یک فرچه تمیز کرده و رسوب های روی بدنه را جداکنید ،خروجی کف کولر را باز کنید تا آب کثیف از آن خارج شود .

در صورت وزش باد و وجود گرد وغبار  در هوا ،داخل قطعات کولر از  گرد و غبار و ذرات پر می شود و باروشن  کردن کولر این ذرات  به سمت  کانال هدایت شده و در فضای خانه پخش خواهد شد .یکی از قسمت های مهم هنگام سرویس کولر قسمت حلزونی است ، اگر مخزن حلزونی تمیز نشود با چرخش پروانه  گردو غبار به داخل خانه هدایت می شود البته تمام مخزن‌های حلزونی امکان شسته شدن ندارند. بلکه آن‌ دسته حلزونی‌هایی را که دارای حفره‌ای برای خروجی آب هستند می‌توانید بشویید. پس هنگام سرویس کولر، شست‌وشوی حلزونی فراموش نشود.

لازم است تا هنگام سرویس کاری دینام کولر نیز مانند پمپ آن بررسی و تمیز شود .سپس دینام را به خوبی روغن کاری کنید و اتصالات کابل ها را بررسی کنید .

بعد از پمپ به سراغ فن و تسمه بروید. آن را با دست بچرخانید و مطمئن شوید که مانعی برای چرخیدن آن وجود ندارد. تسمه را هم با دست کنترل کنید که فرسوده نبوده و تمام سطح آن سالم و بدون پارگی باشد. در صورتی که کوچک‌ترین مشکلی در تسمه مشاهده کردید باید آن را تعویض کنید زیرا عملکرد فن و پمپ را دچار مشکل می‌کند.

بخش بسیار مهم در کولر ها پمپ آب است که لازم است در نگهداری آن تمام دقت خود را به کارببرید.بهتر است تمام قسمت های پمپ آب مانند ورودی پمپ آب ،شلنگ انتقال و سبد آن هنگام نظافت تمیز شود.

یاتاقان‌های کولر در دوسر محور مرکزی فن قرار دارند. در صورت شل و یا خشک شدن یاتاقان‌ها، هم عملکرد پروانه دچار مشکل می‌شود و هم صدایی ناهنجار به گوش می‌رسد. ابتدا یاتاقان‌ها را تمیز کنید، سپس آن را محکم کرده و در پایان روغن‌کاری کنید.

یکی از مهم‌ترین بخش‌ها در کولر، سیستم توزیع آب یا ناودانی پنجره‌های کولر است که موجب خیس شدن پوشال‌ها می‌شود. پس باید مطمئن شوید که هیچ مانعی موجب مسدود شدن لوله‌های توزیع آب نشده است. بهترین کار استفاده از یک فنر نازک است که آن را داخل لوله‌ها فرو کنید که اگر رسوبی در آنها وجود دارد، برطرف شود. شیلنگ انتقال آب از پمپ هم باید کامل رسوب‌گیری شود.

شناور ها در کولر وظیفه تنظیم میزان اب موجود در کفی بدنه کولر را برعهده دارند . در صورتی که شناور تنظیم نباشد، یا بیش از حد آب وارد کولر می‌شود، که نتیجه‌ آن سرریز شدن آب است و یا کمتر از استاندارد تشتک، آب داخل آن جمع می‌شود که به پمپ آب فشار آورده و پوشال‌ها به حد کافی خیس نمی‌شوند. همچنین خراب بودن شناور موجب مصرف بیش از حد آب می‌شود. بعد از پر شدن کفی از عملکرد درست شناور مطمئن شوید. توجه کنید که شناور به موقع آب را قطع یا وصل می‌کند. اگر شناور به‌خوبی عمل نکرد، باید آن را تعویض کنید.

اخرین بررسی ها در سرویس کاری کولر ها مربوط به بررسی برزنت کولر و برپایی مجدد آن می باشد .

برزنت کولر که از دهانه کولر به کانال ها متصل است وظیفه هدایت باد به داخل  کانال ها را برعهده دارد ،این برزنت باید سالم و فارق از هر گونه پارگی باشد ر صورت پارگی برزنت، تمام فعالیت کولر بی‌فایده است و بادی که برای خنک شدن خانه تولید می‌شود، از حفره‌های روی برزنت خارج خواهد شد.
در این شرایط هم انرژی برق و آب هدر می‌رود، هم عمر کولر کاسته می‌شود. پس قبل از روشن کردن کولر از سالم بودن بست‌ها و برزنت مطمئن شوید.

 

 

اولین نفر باشید که دیدگاهش را می نویسد !

دیدگاه شما برای ما مهم است.